اصلاح نور فلاش پاپ آپ

در میان راه‌های مختلفی که برای اصلاح نوردهی فلاش پاپ آپ دوربین یا فلاش داخلی وجود دارد، روشی را که به شما معرفی می‌کنم، بیشتر از همه دوست دارم. زیرا تنها با یک کارت ویزیت و در کمتر از 5 ثانیه قابل اجرا است. درست است که ظاهر کار به نظر خیلی حرفه‌ای نمی‌آید و همچنین شما در بخش‌هایی، نوردهی مناسبی نخواهید داشت؛ اما با توجه به تمام نقاط ضعف، این روش باز هم بسیار کاربردی است. من روش اصلاح نوردهی فلاش پاپ آپ را بر روی دوربین کانن خود امتحان کرده‌ام؛ اما این روش بر روی هر دوربینی قابل اجراست و ضمنا با کمی تغییر می‌توان بر روی هر دوربینی، بهترین نوردهی را بدست آورد. من شخصا در موقعیت‌های بسیاری قرارگرفته‌ام که نور مناسبی برای عکاسی پرتره ناگهانی از دوستان و اعضای فامیلم را نداشته است. در این مواقع نور بقدری وجود ندارد که بتوان یک عکس پرتره شارپ بدست آورد. نتیجه استفاده از فلاش مستقیم نیز، همانطور که می‌دانید فاجعه بار است. در یکی از این مواقع ناگهان ایده‌ی بسیار ساده و جالبی به ذهنم رسید که تنها به یک کارت ویزیت سفید و یک قیچی و یا هر شیء بُرنده‌ای نیاز داشت. تنها کافی بود با دو برش در پائین کارت ویزیت، مانند عکس زیر آنرا بر روی بازویی‌های آهنی فلاش دوربینتان با یک زاویه‌ی 45 درجه نسبت به محل قرارگیری فلاش آن، نصب کنید.

اصلاح نوردهی فلاش پاپ آپ تنها با یک کارت ویزیت

نصب و برش آن دقیقا به سادگی تصویر بالا است. مقوای طراحی، بهترین وسیله برای ساخت ترفند عکاسی اصلاح نوردهی فلاش پاپ آپ است. این کارت‌ها و بعد از آنها کارت ویزیت، می‌تواند بخوبی غالب نور تولید شده توسط فلاش را به پشت سر و بویژه سقف بتاباند. نور بازتابی از روی سقف بصورت کامل و بقدر کفایت به سوژه نوردهی می‌کند. در همین حین بخشی از نور که از کارت عبور کرده است، نوری مناسب اما نه بیش از حد، از روبرو به سوژه می‌دهد. تاثیرات تصویرهای آزمایشی‌ای که در زیر مشاهده می‌کنید، بخوبی نوردهی فوق‌العاده این ترفند عکاسی ارزان را به شما نمایش می‌دهد. تصویر بالایی با فلاش مستقیم و تصویر پایین با استفاده از اصلاح نوردهی فلاش پاپ آپ عکاسی شده‌ است. در عکس بالایی که با فلاش مستقیم گرفته شده‌ است، بسیاری از نقاط تصویر توسط فلاش مستقیم، تیره شده و در جای جای عکس، رَدهای سنگین سایه وجود دارد.

( بدون اصلاح نوردهی فلاش پاپ آپ با کارت ویزیت )
( با اصلاح نوردهی فلاش پاپ آپ با کارت ویزیت )

تصویرهای تستی با یک لنز سیگمای عریض 10 میلی‌متری و با فاصله تقریبی یک و نیم متر از دیوار مقابل، جهت آزمایش اصلاح نوردهی فلاش پاپ آپ ، عکاسی شده است. عکس گرفته شده با این ترفند عکاسی بوضوح، شرایط نوردهی بهتری دارد؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که تغییر در لنز دوربین می‌تواند در این آموزش ترفند عکاسی شما را دچار چالش‌هایی بنماید. بطور مثال با لنز 50 میلی‌متری کانن ، تمام فوکوس در بخش‌هایی از فریم که خالی از سوژه است، اتفاق خواهد افتاد. پس در هنگام استفاده از این روش اصلاح نوردهی فلاش پاپ آپ ، بیش از اینکه به پوشش کامل نوردهی توجه کنید، توجهتان به جهت‌دهی صحیح نور باشد و حتما شما نیاز به گرفتن چند عکس تستی خواهید داشت. دوباره اعتراف می‌کنم این آموزش ترفند عکاسی، روشی خیلی حرفه‌ای و فوق‌العاده نیست، اما در مواقعی که دیگر امیدی به یک نوردهی مناسب ندارید بسیار کاربردی خواهد بود.

شاید برای شما ویدئو زیر در تکمیل این مقاله جالب باشد


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله اصلاح نوردهی فلاش پاپ آپ تنها با یک کارت ویزیت برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: