عکس ظروف شیشه ای | چالش عکاسی شیشه و ظروف شیشه ای

عکاسانی که در زمینه تصویربرداری از ظروف شیشه ای فعالیت کرده‌اند، به‌خوبی می‌دانند که این سبک از عکاسی چقدر چالش برانگیز است !

ظروف شیشه‌ای به‌علت داشتن سطح بازتاب کننده و شفاف، همیشه جزو سوژه‌های پیچیده‌‌ی عکاسی به‌شمار می‌آیند. اگر توجه کرده باشید، بهترین نمونه عکس‌های گرفته شده از ظروف شیشه ای معمولا در استودیوها و به‌کمک روش‌های خاصی انجام می‌شوند که به‌راحتی در دسترس همه‌ی عکاسان نیست!

در این مقاله با حداقل امکانات و ساده‌ترین شرایط نورپردازی مورد نیاز برای عکاسی از ظروف شیشه‌ای آشنا خواهید شد. اگر اهل چالش هستید این مقاله را از دست ندهید!

بازتاب نور : دوست یا دشمن ؟

هنگام عکاسی از اجسام شیشه ای، منعکس شدن نور می‌تواند در عین واحد هم دوست شما باشد و هم دشمن شما !

در حقیقت، این بازتاب نور است که عکس شما را شکل می‌دهد و یا حتی منجر به رد شدن آن می‌شود. وجود چنین ابهامی باعث پیچیده شدن عکاسی از شیشه می‌شود.

بدیهی است که شما برای تصویربرداری به نور نیاز دارید، اما اگر نور را مستقیما به شیشه بتابانید، عکس فرانوردهی شده‌ای را ثبت خواهید کرد.

راه حلی که می‌توان برای رفع این مشکل به کار گرفت، این است که سعی کنید به‌جای تاباندن مستقیم نور بر شیشه، بازتابی از نور را ایجاد کنید که به‌جای از بین رفتن نور روی سطح ظرف، شفافیت و شکل آن را تداعی کند.

 

عکاسی شیشه و بلور

( عکس با دوربین cannon S3 ISISO100 ، f/2.7  ، 6 mm ثبت شده است  )

اقدامات مورد نیاز برای عکاسی شیشه

 

عکاسی از ظرف شیشه ای

 

  • پس زمینه در عکاسی شیشه

برای شروع نیاز به یک پس زمینه‌ی ساده دارید. پس زمینه شما می‌تواند به هر رنگی باشد، اما رنگ های سیاه و سفید بیشتر توجه بیننده را به سوژه جذب می‌کند. این موضوع را در نظر داشته باشید که رنگ های دیگر ممکن است باعث گمراهی چشم بیننده شوند‌.

پس زمینه‌های دارای سایه به علت بازی با نور می‌توانند انتخاب خلاقانه‌ای به‌شمار بیایند.

 

آموزش عکاسی از شیشه

 

اما پیشنهاد ما برای شروع، پس زمینه سیاه و یا سفید است.

در نظر داشته باشید که منظور از پس زمینه می‌تواند یک تکه پارچه سفید و یا حتی یک ورق کاغذ باشد، اما شما در آتلیه خانگی خود می‌توانید از فون های عکاسی نیز استفاده کنید. فون های عکاسی در رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی به بازار عرضه می‌شوند.

  • آیا سوژه شما آماده است؟

در وهله اول ممکن است فکر کنید که سوژه تمیز و زیبایی برای عکاسی دارید اما بعد از عکاسی متوجه خواهید شد که تصویر ثبت شده، چیزی جز میلیون ها اثر انگشت و گرد و خاک نیست!

لذا قبل از عکاسی حتما از تمیزی ظروف و دستان خود مطمئن شوید.

  • نور پردازی مهم ترین عامل عکاسی شیشه

بهترین راه نورپردازی در این نوع عکاسی، پخش کردن نور است. راه‌های متعددی برای پخش کردن نور وجود دارد که در اینجا به برسی دو راه‌کار می‌پردازیم:

 

1- ساده ترین و ابتدایی ترین راه‌کار ، عکاسی در روز بارانی است که شرایطی عالی را برای عکاسی فراهم می‌کند. تنها عیب این روش این است که مشخص نیست نور دقیقا در کدام نقطه از سوژه فرود می‌آید.

2- یک راه‌کار دقیق‌تر برای رفع مشکل روش قبلی، استقاده از خیمه نور است.

خیمه نور به ‌دلیل سهولت در دسترسی، بهترین ابزار برای تازه کاران است. این ابزار نیز مانند هر ابزار دیگری دارای اشکالاتی می‌باشد. اشکال این روش این است که ممکن است سوژه شما صاف به‌نظر برسد، زیرا به‌صورت یکسان و یک اندازه از سه سمت در معرض تابش نور قرار می گیرد.

3- اگر بعد از مدتی توانستید با خیمه نور تصاویر قابل قبولی ثبت کنید، یعنی شما حرفه ای شده‌اید و حالا نوبت رفتن به مرحله بعدی ( استفاده از سافت باکس ) است!

استفاده از سافت باکس بازتاب خیلی خوبی از نور به سوژه می‌دهد که باعث شکل گیری آن می‌شود.

توجه داشته باشید که برای استفاده از سافت باکس باید آن را در یک سمت از سوژه قرار دهید.

اگر سافت باکس را به‌جای طرفین، در پشت سوژه قرار دهید، تصویر متفاوتی را مشاهده خواهید کرد که باعث حدف انعکاس‌ها می‌شود.

 استفاده از سافت باکس در پشت سوژه چند اشکال اساسی دارد :

1_  تمرکز نور بیشتر روی کثیفی‌های شیشه است

2_ وضوح تصویر را کاهش می‌دهد، زیرا نور مستقیما به لنز می‌تابد

برای رفع مشکلات ناشی از تابش سافت باکس از پشت سوژه می‌توان از روش زمینه سفید استفاده کرد. این روش به این شکل است که باید به سوژه از پشت و از جلو نور بتابانید و سپس دو پارچه سیاه را دو ضلع جانبی قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا در اطراف سوژه خط سیاهی پدیدار ‌گردد.

 

آموزش عکاسی شیشه

 

هم چنین به‌جای پارچه های سیاه می‌توان از پارچه سفید رنگ استفاده کرد تا به‌جای خطوط سیاه، خط سفید در اطراف سوژه تشکیل شود. این روش ، روش زمینه سیاه  نام دارد .

 

عکاسی از ظروف شیشه ای

 

چندنکته برای عکاسی خلاقانه از ظروف شیشه ای

 

 

1_ استفاده از پس زمینه چند رنگ

 

عکاسی از شیشه

2_ استفاده از مواد غذایی به عنوان المان کمکی

عکاسی شیشه

3_ ریختن مایعات در ظروف

عکاسی شیشه

4_ چینش متوالی و ایجاد پرسپکتیو

 

کلام آخر :

عکاسی شیشه ، مسائل زیادی را پیرامون کار با نور به شما آموزش می‌دهد و شما را از تفاوت میان پخش نور و تراکم نور آگاه می‌سازد.

گرفتن یک تصویر مورد پسند از ظروف شیشه ای آزمون و خطاهای زیادی را می‌طلبد؛ اما به تلاش خود ادامه دهید و تا رسیدن به نتیجه مطلوب دست از تمرین برندارید.

به یاد داشته باشید که عکاسی از ظروف شیشه ای ، یکی از پردرآمدترین و کم رقیب‌ترین شاخه‌های عکاسی می‌باشد . با اندکی صبر و حوصله در این زمینه می‌توانید به یک عکاس متخصص تبدیل شود!

 

اگر در زمینه عکاسی شیشه و ظروف شیشه ای فعالیت می‌کنید، نظرات و تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

⭐️  مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار  ⭐️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.