هر آنچه در رابطه با دوربین نیکون D760 (دوربین جدید سال 2019) باید بدانید

دوربین نیکون D760

در این مقاله قصد داریم شما را با دوربین فول فریم ( Full Frame ) DSLR جدید نیکون ( Nikon ) آشنا کنیم؛ دوربین D760 نیکون که احتمالا به زودی به بازار عرضه می‌گردد.

در ادامه، پیش‌بینی‌های ما را از ورود دوربین Nikon D760 به بازار مطالعه خواهید کرد. نیکون بر روی این دوربین، حساب ویژه‌ای در جنگ فول فریم‌های DSLR سال 2019 باز کرده است. قیمت دوربین نیکون D760 هنوز مشخص نشده و حدس‌های مختلفی در رابطه با آن وجود دارد. علاقه‌مندان دنیای عکاسی برای خرید دوربین نیکون D760 باید کمی دیگر نیز صبر کنند.

اخبار داغ دنیای عکاسی خیلی پیش‌تر خبر از یک دوربین فول فریم DSLR از نیکون را می‌داد. دوربینی که در نهایت قرار شد نیکون D760 نام بگیرد. دوربین نیکون D760 قرار است جایگزینی باشد برای دو مدل موفق D750 و مدل قدیمی‌تر D610.

در سایت رسمی نیکون که به شایعات پیرامون دوربین‌های آن می‌پردازد، اطلاعاتی کاربردی اما محدود در مورد این دوربین وجود دارد. ما نیز با شناختی که از نیکون و بازتاب حضورش در نمایشگاه‌های عکاسی سال 2018 دریافتیم، کمی در رابطه با تکنولوژی‌های به کار گرفته شده در آن و همچنین کاربری‌اش، حدس‌هایی با ضریب خطای کم داریم.

دوربین D760 نیکون در یک نگاه

دوربین نیکون D750 در سپتامبر 2014 چیزی در حدود 4 سال پیش عرضه شد. در بازار دوربین‌های دیجیتال ، چهار سال زمانی طولانی است. حتی برای دوربینی با ویژگی‌های فوق‌العاده D750 همچون سنسور 24 مگاپیکسلی، صفحه نمایش تا شونده و ویژگی‌هایی دیگر. این دوربین هنوز هم می‌تواند با دوربین‌های امروزی رقابت کند اما دیگر زمان آن رسیده بود که نیکون با عرضه‌ی دوربین D760 ، در این بازار سرسخت، نفس تازه کند.

در مورد D610 نیز شرایط بمراتب سخت‌تر است. این دوربین نیکون در اکتبر 2013 وارد بازار شد. این دوربین که جایگزین دوربین ناموفق D600 شده بود، که تقریبا یک سال پیش از آن توسط نیکون معرفی شد، با ظاهری ساده همچون صفحه نمایش معمولی، توانست برخی از شکست‌های D600 را جبران کند. D600 دوربین خوبی بود که متاسفانه بعلت مشکل پاشِش روغن ( Oil-Spatter ) در برخی از دوربین‌هایش، کاربران را با مشکل سنسورهای لَک‌دار ( Spotty Sensors ) مواجه می‌کرد.

دوربین نیکون D750 ، مدل قبلی

شگفت‌زده نباید شد اگر نیکون به تازگی توجه زیادی به بازار دوربین‌های بدون آینه ( Mirror Less ) داشته باشد و از رِنج سری DSLR خود بکاهد. اما دوربین های DSLR ویژگی‌هایی به عکاسان ارائه می‌دهند که همچنان تقاضا را برای آنها، بالا نگاه داشته است. تصویری شفاف‌تر، منظره یاب ( View Finder ) بهتر، خوش‌دستی بیشتر حتی با لنزهای بزرگ و سنگین و در نهایت طول عمر بالای باتری، برخی از این ویژگی‌ها است. نیکون در این بازار، نیم نگاهی به کانن EOS 6D Mark II که رقیبی سرسخت است و همچنین دوربین بدون آینه خود Z6 دارد. این توجه، به آن علت است که بتواند شرایطی بهتر در بازار پیش‌رو داشته باشد. نیکون از یک طرف نمی‌خواهد که از سهم Z6 کاسته شده و از طرفی بارها مشاهده کرده‌ایم که با ورود دوربین‌های جدید، به ناچار برخی از تکنولوژی‌های Z6 را در آنها استفاده کرده است. استفاده‌ای که همیشه در جهت حفظ جایگاهش در رقابت دائمی با اصلی‌ترین رقیبش یعنی کانن بوده است.

دوربین نیکون D760 : پیش بینی ها در مورد سنسور

 • احتمالا سنسور این دوربین 24 مگاپیکسلی خواهد بود.
 • مهندسی فرآیندها و پردازش سنسور نسبت به آخرین نسخه‌ها ارتقاء خواهد یافت.
 • این احتمال نیز وجود دارد که بصورت کامل از ساختار و سنسور Z6 استفاده نماید.

برخی از پیش‌بینی‌ها این احتمال را می‌دهند که دوربین D760 سنسور خود را از مدل 36 مگاپیکسلی نیکون D710 بردارد. این سنسور ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای دارد، اما با توجه به شنیده‌های ما احتمال وقوع این اتفاق بسیار اندک است.

دلیل اول اینکه سنسور 36 مگاپیکسلی در رده‌ی دیگری از دوربین‌های روزلوشن بالای نیکون استفاده شده و در حال حاضر نیز در این رده و در سری دوربین‌های جدید نیکون ، سنسورهای 45.7 مگاپیکسلی، خودنمایی می‌کنند. درست است که به تازگی برخی از برندها در مورد سنسور دوربین خود، بازگشت به عقب داشته و از قدرت آن کاسته‌اند، اما این اتفاق در نیکون بعید به نظر می‌آید.

به همین دلیل و به احتمال بسیار بالا، نیکون بر روی آخرین مدل سنسورهای 24 مگاپیکسلی خود که در گروه دوربین‌های پیشتاز سونی ( Sony ) A7 ، پاناسونیک ( Panasonic ) S1 و S1R و همچنین دوربین‌های فوق‌العاده‌ی خودش یعنی بدون آینه‌های Z6 و Z7 وجود دارد، پایدار خواهد ماند.

برخی از دوربین‌های عکاسی نیکون در فروشگاه دیدنگار
دوربین عکاسی نیکون Nikon D780 DSLR Camera with 24-120mm
دوربین کامپکت / خانگی نیکون Nikon Coolpix S510
دوربین عکاسی نیکون Nikon D7500 DSLR Camera (Body Only)
دوربین کامپکت / خانگی نیکون Nikon P900 (دست دوم )
دوربین عکاسی Nikon D860 body

حالا سوال اینجا است که آیا نیکون بر روی این تراشه‌ی فوق‌العاده‌ی 24.3 مگاپیکسلی D750 و بویژه در بخش سیستم مدیریت پردازش، به‌روزرسانی خواهد داشت؟ تنها پاسخ، کلمه‌ی ” شاید ” است. اما در حال حاضر، احتمال قوی‌تر انتقال سنسور و تکنولوژی وابسته به آن در دوربین Z6 به بدنه‌ی DSLR دوربین نیکون D760 است؛ و این اصلی‌ترین ابهام در تعیین نهایی قیمت دوربین نیکون D760 است. برای یافتن پاسخ این سوال و خرید دوربین نیکون D760 باید پیش از هر چیز منتظر تصمیم این کمپانی در مورد وضعیت نهایی سنسور دوربین جدیدش باشیم.

دوربین D760 : وضعیت سیستم ثبوت تصویر

 • احتمال وجود سیستم ثبوت تصویر داخلی، اندک است.
 • به احتمال خیلی زیاد، سیستم ثبوت تصویر برپایه‌ی لنز خواهد بود.
 • تکنولوژی ثبوت تصویر لنزهای اخیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال که بهره‌گیری از سیستم ثبوت تصویر داخلی از لحاظ فنی امکان‌پذیر است، اما به کارگیری آن در دوربین نیکون D760 بعید به نظر می‌آید. در حال حاضر نیز بازار دوربین‌های DSLR و بدون آینه بقدر کافی پیچیده و گیج کننده شده است و به نظر نمی‌آید نیکون قصد داشته باشد با ترکیب امکانات این دو گونه‌ی دوربین در مدل‌های خود، بر سردرگمی عکاسان بیافزاید.

دوربین نیکون D760 : سیستم اتو فوکوس

 • احتمال به‌روزرسانی به سیستم فوکوس اتوماتیک 51 نقطه‌ای، بعید به نظر می‌آید.
 • به احتمال خیلی زیاد، سیستم اتو فوکوس دوربین D760 از سیستم فوق پیشرفته‌ی 153 نقطه‌ای جدید نیکون باشد.
 • این سیستم در حال حاضر در نیکون D5 و D850 وجود دارد.

شایعات دنیای عکاسی پیرامون برند نیکون حکایت از آن دارد که، قرار است در دوربین D760 تعداد نقاط فوکوس اتوماتیک ، افزایش داشته باشد. در حال حاضر نیکون D750 از سیستم تحسین شده‌ی 51 نقطه و سنسور ( Multi-CAM 3500 II AF ) استفاده می‌کند. تنها سیستم آتو فوکوس قابل اطمینان و به‌روز دیگر نیز سیستم 153 نقطه با سنسور ( Multi-CAM 20K ) است؛ که در حال حاضر در دوربین های D850 ، D5 و D500 استفاده می‌شود و اتفاقا سیستم اتو فوکوسی بی‌نظیر است.

آیا نیکون سیستم میانی دیگری برای آتوفوکوس دوربین D760 به بازار عرضه خواهد کرد تا فاصله‌ی خالی این بین را پر کند؟ این احتمال بعید به نظر می‌آید؛ زیرا تجربه ثابت کرده است که تیم‌های تحقیق و توسعه‌ی دوربین‌های DSLR بویژه وقتی که در مقایسه با دوربین‌های بدون آینه باشند، کمی در ارتقاء تکنولوژی محتاط هستند. پس به احتمال خیلی زیاد دوربین D760 از سیستم آتو فوکوس 153 نقطه استفاده خواهد کرد. اگر نیکون بخواهد سنسور D750 را ارتقاء داده و از پردازشگرهای سریع‌تر ( EXPEED ) استفاده کند، که دیگر بحث‌ها و پیش‌بینی‌ها در رابطه با سیستم آتو فوکوس آن، بی‌فایده است. این سوال تا زمانی داغ باقی خواهد ماند که دوربین نیکون D760 از سنسور Z6 بهره ببرد.

سنسور Z6 دارای روزلوشن 24.5 مگاپیکسلی بوده و سنسور آن قابلیت تشخیص 273 نقطه‌ی آتوفوکوس را دارد. درست است که این سیستم تفاوتی در عکاسی از دید منظره‌یاب نخواهد داشت، اما در سیستم لایو ویو ( Live View ) دوربین D760 قطعا موثر خواهد بود.

دوربین نیکون D760 : پیش‌بینی‌ها در رابطه با سیستم عکاسی متوالی

 • در رابطه با قدرت و کارایی، تفاوت جدیدی ایجاد نخواهد شد.
 • ارتقاء احتمالا بسیار محدود و موردی خواهد بود.
 • سرعت و کیفیت در رده‌ی سایر دوربین‌های جدید نیکون خواهد بود.

در این مورد، دایره‌ی حدسیات ما کاملا متنوع خواهد بود و متاسفانه هنوز اطلاعات دقیقی وجود ندارد. پاسخ به وضعیت سیستم عکاسی پیاپی دوربین D760 به توانایی نیکون وابسته نبوده و تنها به این موضوع وابسته است، که نیکون می‌خواهد چه کاری انجام دهد تا سایر دوربین‌هایش نیز در کنار این دوربین به فروش برسد.

شنیده‌های ما از اخبار داغ و شایعات پیرامون دوربین نیکون D760 حاکی از این است که، کیفیت عکس آن در هنگام استفاده از ایزوی بالا، ارتقاء یافته است. ضمنا تجربه ثابت کرده است، نیکون همواره سیستم پردازش تصویر EXPEED خود را در مدل‌های جدید، ارتقاء داده است. نیکون D750 از پردازنده‌ی EXPEED 4 استفاده کرده در حالیکه پراسسور دوربین جدید نیکون Z6 که یک مدل بدون آینه است، از سری EXPEED 6 می‌باشد. اگر دوربین D760 از این پراسسور استفاده کند، کارایی آن بمراتب در تمامی زمینه‌ها از جمله ظرفیت بافر با ارتقایی شگفت‌انگیز مواجه خواهد بود که، در نتیجه به ارتقاء سیستم عکاسی پیوسته‌ی آن نیز منجر می‌گردد.

البته تمامی کیفیت سیستم عکاسی پیوسته بر مبنای قدرت پردازش دوربین نیست. مکانیزم فیزیکی وضعیت آینه‌های دوربین، موضوعی است که برای ارتقاء آن نیکون باید ساختار 6.5 فریم بر ثانیه، که حداکثر سرعت D750 است را ارتقاء دهد. البته این ارتقاء در دوربین نیکون D760 محدود بوده و شاید تا 7 فریم بر ثانیه، ارتقا داشته باشد. در نهایت همه‌ی ما امیدواریم که سیستم عکاسی پیوسته‌ی دوربین D760 تلفیقی از D850 ( با 7 فریم بر ثانیه بدون باتری مضاعف ) و ویژگی‌های منحصربفرد دوربین بدون آینه Z6 ( با 12 فریم بر ثانیه ) باشد.

اسلات کارت حافظه ( Memory Card ) در دوربین نیکون D760

 • به احتمال خیلی زیاد، دو اسلات کارت حافظه در این دستگاه تعبیه خواهد شد.
 • قطعا با سیستم UHS II مطابقت خواهد داشت.
 • بصورت همزمان قابلیت کارکرد ترکیبی در دو مود ( SD ) و ( XQD ) را داشته باشد.

در حال حاضر، دوربین نیکون D760 دارای دو اسلات کارت حافظه‌ی ( SD / SDHC / SDXC UHS I ) می‌باشد که به نظر می‌آید در دوربین D760 که جایگزین آن است، پلتفرم اسلات کارت حافظه ارتقاء پیدا کند. شاید هر دو اسلات این دوربین با تکنولوژی جدید UHS II تجهیز گردیده‌اند و شاید هم یکی از اسلات‌های آن با تکنولوژی و فرمت جدیدتر XQD به بازار عرضه شود.

برخی از کارت های حافظه در فروشگاه دیدنگار
رم میکرو اس دی سندیسک 64 گیگابایت SanDisk Ultra microSD 140MB/s 64GB
رم میکرو اس دی سندیسک 128 گیگابایت SanDisk Ultra microSD 140MB/s 128GB
رم میکرو سندیسک الترا SanDisk 64GB 120MB/s ULTRA
کارت حافظه اس دی سندیسک SD Sandisk 256GB 150mb/s Ultra
رم میکرو اس دی سندیسک 256 گیگابایت SanDisk Extreme Pro 200MB/s

دوربین D850 نیکون از ترکیب SD / XQD استفاده کرده و نیکون در دوربین‌های بدون آینه Z6 و Z7 بصورت اختصاصی از فرمت XQD استفاده می‌کند. به نظر می‌آید نیکون مشتاق باشد هر چه سریع‌تر این فرمت و تکنولوژی جدید به سایر دوربین‌هایش نیز سرایت کند.

رِنج ایزوی ( ISO Range ) دوربین D760

 • احتمالا رنج ایزوی این دوربین، مشابه با نیکون Z6 خواهد بود.
 • ( ISO 51,200 Native )
 • افزایش رنج ایزو تا مقدار ( ISO 204,800 )

همانطور که گفتیم شایعات درباره‌ی ارتقاء کیفیت عکاسی دوربین نیکون D760 در ایزوهای بالاتر، بسیار محتمل است. در نتیجه و با قوی‌تر شدن احتمال استفاده از پردازنده‌ی EXPEED 6 باید انتظار دامنه‌ی گسترده در تنظیمات ایزوی دوربین D760 را داشت. در این صورت رنج ایزوی آن دقیقا مشابه با Z6 خواهد بود که نسبت به D750 دو استاپ بالاتر است.

مقاله پیشنهادی
تازه ها و خبرهای پنهان دوربین های جدید نیکون ( Nikon ) و دنیای عکاسی در سال 2019

فیلمبرداری 4K در دوربین نیکون D760

 • ارتقاء به تکنولوژی فیلمبرداری 4K اجتناب ناپذیر است.
 • فاقد ضریب برش می‌باشد ( No Crop Factor ).
 • فریم ریت ( Frame Rate ) دوربین D760 احتمالا در همان نسبت معمول باقی خواهد ماند ( 30 / 25 / 24p ).

به نظر می‌آید نیکون D760 چاره‌ای بجز فیلمبرداری 4K آن هم در فرمت UHD نداشته باشد. در صورت تحقق این پیش‌بینی، این سیستم به فیلمبرداری در میان دوربین‌های فول فریم بویژه در موضوع ضریب برش، تحولی جدید خواهد بود. احتمالا امکان 6K نیز بصورت آزمایشی همچون Z6 بر روی دوربین نیکون D760 فعال باشد. انتظار تغییر در فریم ریت این دستگاه محتمل نیست و دوربین D760 احتمالا در همان وضعیت معمول ( 30 /25/ 24P ) عرضه خواهد شد. در عین حال این احتمال وجود دارد که D760 مود اِن لاگ ( N-Log ) که اکنون در اختیار سری Z دوربین‌های نیکون می‌باشد را نیز در اختیار داشته باشد. این مود در عکاسی اچ دی آر ( HDR ) بسیار کاربردی است.

کنترل و عملکرد دوربین D760

 • دکمه‌ی کنترل بصورت دایال ( Dial Mode ) بجای ( Two-Deck Control Cluster )
 • کنترل فوکوس در پنل پشتی دستگاه
 • کنترل بوسیله‌ی صفحه‌ی لمسی
دوربین نیکون d760

نیکون برای دوربین D760 بازاری در میان علاقه‌مندان و کاربرانی که برای اولین بار می‌خواهند یک دوربین فول فریم بخرند، در نظر گرفته است. یعنی در واقع اولین دوربین خوب و فول فریم یک عکاس آماتور، نه عکاسان حرفه‌ای. بنابراین ما فکر می‌کنیم، نیکون در D760 ساختار کنترلش را در همان مود کاربر پسند D750 طراحی کند. این بدان معنا است که کنترل دستگاه در حالت دایال بوده و خبری از کنترل دوگانه‌ی خوشه‌ای یا همان  ( Two-Deck Control Cluster )که در مدل‌های D850 و D5 وجود داشت، نخواهد بود.

ضمنا شنیده‌ها حاکی از آن است که کنترل فوکوس در پشت دستگاه قرار دارد و دکمه‌ی فعال کننده‌ی آن ( AF-ON ) که قطعا می‌تواند کارایی آتو فوکوس را در دوربین D760 ارتقاء دهد نیز در کنار آن وجود خواهد داشت. سیستم آتو فوکوس نیز بصورت عمومی در این دستگاه ارتقاء یافته است.

در حال حاضر D750 صفحه نمایش پشتی ( 1229k-dot ) را دارد. این سری در بسیاری از DSLR های نیکون نیز وجود دارد که احتمالا در دوربین D760 نیز با امکان کنترل لمسی، تکرار خواهد شد. اما این احتمال نیز وجود دارد که ناگهان نیکون در این سری به سمت صفحه نمایش کاملا بزرگ‌تری همچون سری ( APS-C D5600 ) برود. با این حال که این احتمال اندک است، اما در صورت افزوده شدن این صفحه نمایش، دوربین نیکون D760 هر چه بیشتر در طراحی، شبیه به اصلی‌ترین رقیبش یعنی کانن ( EOS 6D Mark II ) خواهد شد.

پیش‌بینی‌های قیمت دوربین نیکون D760 و زمان عرضه

 • به احتمال زیاد در نیمه‌ی اول سال 2019 خرید دوربین نیکون D760 برای علاقه‌مندان به آن مقدور باشد.
 • پیش‌بینی‌ها درباره‌ی زمان عرضه و قیمت دوربین D760 متغیر است.
 • قیمت دوربین نیکون D760  چیزی در حدود 2300 دلار تخمین زده شده است.

اعلان رسمی ورود این دوربین برای افرادی که قصد خرید دوربین نیکون D760 را دارند، پیش‌بینی‌ها را به سمت نیمه اول سال 2019 برده است؛ اما هنوز هم این احتمال وجود دارد که نیکون بخواهد زمان بیشتری را صرف قرار دادن تکنولوژی‌هایی در دوربین D760 نماید که، تا به حال در دیگر دوربین‌های این کمپانی، ندیده باشیم. اگر این احتمال درست باشد، شاید نیکون عرضه‌ی دوربین D760 را به نیمه‌ی دوم سال 2019 موکول کند.

خرید دوربین نیکون D760

قیمت دوربین نیکون D760 براساس پیش‌بینی ما باید چیزی در حدود 2300 دلار باشد. این پیش‌بینی بر این مبنا است که دوربین D760 قرار است جایگزینی برای D750 و D610 باشد. D750 نیز در زمان عرضه، 2299 دلار قیمت گذاری شد؛ البته تنها بدنه‌ی دوربین. یک احتمال ضعیف‌تر نیز حرکت قیمت دوربین نیکون D760 به سمت قیمت پایه‌ی Z6 یعنی 2099 دلار است. علاقه‌مندان خرید دوربین نیکون D760 امیدوار هستند که سناریوی دوم اتفاق بیفتد.

در مجله‌ی وب سایت دیدنگار می‌توانید جدیدترین اخبار دنیای عکاسی و پرچم‌داران برندهای سرشناس را دنبال کنید. ضمنا برای علاقه‌مندان اخبار داغ دنیای عکاسی و شایعات دوربین‌های فوق‌العاده‌ی سال 2019 ، در برندهایی همچون نیکون ، کانن ، سونی ، فوجی فیلم و پاناسونیک و … پرونده‌ای جامع در وب سایت ما وجود دارد که با مطالعه‌ی آن می‌توانید در جریان آخرین پیش‌بینی‌های دنیای عکاسی در سال 2019 قرار بگیرید.

برخی از مقالات از جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
9 تا از بهترین پلاگین‌های گیمپ ( GIMP ) در سال 2019

.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله هر آنچه در رابطه با دوربین نیکون D760 (دوربین جدید سال 2019) باید بدانید برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
حساب کاربری من
وبلاگ

منو دیدنگار