در این مقاله به بررسی و مقایسه دو دوربین سوپرزوم شبه DSLR از دو غول صنعت دوربین، یعنی نیکون B700 با کانن SX70 می‌پردازیم.

قبل از مقایسه دوربین نیکون B700 با کانن SX70 لازم است بدانید که دوربین‌های Bridge یا شبه DSLR، نوعی از دوربین‌های عکاسی هستند که مابین دوربین‌های کامپکت‌ و دوربین‌های DSLR حرفه‌ای قرار می‌گیرند. البته این دوربین‌ها خصوصیت ویژه‌ای دارند که آن‌ها را به دوربینی منحصربفرد تبدیل کرده است؛ و این ویژگی قابلیت بالای زوم آن‌هاست.

دوربین کانن SX70 مدل جدیدتری بوده و نزدیک به دو سال بعد از دوربین نیکون B700 معرفی شده است و به همین دلیل بررسی تفاوت‌های این دو دوربین، کاری هیجان‌انگیز خواهد بود.

در مقایسه دوربین نیکون B700 با کانن SX70 ابتدا به زمان معرفی آن‌ها رجوع می‌کنیم. نیکون B700 در بیست و سوم فوریه سال 2016 به بازار معرفی شد؛ در حالیکه کانن SX70 که جایگزینی برای مدل قدیمی خود یعنی دوربین کانن SX60 محسوب می‌شود، در بیستم سپتامبر 2018 وارد بازار شده است. با اینکه نزدیک به دو سال تفاوت بین معرفی دو دوربین وجود دارد، اما مطمئن باشید که رقابت بسیار نزدیکی را شاهد خواهید بود.

سنسوری با کیفیت یکسان

اولین موردی که در مقایسه و بررسی دو دوربین لحاظ می‌شود، مشخصات سنسور استفاده شده بر روی آن‌ها است. جالب است بدانید که هر دو دوربین نیکون B700 و کانن SX70 از یک سنسور 20 مگاپیکسلی ½.3” CMOS بهره می‌برند که رزولوشن دو دوربین را در موقعیتی برابر قرار می‌دهد.

دامنه حساسیت ISO

در اینجا نیز تفاوتی بین دو دوربین وجود ندارد. نیکون B700 و کانن SX70 هر دو از دامنه حساسیت ISO 100-3200 برخوردارند. اگرچه این دامنه حساسیت به چشم عکاسان حرفه‌ای که از DSLR‌های سطح بالا استفاده می‌کنند، عدد مناسبی به نظر نمی‌رسد. اما این محدوده در رده دوربین‌های شبه DSLR قابل قبول است؛ و سنسور این دوربین‌ها توانایی ارائه ISO در دامنه‌های بالاتر را ندارد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مقایسه کانن 5D Mark IV و نیکون D850 : جدال بهترین پرچمدارهای فول فریم !

لنزهایی با فاصله کانونی شگفت انگیز

تفاوت نیکون B700 و کانن SX70 از همین‌جا آغاز می‌شود. «زوم» یا همان بزرگنمایی شاید مهم‌ترین المانی است که برخی از افراد را به سمت خرید دوربین‌های سوپرزوم می‌کشاند. هر دو دوربین از لحاظ زوم قابلیت بسیار بالایی دارند و تفاوت چشمگیری میان آن‌ها موجود نیست. اما در زمینه بزرگنمایی، برد با نماینده نیکون خواهد بود. دوربین نیکون B700 قادر است تا فاصله کانونی 1440 میلی‌متر را ارائه دهد؛ این در حالی است که حداکثر فاصله کانونی در کانن SX70 برابر با 1365 میلی‌متر است. این بدان معنی است که با نیکون B700 می‌توان به فاصله دورتری دسترسی داشت. البته در حد پایین فاصله کانونی، نماینده کانن در جایگاه بالاتری می‌ایستد، چرا که قادر است تصویر وایدتری را نسبت به نیکون B700 ارائه دهد. لنز استفاده شده بر روی کانن SX70 یک لنز 1365-21 میلی‌متری F/3.4-6.5 و لنز دوربین نیکون B700 یک لنز 1440-24 میلی‌متری F/3.3-6.5 است. به این ترتیب در نسبت بزرگنمایی نیز، کانن با 65x در برابر 60x رقیب خود برنده خواهد بود.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
12 تفاوت دوربین کانن 90D با 80D و 7D Mark II

لرزشگیر تصویر

یکی از بهترین امکاناتی که یک دوربین عکاسی می‌تواند به آن مجهز باشد، لرزشگیر تصویر است. لرزشگیر تصویر این امکان را به ما می‌دهد تا بتوانیم با دوربین بر روی دست و سرعت شاتر پایین، عکس‌هایی با وضوح و شفافیت بالا را ثبت کنیم. خوشبختانه هم کانن SX70 و هم نیکون B700 از یک لرزشگیر اپتیکال بر روی بدنه خود بهره می‌برند که کار را برای عکاسی در فاصله کانونی‌های بلند، بسیار راحت می‌کنند.

صفحه نمایش چرخان

دوربین‌های امروزی بر خلاف دوربین‌های اوایل دهه دوم قرن بیست و یکم، به عنوان یک ویژگی عمومی از صفحه نمایش‌های متحرک افقی، عمودی و یا چرخان بهره می‌برند. دو دوربین مذکور نیز از این ویژگی بی بهره نمانده و هر دو از یک صفحه نمایش چرخان 3 اینچی برخوردارند. این صفحه نمایش به ویژه برای بلاگرها و عکاسان و تولیدکنندگان محتوا در شبکه‌های اجتماعی بسیار کاربردی و مفید است.

از زمانی که دوربین‌های بدون آینه بازار را در دست گرفتند، منظره‌یاب‌های الکترونیکی نیز هواداران بسیاری پیدا کردند. اگرجه کانن SX70 و نیکون B700 بدون آینه نیستند، اما از منظره‌یاب الکترونیکی برخوردارند. البته در زمینه رقابت بین منظره‌یاب‌های دو دوربین، قطعا دوربین کانن SX70 برنده است. دوربین Canon SX70 از یک منظره‌یاب الکترونیکی با 2,360,000 نقطه استفاده می‌کند؛ این در حالی است که رزولوشن منظره‌یاب دوربین Nikon B700 برابر با 921,000 نقطه است. منظره‌یاب الکترونیکی تجربه جدیدی از عکاسی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

SX70، برنده رقابت سرعت عکاسی پیاپی

یک برتری دیگر برای سوپرزوم جدید کانن. یکی از ویژگی‌هایی که بسیار برای عکاسان ورزشی مهم است، سرعت عکاسی پیاپی دوربین می‌باشد. دوربین‌های سوپرزوم با قابلیت بالایی که برای زوم کردن دارا هستند، می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای برخی موقعیت‌ها در عکاسی ورزشی باشند؛ البته به شرطی که سرعت عکاسی پیاپی مناسبی نیز داشته باشند. کانن SX70 با سرعت عکاسی پیاپی 10 فریم بر ثانیه چنین دوربینی است. اما نیکون B700 در این مورد چندان حرفی برای گفتن ندارد و با سرعت 5 فریم بر ثانیه، یک دوربین معمولی محسوب می‌شود.

مقایسه دوربین نیکون B700 با کانن SX70
شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مقایسه کانن 80D و نیکون D7500 : جدال بهترین میانرده‌ها !

سیستم فوکوس با قابلیت تشخیص چهره

تعداد نقاط فوکوس در هر دوربین بیان‌کننده قدرت آن دوربین است. دو دوربین مورد نظر ما از این لحاظ با داشتن 9 نقطه فوکوس در سطح پایینی قرار می‌گیرند. البته در مقایسه نیکون B700 با کانن SX70 این مرحله برنده‌ای ندارد و هر دو دوربین امتیاز یکسانی می‌گیرند. اما ویژگی خوب دو دوربین در قابلیت اتوفوکوس، این است که هر دو از سیستم فوکوس تشخیص چهره برخودارند؛ در واقع یک سیستم بسیار کارآمد و کاربردی، به ویژه برای عکاسان مبتدی.

B700، برنده رقابت سرعت شاتر

اگر عکاسی را بصورت جدی دنبال کرده باشید، می‌دانید که سرعت شاتر یکی از متغیرهای بسیار تاثیرگذار در عکاسی است. بخصوص در موقعیت‌هایی که بخواهیم از سوژه‌های متحرک عکس بگیریم یا طرح‌هایی خلاقانه برای عکاسی داشته باشیم، سرعت بالای شاتر یک ویژگی کاربردی و مهم است که به کمک ما خواهد آمد. در این مورد دوربین نیکون B700 برنده ماجراست. حداکثر سرعت شاتر در این دوربین برابر با 1/4000 ثانیه است؛ در حالیکه حداکثر سرعت شاتر کانن SX70 برابر با 1/2000 ثانیه می‌باشد. هر دو دوربین نیز از یک شاتر الکترونیکی برخوردارند.

مقایسه دوربین نیکون B700 با کانن SX70

قابلیت ارتباطی؛ برگ برنده در دست نیکون B700

در دنیای امروز یکی از مهم‌ترین المان‌هایی که باعث برتری یک محصول دیجیتال می‌شود، قابلیت ارتباط آن با دستگاه‌های دیگر و همچنین سرعت انتقال اطلاعات است. در این زمینه دوربین نیکون B700 دست بالا را دارد. نیکون B700 با بهره‌گیری از سیستم وایرلس در کنار NFC، ویژگی‌های ارتباطی بهتری را داراست؛ آن هم از کانن SX70 که تنها از وایرلس پشتیبانی می‌کند.

ویدئو، قابلیت ضبط تایم لپس در B700

دو دوربین قادرند ویدئوهایی با کیفیت بالا و رزولوشن 3840×2160 ضبط کنند؛ که این رزولوشن در محدوده 4K قرار می‌گیرد. اما در مورد قابلیت‌های ویدئویی باز هم نیکون B700 برنده است. این دوربین از قابلیت ضبط ویدئوی تایم لپس برخوردار است؛ در حالیکه کانن SX70 این ویژگی را ندارد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مقایسه کانن 1300D و 2000D : جمع و جور و ارزان !

جمع بندی مقایسه دوربین نیکون B700 با کانن SX70

مقایسه دوربین نیکون B700 با کانن SX70

نهایتا باید گفت دو دوربین نیکون B700 و کانن SX70 دوربین‌هایی با کیفیت هستند که برای گذار از عکاسی با گوشی هوشمند و یا شروع عکاسی به صورت جدی بسیار کارآمدند؛ اما برای حرفه‌ای‌ها حرف چندانی برای گفتن ندارند. با این همه چند ویژگی بسیار خوب، این دوربین‌ها را به انتخاب‌هایی مناسب برای عکاسی طبیعت، عکاسی ورزشی و خیابانی تبدیل کرده؛ مضاف بر اینکه هر دو دوربین برای مصارف خانگی بسیار مناسب هستند. اما در مورد کیفیت ضبط ویدئو باید گفت که نیکون B700 و کانن SX70 هر دو از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند و اگر تمرکز کارتان بیشتر بر روی فیلمبرداری است، هر کدام از این دوربین‌ها می‌توانند نیازهای ویدئویی شما را به خوبی مرتفع کنند. در مورد برتری دوربین‌ها بر یکدیگر نیز باید گفت تفاوت چشمگیری بین آن‌ها وجود ندارد، اما به هر صورت کانن SX70 با توجه به اینکه دوربین جدیدتری می‌باشد، از یک برتری بسیار نامحسوس برخوردار است؛ مضاف بر اینکه با توجه به هدفی که مد نظر دارید، این دو دوربین امتیازات متفاوتی را کسب خواهند کرد که با توجه به بررسی انجام شده می‌توانید طبق نیاز خود، دوربین مد نظرتان را انتخاب کنید.

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” مقایسه دوربین نیکون B700 با کانن SX70 “ برایتان گفته شد مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهیم.

دسته بندی ها: