عکاسی مینیمال | دنیای دل فریب عکاسی مینیمالیست

« عکاسی مینیمالیست »

شاید نام عکاسی مینیمالیست به گوشتان خورده باشد و یا عاشق تصاویری باشید که در فضای مجازی، با هشتک Minimalist منتشر می‌شوند.

مینیمالیست یک واژه با مفهوم انتزاعی در دنیای هنر است.

یکی از دیکشنری‌های آنلاین آن را این طور ترجمه می­‌کند: تکنیک یا استایلی که که دارای سادگی و استقلال است.

اگر بخواهیم یک تعریف بدون کلیشه از این سبک عکاسی بگوییم، باید از جنبه روزمرگی به آن نگاه کنیم !

تا به حال شده از سبک یک موسیقی خوشتان بیاید، درحالی که نه خواننده مشهوری دارد و نه با پرطرفدارترین سبک موسیقی روز ارتباطی داشته باشد؟

اگر بپرسند چرا بارها آهنگ را نجوا کرده‌اید، هیچ پاسخی شاید به ذهنتان نرسد و نتوانید از زیبایی آنچه بدان گوش فراداده‌اید، دفاع کنید.

حتماً برایتان پیش‌آمده در مقابل همه‌ی زرق و برق ظاهری تیپ و استایل بسیاری از افراد در خیابان، با دیدن یک ترکیب رنگ ساده، ساعت‌ها فکر شما درگیر باشد!

سادگی چهره‌ها را دوست دارید یا دنیای رنگارنگ چهره‌های پشت نقاب پنهان شده ؟

این دقیقاً آن هدفی است که سبک مینیمالیست در تمامی زمینه های هنری به دنبال محقق کردن آن است.

 

minimalist photography

Nikon D5600 – f13 – 1/1000 sec – ISO 640

 

یاد بگیرید که ببینید

 

فرصت های عکاسی در اطراف ما فراوان است ولی این خلاقیت ماست که از یک روزمرگی یک تصویر به یاد ماندنی ثبت کنیم. وقتی با دوربین خود بیرون قدم می‌زنید، به دنبال فضاهای بازی باشید که از نظر نوری روشن باشند، الگوها و خطوط هندسی جالب در اطرافشان وجود داشته باشد و یا حتی سوژه‌هایی که به تنهایی رو به روی یک پس‌زمینه ساده قرار دارند؛ همه و همه سوژه‌هایی عالی برای عکاسی مینیمال به‌شمار می‌آیند.

 

 

همه چیز را ساده نگهدارید

 

وقتی در مورد عکاسی مینیمال حرف می‌زنیم، همچی از کم بودن جزئیات و تراکم دفاع می‌کند. به قول Mies van der Rohe معمار معروف سبک مدرن : ” کم زیاد است “، این جمله در عکاسی به مفهوم حمایت از سادگی و فرار از تراکم و انباشتگی معنا می‌شود.

عکاسی مینیمالیست به دنبال این است که بتوان فهمید که چقدر اطلاعات از یک ترکیب‌بندی می‌توان بدست آورد، قبل از اینکه اثرگذاری خود را از دست بدهد. یادتان باشد که همه چیز را ساده حفظ کنید، ولی در عین سادگی قدرتمند باشد. در عکاسی مینیمال هر چقدر تصویر چشم‌­نواز و برجسته باشد، بهتر است. هدف شما این است که تنها اطلاعاتی که لازم است را در تصویر نمایش دهید تا پیغام خود را به بیننده القا کنید.

 

عکاسی مینیمالیست

 

از فضای منفی استفاده کنید | عکاسی مینیمال

 

_   آیا عکاسی مینیمال، فقط استفاده از فضای منفی است؟

_   به‌عنوان عکاس باید چه چیزهایی را از عکس حذف کنیم؟

در حقیقت جواب این سوال منفی است. زمانی که ما در موردی فضای منفی صحبت می­‌کنیم، منظورمان همان فضای خالی اطراف سوژه است. این مورد یکی از مهمترین مواردی است که باید در عکاسی مینیمالیست رعایت شود. این فضا باید با دقت انتخاب شود تا اثرگذاری سوژه­‌ی شما چندین برابر شود.

یک مثال کلاسیک و قدیمی می­‎تواند این باشد که آسمان در کادر و گوش‌ه­ایی از یک بنای تاریخی در تصویر باشد.

 

 

ترکیب بندی پایدار ایجاد کنید

 

عکاسی مینیمالیست بر پایه ترکیب بندی ساده است ولی بدان معنا نیست که خسته کننده باشد!

عکاسی مینیمالیست به شما فضای زیادی می‌­دهد تا خلاقیت را با عکاسی تلفیق کنید. چالش اصلی این است که عوامل غیر ضروری را از تصویر دور نگهدارید و تمامی توجه بیننده را به مفهوم و فکر اصلی پشت عکس منعطف کنید.

 

 

خطوط هدایت کننده

 

در عکاسی نیز همانند هنر، استفاده از خطوط، یک روش معمول ترکیب بندی برای جلب توجه بیننده به سوژه است. همچنین از خطوط برای ایجاد حس عمق و فاصله نیز استفاده می­‌شود. در عکاسی مینیمالیست ، خطوط محکم بیشترین نقش را در ترکیب‌بندی عکس ایفا می­‌کنند. خطوط می­‌توانند جدا بودن، اتصال ، فاصله، نزدیکی و عمق را به تصویر شما اضافه کنند. همچنین خطوط عمودی یا افقی می­‌توانند به عنوان یک عنصر مرکزی استفاده شوند و حتی پای دنیای روانشناسی را به تصویر شما بکشند!

 

عکاسی مینیمالیست

 

رنگ و پس زمینه

 

یک رنگ روشن یا یک تضاد رنگی، موضوع مینمالیستی خوبی ایجاد می‌­کند.

اگر پس زمینه‌ی خاصی را استفاده می‌کنید، بیننده باید قادر باشد تا بافت تصویر را حس کند. اکثر مواقع باید زاویه مناسب را برای عکاسی پیدا کنید. از تجربه‌های مختلف نهراسید!

از پایین یا بالا، مستقیم و یا از زوایای مختلف تصویربرداری کنید تا عکسی ثبت کنید که با شما صحبت می­‌کند و پرده از رازهای پشت تصاویرتان برمی‌دارد…

 

 

تضاد رنگی مستحکم

 

با تضاد رنگی می‌توان بهترین تصویر مینیمالیست را ثبت کرد، برای مثال یک ساحل ماسه‌ای با پس زمینه آبی اقیانوس و یا یک صخره در پهنای سفیدی کوهستان در فصل عروس پرور هستی و …

اگر هنگام عکاسی در فضای باز نور مناسبی نداشتید و یا نیاز به اصلاح تصویر نهایی داشتید، می‌توانید سایه‌های ناخواسته را  توسط نرم افزارهای Adobe Lightroom یا Adobe Photoshop حذف کنید.

تنها محدود به رنگ‌ها نباشید، زیرا عکس سیاه و سفید نیز تاثیرگذاری فوق العاده ای دارد!

الگوهای رنگی یا هندسی نیز به تصویر شما هویتی منحصربفرد می‌بخشد. یک عکس مینیمال، از رنگ‌ها به مقدار کم، ولی به صورت تاثیرگذار استفاده می‌­کند.

 

مینیمالیست

 

عوامل حواس پرت کن را کراپ کنید!

 

جزئیات غیر ضروری می‌تواند جذابیت تصاویر مینیمالیست را از بین ببرد. هرچیزی که فراتر از عنصر اصلی تصویر باشد، نوعی عنصر اضافی به‌شمار می‌آید.

فرض کنید همچین مشکلی پیش بیاید، چه می­‌کنید؟

خب به راحتی تصویر را برش بزنید؛ زمانی که شما تصویرتان را کراپ می‌کنید، به‌راحتی جزئیات اضافی را از تصویر خارج می­‌کنید و کل کادرتان را با تصویر پر می­‌کنید. این تکنیکی است که به شما در گرفتن تصاویر زیبا کمک می­‌کند.

 

 

تاریک و روشن

درمورد نوردهی در عکاسی مینیمالیست نمی‌توان اغراق کرد، زیرا هم نور و هم تاریکی می‌تواند اثر مینیمالیست خلق کند.

دنبال سوژه‌هایی بگردید که نور باعث برجسته‌شدن رنگ یا بافت در صحنه می­‌شود و یا به‌دنبال سایه‌هایی باشید که بتوانید از آن به‌عنوان بخش مرکزی ترکیب‌بندی خود استفاده کنید.

 

داستان گویی کنید

 

مینیمالیست تلاش دارد تا از کمترین مقدار جزئیات استفاده کند تا مفهوم را به بیننده منتقل کند، یک تجربه بصری بی‌نظیر خلق کند و یا داستانی بگوید. با ترکیب یک سوژه­‌ی جالب، عناصر درست، نوردهی و زاویه­‌ی مناسب می­‌توانید عکس هایی خلق کنید که داستان گویی کنند و بیننده را با یک نیم نگاه به داخل لحظه بکشانند. توجه داشته باشید که عکس‌های ساده، اگر به خوبی ترکیب بندی شده باشند می­‌توانند اثر قدرتمندی داشته باشند.

 

عکاسی مینیمالیست

 

خلاقیت به خرج دهید

 

نکاتی که پیش‌تر گفتیم را به یاد بسپارید و بدانید مینیمالیست یک مفهوم ذهنی می‌باشد. ممکن است سوژه و مکانی که شما می‌پسندید را دیگران نپسندند ولی این نباید مانع عکاسی شما شود.

 

 

منشاء مینیمالیست

 

مبدا مینیمالیست در هنر به هنرمندان نامی قرن بیستم برمی‌­گردد. این ژانر هنر سعی دارد که مفهوم را با کمترین میزان جزئیات و ساده به بیننده برساند. به طوری‌که از کمترین، بیشترین را بسازند.

یکی از بزرگان عرصه نقاشی، Ad Reinhardt ، که نقاشی‌های تقریبا سیاه او مینیمالیست را به نمایش می­‌گذارد، در مورد لزوم کاستن عناصر در هنر این چنین می­‌گوید:

” هر چه عناصر بیشتری درون اثر باشد، شلوغ‌تر است و به تبع بدتر است. زیادتر کمبود دارد و کمتر زیاد است. هنر با خلاص شدن از دست طبیعت شروع می­‌شود. ”

بعضی ها این تکنیک را دوست دارند و بعضی‌ها از آن بیزارند ولی ظاهراً کسی نسبت به آن بی‌تفاوت نیست.

اگر به‌صورت حرفه از این قضیه استفاده شود، می‌توان با آن تصاویری فوق‌العاده ساده و در عین حال دراماتیک خلق کرد. اما اینکه ما باید چگونه فکر کنیم و در کارهایمان مینیمالیست را وارد کنیم، نیازمند ساعت‌ها مطالعه و دیدن نمونه عکس مینیمال است.

 

عکاسی مینیمالیست

 

مینیمالیست در دیگر ژانرها

 

اگر بخواهیم یک رتبه‌بندی بین عکاسی مینیمالیست و سایر ژانرهای عکاسی بکنیم، مینیمالیست زیرمجموعه‌ی همه‌ی ژانرها قرار می­‌گیرد.

جالب است بدانید که عکاسی معماری و منظره جزو پرطرفدارترین شاخه‌های عکاسی مینیمال شناخته می‌شوند.

آنچه برای تمامی عکاسان حائز اهمیت است، تفکر و دنیای پشت این سبک عکاسی می‌باشد.

 

« مینیمالیست مثل فریادیست که در غالب سکوت ادا می‌شود »

 

هدف و مفهوم آموزش عکاسی مینیمال

عکاسی مینیمال برخاسته از مفهوم مینیمالیسم در هنر است که توسط بسیاری از هنرمندان قرن بیست و بیست و یکم استفاده شده است. سبک مینیمال بر استفاده از حداقل تعداد عناصر ترکیبی از قبیل رنگ، اشیا، اشکال و بافت‌ها تاکید دارد. هدف عکاسی مینیمالیستی، بیان یک مفهوم به منظور ایجاد یک تجربه بصری متمایز یا برانگیختن واکنش احساسی در بیننده است. در دنیای عکاسی، به‌عنوان یک مفهوم استثنایی شهودی و شخصی تلقی می‌شود که تفسیر و درک آن به چشم مخاطب هنر واگذار می‌شود.

میلاد صفابخش، بنیانگذار انجمن جوایز عکاسی مینیمالیست (Minimalist Photography Awards) می‌گوید:« به‌ عنوان یک رویکرد در عکاسی، عکاسی مینیمال یا مینیمالیسم می‌تواند توسط عکاس در همه ژانرها گرفته شود. مهم نیست که سوژه پرتره، معماری، منظره و غیره باشد. عکس‌های مینیمالیستی همیشه یک گزینه هستند تا زمانی که نگاهی مینیمال به محیط اطراف خود داشته باشید.»

این ژانر بر سادگی متمرکز است و تمام اجزای غیرضروری را برای بیان بهتر و واضح‌تر ماهیت موضوع حذف می‌کند. بنابراین می‌توان گفت هنر مینیمالیستی قصد دارد معنا را با کمترین پیچیدگی ممکن منتقل کند.

عکاسی مینیمالیستی در دنیایی که در آن محتوای بسیار زیادی وجود دارد که حواس ما را درگیر می‌کنند، جایگزینی به دور از آن هیاهو ارائه می‌دهد. پس می‌تواند به چشمان ما کمی استراحت بدهد و در عین حال با تشویق ما به درک نکات ظریف هنری از جمله ترکیب‌بندی، اشکال و سبک خلاقانه، گفتگوی پیچیده‌تر و متفکرانه‌تری را در مورد موضوع امکان‌پذیر می‌کند.

برای یادگیری اصول عکاسی مینیمال علاوه بر مطالعه و کسب دانش بصری، پیشنهاد می‌کنیم در کلاس‌های عکاسی بهترین آموزشگاه عکاسی تهران شرکت کنید تا در این زمینه ماهر شوید و در جامعه عکاسی حرفی برای گفتن داشته باشید.

تاریخچه عکاسی مینیمال

عکاسی مینیمالیسیتی در دهه 1960 در آمریکا و از جنبش‌های مینیمالیستی به‌ وجود آمد. همان‌طور که از نام آن مشخص است، مینیمالیسم از مقدار محدودی عناصر برای دستیابی به یک محصول نهایی محدود یا ساده شده استفاده می‌کند. این سبک عکاسی می‌تواند به شیوه‌های مختلف در سایر اشکال هنری هم تجلی یابد.

سبک مینیمال معمولاً از فضای نگاتیو (منفی) استفاده زیادی می‌کند، ترکیب‌بندی پراکنده‌ای را به کار می‌گیرد و در یک نقطه کانونی منفرد قوی فوکوس می‌کند. در طول دهه‌ها، عکاسان مینیمالیستی مانند مایکل کنا، هیروشی سوگیموتو، گرانت همیلتون و مارک مایر در دنیای هنر به به دلیل عکاسی مینیمال خود به شهرت رسیدند.

اخیرا مجله سیاه و سفید مینیمالیسم، انجمن جوایز عکاسی مینیمالیست را تاسیس کرد که از سال 2019 رقابت‌های مسابقات عکاسی به سبک مینیمال را مدیریت می‌کند. هدف این انجمن شناسایی، معرفی عکاسان با استعداد مینیمالیسالیست در سراسر جهان، اهدای جوایز به بهترین اثرها و در نهایت معرفی آن‌ها به صنعت عکاسی حرفه‌ای است.

مولفه‌های کلیدی عکاسی مینیمالیست

برای موفقیت عکس‌های مینیمال، مهم است که آن‌ها واضح بودن، نظم و ترتیب را در عین سادگی فرم و ترکیب داشته باشند. علاوه‌ بر این، تأکید ترکیب‌بندی باید روی اشکال، بافت‌ها و رنگ‌ها باشد. تصویر نباید حاوی هیچ روایت، ارجاع یا محتوای قابل تشخیصی باشد که منعکس‌کننده‌ ایده‌ها، افکار یا باورهای شخصی هستند. در عوض، قدرت داستان سرایی بصری باید صرفاً بر این مؤلفه‌های کلیدی تکیه کند و تفسیر واقعی و دقیقی از موضوع را ارائه دهد.

هنگام آماده شدن برای عکاسی مینیمال، مهم است که یاد بگیرید جهان اطراف خود را به معنای دیگری ببینید. به جای توجه به مناظر وسیع و پرکردن کادر با انبوهی از سوژه‌ها، در عوض برای حفظ چشم بیننده بر روی تصویر خود، روی ساده نگه داشتن آن تمرکز کنید. این کار جزئیات خالص و ساده را جلوی چشم بیننده می‌گذارد، باعث به حداقل رساندن حواس پرتی مخاطب شده و تمام توجه را به سوژه معطوف می‌کند.

تکنیک‌های کاربردی در عکاسی مینیمال

بعضی از تکنیک‌های عکاسی به موفقیت و خلق اثر بهتر توسط عکاس مینیمالیست کمک می‌کنند. برای مثال استفاده از رنگ‌های مکمل، ایده خوبی به نظر می‌رسد. رنگ‌هایی که در چرخه رنگ کاملا متضاد هستند، در قرار گرفتن کنار هم یک کنتراست بصری قوی درست می‌کنند. این موضوع می‌تواند تصاویر جسورانه، پویا و زیبایی را ایجاد کند. طرح‌های رنگی مکمل با افزایش اهمیت کلی سوژه و ایجاد حس تعادل، راه بسیار خوبی برای ایجاد علاقه به دیدن بهتر عکس مینیمال هستند.

راهکار بعدی که در عکاسی مینیمال پرطرفدار است، عکاسی مونوکروم یا سیاه و سفید است. عکاس می‌تواند تصاویر را سیاه و سفید بگیرد یا بعدا با نرم‌افزارهای ویرایش آن را سیاه و سفید کند. این کار می‌تواند تاثیر بصری عکس را افزایش داده و حواس‌پرتی را بسیار کاهش دهد. چون مخاطب یا بیننده عکس مجبور می‌شود توجه خود را بر روی ترکیب و موضوع متمرکز کرده و کمی مکث کند، بدون اینکه قسمتی دیگر از عکس توجهش را جلب کند. این تکنیک یک راه عالی برای ساده کردن قاب است و ماهیت آنچه را در قلب تصویر است، به اشتراک می‌گذارد.

تکنیک مناسب بعدی عکاسی لانگ اکسپوژر یا عکاسی با نوردهی طولانی است. وقتی در عکاسی مینیمال از این تکنیک استفاده شود، می‌تواند به تصاویر شما کیفیتی سورئال و ماورایی بدهد. در عکاسی لانگ اکسپوژر از سرعت شاتر کمتر برای محوکردن حرکت و درعین‌حال حفظ وضوح اجسام ثابت استفاده می‌شود.

با این تکنیک می‌توانید به سادگی با محوکردن ابرها در آسمان یا امواج کنار ساحل، تصاویر خیره‌کننده‌ای بگیرید و روی موضوع مد نظرتان تأکید کنید. یکی از خلاقانه‌ترین عکسبرداری‌ها در این مورد، عکاسی مینیمالیستی در فضای باز در طول روز است. با کاهش سرعت شاتر برای چند دقیقه یا حتی بیشتر، می‌توانید تمام عوامل حواس پرتی را (از جمله افرادی که در حال حرکت هستند) حذف کنید تا صحنه‌ای رویایی ایجاد شود.

ترکیب بندی قوی در عکاسی مینیمال چیست؟

عکس‌های مینیمال بدون ترکیب‌بندی قوی، نمی‌توانند آن طور که باید موثر باشند. بدون چیزی که قاب را ثابت و محکم نگهدارد، خسته کننده شده و به‌ راحتی نسبت به سایر تصاویر نادیده گرفته می‌شوند. کلید عکاسی مینیمالیستی خوب ترکیب سوژه جالب با ترکیب‌بندی قوی است که تا حد امکان از عناصر کمتری استفاده می‌کند. هدف این است که حداقل‌ها را در عکس خود بگنجانید و در عین حال تأثیر بصری را حفظ کنید.

عامل اصلی که باید در نظر داشت، این است که هرچه ترکیب شما ساده‌تر باشد، قدرتمندتر خواهد بود. به چند نکته برای ترکیب‌بندی بهتر اشاره می‌کنیم:

قانون یک سوم

این قانون می‌گوید که کادر خود را به سه قسمت عمودی و افقی تقسیم کنید. عناصر مورد نظر خود را در عکس، در امتداد تقاطع خطوط در یکی از بخش‌ها یا یک سوم از کادر قرار دهید تا ترکیب متعادل‌تری ایجاد کند.

فضای منفی در عکاسی مینیمال

فضای نگاتیو در عکس به ناحیه اطراف سوژه اشاره دارد که عمداً خالی نگه داشته می‌شود. این ابزار ترکیب‌بندی در عکاسی مینیمال بسیار مفید است، چون به کاهش حواس‌پرتی در کادر کمک کرده و تاکید را بر روی موضوع بازمی‌گرداند. فضای منفی به سوژه فضایی برای تنفس داده و هماهنگی و تعادل را در صحنه ایجاد می‌کند، پس یک راه عالی برای جداسازی سوژه از محیط اطرافش است.

توجه به خط، شکل و فرم

می‌توانید از خطوط در عکسبرداری مینیمال خود برای تقسیم کادر، ایجاد حس جدایی بین سوژه‌ها، تعریف اشکال، نشان دادن ارتباط بین دو عنصر و افزودن حس عمق استفاده کنید. اشکال هندسی یا انتزاعی‌تر، می‌توانند برای ایجاد علاقه و تاثیر بصری قوی‌تر عکاسی مینیمال استفاده شوند.

برخی از تکنیک‌هایی که می‌توان برای تأکید بر اشکال استفاده کرد، عبارتند از: برش تصویر، قطعه قطعه کردن صحنه با قرار دادن چیزی در مقابل سوژه‌ که خارج از فوکوس (تار) است، آزمایش عمق میدان، کادربندی به‌ گونه‌ای که موضوع شبیه چیز دیگری است و … . ترکیب‌بندی با فرم شامل نمایش یک موضوع به‌ صورت سه بعدی با استفاده از شکل برای ایجاد یک توهم عمق است. این کار را می‌توان با چیدمان خلاقانه بافت‌ها، الگوها، نور و سایه در کادر انجام داد.

به طور کلی عکاسی مینیمال یک راه فوق‌العاده برای دستیابی به اصول اولیه عکاسی است و حتی می‌تواند تأثیر زیادی بر درک شما از دنیای اطرافتان داشته باشد. بهترین رویکرد برای استخراج معنا از آن این است که خودتان عکاسی مینیمال را تجربه کنید. بنابراین دفعه بعد که دوربین خود را در دست دارید، سعی کنید روی ساده نگه‌داشتن موضوعات و سوژه‌ها تمرکز کنید تا عکس‌های بهتری در این سبک بگیرید.

این سبک عکاسی در فضای مجازی نیز طرفداران بسیاری دارد و شما حتی با دوربین تلفن همراهتان می‌توانید به راحتی تصاویری تحت عنوان مینیمال ثبت کنید و به اشتراک بگذارید. اگر علاقه‌مند به فعالیت در زمینه موبایل گرافی هستید، مقاله آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل را از دست ندهید.

 

اگر در زمینه عکاسی مینیمالیست فعالیت می‌کنید، نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار  ⭐️

 

 

۱ نظر در “عکاسی مینیمال | دنیای دل فریب عکاسی مینیمالیست

  1. افشار گفت:

    با سلام، نام این ژانر یا سبک در عرصه هنر، مینیمالیسم و اثر هنری خلق شده، اثر مینیمال نامیده می شود. واژه مینیمالیست به هنرمندان و خالقان آثار هنری با این تفکر و روش خلق اثر اتلاق میشود و بکار بردن آن به عنوان معرفی یک سبک صحیح نمی باشد.
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.