عکاسی از کودکان : چگونه از بچه‌های کوچک عکس‌های بهتری بگیریم ؟

اگر شما والدینی هستید که اشتیاق به گرفتن عکس‌های خوب از کودکان خود دارید، این راهنمای عکاسی از کودکان شما را به آن سمت می‌برد و به پیشرفت مهارت‌های شما کمک می‌کند.

عکاسی ژستی در مقابل عکاسی کاندید

اولین چیزی که ممکن است بپرسید این است که؛ ” منظور از عکاسی کاندید چیست و چگونه این کار به من کمک می‌کند تا از کودکانم بهتر عکس بگیرم ؟ “

خب، سؤال خوب و به جایی است !

اکثر ما بیشتر با سبک‌های سنتی در عکاسی آشنا هستیم. این یعنی شما باید به عنوان یک عکاس پشت دوربین باشید و سوژه‌ی شما با ژستی که به او می‌دهید، درست در مقابل دوربین بنشیند. غالباً عکاسان از شما درخواست می‌کنند بگویید ” سیب ! “، و شما با یک لبخند بسیار غیرطبیعی در عکس نهایی ظاهر می‌شوید. در این سبک از عکس‌های مطرح شده، سوژه کاملا آگاه است که از او عکس گرفته می‌شود.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک عکاسی خلاقانه انتزاعی با استفاده از رنگ خوراکی و شیر !

عکاس کاملاً روی اکثر جنبه‌های عکس کنترل کاملی دارد و ممکن است سوژه را راهنمایی کند تا عکس مورد نظر خود را بدست آورد. در بسیاری از موارد، این روش گرفتن عکس کاملاً مناسب است. به خصوص اگر برای عکاسی مد یا فشن باشد. بسیاری از افراد از این سبک عکاسی در عروسی‌ها نیز استفاده می‌کنند، گرچه اکنون تعداد زیادی از عکاسان حرفه‌ای به سمت شیوه‌ی عکاسی کاندید روی آورده‌اند.

عکاسی از کودکان

عکاسی کاندید ( Candid Photography ) چیست ؟

در سبک عکاسی کاندید، عکاس کنترل بسیار کمتری روی سوژه دارد. عکاسان مجبورند در اطراف زیاد حرکت کنند و سوژه ممکن است حتی از عکس گرفتن هم آگاه نباشد.

نتیجه در اینجا این است که شما با لحظات و حالت‌های بسیار طبیعی‌تری روبرو می‌شوید. اینها اغلب لحظاتی هستند که اگر در مسیر سنتی، پراکنده قرار گیرید، هرگز آنها را ضبط نخواهید کرد.

عکاسی از کودکان
عکاسی از کودکان

در عکس اول، من در حال تلاش برای کنترل همه‌ی جوانب عکسی هستم که گرفتم، اما دخترم تحت تأثیر قرار نگرفت. در عکس دوم، وقتی در حال تماشای برف پاییزی است، زوم می‌کنم و از او عکس می‌گیرم. شما کدام یک را ترجیح می‌دهید ؟

همه چیز وابسته به رفتار دزدکی شماست

هیچ علمی در این مورد وجود ندارد. لازم نیست روانشناس کودک باشید تا درک کنید که بچه‌ها دوست دارند بازی کنند. این دلیل کامل وجود آنها در نگاه خودشان است. بهترین تصویرهایی که از کودکان دیده‌ام، زمان‌های غوطه‌ور بودنشان در بازی یا لحظاتی است که رفتاری طبیعی‌تر دارند، مانند هرج و مرج در آشپزخانه، ساخت لگو، ساختن حفره‌ها یا هنگام یک نوازش آرام با پدر قبل از خواب. هر کجا که باشد، از این فرصت استفاده کرده و بدون ایجاد هیاهو، دوربین یا گوشی هوشمند خود را بیرون آورده و عکستان را ثبت کنید.

بر لبخند زدن آن‌ها در این نوع عکاسی پافشاری کنید و یا آن‌ها را مجبور نکنید که به دوربین نگاه کنند، چرا که این کار بلافاصله آنها را از ایده خالی می‌کند. اگر سعی کنید آنها به زور بخندند، بی شک چهره‌ای مصنوعی، بی احساس و احمقانه به دست خواهید آورد. آنها نه تنها غیرطبیعی به نظر خواهند رسید بلکه مطمئناً باید خیلی منتظر بمانید تا بتوانید دقیقا همان ژستی که مد نظرتان هست را از کودکان دریافت کنید.

عکاسی از کودکان
عکاسی از کودکان
عکاسی از کودکان

به چه تجهیزاتی نیاز داریم ؟

اکثر گوشی‌های هوشمند دارای دوربین‌های درخشانی در داخلشان هستند اما صادقانه بگویم، برای سبک عکاسی کاندید از کودکان بهتر است یک دوربین DSLR با یک لنز طولانی را داشته باشید. استفاده از لنزهای طولانی به معنای این است که می‌توانید خیلی از سوژه خود فاصله بگیرید و بزرگنمایی کنید. این بدان معنی است که آنها احتمالاً کمتر متوجه می‌شوند که در حال عکاسی هستید، اما همچنان به نظر می‌رسد که در حال انجام کاری هستید.

پیش بینی کنید …

یکی از مهمترین سلاح‌های مخفی در عکاسی کاندید استفاده از تکنیک پیش بینی است. برخی از بهترین عکاسانی که من می‌شناسم از این مهارت به خوبی استفاده می‌کنند و می‌توانند در همان لحظه عکس بگیرند که مسئله‌ی مهمی دوباره و دوباره اتفاق می‌افتد.

پیشنهاد نویسنده : چرا استفاده از مقیاس در عکاسی طبیعت بسیار مهم است ؟

من در مورد لحظه‌ای که همه در حال خندیدن به هم می‌خورند، صحبت می‌کنم. یا لحظه‌ای که کودک برای اولین بار لبخند می‌زند. برخی از بهترین عکس‌هایی که توانسته‌ام بدست آورم این بوده که در حال تماشای مراسم عروسی و یا بازی کردن بچه‌هایم بودم و لحظه‌ای را مناسب شکار کردن یافتم. داشتن مهارت پیش بینی زمان وقوع این لحظه‌ها به عنوان یک عکاس کاندید در خدمت شما خواهد بود.

عکاسی از کودکان

شخصیت یا کاراکتر را به تصویر بکشید

در نقطه‌ی مقابل، من در خانواده‌ام چیزهای غیرعادی زیادی دارم. من خیلی دوست دارم بچه‌هایم را تشویق کنم تا حد ممکن به خودشان شبیه باشند. بنابراین اگر فرزند شما چیزی شبیه به کودک من است، ذهنیت آن‌ها را در آغوش بگیرید! اینها خودشان هستند ! آنها را با تکنیک‌هایی که از اینترنت خواندید امتحان نکنید و بیش از حد نقش برایشان تعریف نکنید تا رفتار بچگانه‌ی خود را فراموش کنند.

در نهایت شما آنها را از رفتارهای طبیعیشان منع خواهید کرد، و آیا دقیقاً همان چیزی نیست که ما سعی در ثبت آن در عکاسی از کودکان داریم ؟ از این گذشته، اگر آنها نه بار یک کار دیوانه‌وار یا خطرناک انجام دهند، بالاخره یک بار هم خواهند خندید. چند ثانیه بعد باید منتظر خنده و رفتار واقعی آنها باشید. این لحظاتی است که شما باید پیش بینی کنید و زمانی که باید دکمه شاتر را فشار دهید.

عکاسی از کودکان

به مکان‌های مختلف بروید

برای عده‌ای از شما که نسبتاً با این ایده‌ها راحت هستند، چندین روش وجود دارد که بتوانید واقعا بازی خود را بهتر کنید و شروع به گرفتن عکس‌هایی دوست داشتن، با کیفیت بالا و ارزشمند برای قاب کردن و زدن به دیوار کنید. اولین چیزی که من پیشنهاد می‌کنم این است که در مورد محیط اطراف خود فکر کنید. اگر در خانه خود مشغول عکاسی هستید، چرا قدم به جایی بهتر نگذارید و در یک روز خوب به باغ نروید ؟ بچه‌ها را مشغول باغداری یا حفر کردن زمین برای کاشت گل و گیاه کنید. محل بازی محله‌تان یا ساحل یا جنگل را هم امتحان کنید. از خانه خارج شوید و تمام استفاده را از آن ببرید !

عکاسی از کودکان
عکاسی از کودکان

تِرَنی از احساسات

یکی از مواردی که من بر آن محکم پافشاری می‌کنم ارتباط انسانی است. تعامل اجتماعی بین انسان و کسانی که دوست دارند. برای بسیاری، می‌تواند مانند مردم و عزیزانشان به نظر برسد، و برای بسیاری دیگر نیز می‌تواند شبیه انسان و حیوانات خانگی آنها باشد. همه بسیار مهم هستند و همه موضوعات برای عکاسی شما درخشان هستند.

جنبه عاطفی آن آسان است، فقط از لبخندها عکاسی نکنید. از این گذشته، اگر زندگی خود را مستندسازی کنیم، ممکن است بخواهیم همه قسمت‌های جالب و شاد را ببینیم، اما زندگی همیشه خوشبختی و شادی نیست. غم و اندوه، ناامیدی و عصبانیت در کنار همه چیز وجود دارد. اگر می‌توانید سعی کنید دامنه‌ی وسیعی را ثبت کنید، اما احترام گذاشتن را به یاد داشته باشید. یک روش درخشان برای گرفتن عکس‌های بهتر از کودکانتان ، گرفتن عکس از آنها در تمام حالات احساسیشان است.

پیشنهاد نویسنده : کاوش در جهان : تجربیات عکاسی از فرهنگ‌های مختلف از زبان مارک ادوارد هریس !

آنها به چه چیزهایی نگاه می‌کنند ؟

یک روش واقعاً عالی برای ثبت لحظات و عکاسی از کودکان ، گرفتن عکس از بچه‌ها یا عزیزانتان است وقتی همه آنها به یک چیز نگاه می‌کنند. این ” تمرکز مشترک ” نامیده می‌شود و آن را در صحنه می‌گنجاند و دید وسیع‌تری از آنچه اتفاق می‌افتد ارائه می‌دهد. شما حتی می‌توانید با استفاده از دوربین به عنوان نقطه‌ی دیدی از زندگی کودک یک قدم جلوتر بروید.

بنابراین می‌توانید از روی شانه کودک خود عکاسی وقتی که در حال نقاشی کردن هستند ، یا روی انگشتان آن‌ها زوم کنید. همه این موارد به بازگویی داستان کودکیشان کمک می‌کنند و بعداً خاطراتی بسیار گرامی خواهند شد. عکس گرفتن از کودکانتان فقط به معنای گرفتن عکس از چهره آنها نیست !

تنبل نباشید

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردم، هنگامی که عکاسی می‌کنید، کنترل زیادی روی محیط و شرایط روشنایی خود نخواهید داشت. ترفند این است که حتماً حرکت کنید ! نحوه برخورد نور از صحنه یا سوژه شما، تأثیر زیادی بر روی تصاویر گرفته شده می‌گذارد. اطمینان حاصل کنید که با بررسی تمام نقاط مختلف برتر در دسترستان، از آن استفاده می‌کنید. از دراز کشیدن روی زمین و یا عکاسی در زوایای مختلف نترسید تا جذابیت بیشتری ایجاد کنید. این تفاوتی است بین یک عکس متوسط و یک عکس خارق‌العاده.

یکی دیگر از نشانگرها در اینجا گرفتن یک عکس آزمایشی برای بررسی صحت اکسپوژر شما خواهد بود. این امر به ویژه در هنگام عکاسی در شرایط کم نور یا تاریک بسیار مهم است. در صورت لزوم می‌توانید همیشه عکس را دوباره بگیرید.

دکوراسین را تغییر داده یا بخشی را حذف کنید

برخی از مردم دوست دارند همه چیز را آنگونه که هست بگذارند و به سبک مستند واقعی پیش بروند اما برخی دیگر دوست دارند قبل آن کمی تمیزکاری کنند. به هر روشی که تصمیم به انجام بگیرید ، کاملاً به عهده شماست. من تمایل دارم هنگام گرفتن عکس، چیزهای ناخوشایند در بیرون کادر باشند. من بسیاری از عکس‌ها را دیده‌ام که بخاطر تشکیل تپه‌ای از وسایل در بالای سر افراد خراب شدند ! وقتی قاب را تنظیم می‌کنید، به محیط اطراف خود توجه کنید و تصمیم بگیرید که آیا از مشاهده همه چیز خوشحال هستید یا نه. این اندازه گیری بستگی به احساس و سبک شخصیتان دارد ، اینگونه است که از بچه‌های خود عکس‌های بهتری می‌گیرید !

فقط عکستان را ثبت کنید

در بسیاری از مواقع، شما فقط نیم ثانیه فرصت دارید که عکس را قبل از از دست دادن آن لحظه ثبت کنید. در این صورت، مطمئن شوید که دوربین خود را به درستی تنظیم کرده‌اید برای شرایطی که از آن استفاده می‌کنید. برای بسیاری، این کار فقط ثبت آنی یک عکس با موبایلشان است، اما اگر این کار را با دوربین DSLR انجام می‌دهید ( که من آن را بسیار توصیه می‌کنم ) باید اطمینان حاصل کنید که اصول کار را پایین آورده‌اید.

پیشنهاد نویسنده : ایده‌های عکاسی در منزل : عکاسی از محصولات تنها با یک استروب !

سرانجام، عکاسی همه چیز در مورد نور و کیفیت نور است. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی از آن برای گرفتن عکس استفاده می‌کنید. اگر ندارید، مطمئن شوید که چگونه نور مصنوعی را معرفی کنید یا بدانید چگونه ایزوی خود را افزایش دهید تا نور بیشتری به سنسور شما وارد شود. این به شما امکان می‌دهد سرعت شاتر خود را افزایش دهید تا بتوانید مواردی را که در حال حرکت هستید ثبت کنید و آنها را فریز و ثابت کنید ( اگر این کاری است که شما می‌خواهید انجام دهید ). دانستن چند مورد از این موارد، عکاسی شما را به صورت انبوه بهتر می‌کند.

در نهایت بهترین راه برای یادگیری، انجام دادن و عمل است. بنابراین فقط به بیرون رفته و عکاسی کنید !

عکاسی از کودکان
عکاسی از کودکان

یا … می‌توانید یک عکاس حرفه‌ای استخدام کنید

متأسفانه، عکاسی هنری نیست که همه بتوانند آن را انجام دهند. البته من معتقدم هر چیزی را می‌توان یاد گرفت و این بستگی به اینکه چه نوع شخصیتی دارید ندارد، اما شاید تمایل به انجام آن نداشته باشید یا حتی زمانتان برای این کار مناسب نباشد.

در موقعیت‌هایی مانند این که می‌خواهید تجربه‌ی خوبی از عکاسی از کودکان را داشته باشید، من به طور کامل استخدام شخصی حرفه‌ای را توصیه می‌کنم تا این کار را برای شما انجام دهد. این هزینه‌ای است که شما از پرداخت آن پشیمان نخواهید شد و تصاویر برای نسل‌های بعدی گرامی خواهند شد.

امیدوارم مقاله ” عکاسی از کودکان : چگونه از بچه‌های کوچک عکس‌های بهتری بگیریم ؟ “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.