در ادامه دو مطلب قبلی ( معرفی انواع هدفون )، در این مقاله از سری ویژگی های هدفون خوب به انواع مشخصات یک هدفون خواهیم پرداخت.

مقالات قبلی | معرفی انواع هدفون

.
مقاله معرفی انواع هدفون – بخش 1 مطالعه مقاله
.
مقاله معرفی انواع هدفون – بخش 2 مطالعه مقاله
.

قطعا شما هم در هنگام خرید یک هدفون با ده‌ها ویژگی و عدد و رقم مواجه شده‌اید که تنها برخی از آنها برایتان آشنا بوده است. با دیدن این مشخصات سوالاتی به ذهنتان خواهد رسید، مانند: این ویژگی‌ها چه معنی‌ای دارند؟ و یا اینکه هدفون مورد نظر من باید دارای چه اعداد و ارقامی در این ویژگی‌ها باشد؟ و مهم‌تر از همه، اصلا کدام یک از این ویژگی‌ها برای من اهمیت دارد؟ آگاهی به این مشخصات قطعا موجب می‌گردد، هدفونی را انتخاب کنید که، کاملا مطابق با نیازهایتان باشد و در عین حالی که از صدای مورد نظرتان لذت می‌برید، هزینه‌ی مازادی نیز بابت ویژگی‌هایی که برای نوع استفاده شما کاربردی نیستند، پرداخت نمی‌کنید. توجه بیشتر خریداران تنها به نوع هدفون است. مسئله‌ای که در مقاله قبل بصورت کامل به آنها پرداختیم و از مزایا و معایب هرکدام بصورت کامل گفتگو کردیم. اما پس از انتخاب نوع هدفون قطعا باید به ویژگی‌هایی که هر هدفون بصورت فنی و تخصصی دارد، توجه کنیم. دلیل وجود تنوع بسیار بالا در هدفون‌های موجود در بازار نیز همین تفاوت در ویژگی‌ها و کارکردهاست. با آگاهی از این ویژگی‌ها، شما دایره انتخابی کوچکتری خواهید داشت و قطعا در میان این همه هدفون دچار سردرگمی نخواهید شد. در این مقاله و مقاله بعدی به معرفی 10 ویژگی اصلی هدفون‌های موجود در بازار می‌پردازیم.

سیستم آکوستیک (Acoustic System)

سیستم آکوستیک به نوع طراحی در، بسته یا باز بودن گوشی‌های هدفون اطلاق می‌گردد. هدفون‌هایی با سیستم آکوستیک بسته (Closed Acoustic System) ، از انتقال صدای هدفون به بیرون و همچنین ورود صداهای محیط به گوش تا حد امکان جلوگیری می‌کنند. در نقطه مقابل هدفون‌هایی با سیستم آکوستیک باز (Open Acoustic System) ، باعث می‌شوند شما امکان شنیدن صدای محیط را داشته باشید و طبیعتا اطرافیان شما هم صدای پخش شده از هدفونتان را می‌شنوند. پس همینطور که تا اینجای کار مشخص است، این فاکتور نیز یکی دیگر از مهمترین ویژگی های هدفون خوب است. به این نکته توجه داشته باشید که سیستم آکوستیک بسته، به هیچ عنوان به معنی سیستم نویزگیر نیست و این هدفون‌ها بصورت کامل عمل نویزگیری صدای محیط را انجام نمی‌دهند؛ و همین طور در هنگام استفاده از این هدفون‌ها انتظار نداشته باشید که هیچ صدایی به طور مطلق از هدفون شما خارج نشود. اگر این موضوع برایتان اهیمیت دارد باید در میان هدفون‌های نویزگیر و یا هدفون‌های با سیستم آکوستیک بسته‌ای که دارای پدهای بزرگتر و ضدصدا هستند، گزینه‌ای را انتخاب کنید. معمولا هدفون‌هایی با سیستم‌ آکوستیک بسته، طرفداران بیشتری دارند. سیستم‌های آکوستیک باز برای پیاده‌روی و ورزش و یا هر جایی که نیاز باشد تا صدای محیط نیز شنیده شود، کاربردی است و در نقطه مقابل، سیستم‌های آکوستیک بسته بیشتر به کار افرادی می‌آید که، در محیط‌های عمومی و بویژه در مکان‌هایی که رعایت سکوت کامل در آنها الزامی است، مانند کتابخانه از هدفونشان استفاده می‌کنند.

فرکانس هدفون (Frequency Response)

جهت آشنایی بیشتر با این سرفصل می‌توانید به مقاله‌ای با همین نام در بخش مقالات مجله دیدنگار، مراجعه فرمایید. اما بطور خلاصه، پاسخ فرکانسی یا فرکانس هدفون، به دامنه‌ی فرکانس‌هایی می‌گویند که هدفون مورد نظر توانایی بازتولید آنها را دارد. هرچه دامنه‌ی پوشش این رِنج فرکانسی بیشتر باشد، صدای خروجی هدفون با کیفیت‌تر خواهد بود و شما جزئیات بیشتری از یک آهنگ را خواهید شنید. هدفون‌های با رنج فرکانس گسترده معمولا دامنه‌ی پوششی از 5 هرتز تا حدود 30000 هرتز دارند.

.
مقاله فرکانس هدفون چیست؟ مطالعه مقاله
.

آمپِدانس – مقاومت (Impedance)

آمپدانس به میزان مقاومت مدارهای داخلی هدفون در هنگام انتقال سیگنال‌های الکتریکی می‌گویند. پس به میزانی که آمپدانس یک هدفون بالا می‌رود، میزان سیگنال الکتریکی کمتری از مدار آن عبور کرده و در نتیجه صدای کمتری تولید می‌شود. در اغلب مواقع انتخاب هدفونی با میزان آمپدانس پایین بویژه در مورد هدفون‌های روی سری پیشنهاد می‌شود. واحد اندازه‌گیری آمپدانس، اُهم (Ohms) است و میزان کمتر از 25 اهم برای یک هدفون خوب توصیه می‌شود. اگر از هدفونتان در دستگاه‌هایی که به آمپلی فایر داخلی قدرتمندی مجهز نیستند مانند تلفن‌های همراه یا پخش کننده‌ی موسیقی معمولی استفاده می‌کنید؛ هدفونی با آمپدانس حدود 25 اهم خریداری کنید. اگر هم هدفونتان را به دستگاه‌های پخش کننده‌ی موسیقی حرفه‌ای با آمپلی فایر داخلی قدرتمند متصل می‌کنید، به آمپدانسی بالاتر از 35 اهم نیاز دارید.

نوع آهنربا (Magnet Type)

بر روی برخی از جعبه‌های هدفون، با عنوانی با این نام برخورد خواهید کرد. در میان ویژگی‌هایی که به شما معرفی خواهیم کرد این مورد تقریبا کم‌تاثیرترین فاکتور در صدای خروجی برای شنوندگان عادی است. برای آگاهیتان خوب است بدانید دو نوع آهنربای معروف در هدفون‌ها استفاده می‌شود. نوع قدیمی‌تر (Ferrite) و مدل جدیدتر با توانایی و قدرت بیشتر (Neodymium) نام دارد. البته همان طور که گفتیم خیلی نگران این ویژگی از هدفون نباشید. نوع طراحی مدار هدفون‌ها مطابق با نوع مگنت آنها بوده و به گونه‌ای است که بهترین کارایی و هماهنگی را با آن داشته باشد. هدفون‌هایی با مگنت نوع دوم, دارای قیمت بالاتری هستند، اما حقیقتا تفاوت کیفیت صدای محسوسی ندارند.

حساسیت (Sensitivity)

میزان حساسیت بوسیله‌ی اندازه گیری دسیبل خروجی هدفون بر میلی‌وات (dB/mW) محاسبه می‌گردد. این بدان معناست که چه میزان صدا بر مبنای دسیبل (dB-decibels) توسط یک میلی‌وات سیگنال الکتریکی تولید می‌گردد. خیلی نگران پیچیدگی فرمول‌های علمی بر روی محاسبه این ویژگی با اهمیت نباشید. بطور خلاصه هر چه میزان حساسیت بالاتر باشد، خروجی صدای تولید شده توسط هدفون نیز بیشتر است. این رنج در هدفون‌های معمولی، عددی در میان 80 تا 110 دسیبل (dB) است. در هنگام انتخاب یک هدفون با میزان دسیبل مورد نیازتان به حجم خروجی صدا، نوع استفاده و محل استفاده‌تان از هدفون، توجه کنید. شما لازم نیست هزینه‌ی مازادی پرداخت کنید که، هیچگاه به آن نیاز پیدا نخواهید کرد.

دیافراگم (Diaphragm)

دیافراگم در واقع یک پوسته‌ی نازک در داخل بلندگوهای هدفون است که با ایجاد ارتعاش، صدای نهایی را تولید می‌کند. دیافراگم هدفون در انواع جنس‌ها و در اشکال متنوعی از جمله گنبدی، مخروطی و شیپوری وجود دارند. در رابطه با این فاکتور از ویژگی های هدفون خوب هیچ جنس و شکلی به دیگری برتری ندارد و کارخانه سازنده‌ی هدفون با توجه به نوع و کارکرد هدفون‌ مورد نظر یکی از این اشکال و متریال‌ها را انتخاب می‌کند.

سیم پیچ صدا (Voice Coil)

وُیس کویل به سیم پیچ داخلی هدفون می‌گویند. یکی دیگر از ویژگی های هدفون خوب که باید با آن آشنا باشید، همین فاکتور است. این سیم پیچ‌ها انواع مسی و آلومینیومی دارد و در برخی از موارد از هر دوی این فلزات تشکیل شده است. در حالیکه سیم پیچ‌های آلومینیومی حساسیت صداییِ بیشتری دارند و به آن واکنش سریعتری نشان می‌دهند، اما غالب تولیدکنندگان هدفون بعلت دوام بیشتر از انواع مسی استفاده می‌کنند.

تکنولوژی مورد استفاده در ارتباط وایرلس

بلوتوث (Bluetooth): برقراری ارتباط از طریق بلوتوث، معمول‌ترین و پراستفاده‌ترین نوع هدفون‌های وایرلس است. با این تکنولوژی شما تقریبا در فاصله 10 متری از دستگاه می‌توانید یک ارتباط پایدار را تجربه کنید. بلوتوث امن‌ترین کانال ارتباطی است اما بهترین کیفیت صدا را ارائه نمی‌دهد.

تکنولوژی NFC (Near Field Communication): این تکنولوژی بر پایه ارتباط بلوتوث بوده و تنها تفاوت آن در راحتی و سرعت بالای راه‌اندازی و برقراری ارتباط با دستگاه پخش کننده است. غالب تلفن‌های هوشمند جدید از این فناوری پشتیبانی می‌کنند.

اینفرارد (Infrared): این تکنولوژی در گذشته بسیار کاربرد داشته اما این روزها تنها با برخی از سیستم‌های سینمای خانگی کار می‌کند.

RF (Radio Frequency): این سیستم‌ دامنه‌ی پوشش بیشتری از سیستم بلوتوث دارد و معمولا بهمراه یک فرستنده که در برخی از هدفون‌ها در نقش شارژر نیز کار می‌کند، ارائه می‌گردد. برای آشنایی بیشتر با ویژگی های هدفون خوب شما باید بدانید که هر نوع سیستم ارتباطی چه کاربردی دارد. بطور مثال این نوع هدفون‌ها بهترین گزینه برای تماشای تلویزیون و یا اتصال به سیستم کامپیوتری شما هستند. کیفیت صدای آنها از سیستم بلوتوث نیز بهتر است. تنها نقطه ضعف این دستگاه‌ها دریافت پارازیت یا ایجاد اختلال در فرکانس‌های هم‌سطح است، که توسط سایر دستگاه‌های مشابه ایجاد می‌گردد. البته این اختلال به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

قابلیت ضدنویز (Noise Cancellation)

هدفون‌هایی با این ویژگی، کاربردهایی کاملا حرفه‌ای داشته و تا حد زیادی با توجه به ساختار فیزیکی و ویژگی‌های فنی‌ای که در ماسکه کردن نویز محیط دارند، کمترین میزان صدای مزاحم را در هنگام پخش به گوش شما می‌رسانند.

کلام پایانی در ویژگی های هدفون خوب و انتخاب یک هدفون مناسب

فارغ از تمامی ویژگی‌هایی که به شما گفتیم، اگر بخواهیم در چند کلمه و تنها با توجه به نوع استفاده شما پیشنهادی برایتان داشته باشیم، این موارد را به خاطر نگاه دارید:

برای ارتباطات تلفنی و گفتگو از هدست های با سیم استفاده کنید.

برای ورزش کردن و همچنین راحتی حرکت و استفاده از هدفون در منزل یا محل کار از هدفون‌های وایرلسی که پشت گوشتان نصب می‌شوند استفاده کنید.

در صورتی که از سیستم دسکتاپ برای مدت طولانی استفاده می‌کنید، از هدفون‌های با سیمی که روی سر سوار می‌شود، استفاده کنید.

و در انتها استفاده از هدفون‌های روی سر وایرلس برای استفاده بلند مدت از لپ‌تاپ و تماشای تلویزیون، بهترین گزینه هستند.

ویژگی های هدفون خوب

امیدواریم این مقاله شما را با ویژگی های هدفون خوب و فاکتورهای با اهمیت در هنگام خریداری هدفون آشنا کرده باشد. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد خریداری یک هدفون جدید را دارید، حتما سری مقالات ما را با عنوان (ویژگی های هدفون خوب ) که در ابتدای این مقاله لینک شده اند را قبل از هر انتخابی، مطالعه نمایید؛ و ضمنا برای یک خرید مطمئن و بی‌دغدغه می‌توانید سری هم به بخش هدفون‌های سایت ما بزنید.

.
انواع هدفون ، هدست و هنزفری مراجعه به فروشگاه
.

 

? مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ? 

   با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید.

مقاله راهنمای خرید و ویژگی های هدفون خوب برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

دسته بندی ها: