عکاسی قاب در قاب چیست؟

اگر شماهم با دیدن قاب‌بندی برخی تصاویر به وجد می‌آیید و همیشه دوست داشتید رازهای پشت‌پرده عکاسی با چند قاب را بدانید، تا آخرین خط مقاله همراه ما باشید تا با این تکنیک خلاقانه آشنا شوید.

معمولاً عکس‌های خود را برای نمایش بهتر و ایجاد حس نظم در قاب عکس قرار می­‌دهیم ولی در این مطلب نوعی دیگر از قاب‌بندی یا فریمینگ ( framing ) را به شما معرفی می‌کنیم که در حین عکاسی باید به آن توجه کنید.

تعریف ساده قاب بندی

قاب‌بندی در دانش‌نامه ویکی‌پدیا، به عنوان تکنیکی معرفی شده است که فوکوس را همانند سایر تکنیک‌های ترکیب‌بندی روی سوژه اصلی متمرکز می‌نماید. این تکنیک همانند خطوط هدایت کننده و یا مثلث‌ طلایی ، می‌تواند به‌بهتر دیده شدن سوژه و فکر پشت تصویر کمک کند.

 

هدف و فواید قاب بندی در عکاسی

 

وظیفه­‌ی ترکیب بندی، جلب نظر بیننده به روی سوژه‌ی اصلی تصویر است.

« عکاسی قاب در قاب یعنی استفاده از عناصر صحنه برای ایجاد یک قاب داخل فریم اصلی تصویر »

برای مثال شاید شما از میان یک در عکاسی کنید، یا از بین پرده‌های کنار زده، شاخه‌ها، فنس‌ها، تونل‌ها و یا هر چیز دیگری که سوژه­‌ی شما را برجسته‌تر می­‌کند. از طریق اضافه‌کردن نقطه کانونی، به بیننده نشان می­‌دهید که دقیقاً کجای کادر تصویر را نگاه کند.

جدای از مبحث جلب توجه، قاب بندی به تصویر شما بافت و احساس می‌بخشد!

عناصر پس‌زمینه در این سبک، گویی داستانی درباره تصویرتان نقل می‌کنند. قابی که توسط شاخه‌ها یا گل‌ها ایجاد شده باشد، نشان می‌­دهد که تصویر شما در یک جنگل سرسبز و یا باغی دلگشا گرفته شده و سرشار از لطافت و خاطره زیباست.

تکنیک عکاسی قاب در قاب ، علاوه بر زیباکردن تصویرنهایی حس عمق‌داشتن و لایه‌لایه بودن را در عکس ایجاد می‌کند.

بعضی مواقع، چیزی که شما در یک تصویر نمی­‌بینید، شما را بیشتر جلب تصویر می­‌کند تا چیزی که در عکس مشخص است!

با عکاسی قاب در قاب شما قسمت‌هایی از تصویر را در پشت قاب قرار می‌دهید و این کار باعث می­‌شود که بیننده به فکر فرو رفته و قسمت‌های ناقص را تصور کند و این یعنی جذابیتی به مراتب بیشتر از یک قاب بندی ساده !

 

نکاتی برای عکاسی قاب در قاب

 

 

قاب‌های طبیعی همانند شکوفه‌ها و شاخ و برگ گیاهان، به‌راحتی پیدا می­‌شوند اما به‌دنبال ترکیب‌بندی‌‌هایی باشید که به‌شما اجازه می­‌دهد تا تضاد رنگی بین قاب و سوژه ایجاد کنید.

راهروها نیز یکی از ساده‌ترین راه‌های واردکردن یک قاب به‌داخل تصاویر هستند. عکاسی از میان درها (هنگام روز) این امکان را به شما می‌‌دهد تا توجه بیننده را به قسمت‌های روشن‌تر تصویر جلب کنید.

عکاسی قاب در قاب صرفاً به این معنا نیست که حتما از اشیائی در پس‌زمینه استفاده کنید. عناصر پس‌زمینه مانند یک درب سفید، می‌­تواند یک قاب زیبا تلقی شود!

اشیای بی‌جان تنها اجسام  قاب‌بندی نیستند، می­‌توان برخی از افرادی که در صحنه می‌باشند را از فوکوس خارج و سوژه اصلی را برجسته‌تر کنید.

 

اهمیت عناصر معماری در عکاسی قاب در قاب

 

 

شاید استفاده از نماهای معماری، معمول‌ترین راه برای قاب‌بندی تصویرتان باشد. در چنین شرایطی باید سوژه‌تان را در قابی قرار دهید که یکی از عناصر پایدار محیط است.

به شخصه تصاویر بسیاری با این سبک ثبت کرده‌ام که بیشتر آن‌ها در خانه یا محیط اطراف خانه است. این تکنیک باعث می‌شود تا هر زمان به عکس‌هایی که پیش‌تر گرفته‌ام نگاه می‌کنم، به فکر فرو روم …

این نکته را درنظر داشته باشید که هرچه قدر قابتان روشن‌تر باشد، تصاویرتان بیشتر حس خوشحالی و سر زنده بودن را القا می­‌کنند؛ یک حس کشش که نظر بیننده را به داخل تصویر جلب کرده و باعث می­‌شود که او هم جزوی از آن‌خوشحالی باشد!

« به این طریق شما یک مغناطیس احساسی ایجاد کرده‌اید که بیننده را مجذوب خود می‌کند »

 

توجه داشته باشید که الزامی ندارد که قاب شما در ابعادی مشخص و ثابت باشد، چراکه در شرایط گوناگون استاندارهای ما تغییر می‌کنند و این شما هستید که با تکیه بر استعداد و خلاقیتتان یک تصویر خارق العاده ثبت می‌کنید.

 

حقه‌های قاب بندی برای عکاسان حرفه ای

_ هنگام عکاسی قاب در قاب بیش از اندازه به سوژه نزدیک نشوید، کمی عقب‌تر بیایید تا قابتان دیده شود.

اکثر قاب‌ها دارای شکل هندسی معینی هستند، بنابراین مراقب باشید تا اعوجاج و ناهماهنگی در تصویر نباشد.

 

با دقت کادر بندی کنید 

 

تکنیک های عکاسی قاب در قابعکاسی قاب در قاب

 

 

سوژه‌ی شما می­‌تواند در بین کادر کوچک دیده شود یا تمامی کادر را پر کند. باید تصمیم‌بگیرید که از عکس‌نهایی چه می‌‌خواهید، زیرا هرکدام پیام متفاوتی را به بیننده انتقال می­‌دهد.

نوردهی باید به‌صورت مناسب انجام بگیرد تا تصویرنهایی تاریک نشود، زیرا جزئیات روی آن به‌خوبی مشخص نمی­‌شوند. از طرفی نباید خیلی روشن هم باشد، چراکه حالت رنگ و رو رفته به تصویرتان می­‌دهد و شما را از هدف اصلیتان دور می‌کند.

خلاق باشید

برای ساخت یک عکس قاب در قاب ، شما نیاز دارید تا کادری اطراف سوژه تان قرار بگیرد. برای مثال می­‌توانید یک کودک را بین پدر و مادرش قرار دهید، اما کمی فضا برایش بگذارید تا از پدر و مادرش جدا باشد.

اهمیت فوکوس

روی فوکوس دقت داشته باشید، قاب و حتی تمام سوژه نیازی نیست تا در فوکوس باشد.

قاب مصنوعی یا طبیعی ؟

قابتان می­‌تواند مصنوعی باشد، برای مثال: شما می‌­توانید یک قلب مصنوعی را در دستتان نگه دارید و از میان آن از یک زوج عکس بگیرید یا با بالا گرفتن شست و چسباندن بقیه انگشتانتان به هم یک قاب مستطیلی بسازید!

 

به قول یکی از اساتید عکاسی، ماه و خورشید و فلک درکارند تا خلاقیتتان را بکارگیرید و عکاسی کنید!

هیچ کس جز خودتان نمی‌تواند در مسیر پیشرفت و بکارگیری خلاقیت به شما کمک کند،

فقط باید باورکنید اول و آخر همه‌ی تکنیک ها شما هستید

 

با عکاسی قاب در قاب ، عمق ایجاد کنید

 

عکاسی قاب در قاب

 

همانطور که قبلا گفته شد، عکاسی قاب در قاب علاوه بر جلب توجه بیننده به سوژه، باعث شکل‌گیری یک لایه جدید در تصویرتان می­‌شود. در تصویری زیر می­‌بینید شخص در نزدیکی یک گودال آب فیل می‌باشد. عکاس می‌­توانست صرفا فیل را در قالب جای دهد و به بودن فیل در کادر اکتفا کند ولی با قراردادن شخصی که به فیل خیره شده و می­‌خواهد که خود را از دیدش پنهان نگه دارد، نوعی حس مخفیانه به تصویر می‌بخشد.

 

عکاسی قاب در قاب

 

علتی که باعث می­‌شود تا بسیاری از افراد تصور کنند که عکاسی حرفه‌ی سختی می‌باشد، این است که حق انتخاب در عکاسی زیاد است و این شما هستید که باید تکنیک‌هایی را به‌کاربگیرید که نتیجه بهتری را رقم می‌زند.

نیاز نیست که همه چیز را از اول به‌خاطر بسپارید و واقعا هم نمی­‌شود این کار را انجام داد!

بنابراین کاری که باید انجام دهید این است که ابتدا یک تکنیک را خوب یاد بگیرید و سپس به سمت تکنیک بعدی بروید تا بتوانید از همه­‌ی تکنیک‌های عکاسی به عنوان یک عادت استفاده کنید.

عکاسی را مثل رانندگی در نظر بگیرید، شما بعد از چندماه بصورت غیر ارادی کنترل دنده و کلاژ را در دست دارید اما روزهای اول هم از این کنترل و تمرکز برخوردار بودید؟

 

« تمرین تمرین و تمرین ، تنها راه پیشرفت در زمینه عکاسیست »

 

 

اگر تجربه ثبت تصویر با تکنیک قاب در قاب دارید، نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

 

دسته بندی ها: