قبل از ارائه نکاتی در رابطه با عکاسی چهارشنبه سوری ، می‌توان گفت که جشن چهارشنبه سوری یکی از جشن‌های ایران باستان است که در گذر زمان دچار تغییر و تحولات بسیاری شده است. از این رو با شناخت مفاهیم و المان‌های این مراسم می‌توان با رویکردی نو به ثبت تصاویری متفاوت پرداخت.

همچنین در این زمینه نیاز به شناخت تکنیک‌ها و ترفندهای مناسب جهت عکاسی از چهارشنبه سوری است. در این مبحث قصد داریم به بررسی آیین‌های مرتبط با چهارشنبه سوری و همچنین نحوه عکاسی موثر از این مراسم بپردازیم.

آخرین چهارشنبه سال بهانه‌ای شده تا در کنار هم به انجام آیین‌های سنتی بپردازیم و با شادی وارد سال نو شویم.

در این مراسم با سنت‌های متفاوتی روبرو هستیم که همگی برگرفته از فرهنگ ایرانی هستند.

اجرای مراسم چهارشنبه سوری از سه‌شنبه عصر شروع می‌شود و در ابتدا مردم با جمع آوری هیزم اقدام به افروختن سه آتش می‌نمایند که این سه شعله آتش نماد پاکی است و برگرفته از سه پند بزرگ دین کهن ایران است که با عنوان کردار نیک، پندار نیک و گفتار نیک شناخته می‌شوند. بدین جهت سه پشته آتش را روشن می نمایند. در برخی مناطق هفت پشته آتش روشن می‌کنند که نمادی از خوش یومنی و تقدس آتش می‌باشد. پس از افروختن آتش از روی آن می‌پرند. از دیگر مراسم‌های مرتبط با چهارشنبه سوری ، قاشق زنی است که در این مراسم جوانان روی خود را با پارچه می‌پوشانند و با زدن قاشق به کاسه‌ای که در دست دارند، به درب خانه‌ی همسایگان رفته و آنها با آجیل و شیرینی کاسه‌هایشان را پر می‌کنند.

در زمینه عکاسی از چهارشنبه سوری می‌توان باتوجه به امکانات و وضعیت نوری که در محیط وجود دارد اقدام به عکاسی از سوژه‌ها نمود.

با توجه به شناخت کلی که از این مراسم داریم، می‌دانیم که قالب این مراسم در شب اتفاق می‌افتد، پس لازم است تا درک بهتری از سرعت شاتر کم و استفاده از ISO بالا داشته باشید.

مقالات پیشنهادی
مفهوم دیافراگم و کاربرد آن در عکاسی
ایزو ، وایت بالانس و نورسنجی در عکاسی
تاثیر سرعت شاتر در عکاسی
  • معمولا مراسم چهارشنبه سوری با جمع کردن هیزم و یا ماده سوختنی آغاز می‌شود. پس می‌توان با کمک دوربین عکاسی و یا گوشی موبایل و با دقت در کادربندی، ثبتی مناسب را انجام داد.
  • حواستان به نقاط بی تعادلی که باعث بی نظمی در کارد می‌شود باشد.
  • چندین عکس از سوژه‌های مختلف بگیرید.
  • حواستان به فعالیت کودکان باشد. معمولا پرشور و جذاب مشغول بازی می‌شوند.
  • سعی کنید سوژه اصلی را به سمت راست یا چپ کادر بکشید، وسط قرار دادن سوژه مطلوب نیست.
  • برای مراسم آتش بازی آماده شوید. نیاز به یک سه پایه دوربین مناسب دارید. در مواقعی که امکان استفاده از سه پایه را ندارید حتما از ISO بالاتر استفاده کنید تا لرزش دست نداشته باشید.
  • عکاسی از شعله‌های آتش زیباست ولی حواستان به جرقه‌ها باشد.
  • رسمی وجود دارد که مردم از روی آتش می‌پرند. برای عکاسی از این سنت سعی کنید تا با سرعت شاتر بالاتر عکاسی کنید و مانع از کشیده شدن سوژه‌ها شوید.
  • بعضی از دوربین‌ها و گوشی‌های موبایل حالت عکاسی از آتش بازی دارند. این امکان می‌تواند گزینه مناسبی برای عملکرد بهتر باشد.
  • پس از مراسم آتش بازی معمولا مراسم قاشق زنی شروع می‌شود که پر از سوژه‌های مختلف است.
برخی از مقالات آموزش عکاسی با موبایل
نگاه نزدیک به هوآوی نوا 5T : آنر 20 در یک لباس جدید !
ترفند‌های حرفه‌ای عکاسی با آیفون
دوربین DSLR یا گوشی ؟
سامسونگ از سنسور 64 مگاپیکسلی برای گوشی‌های هوشمند رونمایی کرد
گوگل پیکسل 3A و 3A XL را با دوربینی خارق‌العاده معرفی کرد

.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله 10 نکته کلیدی در عکاسی چهارشنبه سوری برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: