اپلیکیشن فیلمبرداریفیلمبرداری یكی از كارهایی است كه با گوشی‌های هوشمند امروزی می‌توان در حد و اندازه‌های مطلوب انجام داد. برخی ویدیوهای حرفه‌ای كه در دنیای شبكه‌های اجتماعی، آپارات، یوتیوب و پلتفرم‌هایی از این قبیل مشاهده می‌كنید، حاصل ضبط توسط یك گوشی هوشمند هستند. به همین خاطر دیدنگار برخی اپلیكیشن‌های فیلمبرداری حرفه‌ای با موبایل را به شما معرفی می‌كند.

همه گوشی‌های هوشمند با قابلیتِ فیلمبرداری از یك اپلیكیشن برای ضبط ویدیو recording video برخوردار هستند كه معمولاً به همراه اپلیكیشن عكاسی و با نام camera شناخته می‌شود.

مدیای ویدیو یكی از بهترین فرمت‌های جلب مخاطب است. البته به شرطی كه اصول تكنیكی را رعایت كنید. همچنین اپلیكیشن فیلمبرداری می‌تواند در ادیت‌های بعد از ضبط كمكی اساسی باشد. خبر خوش برای تولیدكنندگان محتوای ویدیویی وجود اپلیكیشن‌های فیلمبرداری است كه به شما اجازه ویرایش را می‌دهد. همه تجهیزات در دستان شماست.

هزاران اپلیكیشن فیلمبرداری برای دانلود وجود دارند، اما فقط برخی از آن‌ها قابلیت‌های حرفه‌ای دارند. در این متن قصد داریم به برخی از آن‌ها اشاره‌ای كنیم. امیدوار هستیم كه با حال و هوای این قبیل برنامه‌ها بیش‌تر آشنا شوید. پیش به سوی دنیای فیلمبرداری با موبایل!

چرا از یك اپلیكیشن فیلمبرداری حرفه‌ای استفاده كنم؟

اپلیکیشن فیلمبرداریفیلمبرداری در دنیای حرفه‌ای با پارامترهای متعددی قابل كنترل است. اپلیكیشن‌های دوربین در گوشی‌های هوشمند معمولاً كنترل چندانی برای اعمال تغییرات فیلمبرداری در اختیار شما نمی‌گذارند. اپلیكیشن‌های فیلمبرداری حرفه‌ای در واقع برای افزایش قابلیت‌های شما برای استفاده از لنزهاست.

صدها اپلیكیشن فیلمبرداری حرفه‌ای برای استفاده كاربران موجود است كه البته برخی از آن‌ها كاربردی‌تر هستند. هرچند به هرحال برخی از دستگاه‌ها از اپلیكیشن ضبط ویدیو خوبی برخوردار هستند. برای مثال: سامسونگ برای ضبط ویدیو از حالت حرفه‌ای pro mode در برخی دستگاه‌ها خود استفاده می‌كند. می‌توان به Xperia 1 و Sony Xperia 5 هم اشاره‌ای داشت كه از اپلیكیشن Cinema Pro بهره‌مند است. كمپانی LG نیز برای محصولاتش نظیر V30, V40, V50 و V60 به كاربر خود اجازه كنترل پارامترها را در حین فیلمبرداری می‌دهد. شما چه گوشی هوشمندی را می‌شناسید كه از یك اپلیكیشن فیلمبرداری حرفه‌ای برخوردار باشد؟

ویرایش فیلم

گوشی هوشمند را به یك دوربین حرفه‌ای DSLR بدل كنید!‌

اپلیکیشن فیلمبرداریالبته كه این امكان در حال حاضر فراهم نیست! فناوری‌های امروزی به هیچ وجه قادر نیستند كه لنز دوربین گوشی‌های هوشمند را به حد و اندازه‌ قابلیت‌های یك دوربین حرفه‌ای DSLR برسانند. اما به هرحال افزایش قابلیت‌های كنترل بر روی پارامترهای نور و تصویر، می‌تواند گامی به سمت حرفه‌ای شدن با گوشی هوشمند باشد. به همین خاطر اپلیكیشن فیلمبرداری حرفه‌ای می‌تواند گوشی هوشمند را به حال و هوای یك DSLR نزدیك كند. در ادامه به معرفی اپلیكیشن‌های فیلمبرداری حرفه‌ای با موبایل خواهیم پرداخت.

اپلیكیشن FiLMiC Pro یك تمام‌عیار در دنیای فیلمبرداری حرفه‌ای با موبایل

اپلیکیشن فیلمبرداری

اپلیکیشن فیلمبرداریاین نرم‌افزار فیلمبرداری حرفه‌ای موبایل بر اساس شعار: «خیال خود را به واقعیت بدل كنید» بنا شده است. اپلیكیشن‌های حرفه‌ای فیلمبرداری و عكاسی با موبایل FiLMiC Pro به شما در تصویربرداری بهتر كمك خواهد كرد. با سیستم‌عامل‌های اندروید Android و آیفون iOS سازگار است. در صورتی كه گوشی هوشمند شما قابلیت فیلمبرداری 4K داشته باشد، برای شما با همین كیفیت ویدیو ضبط خواهد كرد.

 • كنترل كامل دستی از قبیل: زوم، چندین frame rate، فوكوس دستی،‌ اكسپوژر، وایت بالانس و سرعت شاتر
 • برخورداری از حجم ضبط صدا gain control
 • قابلیت ذخیره تنظیمات برای فیلمبرداری بعدی
 • فیلمبرداری 4K در 100mbs در صورت پشتیبانی گوشی موبایل
 • تجزیه و تحلیل زنده
 • فیلمبرداری LOG format برای درجه‌بندی رنگ color grading
 • كاربری راحت و روان

امكانات متعدد فیلمبرداری با آیفون FiLMiC Pro

اپلیکیشن فیلمبرداریعلاوه بر امكاناتی كه برای اندروید Android فراهم است، اگر یك آیفون 11 به بالا دارید، یك تجربه عالی از ضبط ویدیو نصیب شما می‌شود. با استفاده از قابلیت FiLMiC DoubleTake می‌توانید iPhone را به استودیویی با چند دوربین تبدیل كنید. با چندین میدان دید field of view در حین رخدادهای لایو، كنسرت‌ها یا هر وضعیتی كه نیازمند ثبت بیش از یك پرسپكتیو در لحظه است، فیلمبرداری كنید.

 • كنترل دستی وسیع: فوكوس، ISO، سرعت frame rate، رزولوشن، سرعت شاتر و وایت بالانس
 • محیط كاربری ساده برای استفاده راحت
 • امكانات اندازه‌گیری: نظیر هیستوگرام و تجزیه و تحلیل زنده

به علاوه اپلیكیشن فیلمبرداری حرفه‌ای FiLMiC Pro سازگاری خوبی با گیمبال‌هایی مثل Zhiyun Smooth Q2 و DJI Osmo Mobile 3 دارد. دیگر سخت‌افزارها نظیر لنزهای آنامورفیك هم پشتیبانی می‌شوند.

با پرداخت هزینه به كنترل دستی Gamma Curve برای رسیدن به تصویری طبیعی، داینامیك، فلت و برخورداری از LogV2 اپلیكیشن خواهید رسید.

فیلمبرداری حرفه‌ای موبایل با FiLMiC به راحتی قابل دسترسی است. فرقی نمی‌كند یك موبایل اندروید در دست داشته باشید یا آیفون iOS، می‌توانید دست به اینكار بزنید. در این اپلیكیشن فیلمبرداری حرفه‌ای با موبایل، مرزهای گوشی هوشمند درنوردیده می‌شود و از نهایت قابلیت آن‌ها استفاده می‌شود. از یك اپلیكیشن برای بررسی سازگاری با گوشی‌  نیز برخوردار است.

اپلیكیشن فیلمبرداری حرفه‌ای Moment Pro Camera مناسب برای تایم لپس

اپلیکیشن فیلمبرداری

اپلیکیشن فیلمبرداریبرند Moment یكی از پرطرفدارترین‌ها در تولید لنزهای گوشی‌های موبایل است. بر همین اساس اقدام به طراحی یك اپلیكیشن فیلمبرداری حرفه‌ای كرده است. شما برای عكاسی و فیلمبرداری به یك كنترل دستی دست خواهید یافت. این اپلیكیشن با گوشی‌های اندروید و آیفون iOS سازگار است. البته خبرها حاكی از این است كه برند Moment دیگر از اندروید پشتیبانی نخواهد كرد كه شاید در نسخه‌های جدید اعمال شود.

هرچند همانند FiLMiC Pro از ویژگی‌های متعدد برخوردار نیست، اما قیمت پایین‌تری دارد. شما بر روی پارامترهایی نظیر سرعت شاتر، ISO، وایت بالانس و مواردی از این دست كنترل دستی خواهید داشت. كار با این اپلیكیشن خیلی راحت است و برخی از موارد اساسی روی صفحه برای دسترسی سریع در اختیار كاربر است.

این اپلیكیشن فیلمبرداری حرفه‌ای از قابلیت تایم لپس مطلوبی برخوردار است كه یك motion blur رضایت‌بخش بدون نیاز به ویرایش تولید می‌كند.

نقاط ضعف:

 • كاهش frame rate در برخی شرایط
 • ضبط صدای نه چندان خوب
 • عكاسی لانگ اكسپوژر نامطلوب در حالت شاتر با سرعت پایین
 • قابلیت نه چندان واقعی
 • LOG color profile
بهترین اپلیکیشن‌های عکاسی اندروید

اپلیكیشن فیلمبرداری حرفه‌ای با موبایل MAVIS جایگزینی برای FiLMiC Pro

اپلیکیشن فیلمبرداری

اپلیکیشن فیلمبرداریگویا حرفه‌ای‌ها بیش‌تر متمایل به كمپانی اپل هستند. برای كاربران iPhone اپلیكیشن فیلمبرداری حرفه‌ای دیگری با نام MAVIS در دسترس است. ویژگی‌های آن به صورتی است كه با FiLMiC Pro رقابت می‌كند و می‌توان گفت رابط كاربری آن نسبتاً راحت‌تر است. ابزارهای صدا، امكان پشتیبانی از انواع منابع صوتی اكسترنال و اینترنال را به كاربر می‌دهد.

 • برخورداری از قابلیت Log Profile shooting برای كنترل بیش‌تر روی محدوده داینامیك و تونال
 • كنترل حجم صدا gain control

اپلیكیشن فیلمبرداری حرفه‌ای Open Camera / Hedge Cam2

اپلیکیشن فیلمبرداری

اپلیکیشن فیلمبرداریاین اپلیكیشن حرفه‌ای فیلمبرداری یك اوپن سورس رایگان است. مشخصاً همچون اپلیكیشن‌های قبلی از فوكوس دستی، تنظیم ISO، سرعت شاتر و مواردی از این قبیل برخوردار است. در واقع پایه‌ای‌ترین مواردی كه می‌توان در اپلیكیشن‌های حرفه‌ای جستجو كرد كنترل دستی روی پارامترهای لنز است. برخورداری از قابلیت ضبط در حالت Log profile دیگر ویژگی‌های اساسی در این برنامه‌ها است.

كار با اپلیكیشن حرفه‌ای Open Camera شاید كمی سخت‌تر باشد. به عنوان مثال برای كنترل دستی پارامترهای مهم نظیر وایت بالانس و فوكوس باید در تنظیمات قابلیت Camera 2 API را فعال كنید. این در صورتی است كه در FiLMiC Pro قابلیت به راحتی در دسترس است.

اپلیكیشن HedgeCam 2 در واقع از Open Camera ریشه می‌گیرد. این نسخه كاربری ساده‌تری دارد. همچنین قابلیت اندازه‌گیری زاویه angle meter را داراست. به هرحال همچون Open Camera برای دسترسی به امكانات باید Camera 2 API را فعال كنید.

اپلیكیشن Adobe Premiere Rush چندكاره

اپلیکیشن فیلمبرداری

اپلیکیشن فیلمبرداریكمپانی Adobe برای فیلمبرداری حرفه‌ای، عكاسی و ادیت با موبایل یك نسخه با نام Rush را به كاربران عرضه كرده است. بر روی هر دو سیستم عامل اندروید و iOS كار می‌كند. به مانند اكثر اپلیكیشن‌های حرفه‌ای، این مورد هم برای دسترسی به امكانات، نیازمند پرداخت پول است. از طریق این اپلیكیشن می‌توانید مستقیماً به Adobe Cloud متصل شوید و ویدیو را به پلتفرم قدرتمند Premiere Pro انتقال دهید. البته این اپلیكیشن بیش از اینكه یك مورد برای فیلمبرداری باشد، مناسب ویرایش Edit است.

اپلیكیشن فیلمبرداری Manual Camera

اپلیکیشن فیلمبرداری

اپلیکیشن فیلمبرداریویژگی‌های متعدد در این اپلیكیشن را می‌توان برای فیلمبرداری حرفه‌ای با موبایل اندروید در اختیار داشت. با وجود شباهت‌هایی كه با Open Camera و HedgeCam 2 دارد، كار با رابط كاربری آن راحت‌تر است. از امكانات كنترل دستی پارامترهای اساسی برخوردار است. علاوه بر این اندازه‌گیری live metering در اختیار كاربر است.

اپلیکیشن Camera Connect

اپلیكیشن Cinema FV-5

اپلیکیشن فیلمبرداری

اپلیکیشن فیلمبرداریبا عكاسی كار خود را آغاز كرد، اما امروزه به عنوان یك اپلیكیشن حرفه‌ای فیلمبرداری شناخته می‌شود. تقریباً تمام امكانات FiLMiC Pro را دارد، ولی فقط برای كاربران با گوشی اندروید سازگار است.

 • كنترل دستی: اكسپوژر، ISO، فوكوس دستی،‌ وایت بالانس، زوم، انواع فریم ریت و بیت ریت
 • اندازه‌گیری نور light metering (matrix/center/spot)
 • تنظیم حجم صدا gain control
 • تغییر پارامترها در حین فیلمبرداری
 • امكان مشاهده live RGB و هیستوگرام لومینانس در حین فیلمبرداری

اپلیكیشن ProCam

اپلیکیشن فیلمبرداری

اپلیکیشن فیلمبردارییكی دیگر از اپلیكیشن‌های فیلمبرداری حرفه‌ای با آیفون ProCam است. هرچند خصوصیات آن بیش‌تر برای عكاسی مناسب است، ویژگی‌های خوبی برای فیلمبرداری دارد. تمام كنترل‌های دستی پایه‌ای نظیر اكسپوژر، وایت بالانس، ISO، فوكوس و سرعت شاتر در اختیار كاربر است. فریم ریت Frame rate را روی 24، 25 یا 30 در ثانیه تنظیم كنید. همچنین می‌توانید از 120 فریم در ثانیه با كیفیت 1080p HD برای حالت اسلوموشن استفاده كنید. با كیفیت Ultra HD 4K ویدیو ضبط كنید كه می‌توان تا Super 4K هم آپگرید كرد. هرچند می‌توانید حجم صدایی كه ضبط می‌كنید را مشاهده كنید ولی قادر به كنترل gain نیستید.

اپلیكیشن Cineam 4K برای اندروید

اپلیکیشن فیلمبرداری

اپلیکیشن فیلمبرداریاین اپلیكیشن حرفه‌ای فیلمبرداری موبایل به كاربر اجازه ضبط ویدیو در حالت فلت flat را می‌دهد. این قابلیت به كاربر محدوده وسیع‌تری از Dynamic Range را می‌دهد كه در نهایت امكان تغییرات Color grading در نرم‌افزارهای دستكتاپ نظیر DaVinci Resolve را می‌دهد. هرچند در نگاه اول ممكن است ویدیو خیلی فلت به نظر آید، اما این می‌تواند یك قابلیت حرفه‌ای برای ادیت باشد.

 • ضبط فلت برای فرایندهای بعد از فیلمبرداری
 • ضبط در حالت 4K، 1080p و 720p
 • انتخاب فریم ریت
 • كنترل دستی نظیر: وایت بالانس، اكسپوژر، فوكوس
 • قفل كردن تنظیمات برای ویدیو بعدی

بهترین اپلیكیشن حرفه‌ای فیلمبرداری با موبایل

اپلیکیشن فیلمبرداریدر دنیای امروز برخی افراد تمایل دارند كه با گوشی موبایل خود فیلمبرداری كنند. شاید به بتوان به دو دسته كلی از افراد اشاره كرد: آن‌هایی كه تجهیزات حرفه‌ای مثل دوربین‌های DSLR یا فیلمبرداری در اختیار ندارند و مجبور به استفاده از موبایل هستند؛ و آن‌هایی كه فیلمبرداری با موبایل را به عنوان یك سبك خاص انتخاب می‌كنند. در هر دو صورت اپلیكیشن فیلمبرداری حرفه‌ای با موبایل می‌تواند یك امكان كاربردی باشد.

معمولاً برنامه دوربین گوشی‌های موبایل از قابلیت‌های كمی برای كنترل دستی برخوردار هستند. در اکثر موارد كنترل دستی برای عكاسی مهیا است، اما گوشی‌های موبایل كمی هستند كه كنترل دستی وسیع در اختیار كاربر بگذارند.

شاید بتوان گفت یك همه كاره تمام عیار FiLMiC Pro است كه ابتدا برای iOS و امروزه با گوشی‌های اندروید هم سازگار است. قابلیت‌های متعددی كه این اپلیكیشن دارد باعث می‌شود كه از آن به عنوان یك شماره یك دنیای اپلیكیشن فیلمبرداری با موبایل یاد شود. از خصوصیات اساسی این اپلیكیشن می‌توان به:

 1. كنترل دستی وسیع
 2. امكان ذخیره پارامترهای انتخابی
 3. سازگاری با سخت‌افزارهای دیگر
 4. كنترل حجم صدا gain control
 5. رابط كاربری نسبتاً راحت

همانطور كه پیداست، اولین چیزی كه معمولاً اكثر اپلیكیشن‌های فیلمبرداری حرفه‌ای با موبایل باید از آن برخوردار باشند، كنترل دستی است. پارامترهایی كه با تغییر آن‌ها حال و هوای رنگ و نور در فیلم تغییر خواهد كرد. امكان كنترل حجم صدا نیز قابلیتی است كه فقط برخی اپلیكیشن‌ها از آن برخودارند.

ویژگی دیگری كه می‌توان به آن اشاره كرد امكان فیلمبرداری در حالت LOG profile است. افراد حرفه‌ای معمولاً بعد از فیلمبرداری سراغ تدوین با نرم‌افزار می‌روند تا همه‌ چیز را بررسی كنند و تغییرات مورد نیاز را اعمال كنند. در این حالت چیزی شبیه به عكاسی با فرمت RAW نصیب كاربر می‌شود تا بتواند روی فیلم خام footage، ادیت مدنظر خود را اعمال كند.

کلام آخر

اپلیکیشن فیلمبرداریبه هرحال یكی از فورم‌های محتوایی اثرگذار،‌ ویدیوها هستند. البته ناگفته نماند كه برخی هنرمندان قصد تولید یك فیلم مستند یا داستانی را دارند. در هر صورت اگر قصد دارید كه یك فیلمبرداری حرفه‌ای با موبایل داشته باشید یا گام‌های ابتدایی برای تولید یك اثر هنری با گوشی خود را دارید،‌ از این اپلیكیشن‌ها غافل نشوید. آنچه كه نباید فراموش كرد رابط كاربری است. به همین خاطر اپلیكیشن‌های متعددی وجود دارند و برخی افراد ترجیح می‌هند برنامه‌ای را انتخاب كنند كه با نیازهای آن‌ها همسو باشد. بهتر است چند نرم‌افزار را امتحان كنید تا به مقصود خود برسید.

شما چه برنامه موبایلی را می‌شناسید كه بتواند چنین قابلیت‌هایی را به كاربر عرضه كند؟ آیا تجربه كار با چنین اپلیكیشن‌هایی را داشته‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را در قسمت كامنت با ما و دیگران به اشتراك بگذارید. همچنین اگر دوستانی دارید که به تولید ویدیوهای جذاب علاقمند هستند، این مقاله را با آنها به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

ادیت عکس

دسته بندی ها: