راهنمای استفاده از حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

289
راهنمای آسان استفاده از حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی
راهنمای استفاده از حالت دستی یا manual در دوربین عکاسیReviewed by دیدنگار on Apr 23Rating: 5.0تنظیمات دستی دوربین عکاسی ⭐️| راهنمای استفاده از حالت دستی یا manualشاید هنگام عکاسی دوربین خود را در حالت اتوماتیک (auto) قرار دهید و شروع به عکاسی کنید ⭐️ اگر شما بخواهید در عکاسی یک قدم به جلو بردارید؛ قاعدتا باید بتوانید با تنظیمات دیگری مانند حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی خود آشنا شوید. آموزش تنظیمات دستی دوربین عکاسی.راهنمای استفاده از حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

تنظیمات دستی دوربین عکاسی

 

اگر شما یک عکاس مبتدی باشید؛ شاید هنگام عکاسی دوربین خود را در حالت اتوماتیک ( auto ) قرار دهید و شروع به عکاسی کنید.

اگر شما بخواهید در عکاسی یک قدم به جلو بردارید و پیشرفت کنید؛ قاعدتا باید بتوانید با تنظیمات و حالات دیگر دوربین عکاسی خود، مانند حالت دستی یا manual آشنا شوید و کار کردن با آن را یاد بگیرید. در این مقاله، ما قصد داریم نحوه کار با حالت دستی دوربین را توضیح دهیم.

عکاسی در حالت دستی یا manual نه تنها باعث می شود که شما بتوانید عکس هایی شارپ با ترکیب بندی های مناسب بیندازید، بلکه قوی تر شدن درک شما از تنظیمات مختلف و کارایی دوربین می‌شود و متوجه خواهید شد تنظیمات دوربین شما چطور به شکلی هماهنگ با هم کار می کنند و ترکیب آن‌ها چه تاثیری روی عکس های شما دارد.

اگر در حالت دستی ( Manual Mode ) عکاسی کنید، شما می توانید سرعت شاتر (shutter speed)، ایزو (ISO) و دیافراگم (aperture) را به طور کامل تنظیم و کنترل کنید و درنتیجه عکس های بسیار بهتر و حرفه ای تر بگیرید. برای مثال، تنظیم دستی دیافراگم، به شما کمک کند تا عکس های پرتره با پس زمینه محو و بوکه دار بگیرید؛ با تغییر سرعت شاتر در عکاسی می توانید از اجسام متحرکی که با سرعت زیادی حرکت می کنند مثل ماشین ها و دوچرخه ها عکس بگیرید؛ به صورتی که عکس شما واضح بوده و متحرک بودن سوژه مشخص باشد ؛ آن هم بدون کاهش کیفیت تصویر.

گاهی اوقات ممکن است شما در مکان های بسیار تاریک، بسیار روشن یا ترکیبی از هر دو باشید و بخواهید عکاسی کنید. متاسفانه حالت اتوماتیک ( automatic mode ) در دوربین همیشه نمی تواند از پس چنین شرایطی بربیاید. شما معمولا می توانید در فضاهای کم نور ، فلاش دوربین خود را روشن کنید (البته گاهی اوقات روشن کردن فلاش دوربین باعث خراب شدن عکس ها می شود). در چنین شرایطی است که حالت دستی بسیار کارساز و نجات دهنده است.

ایزو     ISO

ایزو

 

یکی از پرکاربردترین تنظیمات دوربین عکاسی، ایزو ( ISO ) است. ایزو در دوربین عکاسی، یک مقدار عددی است که به شما اجازه می دهد تا حساسیت نور را تنظیم کنید و به دوربین اجازه دهید تا نور بیشتری دریافت کند. ایزو می تواند کاملا برعکس عمل کند؛ به این صورت که برای رسیدن به عکس های خوب در روزهای آفتابی بسیار روشن، با استفاده از ایزو می توان نورگیری دوربین را کم کرد و عکس فوق العاده ای گرفت.

من به شما توصیه می کنم که عکاسی در شرایط نوری مختلفی را امتحان کنید تا ایزو ایده آل و مناسب خود را پیدا کنید. اما مراقب باشید که اگر در فضاهای تاریک، ایزو دوربین خود را خیلی افزایش دهید چون باعث افزایش مقدار نویز عکس شما می شود.

 

دیافراگم ( aperture )

 

دیافراگم

راهنمای آسان استفاده از حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

 

اصطلاح معمول دیگری که در دوربین عکاسی با آن رو به رو می شوید دیافراگم یا aperture است. دیافراگم، یک دریچه درون لنز است که روی نوردهی ( exposure ) اثر می گذارد. در واقع میزان باز و بسته بودن دریچه دیافراگم، میزان نوردهی تصویر شما را تعیین می کند.

همچنین دیافراگم، مسئولیت کنترل کردن عمق میدان ( depth of field ) تصاویر را بر عهده دارد.

عموما هرچه عدد دیافراگم ( f-stop ) کمتر باشد؛ دریچه لنز بیشتر باز می شود؛ که باعث به وجود آمدن عمق میدان کمتری می شود. عدد دیافراگم کمتر برای گرفتن عکس هایی با پس زمینه محو و تار مناسب است.

از طرف دیگر، هر چه دیافراگم شما بزرگتر باشد، بک گراند عکس شارپ تری خواهید داشت. دیافراگم بیشتر، برای ثبت کوچک ترین جزئیات در صحنه عکس شما مناسب است. (برای عکاسی منظره و چشم اندازها مناسب است)

 

سرعت شاتر

سرعت شاتر

 

سرعت شاتر یکی دیگر از عوامل کلیدی است که خروجی نهایی عکس شما را تعیین می کند. سرعت شاتر، مدت زمانی است که پرده شاتر باز می شود و نورگیری توسط دوربین انجام می شود. شاتر تا زمانی که نور وارد دوربین شود و به حسگر دوربین برخورد کند باز می ماند.

عموما، اگر شما طرفدار عکس های تار و محوی هستید که در آنها متحرک بودن اجسام نشان داده می شود (به عنوان مثال یک ماشین مسابقه ای یا یک دوچرخه سوار)، باید از سرعت شاتر پایینی استفاده کنید که اینکار، شاتر را برای مدت زمان بیشتری باز نگه می دارد، و اجازه نوردهی طولانی تری را می دهد. اما سرعت شاتر بالاتر، عکس هایی را به تصویر می کشد که هیچ اثری از تاری حرکت اجسام متحرک در آن دیده نمی‌شود.

 

وایت بالانس ( تراز سفیدی یا White Balance )

 

تنظیمات دستی دوربین

 

تنظیمات دیگری در دوربین وجود دارد که مستقیما روی عکس شما تاثیر می گذارد و آن تراز سفیدی (WB) می‌باشد. پروسه تنظیمات تراز سفیدی شامل حذف رنگ های غیرطبیعی تصویر شما می شود و نهایتا تصاویری با تن رنگ های طبیعی برای شما ایجاد می‌کند.

به علاوه تراز سفیدی برای حذف تن های زرد شدید یا قرمزی های زیاد روی پوست صورت به کار می رود. همچنین شما می توانید با روش های غیرمتعارف از تراز سفیدی استفاده کنید تا سبک عکاسی خود را اصلاح کنید. برای مثال برای گرفتن عکس های غیرمعمول یا به وجود آوردن تن آبی و افزایش کنتراست در عکس می توان تراز سفیدی را در حالت Tungsten تنظیم کرد.

 

چند نکته که هنگام عکاسی با حالت دستی باید به آن توجه کنید:

در نظر داشته باشید که زمانی که شما می خواهید در حالت دستی عکاسی کنید، تنظیمات دوربین شما خود به خود با شرایط و فضایی که در آن عکاسی می‌کنید هماهنگ نمی‌شود. خودتان باید به صورت دستی دوربین تان را تنظیم کنید. با در نظر داشتن این موضوع، باید اطمینان حاصل کنید که نوردهی شما در طی عکاسی ثابت است. پروسه تغییر دادن تنظیمات ممکن است در وهله اول خسته کننده به نظر برسد، اما به شما اطمینان می بخشد که عکس شما خوب از آب درمیاید.

وقتی که در حالت اتوماتیک عکس می گیرید؛ مقدار نوری که نورسنج دوربین شما اندازه گیری می کند، ممکن است درست نباشد. حتما برای شما هم این اتفاق افتاده است که زمانی که دوربین خود را برای عکاسی در حالت اتوماتیک تنظیم می کنید، سوژه ها تکان می خورند و ممکن است نورهای تصویر، حالت اغراق آمیزی پیدا کنند. در نهایت شما یک سری از عکس های بی کیفیت خواهید داشت.

 

مدهای دیگر دوربین عکاسی

 

همان قدر که من دوست دارم در حالت دستی عکاسی کنم، نمی توانم از مد های دیگر دوربین که در عقربک حالت دستی شما وجود دارد و کنجکاوی شما را تحریک می کند غافل شوم. درواقع من به شما پیشنهاد می کنم در این حالت های نیمه دستی عکاسی کنید چون برای درک نوردهی و جبران نوردهی،به شما  کمک بزرگی می کند.

 

  • حالت برنامه ( Program mode (P) ): زمانی که شما از حالت اتوماتیک در عکاسی استفاده نکنید؛ مد برنامه، یک مد جایگزین بسیار خوب است. این حالت دوربین  تقریبا مشابه حالت اتوماتیک است، با این تفاوت که به شما اجازه می‌دهد در دایال کنترل دوربین، جبران نوردهی را تنظیم کنید. اگر عکس های شما تیره شود، استفاده از مد برنامه می تواند درخشندگی تصویر شما را افزایش دهد.

 

  • حالت تقدم دیافراگم ( Aperture priority ): مد تقدم دیافراگم، یک مد جایگزین دیگر برای حالت اتوماتیک است که به شما اجازه می دهد در مدی عکاسی کنید که می توانید دیافراگم و ایزو را شخصا تنظیم کنید. این مد به شما اجازه می‌دهد عمق میدان و جبران نوردهی و در نتیجه درخشندگی عکس خود را کنترل کنید.

 

 

حالت دستی یا manual در دوربین عکاسی

 

 

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار  ⭐️

ارسال نظر

*

code

آخرین رویدادها

همین الان شاهکارتو ثبت کن !

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۴