آشنایی با پرسپکتیو در عکاسی و مفهموم ونیشینگ پوینت (Vanishing Points)

پرسپکتیو در عکاسی ( ونیشینگ پوینت )

ونیشینگ پوینت و پرسپکتیو در عکاسی

پرسپکتیو در عکاسی و درک آن، اهمیت بسیار زیادی دارد. آشنایی با مفهوم وَنیشینگ پوینت (Vanishing Points) می‌تواند به شما در درک بهتر فضا و پرسپکتیو در عکاسی و همچنین پیاده کردن آن در عکس‌هایتان، کمک بسزائی بکند. اساساً ما عکاسان می‌توانیم، با بهره گرفتن از تنظیمات ساده و بی‌شماری که در عکاسی وجود دارد، یک عکس ساده و فاقد جذابیت را، به تصویری فوق‌العاده و منحصر بفرد تبدیل کنیم. این تنظیم ساده می‌تواند، رعایت تقارن در تصویر و یا، یافتن و نمایان کردن یک رنگ خاص در یک فریم کامل باشد. به گونه‌ای که این رنگ متضاد و یا تقارن بوجود آمده، چشم مخاطب را به خود خیره کند. زمانیکه صحبت از یک عکس چشم‌نواز و متفاوت به میان می‌آید، باید توجه داشته باشیم و راهی پیدا کنیم تا بوسیله آن، بتوانیم ترکیبی از تمامی عناصر زیبایی شناسی را قبل از فشردن دکمه شاتر، در فریم خود، گردآوری کنیم.

اگر تا امروز در رابطه با پرسپکتیو در عکاسی و مفهموم ونیشینگ پوینت ، چیزی به گوش شما نخورده، درک آن بسیار ساده است. در تمامی عکس‌هایی که عمق میدان چشم‌گیری دارند، سوژه‌های انتهای عکس (Background) در فریم ما، هر چه از دوربین دورتر می‌شوند، دارای سایزی بمراتب کوچک‌تر از سوژه‌های نزدیک به دوربین‌مان هستند. این تغییر سایز سوژه‌های مشابه در عمق میدان، قانونی ساده از تاثیر فضا و پرسپکتیو در عکاسی است.

ونیشینگ پوینت

برای اینکه بدانید، ونیشینگ پوینت بطور مثال در تصویر بالا کجا قرار دارد، می‌بایست نقطه‌ای را بیابید که خطوط موازی در عمق بک گراند فریم، به هم می‌رسند. به این علت که طبق قوانین پرسپکتیو در عکاسی ، هر چه سوژه‌ها از دوربین ما دورتر می‌شوند، کوچک‌تر و کوچک‌تر نمایش داده می‌شوند؛ سوژه‌های انتهای فریم تقریبا یکسان شده و بصورت مجزا قابل تشخیص نیستند. نقطه‌ی اوج این اتفاق دقیقا ونیشینگ پوینت عکس شما است. برای اینکه بتوانید زیبایی‌های بیشتری را از این پدیده بصورت شفاف‌تر و شارپ‌تری داشته باشید، نیاز است، عملکردها و تنظیمات ویژه‌ای بر روی فوکوس، دیافراگم و fstop داشته باشید. این تنظیمات موجب می‌شود تا با رعایت اصول پرسپکتیو در عکاسی ، عمق فریم شما زیباتر و شفاف‌تر به تصویر کشیده شود.

پرسپکتیو در عکاسی

در غالب عکس‌هایی که این تکنیک ساده را رعایت کرده‌اند، پیروی از قوانین پرسپکتیو در عکاسی و ونیشینگ پوینت، تفاوت‌های چشم‌گیر و زیبایی را بوجود آورده است. با فوکوس مناسب در عمق صحیح، عکس‌هایی بمراتب زیباتر خواهید داشت. این تکنیک بویژه در زمانیکه شما قصد نمایش عظمت عکس لند اسکیپ‌تان را دارید، می‌تواند بخوبی بیانگر عمق زیاد فریم شما باشد. بهره‌مندی از این تکنیک و آگاهی به روش‌های رعایت پرسپکتیو در عکاسی همچون هر تکنیک دیگری در عکاسی، نیازمند تمرین مستمر است. ضمنا به شما توصیه می‌کنیم قبل از شروع به عکاسی با استفاده از این تکنیک، با چند تنظیم و ترفند ساده، که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، آشنا شده و آنها را به کار گیرید.

شاید مطالعه این مقالات نیز برای شما جالب باشد

برخی از مقالات ترفند های عکاسی طبیعت و لند اسکیپ

پیش از همه به شما اکیداً توصیه می‌کنیم در گرفتن این سبک از تصاویر، از دیافراگم های بسته تر، استفاده کنید. این امر بصورت فیزیکی، سایز باز شدن دریچه لنز شما را تغییر می‌دهد. بخاطر داشته باشید، تنها تغییر تنظیمات دیافراگم و تکیه کردن بر تاثیرات آن در تصویر، برای عکاسان تازه کار، موضوع ساده‌ای نیست؛ زیرا یافتن یک تنظیم صحیح، نیازمند تمرین و تکرار مستمر است. یک قانون دیگر که رعایت آن ضروری است و باید همیشه بخاطر داشته باشید :

” دیافراگم بسته تر = عدد بزرگ تر fstop .”

اگر در عکاسی‌های معمول‌تان از fstop ( f/16) استفاده می‌کنید، برای رعایت پرسپکتیو در عکاسی و تنظیمات کمتر آن برای ونیشینگ پوینت شفاف، fstop را بر روی f/22 تنظیم کنید.

برای دستیابی به یک عمق میدان مناسب در این گونه عکس‌ها باید نکاتی را نیز در رابطه با نوع فوکوس بدانید. بصورت تجربی به شما توصیه می‌کنیم، نقطه‌ی فوکوس خود را در جایی حدود 1/3 مسافت‌تان با ونیشینگ پوینت، در نظر بگیرید. این امر باعث می‌شود شما به عمق میدانی شفاف و فوق‌العاده دست یابید. با رعایت این نکته در فوکوس کِشی، عکس نهایی شما دارای پیش زمینه (Foreground) و پس زمینه (Background) کاملا شفاف است و در عین حال بخوبی عمق میدان و مسافت طولانی آن را نیز نمایش می‌دهد. رعایت این موضوع در پرسپکتیو در عکاسی ، اهمیت بسزائی دارد. ضمنا بخاطر داشته باشید برای داشتن یک عکس ایده‌آل، شما به هر دو تنظیم fstop و فوکوس، نیازمندید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
تشریح روش دو برابر کردن فاصله ( Double Distance )
پرسپکتیو در عکاسی ( ونیشینگ پوینت )

در صورتی که در ثبت این نوع عکس‌ها، تنها از نقطه‌ی فوکوس معرفی شده استفاده کنید و از دیافراگم های بسته تر استفاده نکنید، ونیشینگ پوینت شما تا حدی مات خواهد بود و به تصویری شفاف دست نمی‌یابید.

موضوع بسیار مهمی که دوست دارم به آن اشاره کنم، اتفاقی است که بسیاری از عکاسان آماتور را به اشتباه می‌اندازد. قاب‌بندی و منظره‌ی پیش روی شما باید پتانسیل لازم برای گرفتن عکسی که در آن پرسپکتیو و ونیشینگ پوینت رعایت شود را داشته باشد. شما با رعایت این تکنیک‌ها و تنظیمات، در هر فریم و منظره‌ای نمی‌توانید انتظار عکسی مشابه با نمونه‌های موجود در این مقاله را داشته باشید. بعنوان راهنمایی چند محل را به شما معرفی می‌کنم.

  • فضاهای سبز روستایی، جاییکه ردیفی منظم از درختان ( تقریبا یک اندازه ) تا دوردست ( در دو خط بصورت موازی ) تداوم داشته باشد؛ یا هر فضایی مشابه با این مثال.
  • خیابان‌های طولانی شهری ( که از ابتدا، انتهای خیابان تا حد زیادی به چشم بیاید ).
  • ریل‌های راه آهن متروکه، یکی دیگر از گزینه‌های جذاب، برای رعایت قوانین پرسپکتیو در عکاسی می‌باشند.

اهمیت پرسپکتیو در عکاسی چیست؟

درک صحیح از پرسپکتیو یا وَنیشینگ پوینت Vanishing Point می‌تواند نتیجه نهایی را زیر و رو کند. پرسپکتیو در عکاسی در واقع نمایانگر چشم‌انداز تصویربردار است. این که او از چه زاویه‌ای در حال تماشای جهان از طریق لنز دوربین عکاسی است. مخاطب با دیدن عکس بدون این که درکی از پرسپکتیو داشته باشد، ناخودآگاه آن را درک می‌کند و حس به او منتقل خواهد شد.

این مفهوم با Vanishing Point گره خورده است. ونیشینگ پوینت همانطور که از معنی اصطلاح آن برمی‌آید جایی است که چشم ما قادر به به دیدن نخواهد بود. مثلاً روی خط افق دریا، جایی است که آسمان به دریا می‌پیوندد،‌ در صورتی که این توهم دیداری به خاطر همین نقطه Vanishing Point است.

پرسپکتیو در عکاسی اثر اساسی بر روی کامپوزیشن خواهد داشت. چرا که با تغییر زاویه دید خود به خود نمای ما به سوژه و محیط اطراف تغییر می‌کند. اما آیا می‌توان آن را تعریف کرد؟

پرسپکتیو در عکاسی را می‌توان حس از عمق و رابطه اشیا در صفحه سه بعدی تعریف کرد. با تعییر منظر و چشم‌انداز ما با عمق و جایگاه اشیا در صفحه سه بعدی بازی می‌کنیم تا به هدف خاصی برسیم یا به یک اثر خلاقانه نو ایجاد کنیم.

بازی با چشم‌انداز یکی از مهم‌ترین گام‌ها در خلق یک اثر ماندگار است. گاهی هدف پرسپکتیو را تعیین می‌کند. به عنوان مثال اگر از یک ورزشکار عکاسی می‌کنیم، پرسپکتیو می‌تواند در نمایش هرچه بهتر عضلات و چهره مصمم او نقشی تعیین کننده بازی کند. معمولاً برای نمایش قدرت و ابهت، راستای لنز را در میانه تنِ سوژه می‌گیرند.

چگونه می‌توان پرسپکتیو در عکاسی را تغییر داد؟

اساساً برای تغییر پرسپکتیو در عکاسی یا باید جایگاه و راستای دید لنز را تغییر دهیم، یا از سوژه بخواهیم در وضعیت خاصی نسبت به لنز دوربین عکاسی قرار بگیرد. تصور کنید که هر روز یک مسیر از محل کار تا خانه را می‌پیمایید. کم پیش می‌آید که زاویه دید شما رو به آسمان یا رو به خیابان باشد و معمولاً جلوی پای خود را می‌پایید. تغییر راستای لنز عمود به آسمان یا زمین همیشه یکی از جلوه‌های جذاب در عکاسی به شمار آمده است.

پرسپکتیو در عکاسی

خلاقیت با به کارگیری پرسپکتیو در عکاسی

گاهی لازم است روی زمین دراز بکشید. بازی با پرسپکتیو در عکاسی می‌تواند نگاهی خاص به محیط اطراف به چشم بیننده برساند. به همین منظور کمتر پیش می‌آید که عابرین و افراد معمولی در محیط‌های بیرون از خانه روی زمین دراز بکشند و محیط اطراف را تماشا کنند. عکاس می‌تواند از چنین دیدی به اطراف نگاه کند و منظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارد.

همچنین آوردن یک شی برای تماشای دنیای اطراف از لابه‌لای آن یا از طریق آن، پرسپکتیو در عکاسی را می‌تواند متحول کند. به عنوان مثال توپ‌های کریستالی، فنس‌ها و گوشی‌های موبایل حتی می‌توانند این پرسپکتیو را تغییر دهند. عکاس می‌تواند منظر خود را روی نگاه لنز گوشیِ همراه به اطراف فیکس کند.

استفاده از سطوح بازتابی نظیر آینه‌ها،‌ شیشه‌ها، ساختمان‌ها یا پنجره‌ها می‌تواند یکی دیگر از تکنیک‌های بازی با پرسپکتیو در عکاسی باشد.

انواع پرسپکتیو در عکاسی

در این بخش به چند پرسپکتیو در عکاسی اشاره خواهیم کرد. بسته به هدفی که عکاس دنبال می‌کند، می‌توان از این تکنیک‌ها استفاده کرد.

پرسپکتیو در عکاسیپرسپکتیو خطی در عکاسی

پرسپکتیو خطی در عکاسی یکی از این روش‌ها است. استفاده از این روش برای ایجاد یک یا بیش از یک نقطه ونیشینگ پوینت استفاده می‌شود. محو کردن خطوط ریل راه‌آهن، نزدیک کردن ساختمان‌های سر برافراشته به هم در یک نقطه و مواردی از این دست توسط همین روش حاصل می‌شوند.

پرسپکتیو اجباری Forced Perspective از جذاب‌ترین تکنیک‌های پرسپکتیو در عکاسی به شمار می‌آید. در ادامه شما را به تماشای چند نمونه خلاقانه دعوت می‌کنیم.

پرسپکتیو در عکاسیپرسپکتیو اجباری در عکاسی از جذاب‌ترین تکنیک‌ها

پرسپکتیو در عکاسیبازی‌های جذاب با پرسپکتیو در عکاسی

پرسپکتیو در عکاسیمجسمه آزادی و پرسپکتیو اجباری در عکاسی

پرسپکتیو در عکاسینشستن ماه روی زمین با استفاده از پرسپکتیو در عکاسی

همانطور که در تصاویر مشاهده می‌کنید، پرسپکتیو اجباری Forced Perspective یکی از روش‌های خلاقانه به کارگیری چشم‌انداز است. با به کارگیری خطای دید است که چنین تصاویر جذابی خلق می‌شوند.

آیا شما پرسپکتیو در عکاسی را رعایت می‌کنید؟

اساساً ثبت یک عکس توسط هر دستگاهی کار سختی نیست؛ اما تفاوت بین یک کار حرفه‌ای تا مبتدی در رعایت اصول عکاسی است. یکی از اصول اساسی رعایت پرسپکتیو است. گاهی پرسپکتیو خاصی را به تبعیت از هدف باید رعایت کنیم و گاهی هم می‌توانیم به یک چشم‌انداز خاص برسیم. از آن جایی که عکاسی ثبت فضای سه‌ بعدی روی صفحه دو بعدی است، ما می‌توانیم برای تاکید بر فاصله و جایگاه سوژه از این تکنیک بهره‌مند باشیم.

پرسپکتیو در عکاسی است که به مخاطب حسی سه بعدی از یک تصویر سه بعدی منتقل می‌کند. همین تکنیک است که به تصویر و سوژه عمق کافی می‌دهد. در خلق پرسپکتیو به سه میدان دقت کنید: آنچه پیش روی شماست، آنچه در میانه کامپوزیشن قرار می‌گیرد و آنچه که به عنوان پس‌زمینه انتخاب می‌کنید. شما قرار است این سه ناحیه را نسبت به هم تنظیم کنید. شاید آموزش‌هایی که در این مقاله ارائه دادیم نیاز به تمرین داشته باشد، اما از آموزش حرفه‌ای عکاسی غافل نشوید.

آموزش پرسپکتیو در عکاسی

آموزش پرسپکتیو در عکاسی زمانی اتفاق می‌افتد که شما نه تنها زیر نظر بهترین اساتید آموزش ببینید، بلکه همزمان تمرین به تمرین بپردازید و شرایط مختلف را مورد آزمون و خطا قرار دهید. به همین جهت پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر این که به نکاتی را که در این مقاله آموزش دادیم توجه می‌کنید، برای تجربه یک دوره آموزش عکاسی حرفه‌ای به آموزشگاه دیدنگار هم سری بزنید.

رعایت و به کارگیری پرسپکتیو در عکاسی از اصول بسیار مهم زیبایی شناسی است؛ بنابراین برای شرکت در دوره‌هایی که آنها را نام می‌بریم حتماً به شناخت و تسلط بر این موضوع نیاز خواهید داشت.

برای شرکت در هر یک از این دوره‌ها کافی‌ست به صفحه ثبت نام بروید و اگر سوالی داشتید، حتماً با همکاران ما در آموزشگاه ارتباط برقرار کنید. آموزش اصولی و حرفه‌ای شما را از یک عکاسی مبتدی به یک عکاس حرفه‌ای تبدیل می‌کند و به سرعت می‌توانید وارد بازار کار شوید.

شما تا چه حد به پرسپکتیو در عکاسی تسلط دارید؟ آیا دیدن عکس‌هایی با رعایت اصول زیبایی‌شناسی و ونیشینگ پویت نگاه شما را هم مثل ما خیره می‌کند؟ به نظرتان فوت و فن رسیدن به پرسپکتیو در یک کلام چیست؟ نظرات و دیدگاه‌تان را برای ما بنویسید و اگر این مقاله کار شما را راه انداخت، حتماً آن را برای دوستانتان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید


⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.