در این مقاله به بررسی تفاوت ها و کاربردهای سافت باکس و چتر در عکاسی پرتره خواهم پرداخت.

قبل از اینکه برای خرید تجهیزات عکاسی و دوربین اقدامی کنید لازم است بدانید هر کدام چه کاربردی دارند. باید بدانید که در استودیو یا فضای باز عملکرد کدام اصلاح کننده یا جهت دهنده‌ی نور بهتر است و چرا.

چتر و سافت باکس دو تا از تجهیزات پرکاربرد نورپردازی در عکاسی هستند که در این مقاله به معرفی و مقایسه‌ی آنها خواهم پرداخت.

نورپردازی پرتره چهار ویژگی اصلی دارد؛ رنگ، جهت، کمیت و کیفیت. هنگام کار با منابع نوری مختلف، از چراغ‌های روشنایی تا نورهای تکی و پر قدرت، بهترین راه برای بهبود کیفیت نور استفاده از یک وسیله اصلاح کننده مانند چتر یا یک سافت باکس است.

هر اصلاح کننده نور مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارد. اما مهم نیست که کدام یک را انتخاب کردید، هر دو مورد با یک قانون مشخص تنظیم و به کار برده می‌شوند و آن هم نزدیکی منبع نور به سوژه است تعیین می‌کند نور چقدر سخت یا نرم باشد. هرچه یک منبع نور به سوژه نزدیکتر باشد، نور نرم‌تر خواهد بود. هر چه منبع نور دورتر باشد ، سخت‌تر می‌شود.

با من همراه باشید تا در ادامه‌ی مقاله به بررسی تفاوت های سافت باکس و چتر بپردازیم …

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
عکاسی از محصول : ثبت تصاویر خارق‌العاده برای وبسایتتان !

تفاوت سافت باکس و چتر چیست ؟

سافت باکس و چتر دو مورد از پرکاربردترین اصلاح کننده‌های نور هستند که نور مصنوعی نرم و پراکنده تولید می‌کنند. اما تفاوت این دو در این است که چترها ، نورپردازی پراکنده و گسترده‌تری ( شبیه به نور خورشید در فضای باز ) تولید می‌کنند که غیرقابل کنترل است، در حالی که سافت باکس‌ها دارای نورپردازی کنترل شده و مستقیمی هستند که دقیقاً شبیه نور خورشید تابیده شده از طریق یک پنجره است.

سافت باکس چیست ؟

سافت باکس

سافت باکس یکی از متداول‌ترین اصلاح کننده‌های نور است که نوری نرم و یکدست، همانند نور طبیعی خورشید که از پنجره تابیده می‌شود تولید می‌کند. در واقع نور از داخل پنل سافت باکس منتشر می‌شود که می‌تواند آن را نرم و یکدست کند.

سافت باکس‌ها اشکال مختلفی دارند، مستطیل، مربع یا هشت ضلعی از رایج‌ترین انواع آن است. سایز سافت باکس‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد، آنها از سایز کوچک مخصوص فلاش پاپ آپ یا اسپیدلایت تولید می‌شوند تا نمونه‌هایی مخصوص منابع نوری خیلی بزرگ که برای عکاسی پرتره و قرار دادن در نزدیکی سوژه طراحی شده‌اند.

با استفاده از سافت باکس، به جای اینکه به نور منعکس شده تکیه داشته باشید، می‌توانید از نور مستقیم استفاده کنید که از طریق فلاش پاپ آپ روی دوربین یا اسپیدلایت تولید می‌شود.

همچنین می‌توانید از تجهیزات مختلفی مثل زنبوری استفاده کنید تا نوری مستقیم‌تر داشته باشید. این تجهیزات به صورت مستقیم به سافت باکس شما متصل می‌شوند.

چتر چیست ؟

چتر

چتر احتمالاً محبوب‌ترین اصلاح کننده نور است، چرا که قابلیت حمل بسیار خوبی داشته و فوق‌العاده ارزان است. همچنین استفاده از آن بسیار راحت است. اگر تا به حال از یک چتر مخصوص باران ساده استفاده کرده‌اید، پس نیمی از راه استفاده از چتر برای تولید نور مصنوعی بهتر را رفته‌اید !

چترها یک منبع نوری گسترده و نرم را به عکاسان ارائه می‌دهند که می‌تواند نزدیک‌ترین حالت را به نور طبیعی خورشید در طول روز داشته باشد. بر خلاف سافت باکس که به شما این امکان را می‌دهد که جهت نور را کنترل کنید، چترها روشنایی نامحدودتری تولید می‌کنند که تقریباً همه جا را روشن خواهد کرد.

به طور کلی دو نوع چتر وجود دارد؛ مستقیم و بازتابی. در حالی که از نظر ظاهر بسیار مشابه هستند، اما از نظر شکل ظاهری و نحوه استفاده آنها، بین این دو تفاوت زیادی وجود دارد.

چترهای بازتابنده در قسمت بیرونی مات و از داخل از یک ماده فلزی و بازتابنده ساخته شده‌اند. برای انتشار نور با این نوع چتر، کافی است آن را تنظیم کنید تا قسمت بازتاب داخلی با سوژه روبرو شود، سپس فلاش را به سمت داخل آن گرفته و روشن کنید تا نوری بازتاب شده و نرم و یکدست داشته باشید. این یکی از بهترین حالت‌ها برای روشن کردن سوژه و البته به دست آوردن سایه‌های نرم در آن است.

چترهای مستقیم از مواد اولیه ساده، سفید و نیمه شفاف ساخته شده‌اند. برای پخش کردن نور با این چترها، باید قسمت بیرونی چتر را روی سوژه خود قرار دهید و فلاش را رو به داخل آن روشن کنید تا نور از مواد شفاف عبور کند و نرم شود. برخلاف چتر بازتابنده، نور تولید شده با چتر مستقیم قابل کنترل است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
نورپردازی بی سیم برای عکاسی خیابانی از زبان تام بول !

چترها بر اساس نوری که به آنها می‌تابانید، می‌توانند نوری سخت یا نرم را تولید کنند. آنها معمولا به راحتی می‌توانند مورد استفاده‌ی عکاسان قرار بگیرند و خیلی مورد پیچیده‌ای ندارند، به همین جهت بسیاری از عکاسان مبتدی از آن برای نورپردازی استفاده می‌کنند.

تفاوت کاربردهای چتر و سافت باکس

برای نشان دادن تفاوت‌های بارز بین یک چتر و یک سافت باکس، یک آزمایش ساده با منابع نور یکسان و استفاده از این دو انجام دادم. در سمتی یک چتر 64 دنده‌ای سفید رنگ 16 اینچی ( 44.95 دلار ) را قرار داده‌ام و در سمت دیگر از یک سافت باکس 36 در 48 اینچی ( 119.95 دلار ) استفاده کردم.

برای این آزمایش سعی کردم بهترین نوع چتر و سافت باکس را تهیه کنم و از خرید موارد ارزان قیمت خودداری کردم. عکس‌هایی که می‌بینید بدون هیچ گونه بازتاب کننده یا اصلاح کننده‌ی دیگری ثبت شده‌اند و این باعث شده بتوانید اثر سافت باکس و چتر را به صورت کامل ببینید.

نورپردازی با سافت باکس و چتر در عکاسی

استودیویی که من در آن کار می‌کنم ابعادی معادل 3.3 در 4.5 متر دارد و خیلی بزرگ نیست. یک فلاش Flashpoint 620M را در خارج از کادر دوربین قرار دادم و تجهیزاتم را روی آن تست می‌کنم.

ابتدا عکسی را با استفاده از سافت باکس 36 در 48 اینچی ثبت می‌کنم تا نتیجه را بدست آورم. در مرحله‌ی بعدی از همان نور استفاده می‌کنم، اما به جای سافت باکس چتر را برای نرم کردن نور به کار برده‌ام.

نورپردازی با استفاده از سافت باکس
نورپردازی با استفاده از سافت باکس

من دوست دارم تصاویر پرتره را با دیافراگمی باز ثبت کنم تا پس زمینه از پیش زمینه جدا شده باشد. به یاد داشته باشید که در ثبت این تصاویر از هیچگونه منبع نور یا اصلاح کننده دیگری استفاده نشده است. عکس بالا با استفاده از سافت باکس ثبت شده است و تنظیمات دوربین در آن به صورت زیر بود :

سرعت شاتر 1/125 ثانیه، دیافراگم f/8 و ایزوی 100.

نورپردازی با استفاده از چتر
نورپردازی با استفاده از چتر

برای اطمینان از اینکه منبع نورم جا به جا نشود و بتوانم چتر را دقیقا در همان محل سافت باکس قرار دهم، یک نوار روی زمین کشیدم تا همه چیز مشخص باشد.

حالا از چتر استفاده کردم و تصویر دیگری را ثبت کردم که در بالا آن را مشاهده می‌کنید.

در اینجا دو تصویر ثبت شده با استفاده از چتر و سافت باکس را داریم که به طور کلی دو تفاوت بزرگ در آنها مشاهده می‌شود؛ یکی از آنها واضح است و دیگری نه. نکته بارز این است که نورپردازی نرم‌تر و مدل‌سازی کمتری در تصویر ثبت شده با چتر مشاهده می‌شود و نور پس زمینه نیز بیشتر است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
5 تکنیک نورپردازی با اکتاباکس

آنچه مشخص است تغییر میزان نور در دو تصویر است، بنابراین من برای یکسان شدن شرایط نور هر دو تصویر، تنظیمات را کمی تغییر دادم و به صورت زیر در آوردم :

سرعت شاتر 1/125 ثانیه، دیافراگم f/6.3 و ایزوی 160.

فراموش نکنید که بر خلاف چترهای مستقیم، بازتابنده‌ها نیاز به شناخت بیشتری در مورد نور و تعادل آن دارند. این به نوع چتر بستگی دارد و می‌تواند در هر حالتی متفاوت باشد.

نکات پایانی و جمع بندی

به طور کلی استفاده از اصلاح کننده‌های نور کار سختی نیست و با در نظر گرفتن یک زمان نسبتا کم، می‌توانید به استفاده از آنها مسلط شوید.

استفاده از سافت باکس‌ها به طور کلی کار ساده‌ای نیست و نیاز دارد شما نور را به خوبی بشناسید، اما یاد گرفتن کار با آن نیز بسیار ساده است. در مقابل چترها که اگر از نوع بازتابی استفاده کنید نیاز دارید شناخت بهتری نسبت به نور داشته باشید.

هر دو مورد کاربردهای مخصوص به خود را دارند، اما اینکه انتخاب کنید کدام یک برای کار شما مناسب‌تر است، کاملا به خودتان بستگی دارد. باید ابتدا ببینید که می‌خواهید سوژه‌ی شما به چه صورتی روشن شود. سپس بهترین مورد را برای خودتان انتخاب کنید.

ممکن است گاهی اوقات بخواهید نور را خیلی نرم کرده و سایه‌های بسیار نرم و یکدستی داشته باشید، در این زمان استفاده از چتر به شما پیشنهاد می‌شود. اما اگر می‌خواهید کمی نورتان سخت‌تر بوده و سایه‌ها نیز شدیدتر باشند، بهتر است از سافت باکس استفاده کنید.

آیا شما تجربه استفاده از چتر یا سافت باکس را دارید و تفاوت‌های آنها را می‌دانید ؟ به نظر شما کدام یک برای عکاسی پرتره و چهره مناسب‌تر است ؟

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” تفاوت سافت باکس و چتر در عکاسی : کدام یک بهتر است ؟ “ گفتم، برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

 

خریدانواع سافت باکس

دسته بندی ها: