وان پلاس به زودی فیلم برداری را در گوشی‌های هوشمند خود ارتقا خواهد داد

در اوایل ماه جاری میلادی کنفرانس کمپانی وان پلاس در نیویورک به میزبانی Open Ears Forum برگزار شد، رویدادی که برای جمع آوری بازخورد کاربران طراحی شده است. این بار تمرکز بیشتر روی ارتقا فیلم برداری در گوشی‌های وان پلاس و قابلیت‌های آن بود و شرکت کنندگان نیز کاربرانی بودند که از گوشی‌های این کمپانی استفاده می‌کردند و تجربه فیلم برداری با آن را چه به صورت آماتور و چه به صورت پیشرفته داشتند.

اکنون وان پلاس نتایج این کنفرانس را منتشر کرده و متعهد به بهبود کیفیت و ویژگی‌های فیلم برداری بر روی محصولات حال حاظر خود و همچنین مدل‌های آینده است. مهمترین نکات شامل نوردهی و ثبات رنگ در تمام ماژول‌های دوربین، گزینه‌های LUT در بخش ویرایش و حالت فیلم برداری در شب است.

لیست کامل نتایج کنفرانس وان پلاس در مورد ارتقا فیلم برداری در گوشی‌های هوشمند خود را می‌توانید در پایین مشاهده کنید :

 • نوردهی و تعادل رنگ و وایت بالانس در تمام دوربین‌ها
  تنظیم همه دوربین‌ها در گوشی‌های هوشمند برای نوردهی یکسان و کنترل بهتر اکسپوژر، تعادل رنگ و وایت بالانس اولویت و هدف اصلی ما این کمپانی محسوب می‌شود.
 • ثبات بیشتر سیستم فوکوس خودکار
  چیزی که کاربران در این کنفرانس خواستند در حال حاظر و با توجه به تکنولوژی روز امکان پذیر نیست، اما یک به روزرسانی هم در بخش سخت افزار و هم در بخش نرم افزار برای بهبود عملکرد سیستم فوکوس خودکار در سال 2020 انجام خواهد شد.
 • ثبات رنگ پوست
  ثبات رنگ پوست یکی از مهمترین اولویت‌های وان پلاس محسوب می‌شود. این امر از طریق به روزرسانی‌های سیستم در آینده بهبود می‌یابد.
 • وضوح تصویر
  وضوح تصویر در همه‌ی ماژول‌های دوربین، از لنز اصلی گرفته تا واید و سایر لنزها، به پیشرفت نیاز دارد. این کمپانی در تلاش است تا تعادلی بین وضوح تصویر و کنترل نویز پیدا کند.
 • سیستم لرزشگیر تصویر
  پشتیبانی از ضبط 4k با کاهش نویز و بهبود کیفیت در نور کم. محدودیت‌های سخت افزاری برای این منظور وجود دارد، اما تثبیت کننده تصویر در برخی از دستگاه‌های آینده پشتیبانی خواهد شد.
 • بهبود محدوده داینامیکی
  این برای زمان‌هایی کاربرد دارد که سوژه بسیار روشن بوده اما پس زمینه خیلی تاریک است. وان پلاس در حال کار بر روی فیلم برداری HDR است که مشکلات محدوده داینامیکی را برطرف می‌کند.
 • سوسو زدن نور
  بازخوردهای زیادی در این مورد شنیده شد و برای کاهش این مشکل روی راه حل‌های ویژه‌ای کار خواهد شد.
 • عملکرد سریعتر دوربین
  باز هم، این یکی از اهداف اصلی وان پلاس در سال 2020 است. شاتر سریعتر نیاز به به روزرسانی سخت افزاری و در کنار آن نرم افزاری، و همچنین کاهش زمان انیمیشن‌ها دارد که به طور مداوم از طریق به روز رسانی‌های آینده بهبود می‌یابد.
 • ویژگی‌های یکسان در لنزها
  فیلم برداری فول اچ دی و لرزشگیر تصویر باید در هر سه لنز اصلی پشتیبانی شوند، این امر باعث می‌شود بتوانید در حین فیلم برداری بین لنزها سوییچ کرده و جابجا شوید. به دلیل محدودیت سخت افزاری در دستگاه‌های فعلی نمی‌توان این کار را انجام داد، اما وان پلاس در حال کشف راه‌هایی برای امکان پذیر کردن آن در دستگاه‌های آینده‌ی خود است.
 • عدم محدودیت برای ضبط ویدیوهای 4K
  با در نظر گرفتن عملکرد کلی و دمای ایجاد شده در حین فیلم برداری با رزولوشن 4K، از بین بردن این محدودیت برای گوشی‌های فعلی مقدور نیست. اما در آینده بهینه سازی‌هایی در این مورد انجام خواهد گرفت.
 • قابلیت استفاده با یک دست
  دستیابی به نوار بالای ویژگی‌ها در اپلیکیشن دوربین بسیار دشوار است. مخصوصا اگر با یک دست فیلم برداری کنید. عملیات زوم کردن نیز به همین شکل، تقریبا غیر ممکن خواهد بود. این بازخورد بسیار مهمی از این کنفرانس بود و احتمالا راه حل‌هایی برای آن در نظر گرفته خواهد شد.
 • ویراش ویدیو
  کمپانی وان پلاس قصد دارد به طور کامل ابزارهای ویدیویی اپلیکیشن گالری خود را به روز کند، بنابراین بسیاری از ویژگی‌های درخواست شده در این کنفرانس پشتیبانی می‌شوند. برای گزینه‌های درجه بندی رنگ یا گزینه‌های LUT، به زودی خبرهایی خواهیم داشت.
 • حالت فیلم برداری حرفه‌ای
  حالت فیلم برداری حرفه‌ای ممکن است به همین زودی‌ها محقق نشود، زیرا اولویت اصلی وان پلاس بهبود کیفیت پیش فرض فیلم برداری و تجربه کاربری بهتر است.
 • تغییر عمق میدان با استفاده از لنز تله
  قبلاً تحقیق‌هایی روی این ویژگی انجام گرفته است، ولی کیفیت فعلی به استاندارد لازم برای انتشار نرسیده است.
 • زوم کردن در فیلم برداری تایم لپس
  ایده‌های مشابهی برای ضبط تایم لپس نیز در حال بررسی است، این مورد را در گوشی‌‎های آینده‌ی وان پلاس می‌توانیم مشاهده کنیم.
 • ضبط فیلم معکوس
  این درخواست تعداد کمی از کاربران بوده است، بنابراین شاید به تعویق بیفتد. تمرکز اصلی در کیفیت فیلم برداری و تجربه کاربری برای همه کاربران است.
 • حالت شب برای فیلم برداری در نور کم
  این موضوعی است که به نظر بسیار جالب می‌رسد، قبلا نیز روی آن کار شده است.
 • فیلم برداری با ایموجی و استیکرهای واقعیت افزوده
  به نظر می‌رسد که هنوز سناریوی خوبی برای واقعیت افزوده پیدا نشده است. برخی از برنامه‌های شخص ثالث وجود دارند که این ویژگی‌ها را ارائه می‌دهند، بنابراین در حال حاضر این یک اولویت بزرگ نیست.
 • حالت شبکه‌های اجتماعی
  این مورد برای به اشتراک گذاشتن ویدیوها پس از ضبط در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، فیسبوک و یوتیوب است. همچنین برای برش زدن ویدیو به صورت خودکار برای اشتراک در اینستاگرام. البته به نظر می‌رسد که هنوز هم کیفیت فیلم برداری در اپلیکیشن‌های شخص ثالث از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و اولویت بالاتری دارد. وان پلاس روی این موضوع کار کرده است، این ویژگی‌ها برای بعد از بهبود کیفیت فیلم برداری برنامه ریزی شده‌اند.
 • حالت Light painting mode
  به دلیل اشتیاق کم کاربران برای این مورد، تصمیم گرفته شد که روی آن کار نشود.
 • ضبط ویدیو به صورت همزمان توسط دو دوربین
  لنز واید و لنز سوپر واید یا دوربین عقب و جلو. این در حال حاضر توسط گوشی‌های فعلی پشتیبانی می‌شود، اما به نظر می‌رسد که وان پلاس به دنبال یک رابط کاربری مناسب برای این حالت است تا کاربر تجربه بهتری برای استفاده از آن داشته باشد.

این لیست بسیار طولانی است و باید ببینیم مهندسین وان پلاس موفق به اجرای همه ویژگی‌ها و پیشرفت‌های موجود در آن خواهند شد یا خیر. در هر صورت خوب است که ببینیم تولید کنندگان اینقدر نزدیک با مشتریان خود تعامل می‌کنند و قول می‌دهند پیشرفت‌هایی را که کاربران از آنها درخواست کرده‌اند، ایجاد کنند.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره کنفرانس وان پلاس برای ارتقا فیلم برداری در گوشی‌های هوشمند خود می‌توانید وبسایت فروم وان پلاس را مشاهده کنید.

امیدوارم مقاله ” وان پلاس به زودی فیلم برداری را در گوشی‌های هوشمند خود ارتقا خواهد داد “ برایتان جالب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.