مقدمه : عادت مرسوم در عکاسی به ما آموخته است که بهترین عملکرد آتوفوکوس ( Auto Focus ) در بخش میانی قاب ما خواهد بود و همین موضوع است که مدت‌ها خواسته و ناخواسته عکاسان را به قاب بندی‌های تکراری وادار کرده است. اما همه چیز با ورود دوربین نیکون Z7 و جدیدترین سیستم آتوفوکوس نیکون ( Nikon ) تغییر کرده و قطعا این تغییرات به‌زودی فراگیر خواهد شد.

این مقاله حاوی راهنمایی است کوتاه اما جامع در رابطه با انتخاب صحیح مودهای آتوفوکوس در دوربین‌های جدید نیکون.

سیستم آتوفوکوس نیکون Z7 را بیشتر بشناسید

به علت آن که دوربین‌های سری Z نیکون، تعداد نقاط آتوفوکوس بیشتری را در اختیار عکاسان قرار می‌دهند، آن‌ها قادر هستند سوژه‌ی اصلی تصویر را در هر جای قاب به‌راحتی یافته و شفاف‌ترین و صحیح‌ترین فوکوس را بر روی آن تجربه نمایند. با این فناوری دیگر نیازی نیست که سوژه را ابتدا در مرکز قاب قرار داده، فوکوس را تنظیم کرده و در نهایت به قاب بندی ایده آل رسید.

افزایش سرعت عکاسی و همچنین قاب بندی خلاقانه و بی‌دردسر، هدیه‌ی نیکون در دوربین‌های سری Z به عکاسان حرفه‌ای است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
بهترین لنزهای کانن برای دوربین‌های DSLR

سیستم آتوفوکوس نیکون در سری Z به‌صورت بنیادین با دوربین‌های DSLR این برند متفاوت است. در هنگام آتوفوکوس از طریق منظره یاب، دوربین‌های DSLR از سنسور جهت جداسازی سوژه از بک گراند استفاده می‌کنند و این فرآیند به کمک تشخیص کنتراست در پردازنده‌ی تصویر، نهایی می‌شود؛ اما در دوربین‌های سری Z تمامی این فرآیند به‌صورت لحظه‌ای در پردازشگر تصویر انجام شده تا سوژه‌ی شما و تمام جزئیات آن در جای‌جای قاب تصویر، صحیح، شارپ و بی‌نقص باشد.

بالاترین دقت آتوفوکوس در هنگام عکاسی با 493 نقطه
435 نقطه‌ی آتوفوکوس برای فیلمبرداری در نیکون Z7

نگاهی به تعداد نقاط آتوفوکوس در دوربین نیکون Z6 نیکون Z7

نیکون Z7 :

  • 493 نقطه‌ی آتوفوکوس برای عکاسی در کنار 435 نقطه جهت فیلمبرداری‌

نیکون Z6 :

  • 273 نقطه‌ی آتوفوکوس برای عکاسی در کنار 231 نقطه جهت فیلمبرداری‌
شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آموزش استفاده از اپلیکیشن Wireless mobile utility نیکون

تفاوت دیگری که بین دوربین‌های سری Z نیکون و دوربین‌های DSLR این کمپانی وجود دارد، در تفاوت مودها و حالات عکاسی و فیلمبرداری‌ آتوفوکوس است. به همین منظور ما جدول زیر را برای شما تهیه کرده‌ایم تا در یک نگاه بتوانید بهترین انتخاب را در سیستم آتوفوکوس نیکون Z7 داشته باشید.

آشنایی با مودهای جدید سیستم آتوفوکوس نیکون Z7

  • PinPoint AF : بهترین کارکرد این مود در ثبت سوژه‌های ثابت است و شما می‌توانید هر گوشه‌ای از فریم خود را با دقتی مثال زدنی و منحصربه‌فرد انتخاب کنید.
  • Single Point AF ( AF-S ) : با انتخاب این مود، نیکون Z7 بالاترین دقت فوکوس برای سوژه‌های ثابت را به شما ارائه می‌دهد. زمانی که فوکوس صحیح، بالاترین اولویت شما است، از این مود استفاده کنید.
  • Dynamic Area AF ( AF-C ) : از این مود می‌توانید برای سوژه‌های ثابت و در حال حرکت استفاده کنید، البته به‌خاطر داشته باشید با این انتخاب، فوکوس صحیح بر روی سوژه اهمیت بیشتری از قاب بندی نهایی دارد.
  • Wide Area AF ( S ) : برای عکاسی از سوژه‌های ثابت و به‌ویژه سوژه‌های در حال حرکتی که تعقیب آن‌ها دشوار است، این مود را به شما پیشنهاد می‌کنیم. مناطق انتخاب شده در این مود نسبت به Dynamic Area AF بسیاری گسترده‌تر است.
  • Wide Area AF ( L ) : این مود گسترده‌ترین منطقه بندی را در سیستم آتوفوکوس نیکون Z7 به شما ارائه می‌دهد. زمانی که از سوژه‌های ورزشی یا حیات وحش عکاسی می‌کنید، با انتخاب این مود خیالتان از به تصویر کشیدن سوژه آسوده خواهد بود.
  • Auto Area AF ( در حالتی که سیستم تشخیص چهره غیرفعال است ) : زمانی که قاب بندی و به تصویر کشیدن سوژه‌ی ثابت یا متحرک، بیش از ثبت دقیق جزئیات صورت سوژه مورد اهمیت باشد، از این مود استفاده کنید. البته پیش از انتخاب آن می‌بایست گزینه‌ی Face Detection را غیرفعال کرده باشید.
  • Auto Area AF ( بههمراه سیستم تعقیب سوژه ) : در عکاسی خیابانی و به‌ویژه پرتره‌های خیابانی، همیشه سوژه‌های شما افرادی ثابت و بدون حرکت نیستند. در جدیدترین سیستم آتوفوکوس نیکون و با انتخاب این مود، سوژه‌های متحرک با بالاترین کیفیت همچون یک پرتره‌ی ثابت ثبت می‌گردند.

دسته بندی ها: