عکاسی جواهرات: معرفی بهترین منابع نور

عکاسی جواهرات

عکاس‌ها شکارچی‌های دنیای تصاویر هستند؛ در دنیای عکاسی همه چیز به شکار سوژه‌های دلربا با استفاده از نور موجود ختم‌ می‌شود. این موضوع در عکاسی جواهرات حساسیت بیشتری پیدا‌ می‌کند؛ چرا که باید با کنترل نور یا افزودن منابع جدید نور، رفلکت‌ها را تنظیم کنید، تا سوژه شما در نهایت زیبایی ثبت شود.

عکاسی جواهراتثبت تصاویر خیره‌کننده از جواهرات یکی از چالش‌برانگیزترین سبک‌های عکاسی است. برای این کار باید متخصص نور شوید و از اصول نورپردازی اطلاعات خوبی داشته باشد تا بتوانید آن را در مشت خود بگیرید!

البته داشتن خلاقیت هم در این زمینه به کمک شما‌ می‌آید. کسی‌ می‌تواند در زمینه عکاسی از جواهرات حرفی برای گفتن داشته باشد که: خلاقیت و دانش نورپردازی را در کیت عکاسی خود جای داده باشد.

تقویت خلاقیت با خودتان! در این بخش‌ می‌خواهیم با اصول نورپردازی اصولی، برای ثبت تصاویر فوق‌العاده از جواهرات آشنا شویم. دوربین خود را آماده کنید تا به شکار جواهرات برویم!

قدم اول: کیت عکاسی جواهرات را با اصول نورپردازی تکمیل کن!

عکاسی جواهراتبرای آشنایی با اصول نورپردازی در زمان عکاسی از جواهرات باید 2 اصل کلی را به خوبی درک کنید: اکسپوژر (تکنیک نوردهی) و کیفیت نوردهی.

یک: اکسپوژر (Exposure) چیست و چگونه با تصویر بازی‌ می‌کند؟

به زبان خیلی ساده: اکسپوژر یا نوردهی، میزان نوری است که به سنسور دوربین شما‌ می‌رسد. اکسپوژر تعیین‌ می‌کند تصویر ثبت شده شما چقدر روشنایی یا تاریکی داشته باشد. برای تنظیم یک اکسپوژر عالی باید 3 مولفه را در نظر بگیرید: سرعت شاتر، ایزو و دیافراگم.

سرعت شاتر

سرعت شاتر: مدت زمانی را نشان می‌دهد که نور‌ می‌تواند از ورودی دایره‌ای شکل دوربین شما وارد شود. این سرعت با کسر ثانیه مثلاً 8/1، 250/1، 1100/1 و الی آخر، نشان داده‌ می‌شود. وقتی سرعت شاتر را برای عکاسی تنظیم کنید، نه تنها میزان نور ورودی از دیافراگم را کنترل‌ می‌کنید؛ بلکه نتیجه نهایی تصویرتان را هم تعیین‌ می‌کنید. هرچه سرعت شاتر پایین‌تر باشد، حرکت‌های موجود در صحنه بیشتر ثبت‌ می‌شود. مثلاً برای عکاسی حرکت اتومبیل‌ها در یک اتوبان از این تکنیک استفاده‌ می‌کنند، که به آن long exposure می‌گویند.

عکاسی جواهراتاز آنجایی که در عکاسی جواهرات حرکتی از آنها دیده‌ نمی‌شود! باید سرعت شاتر را بیشتر کنید. برای اینکه با سرعت شاتر بالا تصاویر باکیفیتی ثبت کنید، نیاز به سه پایه دارید.

دیافراگم

پنجره پره‌ای شکل داخل لنز دوربین، دیافراگم نام دارد که آن را با واحد f و به صورت f1.4، f8، f22 و الی آخر، نشان‌ می‌دهند. هرچه عدد مقابل f بزرگ‌تر باشد، دهانه دیافراگم کوچک‌تر است و برعکس. مثلاً دهانه دیافراگم f22 از f1.4 کوچک‌تر است.

عکاسی جواهراتدیافراگم (باز کردن دهانه ورودی): تعیین‌ می‌کند که چه مقدار نور وارد دوربین شما شود. برای ثبت تصاویر باکیفیت از جواهرات باید به میزان دیافراگم به همراه فاصله کانونی و فاصله عکاس با سوژه توجه کرد. اگر به دنبال عمق میدان کمتری برای عکاسی جواهرات هستید، باید مقدار کمتری را برای دیافراگم تنظیم کنید.

ایزو ISO

در نهایت ایزو آخرین ضلع این مثلث است، که تکنیک نوردهی یا اکسپوژر شما را تکمیل‌ می‌کند. ایزو به: میزان حساسیت سنسور دوربین به نور گفته‌ می‌شود. هرچه این میزان بیشتر باشد، حساسیت به نور بیشتر‌ می‌شود و در نهایت عکسی که‌ می‌گیرید، روشن‌تر خواهد بود.

عکاسی جواهراتبرای عکاسی جواهرات ترکیب سرعت شاتر بالا، دیافراگم کم (دهانه ورودی بازتر) و ایزو بالا‌ می‌تواند به شما کمک کند. اما باید با مقادیر این سه ضلع نوردهی بازی کنید. پیدا کردن بهترین کیفیت نوردهی تصاویر به نور محیطی و شرایط عکاسی شما هم وابسته است.

تا اینجا از تکنیک نوردهی صحبت کردیم. اما اگر شما پروردگار تنظیمات 3 ضلع اکسپوژر باشید، اما از کیفیت منابع نوری چیزی ندانید، باز هم عکاسی جواهرات به چالش بزرگی برای شما تبدیل‌ می‌شود. چطور؟ به شما می‌گوییم.

عکاسی جواهرات

دو: تاثیر کیفیت نوردهی روی ثبت تصاویر چگونه است؟

در کنار شناخت اصول نورپردازی باید زیربنای دوم، یعنی کیفیت منبع نور را هم در نظر بگیرید. اینجا جایی است که با مفهوم نور سخت و نرم یا گرم و سرد باید آشنا شوید. خوشبختانه برای عکاسی جواهرات با منابع نوری پیچیده‌ای سروکار ندارید. به طور معمول نور ملایم بهترین انتخاب برای ثبت تصاویر با کیفیت و جذاب از انواع جواهرات است. چرا که نور ملایم اجازه کنترل رفلکت‌ها را به شما‌ می‌دهد و به طور یکنواخت سوژه را روشن‌ می‌کند.

عکاسی جواهراتحالا که کیت عکاسی از جواهرات شما تکمیل شده است، به سراغ ایده‌هایی برای نورپردازی جذاب جواهرات‌ می‌رویم. همراه ما باشید تا خلاقانه‌تر به ثبت تصاویر از سوژه‌های کوچک و براق خود بپردازید.

نورپردازی

رازهای عکاسان حرفه‌ای از نورپردازی جواهرات که کسی به شما نمی‌گوید!

وقتی از عکاسی جواهرات صحبت‌ می‌کنیم، با یک مدل خاص در این دسته سروکار نداریم. جواهرات تنوع بسیار زیادی دارند و‌ نمی‌توان برای عکاسی کردن از تمام آنها یک نسخه پیچید!

عکاسی جواهراتبرخی از جواهرات از سنگ‌های قیمتی ساخته‌ می‌شوند، برخی از فلزات گران‌بها. اگر در این زمینه چند تجربه اولیه هم داشته باشید، حتما‌ً می‌دانید که بازتاب نور انواع جواهرات با توجه به مواد اولیه‌ای که از آن ساخته شده‌اند، از زمین تا آسمان تفاوت دارد!

در این بخش ما سعی کردیم انواع مختلف جواهرات را دسته‌بندی کنیم. البته این دسته‌بندی با توجه به مدل جواهرات نیست. مثلاً درباره عکاسی گوشواره و دستبند به شکل جدا صحبت‌ نمی‌کنیم. بیشتر تمرکز ما روی جنس جواهرات و بازتابی است که از خود نشان‌ می‌دهند.

همراه ما باشید تا یاد بگیرید، چگونه معمای حل نشده عکاسی از جواهرات را به سادگی حل کنید.

برای جواهرات شیشه‌ای شکل از نور پس زمینه استفاده کنید

یک ترفند جذاب برای عکاسی از جواهراتی که ظاهری مشابه با شیشه دارند (مثل: انواع سنگ‌های قیمتی شفاف) استفاده از نور پس زمینه است. نور پس زمینه باعث‌ می‌شود ظاهر جواهر کاملاً شفاف و جذاب، بدون هیچ تحریفی در شکل آن، ثبت شود. این تنظیم نور آنقدرها هم پیچیده نیست و‌ می‌توانید با منابع نور ساده LED هم این کار را انجام دهید.

عکاسی جواهراتاگر در استودیو به عکاسی جواهرات مشغول هستید، که جای نگرانی نیست؛ اما اگر‌ می‌خواهید این کار را در خانه انجام دهید حتماً بخشی از خانه را به کارگاهی برای عکاسی از جواهرات تبدیل کنید؛ جایی که احتمال آسیب دیدن به آنها حداقل باشد.

برای عکاسی از این سوژه‌های کوچک و براق به یک سکو، مثلاً یک میز که ثابت باقی بماند، نیاز دارید. منبع نور را پشت سوژه قرار دهید و با کمی جابجا کردن سوژه یا منبع نور، مطمئن شوید تصویر آنها با تغییر شکل همراه نیست. این نورپردازی باید خطوط اطراف سوژه و لبه‌های آن را به خوبی نمایش دهد.

برای عکاسی حرفه‌ای‌تر با این روش، به رفلکتور و دیفیوزر هم نیاز دارید. دیفیوزر را بین منبع نور و سوژه قرار دهید. برای رفلکتور‌ می‌توانید از صفحات فوم هم استفاده کنید و آن را زیر سوژه و در طرفین آن قرار دهید که به عنوان بازتابنده نور عمل کند. این کار نور شما را بهتر پخش کرده و از بازتاب‌های شدید، جلوگیری‌ می‌کند. اگر هنوز از تنظیمات نور خود راضی نیستید‌ می‌توانید یک رفلکتور به بالای محصول هم اضافه کنید تا نور از بخش بالایی هم منعکس شود.

گزینه‌های زیادی‌ می‌توانند به عنوان یک رفلکتور به کار شما بیایند؛ از کاغذهای سفید و مقواها گرفته تا پارچه‌های کاملاً سفید که همگی بازتاب نور سوژه را کنترل‌ می‌کنند.

تنظیمات نورپردازی جانبی برای ثبت تصاویر جواهرات

برای این کار باید رفلکتورها، دیفیوزر یا چترها، منابع نور و بک‌گراندهای سفید خود را آماده کنید. سوژه را روی صفحه سفید بگذارید و پس‌ زمینه را نیز به کمک صفحه بپوشانید. منبع نور خود را در طرفین سوژه قرار دهید. با این کار عمق تصویر شما بیشتر‌ می‌شود. اما فراموش نکنید به کمک اصلاح کننده‌های نور، بازتاب‌ها را کنترل کنید.

عکاسی جواهراتبرای نورپردازی جانبی، استفاده از نور طبیعی هم ایده خوبی است. اگر‌ می‌خواهید برای عکاسی از جواهرات از نور طبیعی استفاده کنید، باید آن را به گونه‌ای تنظیم کنید که از یکی از جهات جانبی به جواهر برخورد کند.

نکته‌ای برای عکاسی با نور طبیعی نباید فراموش کرد، خاموش کردن سایر منابع نور است. تداخل منابع نور مصنوعی با نور طبیعی معمولاً نتیجه خوبی نخواهد داشت.‌ می‌توانید نور طبیعی را با یک مقوای خاکستری برای ایجاد کنتراست دلخواه خود تنظیم کنید.

عکاسی جواهراتبرای این نورپردازی جانبی بهترین منابع نوری، سافت باکس‌ها هستند.‌ می‌توانید یک یا چند سافت باکس را در اطراف سوژه خود قرار دهید و با کنترل بازتاب‌ها بهترین تصویر را از آن ثبت کنید. در میان سافت باکس‌ها، آنهایی که امکان تنظیم شدت نور را‌ می‌دهند، عکاسی جواهرات را ساده‌تر‌ می‌کنند. به عنوان مثال سافت باکس زنبوری گودکس Godox SoftBox با داشتن یک زنبوری روی خود، به شما اجازه‌ می‌دهد میزان تابش نور را حرفه‌ای‌تر تنظیم کنید. برای خرید این سافت باکس کافی است، سری به فروشگاه دیدنگار بزنید و به طور کامل مشخصات آن را بررسی کنید.

ساخت خیمه عکاسی

عکاسی جواهرات

استفاده از خیمه یا باکس عکاسی چراغ دار

ساده‌ترین راه عکاسی از جواهرات، به خصوص اگر در ابتدای مسیر قرار دارید، استفاده از یک لایت باکس عکاسی است. خیمه‌های عکاسی، یک فضای مناسب را با نوردهی نرم در اختیار شما قرار‌ می‌دهند، که بدون تنظیمات پیچیده‌ می‌توانید بهترین عکس‌ها را با آنها ثبت کنید.

عکاسی جواهراتبرای عکاسی جواهرات معمولاً خیمه‌های عکاسی LED دار گزینه‌های بهتری محسوب‌ می‌شوند. این خیمه‌ها را‌ می‌توان با قیمت‌های مختلفی در بازار پیدا کرد؛ اما موضوعی که اهمیت دارد این است که باکس‌های ارزان قیمت معمولاً بازتاب خوبی از منبع نور‌ نمی‌دهند و شما را دچار دردسر استفاده از انواع اصلاح کننده‌های نوری‌ می‌کنند. پس برای خرید خیمه‌ها حتماً به برندهای معتبر اعتماد کنید.

یکی از محصولات باکیفیت و فوق‌العاده در این زمینه خیمه نور گودکس Godox LSD 80 Box Light Tent 80cm است که از محصولات برند معتبر گودکس محسوب‌ می‌شود. این محصول امکان تنظیم منبع نور را به شما‌ می‌دهد و به سادگی‌ می‌توانید آن را جمع کرده یا راه‌اندازی کنید. گودکس برند شناخته شده و معتبری در زمینه تجهیزات نورپردازی است. اگر به دنبال یک لایت باکس ماندگار و بادوام هستید که در هر شرایطی شما را همراهی کند، ما این خیمه نور را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

اگر بودجه کمتری برای خرید خیمه‌های عکاسی دارید خیمه عکاسی ال ای دی دار Light Tent LED 50*50 cm‌ می‌تواند انتخاب بهتری باشد. این محصول چندین پس زمینه رنگی دارد که‌ می‌توانید با توجه به سوژه خود، آن را تنظیم کنید و به زیبایی دلخواه برسید. البته در زمان خرید لایت باکس‌ها اندازه آنها را حتماً در نظر بگیرید. برای عکاسی از جواهرات نیازی نیست به دنبال بزرگ‌ترین لایت باکس‌ها باشید. اگر فرصت دارید، گشتی در سایت دیدنگار بزنید و محصولات را مقایسه کنید، ولی اگر زمان کافی ندارید، مشاوران فروش ما در کوتاه‌ترین زمان مناسب‌ترین محصول را به شما معرفی می‌کنند.

البته به شما بگویم: اگر جواهراتی که برای عکاسی دارید بزرگ هستند و یا استندهای خاصی دارند، لازم است که خیمه‌های بزرگ‌تری را تهیه کنید که در زمان عکاسی با چالش‌های بی‌جا مواجه نشوید.

با حرفه‌ای شدن در عکاسی جواهرات بیشتر از جواهرات‌ می‌درخشید!

عکاسی از جواهرات یکی از سبک‌های جذاب و در مقابل پردردسر عکاسی است، که شاید هر فردی به سراغ آن نرود. البته بسیاری از عکاسان به کمک یک خیمه عکاسی، این کار را سرهم‌ می‌کنند! اما هیچ کدام از کمپانی‌های بزرگ تولیدکننده جواهرات به عکاسان‌شان اجازه‌ نمی‌دهند با لایت باکس، زیبایی جواهرات را کمتر از واقعیت‌شان نشان دهند.

عکاسی جواهراتاگر نگاهی به بزرگ‌ترین عکاسان جواهرات دنیا بیندازید، از کیت‌های عکاسی حرفه‌ای و کامل آنها تعجب‌ می‌کنید. شاید در ذهن شما عکاسی از یک سوژه کوچک دردسر کمی داشته باشد؛ اما جواهرات دسته‌ای خاص محسوب می‌شوند که عکس‌های تبلیغاتی آنها باید زیبایی و جلوه فوق‌العاده‌ای داشته باشد. این کار هم به تجهیزات حرفه‌ای نیاز دارد، هم اطلاعات و دانش غنی در رابطه با اصول نورپردازی. در کنار این دو باید به نرم افزارهای ویرایش تصویر هم مسلط بود.

آیا شما تجربه عکاسی از جواهرات را داشته‌اید یا‌ می‌خواهید به تازگی در این مسیر حرکت کنید؟! چه چالش‌هایی در زمان عکاسی از سوژه‌های کوچک و براق وجود دارد؟! شما از چه منابع و تکنیک‌های نورپردازی برای عکاسی جواهرات استفاده‌ می‌کنید؟! در بخش دیدگاه‌ها منتظر شنیدن نظرات و تجربه‌های شما هستیم.

تکنیک های عکاسی از جواهرات

 

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

 

برای آموزش کامل مهارت های عکاسی و فیلمبرداری می توانید در دوره های عکاسی و دوره های فیلمبرداری آموزشگاه دیدنگار شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.