مقایسه مشخصات دوربین‌های سری آیفون 12 : هر مدل چند دوربین دارد ؟

مثل اینکه اپل قصد ندارد سیستم نامگذاری خود را برای گوشی های آیفون‌ جدیدش تغییر داده و کمی آسان‌تر کند، اما انصافاً باید گفت که اپل تنها شرکتی نیست که این مشکل را دارد. آیفون‌های جدید امسال شامل چهار مدل ( آیفون 12، آیفون 12 مینی، آیفون 12 پرو و آیفون ​​12 پرو مکس ) است و جدا از تفاوت‌هایی که در ابعاد توسط نامگذاری ” مینی ” و ” مکس ” نشان داده شده است، به سادگی می‌توانید بفهمید در هر مدل چه چیزهای به خصوصی وجود دارد. از تفاوت‌هایی که برای بسیاری از افراد مهم است، ویژگی‌های دوربین گوشی هوشمندشان است و این چیزی است که من در این مقاله سعی کرده‌ام به آن بپردازم تا تصور راحت‌تری از تفاوت‌های آیفون‌های جدید اپل داشته باشید.

قبل از اینکه به سراغ بررسی و مقایسه‌ی عمیق‌تر آنها بپردازیم، اگر به دنبال یک چواب ساده و کوتاه هستید، مدل‌های معمولی و مینی تنها به دوربین‌های واید و اولترا واید مجهز شده‌اند، اما مدل‌های پرو و پرو مکس به دوربین‌های واید، اولترا واید و همچنین تله فوتو. به جدول زیر نگاه کنید تا بهتر متوجه تفاوت‌های این چهار مدل با یکدیگر شوید :

 

آیفون 12 آیفون 12 مینی آیفون 12 پرو آیفون 12 پرو مکس
لنز واید استاندارد  ✔  ✔  ✔
لنز اولترا واید  ✔  ✔  ✔  ✔
لنز تله فوتو  ✔  ✔

 

البته قطعا تفاوت‌ها به همین جا خلاصه نمی‌شوند و موارد بیشتر از این هم وجود خواهد داشت. همیشه چیزهای بیشتری وجود دارد. در ادامه‌ی این مقاله خلاصه‌ای از دوربین‌ ها و ویژگی‌های عکاسی هر آیفون آورده شده است …

پیشنهاد نویسنده : نقد و بررسی دوربین آیفون ۱۲ پرو : Pro به معنای واقعی !

آیفون 12 ( بیش از 800 دلار ) و آیفون 12 مینی ( بیش از 700 دلار )

 • دو دوربین عقب ( استاندارد و اولترا واید یا فوق عریض )
 • دوربین سلفی

دو مدل معمولی و مینی گوشی موبایل آیفون دقیقاً از سخت افزارهای مشابه و ویژگی‌های یکسان استفاده کرده‌اند که این باعث می‌شود انتخاب بین این دو بسیار راحت‌تر باشد؛ تنها چیزی که باید انتخاب کنید این است که یک نمایشگر 6.1 اینچی داشته باشید یا 5.4 اینچی. همانطور که گفته شد، هر دوی این مدل‌ها فاقد لنز تله فوتو هستند و همچنین از سنسور LiDAR یا همان ToF ( Time-of-Flight ) که برای ترسیم بهتر عمق میدان در تصاویر و همچنین به منظور ثبت تصاویر واقعیت افزوده ( AR ) و حالت حالت شب استفاده می‌شود بهره نمی‌برند.

پس چه چیزی از آیفون 11 تغییر کرده است ؟ مدل‌های آیفون 12 و آیفون 12 مینی ( و هر دو مدل Pro ) از یک لنز جدید با 7 عنصر اپتیکال و دیافراگم F1.6 در دوربین اصلی با زاویه دید استاندارد استفاده می‌کنند. هر سه دوربین آیفون 12 و آیفون 12 مینی اکنون از حالت عکاسی در شب یا همان Night Mode و Deep Fusion پشتیبانی می‌کنند. فناوری‌هایی که از روش‌ها و الگوریتم‌های محاسبات پیشرفته‌ای برای بهبود کیفیت عکس‌های شما استفاده می‌کنند.

 

رزولوشن تصویر دیافراگم فاصله کانونی ( معادل ) لرزشگیر تصویر Night Mode برای عکاسی در حالت پرتره
لنز واید استاندارد 12 مگاپیکسل ( ابعاد هر پیکسل 1.4 میکرومتر ) F1.6 26 میلی متری
لنز اولترا واید 12 مگاپیکسل F2.4 13 میلی متری
دوربین سلفی 12 مگاپیکسل F2.2 23 میلی متری

آیفون 12 پرو ( شروع از 1000 دلار )

 • سه دوربین عقب ( استاندارد، اولترا واید و تله فوتو )
 • دوربین سلفی
 • شامل یک سنسور تشخیص فاصله یا عمق میدان ToF LiDAR 3D ( برای ترسیم بهتر عمق میدان در تصاویر و همچنین به منظور ثبت تصاویر واقعیت افزوده ( AR ) و حالت حالت شب )
 • Apple ProRaw ( از طریق به‌روزرسانی در اواخر سال جاری میلادی به آن اضافه می‌شود )

پیشنهاد نویسنده : آموزش عکاسی ماکرو با موبایل : چگونه تصاویر کلوزآپ ثبت کنیم ؟

اینجاست که تفاوت در ویژگی‌های بین دوربین‌ها کمی پیچیده‌تر می‌شود. گوشی موبایل مدل‌های پرو و پرو مکس هر دو دارای دوربین‌های واید استاندارد و تله‌ی استاندارد هستند، مشخصات آن یکسان نیست. مدل پرو از یک سنسور 12 مگاپیکسلی استفاده می‌کند که در آیفون 12 و آیفون 12 مینی هم وجود دارد، در حالی که مدل پرو مکس از سنسور بزرگتر و متفاوتی استفاده می‌کند. آیفون 12 پرو یک لنز با فاصله کانونی معادل 52 میلی متر را به عنوان دوربین تله فوتو ارائه می‌دهد، در حالی که لنز تله فوتو مدل آیفون 12 پرو مکس فاصله کانونی معادل 65 میلی متر دارد که کمی زوم اپتیکال بیشتری را ارائه می‌دهد.

 

رزولوشن تصویر دیافراگم فاصله کانونی ( معادل ) لرزشگیر تصویر Night Mode برای عکاسی در حالت پرتره
لنز واید استاندارد 12 مگاپیکسل ( ابعاد هر پیکسل 1.4 میکرومتر ) F1.6 26 میلی متری
لنز اولترا واید 12 مگاپیکسل F2.4 13 میلی متری
لنز تله فوتو 12 مگاپیکسل F2.0 52 میلی متری
دوربین سلفی 12 مگاپیکسل F2.2 23 میلی متری

آیفون 12 پرو مکس ( شروع از 1100 دلار )

 • سه دوربین عقب ( استاندارد، اولترا واید و تله فوتو )
 • دوربین سلفی
 • شامل یک سنسور تشخیص فاصله یا عمق میدان ToF LiDAR 3D ( برای ترسیم بهتر عمق میدان در تصاویر و همچنین به منظور ثبت تصاویر واقعیت افزوده ( AR ) و حالت حالت شب )
 • Apple ProRaw ( از طریق به‌روزرسانی در اواخر سال جاری میلادی به آن اضافه می‌شود )

آیفون 12 پرو مکس از یک سنسور بزرگتر در دوربین واید استاندارد با پیکسل‌های بزرگتر استفاده می‌کند، همچنین تمامی قابلیت‌های نرم افزاری مدل آیفون 12 پرو در آن هم استفاده شده، منتهی تا حدی می‌تواند عملکرد بهتری در نور کم داشته باشد. دوربین استاندارد علاوه بر لرزشگیر اپتیکال تصویر، تثبیت کننده‌ی تصویر با تغییر فاصله‌ی سنسور را نیز اضافه کرده است، که با کاهش سطح نور محیط می‌تواند به شما اجازه بدهد از نوردهی طولانی‌تری در عکاسی استفاده کرده و نتایج بهتر با جزئیات بیشتر و نویز کمتر داشته باشید. لنز تله‌ی به کار رفته در مدل پرو مکس همچنین برای ترکیب بندی دقیق‌تر در عکاسی پرتره، کمی بهتر از مدل پرو بوده و در عوض به میزانی اندک، دیافراگم بسته‌تری هم دارد.

 

رزولوشن تصویر دیافراگم فاصله کانونی ( معادل ) لرزشگیر تصویر Night Mode برای عکاسی در حالت پرتره
لنز واید استاندارد 12 مگاپیکسل ( ابعاد هر پیکسل 1.7 میکرومتر ) F1.6 26 میلی متری Sensor-shift OIS
لنز اولترا واید 12 مگاپیکسل F2.4 13 میلی متری
لنز تله فوتو 12 مگاپیکسل F2.2 65 میلی متری OIS
دوربین سلفی 12 مگاپیکسل F2.2 23 میلی متری

کدام یک برای خرید مناسب‌تر است ؟

اگر به دنبال یک پاسخ کوتاه برای این سوال باشید، باید بگویم که اگر به کیفیت دوربین در گوشی هوشمند خودتان اهمیت می‌دهید و می‌خواهید بالاتری کیفیت ممکن را داشته باشید، گوشی موبایل آیفون 12 پرو مکس بهترین گزینه برای شما به نظر می‌رسد. من مشتاقانه منتظر هستم تا این گوشی به بازار عرضه شده و آزمایش‌هایی مختلفی را بنابر ادعاهای بزرگ کمپانی اپل روی آن انجام دهم، اما حداقل بر روی کاغذ، پیشرفت‌های صورت گرفته، به ویژه در سنسور دوربین اصلی، باید به عملکرد بهتر دوربین عکاسی این دستگاه کمک کند.

Apple ProRaw احتمالاً یکی دیگر از ویژگی‌های اساسی برای کسانی است که عمیقاً به کیفیت تصویر در گوشی هوشمندشان اهمیت می‌دهند، در این حالت شما انعطاف پذیری عکس‌های خام را در کنار مزایای عکاسی با الگوریتم‌های محاسباتی اپل تجربه خواهید کرد که به نظر فوق‌العاده می‌رسد. متأسفانه در این مرحله هم نمی‌توانم عملکرد دوربین را تشریح کنم، چرا که این ویژگی با ارائه‌ی یک آپدیت نرم افزاری و در اواخر سال جاری میلادی به آیفون 12 پرو و آیفون 12 پرو مکس اضافه خواهد شد.

تجهیزات جانبی

اگر چه در زمان عکاسی با دوربین آیفون ۱۲ می توانید کیفیت عکاسی بالایی تجربه کنید اما اگر دوست دارید در زمان عکاسی خود نورپردازی حرفه ای داشته باشید پیشنهاد می کنم برای نورپردازی خود از یک رینگ لایت حرفه ای با رینگ لایت گوشی استفاده کنید.همچنین برای عکاسی از منظره های مختلف می توانید از پایه دوربین استفاده کنید و با بالاترین کیفیت عکس مورد نظر خود را بگیرید.

پیشنهاد نویسنده : آموزش عکاسی استودیویی : هر آنچه برای شروع نیاز است بدانید !

اگرچه این یک فرض نسبتاً مطمئن است که دوربین آیفون 12 پرو مکس از دوربین سه مدل دیگر آیفون 12 بهتر خواهد بود، اما سوال اصلی این است که چقدر بهتر است و آیا این میزان تفاوت ارزش هزینه‌ی بیشتر را هم دارد یا خیر ؟ من مشتاقانه منتظر آزمایش گوشی‌های جدید اپل و یافتن اطلاعات جدید در مورد آنها هستم.

امیدوارم مقاله‌ی ” مقایسه مشخصات دوربین‌های سری آیفون 12 : هر مدل چند دوربین دارد ؟ “ برایتان مفید و جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !
آموزش موبایل گرافی

دسته بندی ها:

۲ پاسخ به “مقایسه مشخصات دوربین‌های سری آیفون 12 : هر مدل چند دوربین دارد ؟”

 1. همه چیز این موبایل خوبه فقطه اینکه یه تصویر کوچیکی هم اگه بگیرید و زیر همین جوزیات بزارید بدک نیست چرا که بیشتر کسایی که میبیند میخواهد واقعا کارکرد دوربین را ببیند.وسلام🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اطلاعات خود را برای مشاوره رایگان وارد کنید.

  علاقمند هستید در کدام کارگاه ها شرکت کنید؟

  به چه دوره ای نیاز داری؟
  1