شایعاتی در مورد Eos R7 : آیا کانن می‌خواهد یک بدون آینه‌ی APS-C عرضه کند ؟

بعد از معرفی کانن Eos R5، حالا شایعاتی در مورد EOS R7 در حال درز کردن است، اما آیا یک دوربین بدون آینه از سری EOS R با سنسور APS-C برای کانن واقع بینانه است ؟

از نظر من مطمئناً سال 2020 سال کانن خواهد بود. با معرفی EOS-1D X Mark III و EOS R5 و ( طبق گزارش‌ها ) آماده سازی لنزهای جدید مانت RF، این کمپانی آماده است تا نتیجه‌ی بازی را تغییر دهد و شاید حتی به دنبال حکومت سونی بر بازار دوربین‌های بدون آینه باشد. با این حال با شایعات منتشر شده درباره‌ی دوربین مرموز EOS R با سنسور APS-C ( البته نام EOS R7 تایید نشده و یک احتمال است )، می‌توان نتیجه گرفت که این کمپانی به دنبال سهم بیشتری از بازار دوربین‌های بدون آینه در سطوح مختلف است.

در ابتدا ممکن است کمی آماتور گونه به نظر برسد که کانن در حال کار کردن روی یک دوربین بدون آینه با سنسور APS-C از سری Eos R است، وقتی سری EOS M با همین ماهیت در حال توسعه است. اما چرا کانن  باید توجه خود را از توسعه دوربین‌های EOS R فول فریم که بسیار هم موفقیت آمیز و پر طرفدار بود منحرف کند، در حالی که که حتی به نظر نمی‌رسد چیزی باشد که مصرف کننده به طور بخصوص درخواست آن را داشته باشد.

همانطور که توسط وب سایت Canon Watch گزارش شده است، شایعه به این صورت است که کانن ممکن است در سال 2021 یک دوربین از خانواده EOS R با یک سنسور APS-C معرفی کند، همراه با سه لنز مانت RF که برای این مدل طراحی شده‌اند. این دوربین بدون نام، به طور غیررسمی ( Canon EOS R7 ) نامیده شده است، اما به احتمال زیاد اگر این دوربین واقعی باشد، به طور کامل چیز دیگری لقب خواهد گرفت ( دقیقاً همانطور که Canon EOS Rs لقبش Canon EOS R5 شد ).

Canon Watch تصریح می‌کند که شاید یک دوربین EOS R با سنسور APS-C بتواند جایگزین Canon EOS 7D Mark II از خانواده‌ی دوربین‌های DSLR شود، دوربینی محبوب که در زمان خود و حتی در حال حاظر یکی از محبوب‌ترین‌ها بوده است. با این حال، آنها همچنین در ادامه می‌گویند : ” دوربین EOS 7D در بین عکاسان حیات وحش کاملاً محبوب بود و به دلیل میزان فروش و استقبال عکاسان از این محصول، به احتمال زیاد کانن دست از ادامه‌ی ساخت چنین دوربینی نخواهد کشید. از طرف دیگر، کاملاً واضح است که کانن فناوری دوربین‌های بدون آینه را به عنوان فناوری برتر پذیرفته و بسیاری از تمرکز خود را بر روز آن قرار داده است.

در پایان، این موضوع به چگونگی مشاهده کانن نسبت به فناوری دوربین‌های بدون آینه بستگی دارد. اگر آنها واقعاً آن را آینده عکاسی بدانند، من معتقدم که یک دوربین از خانواده‌ی EOS R با سنسور APS-C اجتناب ناپذیر است. مقرون به صرفه‌تر بودن دوربین‌های APS-C مصرف کنندگان را از دوربین‌های فول فریم به سمت آنها می‌کشد و داشتن مانت لنز یکسان، این انتقال را بسیار ساده‌تر می‌کند. و از این گذشته، هدف از داشتن لنز جدید در حالی که قصد سرمایه گذاری در زیرساخت‌های آن را ندارید، چیست ؟

با این حال، اگر کانن هنوز روی خط دوربین‌های DSLR خود سرمایه گذاری کند، آیا می‌خواهند با ایجاد یک دوربین بدون آینه‌ی APS-C دیگر قدرت فروش خود را پایین بیاورند ؟ ( اتفاقی که این حرکت با سری EOS M انجام خواهد داد … )

در هر صورت، تنها کاری که می‌شود کرد این است که صبر کنیم و منتظر بمانیم تا ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد. با توجه به شرایطی که کانن EOS R5 به زودی به بازار عرضه خواهد شد و شایعاتی مبنی بر اینکه EOS R6 نیز ممکن است طی چند ماه آینده به طور رسمی معرفی شود، باید ببینیم که آیا این دوربین احتمالی معرفی خواهد شد یا اصلا برنامه‌ی دیگری برای معرفی و عرضه‌ی آن در نظر گرفته شده است.

امیدوارم مقاله ” شایعاتی در مورد Eos R7 : آیا کانن می‌خواهد یک بدون آینه‌ی APS-C عرضه کند ؟ “ برایتان جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !