پیدایش عکاسی یک فرایند ناگهانی نبوده است و طی سالیان سال انسان با آزمون و خطا توانست ثمره کار خود را در سال ۱۸۲۶ توسط آقای ژوزف نیسه‌فور نیپس فرانسوی ببیند. اولین تصویر دنیا پس از ۸ ساعت نورگیری ثبت شد و بسیار کم کیفیت بود ولی به عنوان جرقه‌ای پر رنگ جهت آغاز فرایند تصویرنگاری، بسیار مورد بررسی قرار گرفت.
شرکت کداک ( Kodak )در سال ۱۸۹۲ در روچستر آمریکا توسط جورج ایستمن تاسیس شد. و پس از آن تحولی در توسعه عکاسی ایجاد شد. در زمان جنگ جهانی اول (۱۹۱۸-۱۹۱۴) اهمیت دوربین و عکاسی بسیار به چشم آمد و صحنه های نابی از لحظات حساس جنگی به ثبت رسید. بعد از جنگ جهانی اول، برقراری آرامش موجب ساخت دوربین های کوچک‌تر و سریع‌تر شد و به علت تعدد تولید دوربین‌ها، امکان دسترسی راحت‌تر به این ابزار برای مردم میسر شد. شاید بیشترین کارایی عکاسی پس از جنگ جهانی دوم بود (۱۹۴۵-۱۹۳۹). که پس از این جنگ خونین انسان ها به فکر ثبت تصاویر از محیط اطراف و خانواده خود افتادند.

 

تاریخچه دوربین عکاسی

با آغاز جنگ سرد و رقابت‌های شدید بین بلوک شرق و بلوک غرب (۱۹۹۱-۱۹۴۱) نیاز تکنولوژیکی جهت ثبت تصاویر غیر آنالوگ بسیار شدید شد. به گونه ای که دولت آمریکا بودجه سنگینی جهت تولید ابزاری که بتوان با آن بدون نیاز به فیلم عکاسی اقدام به ثبت و مخابره تصاویر نمود تخصیص داد. سرانجام مطالعات دانشمندان در این عرصه به ثمر نشست و درسال ۱۹۷۵ از اولین دوربین دیجیتال دنیا رونمایی شد. این دوربین بسیار ابتدایی و با کیفیت تصویر بسیار پایین بود ولی نیاز به این ابزار جادویی به قدری جدی بود که به سرعت تکامل یافت و امروزه به راحتی می توان این ابزار را بر روی تلفن همراه در اختیار داشت.
اولین گوشی تلفن همراه که دوربین دار شد توسط آقای فیلیپ کان ( Philippe Kahn ) ساخته شد. آقای کان که منتظر تولد فرزندش بود ناگهان به فکر ساخت ابزاری افتاد که بتواند به کمک گوشی موبایل تصویر را به دیگران نشان دهد. پس از بررسی های زیاد در نهایت در سال ۱۹۹۷ به کمک شرکت شارپ ( sharp ) ژاپن موفق به ساخت اولین تلفن موبایل دوربین دار شد.
پس از این فکر خلاق تقریبا نیاز به ثبت و مخابره تصاویر به گونه‌ای شده که کسی گوشی بدون دوربین خریداری نمی‌کند و در هر لحظه سعی به ثبت تصاویری از خود و محیط اطراف دارد. امروزه حجم بسیار زیادی ازانتقال اطلاعات به صورت عکس می باشد.
ورود دوربین های عکاسی به ایران تقریبا مقارن با دوره قاجار بین سالهای ۱۸۵۰-۱۸۶۰ میلادی می باشد. با ورود عکاسی به ایران تصاویری بسیار زیبا از زندگی مردم آن دوران و دربار شاه به ثبت رسیده است.

 

 

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار  ⭐️

خریدانواع دوربین عکاسی

 

 

دسته بندی ها: