در این مقاله به شما یاد میدیم که نقد عکس چه مفهومی داره، منتقد کیه و چطور و با چه روش‌هایی میشه یه عکس رو نقد کرد.

چطور میشه فهمید عکس خوبی گرفتیم یا نه؟

برای اینکه بتونیم نشخیص بدیم که عکس خوب چیه، لازمه یه سری نکات رو رعایت کنیم؛ مثلا توی بحث انتخاب شاتر ، دیافراگم ، نورسنجی و حتی انتخاب نوع لنز دوربین عکاسی ؛ که اینها روی مفهوم کلی عکس تاثیر میذارن. تصور کنید داریم یه غذا می‌پزیم. مثل مرغ مسلما این غذا از یک سری اجزای کلی ساخته شده و سلیقه اجرایی هرکس در تهیه این غذا متفاوته، یکی با پلو غدا می‌پزه یکی با نون و…. همه این غذا‌ها عنوان مرغ دارن ولی طعم و مزه متفاوته. حالا توی بحث عکاسی همه ما سعی داریم عکس بگیریم ولی براساس سلیقه هرفرد خروجی کار متفاوت جلوه می‌کنه . هرچی این خروجی تابع اصول فنی عکاسی باشه، می‌تونه کمک کنه که عکس بهتر دیده بشه. ضمنا رعایت اصول اولیه کادربندی لازمه تا کمی هم در مورد نقد عکس با هم حرف بزنیم تا بدونیم چه چیزهایی از نگاه مردم مهم هست. با دونستن این نکات میشه پیام بهتری از عکس به مخاطب انتقال بدیم.

نقد عکس ؟

این یه سوال مهم هست که معمولا در جامعه ما باب شده که نقد عکس رو، با تخریب یکی می دونن ولی در عرصه هنر منظور از نقد به چالش کشیدن عکس برای کشف دیدگاه‌های جدید در تصویر هست. یعنی اینکه قراره این عکس به صورتی بررسی بشه که مفاهیم متفاوت‌تری از انچه در ظاهر دیده میشه رو بدست بیاریم.

منتقد کیه؟

مسلما هرکسی نمی‌تونه در مورد آثار نظر بده و بدون دانش و شناخت کافی سعی کنه در مورد عکس‌ها حرف بزنه، پس منتقد فردی هست که با شناخت از تکنیک‌ها و ابزارهای موجود در عکاسی و همچنین درک و اشراف بر سبک‌های عکاسی سعی به بررسی آثار داره.

روش های نقد عکس ؟

روش‌های مختلفی برای نقد عکس وجود داره که باعث میشه منتقد با در پی گرفتن یکی از این روش‌ها بتونه ابتدا و انتهای نقدش رو بوجود بیاره و بدونه دقیقا قراره از کجا شروع کنه و به کجا برسونه.

دو الگوی ساده نقد عکس

  • الف) نقد زیبا شناسی:
  • ب) نقد کاربردی، نقد نظری:

نقد زیبا شناسی

  • نقد زیبا شناسی اکتشافی : توی این روش مخاطب قدرت قضاوت نهایی داره. در اصل منتقد با بررسی و بیان عوامل موجود توی کادر به توضیح و تفسیر علایم و نشانه‌ها و نقد عکس می‌پردازه و در نهایت بیننده با توجه به احساس و برداشت‌هایی که بدست میاره، تصمیم نهایی رو می‌گیره.
  • نقد زیباشناسی استدلالی : توی این روش که خیلی شبیه روش قبلیه، منتقد با بررسی عوامل موجود توی کادر ، توضیح و تفسیر‌هایی رو بیان می‌کنه که در نهایت در مورد اثر قضاوت خودش رو میگه . یعنی مخاطب فقط شنونده این مطلب میشه.

نقد کاربردی ، نقد نظری :

  • نقد کاربردی : عملی و سریعه و مستقیما به اثر توجه داره.
  • نقد نظری : در قالب فلسفه و داستان پردازی وارد میشه.

همیشه یادمون باشه که توی نقد عکس ، بررسی مثبت یه اثر هنری سخت‌تر و پیچیده‌تر از تخریب و منفی بافی در مورد اون اثر هست.

برای بیان نقد‌های تاثیر گذار لازمه تا دایره لغات بیشتری رو بدونیم و بتونیم بین هنرهای مختلف پل‌های ارتباطی مناسب بوجود بیاریم.

از کجا شروع کنم؟

برای شروع رسیدن به یه نقد عکس خوب، باید بتونیم به چند تا سوال ساده در رابطه با عکس جواب بدیم:

اینجا کجاست؟

چه اتفاقی داره می‌افته؟

چه چیز‌هایی در کادر هست؟ درباره عکس چه تجربه‌ای دارم و یا چه اطلاعاتی دارم؟

پاسخ‌ها

جواب‌ها کاملا شخصی و متفاوته، ولی با دونستن اصول اولیه توصیف عکس ( یعنی توی ظاهر عکس چه چیز‌هایی می‌بینیم ) میشه تا حدودی به سمت نقد اکتشافی پیش رفت. مثلا بررسی وضعیت نقطه قوی ، کادربندی طلایی ، خط افق ، تناسب‌ها ، رنگ‌ها و… و در نهایت بررسی کلی و ارتباط بین عناصر کادر، میشه به یه مفهوم در کادر پی برد. پیشنهادی میشه در این زمینه داشت که کمک می‌کنه تا عکس بهتر دیده بشه و میشه گفت توی گام اول عکس رو سیاه و سفید ببینید و بعد عکس رو آنالیز کنید تا بتونید به وضعیت خطوط و نقاط در کادر به راحتی پی ببرید.

توی بحث تفسیر لازمه تا دامنه شناخت عمیق‌تر بشه و نیاز به مطالعه و تجربه زیادی هست.

هدف از دونستن مطالب مرتبط با نقد این نیست که تبدیل به یک منتقد بشیم، هدف اینه که با شناخت در مورد این مباحث دقت عمل ما در هنگام عکاسی بالاتر بره و بتونیم عکس‌های خوبی بگیریم. برای اینکه بتونیم در این زمینه جایگاه پیشرفتی رو داشته باشیم، اقدام به راه اندازی یک کانون عکس کردیم که محل بحث و تبادل نظر در حوزه عکاسی هست.

از شما دعوت می کنیم که با ما همراه باشید ( ثبت نام در کانون عکس دیدنگار )


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله نقد عکس و روش‌های آن ( چطور یک عکس را نقد کنیم؟ ) برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: