چگونه می توان یک عکاس حرفه ای با موبایل شد؟

قبل از شروع عکاسی حرفه ای با گوشی موبایل ، می‌توان گفت که چه شما یک دوربین DSLR چند هزار دلاری داشته باشید و چه یک دوربین ساده موبایل، می‌توانید با داشتن مهارت‌های کافی، بهترین عکس‌ها را بگیرید.
در این مقاله، ما اکثر تکنیک‌های عکاسی حرفه ای با گوشی را پوشش خواهیم داد و یک نکته که نیاز است بدانید این است که همه‌‌ی افراد از جمله شما می‌توانید عکس‌های حرفه ای بگیرید.
بنابراین آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی را با دقت دنبال کنید؛ البته مقاله‌ای دیگر هم در زمینه‌ی آموزش عکاسی حرفه ای با آیفون در قالب 12 نکته کلیدی برای شما در مجله آموزش عکاسی دیدنگار تهیه شده است.

نکاتی برای حرفه‌ای شدن در عکاسی حرفه ای با گوشی

قبل از قانون‌شکنی قوانین را بیاموزید

قوانین را مطالعه کنید تا بتوانید آنها را زیر پای بگذارید

برای گرفتن عکس‌های خاص، شما بایستی ایستادگی کنید و متفاوت باشید. عجله نکنید، کمی وقت بگذارید تا اصول اولیه را یاد بگیرید، چون در نهایت به آن خواهید رسید. از دید ما مهم‌ترین قانون این فهرست، شناخت بیشتر شما از دوربین موبایلتان است. دستورالعمل را بخوانید و مهم نیست که چقدر فکر می‌کنید این نکته را قبلا می‌دانستنید، زیرا همیشه یک چیز جدید برای یادگیری وجود دارد.

عکاسی حرفه ای با گوشی :همیشه مسلح باشید

عکاسی حرفه ای با گوشی موبایل
آماده باشید، در همه جا و در هر زمان

شما هرگز نمی‌دانید که چه میزان برای ثبت یک سوژه زمان دارید. یک نکته‌ای که در آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی بایستی بدانید این است که همیشه گوشی تلفن خود را در حالت دوربین عکاسی قرار دهید. شاید گاهی تنها چند ثانیه برای عکس گرفتن زمان داشته باشید. دیگر هیچ بهانه ای نمی‌تواند وجود داشته باشد. مثلا این که ” اوه گوشی موبایل در کوله پشتی ام هست “. تلفن شما بایستی در جیب شما یا در دستانتان باشد. همیشه تلفن خود را شارژ نگه دارید و اگر شما در سفر هستید، یک ایده ی خوب این است که تلفن خود را در حالت airplan (هواپیما) قرار دهید. این کار کمک می‌کند نیروی برق بیشتری را در حین ثبت تصاویر ذخیره کنید و همچنین کاملا بر آن ها متمرکز شوید. اما اگر نیاز دارید که گوشی شما به اینترنت متصل باشد، من به شما توصیه می‌کنم یک پاور بانک فشرده در جیب خود همراه داشته باشید. پاور بانک PJ002 می‌تواند یک گزینه‌ی خوب باشد. این پاوربانک گنجایشی برابر با 10000 میلی آمپر را دارا است. اطمینان حاصل کنید که لنز دوربین شما برای عکس بعدی تمیز باشد. شاید داشتن یک پارچه میکروفایبر کوچک، لنز دوربین شما را در مواقعی که با روغن لوسیون یا هنگام برداشتن تلفن در زمان خوردن چیزبرگر آلوده شده است، تمیز نگه دارد.

در عکاسی حرفه ای با گوشی مردد نباشید، عکس‌ها را بگیرید

عکاسی حرفه ای با موبایل
هرگز یک تصویر را از دست ندهید

لازم نیست حسرت بخورید که چرا به اندازه کافی از آخرین سفر یا حتی غروب لحظه بازگشت از محل کار عکس نگرفته‌اید. در آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی می‌آموزید که عکس‌ها می‌توانند شاهکارترین کار شما باشند و اگر هم به عنوان عکسی حرفه‌ای محسوب نشوند، یک منتقد رایگان و مثبت برای عملکرد شما در عکاسی با موبایل هستند. سعی کنید همیشه لحظات و احساسات خاص را شکار کنید. عکس‌های شما اگر داستانی برای روایت داشته باشند، برجسته خواهند بود و یکی از ویژگی‌های خوب عکاسی دیجیتال این است که شما همیشه می‌توانید عکس‌هایی را که نمی خواهید حذف کنید.

نور بدترین دشمن در عکاسی با موبایل است

عکاسی در محیط‌های تاریک

دانستن درباره قابلیت‌های گوشی خود به شما این اجازه را می‌دهد که بهترین شرایط عکس را انتخاب کنید. دوربین iPhone5 نمی تواند شرایط نور کم را کنترل کند، در حالی که دوربین گوشی Iphone7 برای کنترل نور کم طراحی شده است. در ذهن داشته باشید که شما هرگز نمی توانید با نور برخورد کنید بلکه سوژه شما بایستی با آن روبه رو شود. فلاش را خاموش کنید چرا که نور فلاش موبایل باعث می‌شود عکس‌های شما flat شود و سوژه‌های شما به قرمزی چشم (redeye) مبتلا شوند. هرگز نیروی نور را حتی در بدترین شرایط دست کم نگیرید. یک منبع نور پخش کننده مانند فانوس یا ریسه‌های نور ال‌ای‌دی به همراه داشته باشید، چیزی که در انجام بسیاری از ترفندهای عکاسی و نکات کمک خواهد کرد.

برای این که بتوانید یک عکس حرفه ای با نور عالی داشته باشید بهتر است از یک رینگ لایت حرفه ای یا  رینگ لایت سلفی استفاده کنید.

ترکیب‌ بندی یک هنر است

قانون یک سوم

در عکاسی حرفه ای با گوشی اهمیت به تمرکز و در معرض قرار گرفتن در یک عکس خوب بسیار مهم است، اما ساختار هم به نوبه‌ی خود دارای اهمیت است. ساختار همیشه پیام یک عکس را باخود به همراه دارد. یک ساختار بد، ارتباط بین سوژه و محیط اطراف را برهم می‌زند. قانون یک سوم یک روش خوب برای شروع است. Grid یا همان خطوط راهنما (زنبوری) را در آپشن دوربین موبایل خود فعال کنید. شما متوجه یک جدول در مقابل نمایش زنده (live view) دوربینتان خواهید داشت. قرار گرفتن سوژه یا عناصر عکس شما بین خطوط عمودی و افقی یا در تقاطع بین آن ها به شما کمک خواهد کرد تمرکز خود را خارج از مرکز قرار دهید که این باعث زیبایی و هنری شدن عکس می‌گردد.

به جای زوم‌کردن کراپ کنید

مقایسه بزرگنمایی اپتیکال و دیجیتال

در آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی این قانون را همیشه به یاد داشته باشید، شما می‌توانید همیشه از کراپ کردن یا برش زدن به جای زوم‌کردن استفاده کنید، مگر این که لنز تلفن شما قابلیت زوم اپتیکال را داشته باشد. از پاهای خود استفاده کنید و در عوض به آنجا بروید. همچنین می‌توانید از ابزارهایی که برروی لنز گوشی شما نصب می‌شوند و می‌توانند زوم اپتیکال را در اختیار شما بگذارند استفاده کنید. در واقع زوم دیجیتال نه تنها تصویر شما را پیکسلی می‌کند بلکه باعث تاری حرکت نیز می ‌شود.

عکس‌های ارزشمند را روتوش کنید، از فیلترها استفاده نکنید

ویرایش و روتوش تصاویر با اپلیکیشن snapseed

پس از انتخاب عکس‌های مناسب و با ارزش، شما می‌توانید آن‌ها را با اپلیکیشن‌های مخصوص سیستم (pc) یا موبایل روتوش و ویرایش کنید. در عکاسی حرفه‌ای با گوشی ، اپلیکیشن‌های خوب زیادی وجود دارد. اما ما شخصاAdobe Lightroom را برای سیستم (pc) و Snapseed را برای IOS و اندروید پیشنهاد می‌کنیم.

پرسپکتیو یا دیدگاه اهمیت دارد

عکاسی حرفه ای با گوشی
نوع دید یا همان پرسپکتیو می‌تواند روایتی داستانی بسازد

همه چیز در مورد دیدگاه است، دیدگاه های بسیاری در مورد یک سوژه وجود دارد. همیشه تا آن جا که می‌توانید پرسپکتیو‌ها یا دیدگاه‌های تصویری بسیاری را امتحان کنید. بالای نردبان یا درخت بروید، روی زانو بنشینید، روی زمین دراز بکشید و حتی نقطه دید یک سگ را هم امتحان کنید

ابزار و روش‌های گوناگونی را امتحان کنید

آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی

به یک سبک نگاه نکنید. همیشه چشم اندازها، سوژه‌ها و زاویه‌های مختلفی را امتحان کنید.

ما در این آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی به شما تاکید فراوان می‌کنیم که حتما به خاطر داشته باشید؛ از این که برای عکس گرفتن از شخصی درخواست کنید مردد نشوید. همچنین به پیشنهاد‌های دیگران گوش فرا دهید و آن‌ها را امتحان کنید. به علاوه همیشه تکنیک‌های جدید را فرا بگیرید و ابزاری را جستجو نمایید که بتواند به شما کمک کند. به عنوان مثال: ابزارهای جدیدی همچون لنز‌های فیش آی ( fisheye ) و یا لنز‌هایی که امکان عکاسی ماکرو را برای گوشی شما فراهم می‌کنند نیز می‌توانند در ثبت عکس‌های حرفه‌ای شما موثر باشند.

عکس‌ها را به زندگی خود بیاورید

عکس‌های خوبتان را چاپ و با چیدمان آن‌ها دیوار اتاق خود را تزیین کنید. حتی می‌توانید آن‌ها را به عنوان کارت پستال برای دوستتان بفرستید. البته دوربین‌ چاپ سریع مانند Instax mini 9 نیز انتخاب مناسبی برای این تزیین هستند.
با استفاده از نکات لازم در آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی، شما بازخورد عملکرد خود را خواهید دید؛ بازخوردی که حتی از لایک اینستاگرام هم مفیدتر خواهد بود.

با امنیت سفر کنید

در آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی به شما توصیه می‌شود سفر کنید، اما با ایمنی کامل.
به مکان‌های جدید بروید و زندگی‌ها و فرهنگ‌ها را کشف کنید؛ زیرا همیشه ایده‌ها‌ی نو در مکان‌های جدید پیدا می‌شوند. همچنین به یاد داشته باشید که از چشم انداز‌ها هم لذت ببرید و برای استراحت و تنفس عمیق وقت بگذارید.

امنیت همیشه در اولویت است و گاهی برای گرفتن یک عکس، خطر کردن انتخاب درستی نیست، زیرا همیشه راه دیگری برای عکس گرفتن وجود دارد و به عنوان توصیه‌ای دیگر، هیچگاه در هنگام عکس گرفتن یا بررسی عکس‌ها از جاده عبور نکنید.

شاید برای شما ویدئو زیر در تکمیل این مقاله جالب باشد


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی ( موبایل گرافی حرفه ای ) برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

آموزش موبایل گرافی

دسته بندی ها: