عکاسی از چراغ ماشین ها در شب ( کشیدگی حرکت نور )

حتما شما هم تا به امروز عکس‌های فوق‌العاده‌ای از، عکاسی از چراغ ماشین ها در اتوبان‌های شلوغ و یا خیابان‌های شهر را دیده‌اید. عکس‌هایی با غالبی که انگار از آینده آمده‌اند و القا کننده‌ی احساس تکنولوژی‌های نوین هستند. این عکس‌ها راوی زیبایی از حرکت نور و رد آن در خیابان‌های شلوغ و متراکم شهری است. عکس‌هایی سرشار از انرژی و نورپردازی‌های زیبا. اگر تا امروز عکاسی از چراغ ماشین ها به این سبک و سیاقی که به آن اشاره داشتیم، یکی از سوژه‌های مورد علاقه شما بوده است؛ اما با راهکارهای آن آشنا نیستید، مقاله پیش رو، شما را با چند ترفند ابتدایی با نحوه‌ی گرفتن این نوع عکس‌ها آشنا می‌کند.

عکاسی از شهر

چگونه رد چراغ خودروها را عکاسی کنیم؟

1- در ابتدا باید با هوشمندی و دقت محل قرارگیری دوربین‌مان را تعیین کنیم. خیابانی را انتخاب کنید که از ترافیک قابل قبول و پایداری در زمان عکاسی شما برخوردار باشد. خیابانی شلوغ را انتخاب کنید و دوربین‌تان را به گونه‌ای قرار دهید که در هنگام زوم کردن، ماشین‌ها از پشت سر شما به سمت انتهای خیابان در گذر باشند ( البته در صورتی که قصد داشته باشید در یک خیابان یک طرفه از خودروهای عبوری عکاسی کنید ). کنترل کردن حجم نور در عکاسی از چراغ ماشین ها هنگامی که تمرکز ما بر روی چراغ‌های عقب باشد، در حالیکه خودرو از محل قرارگیری دوربین ما دور می‌شود؛ بسیار آسانتر است.

برخی از مقالات عکاسی شب
ژانرهای عکاسی: معرفی 17 ژانر پرطرفدار
تکنیک‌های عکاسی از مناظر شهری
عکاسی آسمان شب ، لذتی به بیشماری ستارگان
آشنایی با روش‌های عکاسی از چراغ ماشین ها
چگونه در شب بهتر عکاسی کنیم؟
تجربه عکاسی در شب به قلم مرتضی نیکوبذل
کشیدگی نور ماشین ها

2- به گونه‌ای برنامه ریزی کنید که در مکان مورد نظرتان چیزی حدود سی دقیقه مانده به غروب خورشید، حضور داشته باشید ( آگاهی به این اطلاعات قبل از زمان آغاز به عکاسی بسیار اهمیت دارد ). این 30 دقیقه به شما فرصت می‌دهد تا برنامه ریزی دقیقی برای عکاسی‌تان داشته باشید. در این سی دقیقه‌ی آماده سازی برای عکاسی از چراغ ماشین ها شما، یک محل امن با بهترین منظره را برای عکاسی انتخاب می‌کنید. پل هوایی یکی از بهترین گزینه‌ها برای عکاسی از چراغ ماشین ها است. هر موقعیت دیگری شبیه به پل هوایی که دارای امنیت کافی برای عکاسی شما باشد، بسیار مناسب است. البته فراموش نکنید، زاویه مناسب و منظره‌ی عالی، اولویت اول هر عکاسی است.

3- از ایمن بودن و پایدار بودن دوربین‌تان در حین عکاسی از چراغ ماشین ها اطمینان حاصل کنید. شما نه می‌خواهید و نه می‌توانید در کل مدت زمانِ گرفتن این نوع عکس‌ها، دوربین را در دستان خود نگاه دارید. دستان شما قادر نیستند، میزان بالای پایداری شرایط دوربین را که در کیفیت خروجی این عکس‌ها، شرط اصلی است را فراهم کنند. در صورت امکان سنگین‌ترین سه پایه خود را انتخاب کنید. این امر موجب می‌شود تا دوربین شما از کوچک‌ترین لرزش‌هایی که بر اثر وزش باد نیز اتفاق می‌افتد، در امان باشد. یکی دیگر از راهکارهای بالابردن میزان پایداری سه پایه، باز نکردن آن بصورت کامل است. تلاش کنید محلی را انتخاب کنید که نیاز نباشد سه پایه خود را بیش از حد نرمال باز کنید.

عکاسی از چراغ ماشین ها

4- از گزینه‌ی (Live View) برای تعیین محل فوکوس تصویر، استفاده کنید. سوژه‌ای در فریم را نزدیک به نقطه‌ی مورد نظرتان برای عکاسی پیدا کنید و در عمیق‌ترین نقطه از فریم‌تان فوکوس کنید. اگر از کنار جاده قصد عکاسی از چراغ ماشین ها را دارید، بطور مثال می‌توانید بر روی دورترین تابلوهای راهنمایی و رانندگی فوکوس کنید. بعد از انتخاب نقطه‌ی فوکوس، برای شروع عکاسی از چراغ ماشین ها ، تنظیمات لنز دوربین خود را مجددا بر روی فوکوس دستی تنظیم کنید. پس از پیدا کردن تابلوی مورد نظرتان و فوکوس کردن بر روی آن، تنظیمات دوربین‌تان را بر روی فوکوس دستی قرار داده تا دوربین در زمانیکه دکمه شاتر را فشار می‌دهید، فوکوس شما را تغییر ندهد.

عکاسی کشیدگی لامپ ماشین ها

5- پیشنهاد من برای تنظیم سرعت شاتر به شما در حالت مرسوم چیزی بین 10 تا 20 ثانیه است. این زمان معمولا به خودرویی که با عنوان سوژه انتخاب می‌کنید، فرصت کافی را می‌دهد تا بتواند طول فریم شما را طی کند. در این نوع عکاسی، دیافراگم خود را هم در حدود تنظیمات میانی قرار دهید. مرسوم‌ترین تنظیم دیافراگم در عکاسی از چراغ ماشین ها ، f/8 می‌باشد.  البته فراموش نکنید، این طبیعت عکاسی است که هر عکس، ویژگی‌ها و تنظیمات منحصر بفرد خودش را دارد.

عکاسی شب

امیدواریم علاقه‌مندان به عکاسی از چراغ ماشین ها اطلاعات پایه مناسبی با مطالعه این مقاله دریافت کرده باشند. با رعایت ترفندهای این مقاله، تنها کافی است جسارت ثبت اولین عکس‌تان را داشته باشید. آن زمان مشاهده می‌کنید که عکس‌های فوق‌العاده‌ای که از رد چراغ ماشین‌ها تا به امروز مشاهده کرده‌اید، تا چه میزان، دست یافتنی است.

شاید تماشای این ویدئو با موضوع آموزش نوردهی طولانی در تکمیل این مقاله برای شما جالب باشد


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله آشنایی با روش‌های عکاسی از چراغ ماشین ها برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

 

دسته بندی ها: