ادیت عکساز زمانی كه دوربین‌های دیجیتال جای خود را در میان عموم باز كردند، دنیای عكاسی هم دچار تحولات شگرفی شد. یكی از این تحولات اساسی امكان ویرایش یا ادیت عكس بعد از زدن شات است. با ظهور گوشی‌های هوشمند كه امروزه از لنزهای قدرتمندی هم برخوردار هستند، نرم‌افزارهای ادیت عكس كاربردِ وسیعی پیدا كردند.

ادیت عكس در واقع تمام كارهایی است كه شما می‌توانید روی تصویری كه ثبت كرده‌اید، اعمال كنید. اگر یك تصویر را متشكل از نور، رنگ و كادربندی بدانیم، هرگونه تغییر در این موارد منجر به تولید نسخه جدیدی می‌شود كه می‌تواند بهتر از نسخه خام یا اصلی ثبت شده باشد. با توجه به اینكه عكاس ممكن است فرصت تغییر پارامترها را در لحظه نداشته باشد، می‌تواند بعد از ثبت و به دلخواه خود با نور، رنگ، كادربندی و كامپوزیشن بازی كند و تصویری نو خلق كند.

ادیت عکسویرایش عكس كاری بسیار هیجان‌انگیز و خلاقانه است كه بسته به روحیات فرد می‌تواند منجر به تولید تصاویری ناب شود كه از یك تصویر خام فاصله بگیرد و شبیه به یك تابلو نقاشی شود. در واقع علاوه بر اصلاحاتی كه از طریق نرم‌افزارها برای رفع نقص احتمالی در لحظه شات برای كاربر فراهم شده، می‌توان دست به خلقِ یك كامپوزیشنِ composition نو و خلاقانه زد.

اپلیكیشن‌های متنوعی برای كاربرانِ علاقه‌مند به ویرایشِ عكس در دو سیستم‌ عاملِ محبوب اندروید Android و iOS وجود. در این متن قصد داریم به برخی از كاربردی‌ترین‌ها و محبوب‌ترین‌های دنیای ادیت عكس نگاهی داشته باشیم. قبل از آن مختصری درباره ادیت عكس و امكاناتِ كلی آن اشاره‌ای خواهیم كرد. با ما همراه باشید تا عکس‌های خود را زیر و رو کنید.

كلیاتی درباره ادیت عكس

ادیت عکساِدیت یا همان ویرایش عكس با وجود تصاویر دیجیتال به امكانی برای عكاسان و هنرمندان تبدیل شده است. تفاوتی ندارد كه شما به وسیله گوشی هوشمند یا دوربین عكاسی دیجیتال تصویر خود را ثبت كرده‌اید. حتی ممكن است از یك تصویر قدیمی اسكن تهیه كرده باشید. ما به 6 امكانِ اساسی در ویرایش یك عكس اشاره‌ای خواهیم داشت. البته منظور این نیست كه شما برای ادیت یك عكس حتماً باید این كارها را انجام دهید، بلكه صرفاً امكاناتِ پایه‌ای را لیست خواهیم كرد، كه معمولاً در اكثر نرم‌افزارهای ویرایش عكس شاهدشان هستیم.

كراپ كردن Crop و كادربندی مجدد

ادیت عکسگاهی از یک منظره شات زده‌ایم و متوجه می‌شویم كه خط افق صاف نیست. برای صاف كردن خط افق Straighten Horizon می‌توان از عمل چرخش تصویر Rotate بهره‌مند شد. همچنین ممكن است بعد از عكس‌برداری تمایل به تغییر كادربندی داشته باشید. با برش تصویر می‌توانید به یك كادر دلخواه برسید.

تنظیم بالانس نور سفید (وایت بالانس)

ادیت عکستنظیم كردن نور یكی از كارهای بسیار معمول در ادیت عكس است. یكی از رنگ‌های اساسی در هر تصویر، رنگ سفید است. تنظیم بالانس سفید White Balance در واقع بازی با سطح رنگ است و كاری به اكسپوژر نخواهد داشت. اگر بخشی از تصویر شما از حالت طبیعی خارج شده می‌توانید با تغییراتی كه در آپشنِ وایت بالانس اعمال می‌كنید، به مطلوبِ خود نزدیك‌تر شوید. این امكان با داشتن فایل‌ RAW خیلی بهتر انجام می‌شود.

تغییر در دما و ته‌مایه رنگی

ادیت عکسبا تغییراتی كه در ته‌رنگ tint و دمای رنگ temperature اعمال می‌كنیم، می‌توانیم حال و هوای نورپردازی در تصویر را تغییر دهیم. مثلاً حالت را به نور وسطِ روز نزدیك‌تر كنیم یا اینكه به تصویر حال و هوایی سرد و ابری ببخشیم.

اكسپوژر و كنتراست

دو آپشن اكسپوژر exposure و كنتراست contrast تغییراتی اساسی در تصویر است. تصویر با تغییر اكسپوژر روشن‌تر یا تاریك‌تر می‌شود. در صورتی كه اكسپوژر را بالاتر ببرید، احتمالاً نویز در تصویر افزایش پیدا می‌كند. باید به اكسپوژر مطلوب خود برسید. كنتراست نسبت تیرگی به روشنایی است. در صورتی كه كنتراست افزایش پیدا كند، تیرگی‌ها تیره‌تر و روشنایی‌ها روشن‌تر خواهند بود.

ادیت عکس

استفاده از هیستوگرام

ادیت عکسهیستوگرام یكی دیگر از امكانات ادیت عكس است. مثلاً زمانی كه تصویر شما در مناطقی از عكس شدیداً تیره است، می‌توانید با تغییرات در آن نواحی، بدون اینكه نواحی روشن را روشن‌تر كنید، به تصور مطلوبِ خود برسید.

ویبرانس و غلظت رنگ و وضوح Sharpness

ادیت عکسبعد از تنظیم وایت بالانس می‌توانید غلظت و شدت رنگ را با امكان Saturation و Vibrancy تغییر دهید. وایبرانس باعث افزایش شدتِ رنگ‌های طبیعی و حفظ رنگ‌های روشن می‌شود، در عوض ساچوریشن باعث افزایش غلظت در تمام رنگ‌ها می‌شود. با افزایش Sharpness در یك تصویر، حال و هوای واضح‌تری به خود می‌گیرد و به نظر برجسته‌تر می‌آید.

اگر بخواهیم به طور كلی به امكانات یك اپلیكیشن ادیت عكس نگاهی داشته باشیم، شاید با هریك از این موارد اساسی Basic برخورد كنیم. تمامی فیلترهایی كه می‌بینید، تقریباً با همین ابزار ایجاد شده‌اند و شما با یك تاچ ساده، یك پیش‌فرض را روی تصویر اعمال می‌كنید، در صورتی كه چندین مشخصه به یكباره تغییر می‌كند.

پس از این مقدمه كوتاه، به سراغ برخی از اپلیكیشن‌های محبوب ادیت عكس می‌رویم. اولین اپلیكیشن را از گروه نرم‌افزاری قدرتمند ادوبی Adobe انتخاب كرده‌ایم.

تبلت

 

فتوشاپ اكسپرس Photoshop Express

ادیت عکسنصب این برنامه رایگان است، هر چند امكاناتی در آن وجود دارد كه قفل هستند و باید هزینه آن‌ها را پرداخت كنید. با این اپلیكیشنِ ادیت عكس كه برای دو سیستم‌ عامل اندروید و iOS نوشته شده است، خلاقیت خود را به نمایش بگذارید. كار كردن با آن خیلی زود راحت و سرگرم‌كننده خواهد شد.

رابط كاربری این اپلیكیشن شامل سه بخش است: ادیت Edit، كلاژ Collage و میكس Mix. در بخش میكس می‌توانید از ابزار معروف subject selection برای انتخاب یك سوژه به خصوص در تصویر استفاده كنید. می‌توانید تصاویر را در لایه‌های متعدد تركیب كنید. در فرمت خام RAW عكس را ویرایش كنید.

كلاژ یكی از محبوب‌ترین بخش‌های این فتوشاپ اكسپرس است. حتی در حالت رایگان Free user نیز كاربر امكان استفاده از طرح‌های اولیه متعددی layouts را خواهد داشت. به هرحال برای بهترین استفاده از این اپلیكیشن نیاز به پرداخت هزینه است كه در سال اول حدوداً 10 دلار برای پرمیوم شدن خواهد بود. در گوگل پلی، یك میلیون و 760 هزار نفر به این اپلیكیشن رای داده‌اند كه نمره بسیار خوب 4.4 از 5 را نصیب خودش كرده است.

VSCO معروف به خاطر فیلترهایش

ادیت عکساین اپلیكیشن ادیتِ عكس كه تا حدودی قابلیت‌های یك شبكه اجتماعی را هم داراست، به خاطر فیلترهای متعددش شناخته شده است. شما می‌توانید عكس سایر كاربران را ذخیره كنید و آلبوم‌های به اشتراك‌ گذاشته شده دیگران را مشاهده كنید. این اپلیكیشن كه برای دو سیستم‌ عامل اندروید و iOS نوشته شده است. رایگان قابل دانلود و نصب است با این حال عمده فیلترهای آن رایگان نیستند.

پرقدرت و آسان یعنی picsart

ادیت عکساین اپلیكیشن برای دو سیستم‌ عامل اندروید و iOS نوشته شده است. رابط كاربری آن شامل ادیت Edit، كلاژ Collage، طراحی Draw و عكاسی Camera است. علاوه بر تمام ویرایش‌های پایه‌ای در رنگ، نور و كادربندی،‌ كاربر می‌تواند از افكت‌های مختلف بهره‌مند شود، چندین عكس روی هم قرار دهد و پس‌زمینه را تغییر دهد، كلاژ خلق كند و حتی طرح خود را نقاشی بكشد.

ابزار جالبی برای خلقِ حال و هوایی جدید در تصویر برای كاربر مهیا شده است. می‌توان به dispersion اشاره كرد كه بسته به هدف شما باعث پراكنشِ بخشی از تصویر خواهد شد. اگر سری به بخش ابزار در این اپلیكیشن بزنید، با اندكی تجربه می‌توانید كارهای خلاقانه‌ای روی تصویر خام خود انجام دهید. به طور كلی این اپلیكیشن با 10 میلیون و 870 هزار نظر نمره خوب 4.2 را در گوگل پلی نصیبِ خود كرده است. اگر قصد دارید كه یك اپلیكیشن قدرتمند با ابزار متنوع روی گوشی هوشمند خود داشته باشید، picsart‌ را فراموش نكنید.

اسنپ‌سید Snapseed را حتماً نصب كنید

ادیت عکساین اپلیكیشن ادیت عكس نیز جز قدرتمندهاست. به هرحال برای كار نیاز به كمی تجربه و مهارت خواهید داشت كه به راحتی می‌توانید كسب كنید. اگر به دنبال ابزارهای مختلف برای ویرایش عكس خودتان نیستید،‌ بهتر است سراغ اپلیكیشن‌های فیلتر محور بروید.

رابط كاربری از سه بخش تشكیل شده: تغییر در حال و هوای نور و رنگ به صورت پیش‌فرض Looks، ابزار Tools و گرفتن خروجی Export. ابزار علاوه بر ادیت پایه، از بخش‌های هیجان‌انگیزی مثل GRUNGE بهره‌مند است كه جلوه خاصی به تصویر شما خواهد بخشید. همچنین می‌توانید غلظت رنگ یا اكسپوژر را فقط در بخش‌های مشخصی توسط ابزار براش brush كم و زیاد كنید. از ابزار معروف healing برخوردار است كه می‌توانید لكه‌ها یا هر سوژه نامطلوبی را از بین ببرید یا تغییر دهید.

به طور كلی اگر به دنبال یك اپلیكیشن قدرتمند ویرایش عكس در گوشی‌ هوشمند یا تبلت خود هستید، حتماً این اپلیكیشن را نصب داشته باشید. البته همانطور كه گفته شد برای كار با آن باید قدری مهارت به دست آورید كه به خاطر رابط كاربری آسان چندان كار سختی نخواهد بود.

ادیت عکس

كانوا Canva برای افراد با مهارت كم

ادیت عکسیكی از اپلیكیشن‌های ادیت عكس بسیار محبوب در اندروید و iO كه كار با آن خیلی راحت و در عین حال جذاب است، كانوا Canva نام دارد. از رابط كاربری drag-and-drop بهره‌مند است كه كار را آسان و سریع خواهد كرد. برگه‌های پیش‌فرض‌ template متعددی در اختیار كاربر است. این برگه‌ها در دسته‌بندی‌های متفاوت نظیر: اینفوگرافی، پوسترها و حتی كارت‌های ویزیت business card موجود هستند. با وجود برگه‌های پیش‌فرض و امكان اضافه كردن تكست، این اپلیكیشن از ابزارهای اساسی برای ادیت عكس برخوردار نیست.

برای طراحانِ حرفه‌ای مناسب نیست و بیش‌تر مورد توجه افراد مبتدی كه می‌خواهند خیلی سریع و بدون دردسر به یك تصویر دلخواه برسند. مانند اكثر اپلیكیشن‌های معتبر برای دسترسی به تمام بخش‌ها لازم است هزینه‌ای را پرداخت كنید. در گوگل پلی از 6 میلیون نظر نمره بسیار خوب 4.7 را به دست آورده است.

مناسب برای كاربران شبكه‌های اجتماعی

ادیت عکساپلیكیشن instasize كه از یك میلیون كاربر نمره عالی 4.8 را كسب كرده است، محیطی كاربرپسند را ساخته و طراحی كرده است. برخورداری از انواعِ فیلترها، ابزارهای پایه‌ای ادیت عكس، تغییر اندازه با ابزار كراپ crop متناسب با شبكه‌های اجتماعی نظیر Instagram، TikTok و Snapchat بخشی از امكانات این اپلیكیشن محبوب و كاربردی است.

برای تصاویر خود از بین صدها حاشیه از پیش طراحی شده، چارچوب تعیین كنید. حتی می‌توانید به ویدیو خود چارچوب frame اضافه كنید. به تصاویر یا ویدیو خود تكست را با فونت و رنگ‌های متنوع اضافه كنید. چندین عكس را تركیب كنید و كولاژ بسازید. این اپلیكیشن برای كاربران اندروید و iOS یك امكانِ راحت برای ادیت سریعِ تصاویر به منظور قرار دادن در شبكه‌های اجتماعی است.

خب حالا که با بهترین اپلیکیشن‌های ادیت عکس در اندروید و IOS آشنا شدید، به راحتی می‌توانید یکی را انتخاب کنید. شاید تا به حال تجربه کار با آنها را داشته‌اید، اما پیشنهاد می‌کنیم به نیاز و سلیقه خود توجه کنید و اگر حرفه‌ای هستید، سراغ اپلیکیشن‌های قدرتمند بروید.

چه اپلیكیشنی برای ادیت عكس مناسب است؟

ادیت عکساین سوال بستگی به نیازهای شما دارد. به بعضی از این اپلیكیشن‌ها اشاره‌ای داشتیم. برخی بسیار قدرتمند هستند اما ممكن است برای شما چندان مناسب نباشند و به مهارت‌های خاصی نیاز داشته باشید. لازم نیست خیلی حرفه‌ای باشید، درك از مفاهیم بنیادین ادیت عكس می‌تواند به شما در خلقِ یك تصویر مطلوب كمك كند. پیشنهاد دیدنگار این است كه قدری با این مفاهیم آشنا شوید. ما را دنبال كنید؛ در مقالات دیگر با جزئیات بیش‌تری به دنیای جذاب و منعطف ادیتِ عكس خواهیم پرداخت. تجربه شما از كار با اپلیكیشن‌های موبایل چطور بوده است؟ پیشنهاد شما چیست؟ نظراتِ شما برای ما ارزشمند هستند. تجربیات شما می‌توانند کمک کننده سایر خوانندگان این مقاله باشند. پس منتظر نظرات شما در کامنت‌ها هستیم. همچنین بهتر است این متن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا عکس‌های زیباتری ثبت کنند.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

لایت روم موبایل
برای آموزش کامل ادیت عکس می توانید در دوره ادیت عکس با فتوشاپ آموزشگاه دیدنگار شرکت کنید.

دسته بندی ها: