تفاوت‌ بین کرین 2 با کرین 3 (7 تفاوت کلیدی)

گیمبال یا لرزشگیر چیست؟

سرفصل هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:

اگر به دنبال گیمبال‌هایی با کیفیت بالا و قیمت مناسب هستید اولین گزینه‌ای که باید به سراغش بروید برند ژیون است. چند سالی می‌شود که گیمبال‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و به مرحله‌ای رسیده‌ایم که تولیدکنندگان روزبه‌روز در حال آزمایش هستند و تلاش می‌کنند ظاهر و عملکرد گیمبال‌ها را باز تعریف کنند و بهبود ببخشند.

تقریباً اکثر گیمبال‌های موجود عملکرد خوبی دارند، اما تفاوت‌های کوچکی که میانشان است آنها را از هم متمایز می‌کند.

همان طور که می‌دانید در دنیای امروز جزییات حرف اول را می‌زند و همین تفاوت‌های جزیی هستند که ما را به سمت محصولات گوناگون می‌کشاند. در حال حاضر تولیدکنندگان ویژگی‌های بیشتری را به گیمبال‌های جدید می‌افزایند و سعی در بهبود کیفیت محصولات خود دارند.

در این مقاله می‌کوشیم به تفاوت بین کرین 2 با کرین 3 اشاره کوتاهی داشته باشیم و با توجه به جزییات اضافه شده از جنبه‌های مختلف این دو گیمبال را مورد ارزیابی قرار دهیم:

کمپانی ژیون بعد از عرضه پر سر و صدای گیمبال کرین 2 این بار سراغ نسل سوم از لرزش‌گیرها رفته و چند ماهی می‌شود که کرین 3 را وارد بازار کرده است.

مطالب پیشنهادی
گیمبال دوربین ژیون ویبیل 2 پرو Zhiyun-Tech WEEBILL-2 Pro
گیمبال موبایل دی جی آی DJI Osmo Mobile 4 SE
گیمبال دوربین ژیون ویبیل 2 کمبو Zhiyun-Tech WEEBILL-2 Combo
پک مستر کرین ۳ اس Zhiyun-Tech CRANE 3S master Pack

تفاوت های اصلی ژیون کرین 2 با ژیون کرین 3

تفاوت کرین 2 با کرین 3

نخستین تفاوت بین کرین 2 با کرین 3 به طراحی این دو مربوط می‌شود. ظاهر کرین 3 نسبت به کارهای قبل متفاوت است و می‌تواند وزن دوربین‌هایی تا 4.58 کیلوگرم را تحمل کند که در نوع خود منحصر به فرد است، چرا که این رقم برای کرین 2 حدود 3.2 کیلوگرم بود. افزودن دسته دوم موجب شد تا دسته اصلی را کوچک‌تر کنند و کاربر می‌تواند برای شات‌هایی با زاویه کم گیمبال را نزدیک‌تر به زمین نگه بدارد.

دسته دوم ثابت است و نمی‌توان آن را حرکت داد اما فرد می‌تواند با تغییر موقعیت دست حرکات نرمی داشته باشد. ضمناً می‌توانید با هر دو دسته کرین 3 را نگه دارید. به کمی تمرین نیاز دارید تا یاد بگیرید چطور دسته‌ها را نگه دارید. هیچ روش درست یا غلطی وجود ندارد. این شیوه طراحی قدرت مانور زیادی به شما می‌دهد و به شکل‌های مختلف می‌توانید از آن استفاده کنید.

دومین تفاوت بین کرین 2 با کرین 3 به افزودن مانیتورینگ بی‌سیم تصویر مربوط می‌شود. این قابلیت در قسمت پایین گیمبال کرین 3 قرار دارد و دارای یک ورودی HDMI است.

در واقع کمپانی ژیون با این افزونه کاربران دوربین‌های DSLR را هدف قرار داده که به دنبال انعطاف‌پذیری بیشتر هستند. ژیون فهرستی از دوربین‌های زیر را منتشر کرد که می‌توان با گیمبال کرین 3 به کار برد.

  Canon  1 D X Mark II |  5D Mark IV | 5 D Mark III | 6 D Mark II

 Panasonic  GH4  | GH5  | GH5S

 Sony  A9 |  A7R3 |   A7M3 |  A7R2 | A7S2

Nikon: D850

توجه کنید که این دوربین‌ها برای نصب فیزیکی و هم استفاده از اپلیکیشن ژیون مناسب هستند. منظور از عملکرد بی‌سیم آن است که تنظیمات دوربین مانند زوم، فکوس، پن و… را می‌توانید به کمک تلفن همراه کنترل کنید.

سومین تفاوت بین کرین 2 با کرین 3 به بهره‌گیری کاملاً جدید از درجه موتور هوانوردی مربوط می‌شود. ژیون اعلام کرده است کرین 3 نسبت به کرین 2 به میزان 50٪ کاهش سر و صدا دارد و گشتاور موتور 100٪ افزایش یافته است.

ضمناً اعلام شده است که سرعت واکنش 150 درصد ارتقا پیدا کرده است. این پیشرفت قابل ملاحظه‌ای به حساب می‌آید، زیرا سر و صدای موتور کرین 2 نسبت به نمونه‌های قبل 20 درصد ارتقا یافته بود.

همان طور که اشاره کردم کرین 3 تا 4.58 کیلوگرم ظرفیت دارد که به شما اجازه می‌دهد مجموعه متفاوتی از دوربین‌ها و لنزهای مختلف را به کار ببرید. فراموش نکنید که وزن کرین 3 (با باتری‌ها) به 1.9 کیلوگرم می‌رسد. پس با افزودن دوربین و تجهیزات دیگر باید وزنی نزدیک به 7 کیلوگرم را تحمل کنید. کار ساده‌ای نیست و در طولانی مدت خسته می‌شوید و بعد از چند دقیقه می‌خواهید گیمبال را پایین بگذارید.

تفاوت کرین 2 با کرین 3

البته این ایراد فقط به کرین 3 محدود نمی‌شود و تمام گیمبال‌های سنگین چنین مشکلی دارند.

حال کمی از چفت‌های کرین 3 می‌گوییم که چهارمین تفاوت بین کرین 2 با کرین 3 به حساب می‌آید. این چفت‌های آلومینیومی برای تنظیم هر محور اضافه شدند و متعادل‌سازی گیمبال را آسان‌تر کرده‌اند. البته عملکردشان در هر گیمبال دیگری که تا امروز استفاده کرده‌اید یکسان است. به کمک این چفت‌ها می‌توانید گیمبال را در وضعیت دلخواه خود نگه بدارید و دفعات بعد در زمان صرفه‌جویی کنید.

پنجمین تفاوت بین کرین 2 با کرین 3 افزودن نمایشگرهای کوچک به دسته است. در کرین 3 دسته عقبی را اضافه کردند که هم خوب است و هم بد! جنبه خوب به شیوه طراحی کرین 3 بر می‌گردد و احتمالا با دو دست نگه خواهید داشت. جنبه بد آن است که با قرار دادن کنترل‌ها روی دسته عقبی، ژیون شما را مجبور به استفاده از آن کرده است.

روی دسته عقبی صفحه نمایش کوچک، دکمه ضبط، دکمه GO و دکمه‌های اجرای تغییر حالات دوربین را گذاشته‌اند. در صورتی که بخواهید فقط دسته اصلی را به کار ببرید یا نمی‌خواهید با دسته عقبی کار کنید، می‌توانید تلفن هوشمندتان را وصل کنید و بعد تمام تغییرات را اعمال کنید. با وجود صفحه نمایش روی دسته عقبی راحت‌تر می‌توانید تنظیمات را ببینید چرا که نمایشگر روی دسته اصلی را نمی‌توان به راحتی دید و چندان به کارتان نمی‌آید.

پشت دسته عقبی غلتک زوم وجود دارد. از این غلتک می‌توانید برای بزرگنمایی لنزهای سازگار استفاده کنید یا موتور فکوس/ زوم اختیاری را کنترل کنید. صفحه نمایش اطلاعات زیادی درباره کرین 3 و خصوصا تنظیمات دوربینتان به شما می‌دهد، اما در موقعیتی است که زمان استفاده از گیمبال احتمالا نمی‌توانید آن را ببینید.

این مطالب را هم بخوانید
مقایسه سونی a6400 با فوجی‌فیلم X-T30 : کدام یک مناسب شماست؟
تفاوت‌ بین کرین 2 با کرین 3 (7 تفاوت کلیدی)
مقایسه دوربین نیکون Z7 با دوربین نیکونD850

تفاوت مهم دیگر به باتری‌ها مربوط می‌شود. مدت زمانی که طول می‌کشد تا باتری‌های کرین 2 شارژ شوند حدود 2.5 ساعت است و می‌توانید حداقل 12 ساعت و حداکثر 18 ساعت از این گیمبال استفاده کنید. در حالی که باتری‌های گیمبال کرین 3 به زمان بیشتری برای شارژ نیاز دارد و 4 ساعت طول می‌کشد اما نهایتا 7.5 ساعت می‌توانید با آن کار کنید. دمای عملکرد هر دو یکسان است و حداکثر به 45 درجه سانتیگراد و حداقل به 10- درجه سانتیگراد می‌رسند و دمای استانداردشان 25 درجه سانتیگراد است.

هفتمین تفاوت بین کرین 2 با کرین 3 را باید در بهبود پلیت مانفروتو جست که اگر بخواهید دوربینتان را از گیمبال جدا کنید یا بدون متعادل‌سازی دوباره روی گیمبال بگذارید سرعت بیشتری به کارتان می‌دهد. همچنین تعویض باتری را بسیار ساده می‌کند. بدون شک طراحی جدید نسبت به نمونه‌های قبل گامی رو به جلو به حساب می‌آید.

«پلیت آزادسازی سریع» که به اختصار می‌گوییم پلیت در بخش بالایی کرین قرار دارد و ظاهرا کمپانی ژیون از این جهت آن را چنین طراحی کرده است تا به بالابرنده نیاز نداشته باشید. به راحتی می‌توانید با این سیستم کار کنید و به سادگی باز کردن اهرم است. بعد از متعادل‌سازی به راحتی اهرم را قفل می‌کنید و تمام.

ویژگی خوب دیگر سیستم پلیت آزادسازی سریع در کرین 3 آن است که تقویت‌کننده لنزی وجود دارد که حتی وقتی متصل است مستقل از پلیت حرکت می‌کند. تقویت کننده لنز از نظر ارتفاع قابل تنظیم است و می‌تواند دوربینتان را بیشتر پشتیبانی کند و مانع از چرخش دوربین روی پلیت می‌شود.

اما شاید تنها مشکل این مکانیسم قفل‌سازی، که تقویت‌کننده لنز را حرکت می‌دهد، آن باشد که زمان کار با دوربین‌های کوچک پلیت باتری را می‌پوشاند. برای مثال هنگام کار با دوربین Panasonic GH5 به طور کامل بخش باتری را مسدود می‌کند و باید دوربین را از گیمبال جدا کرده، سپس پیچی را باز کنید که پلیت را به دوربین وصل کرد.

همان طور که اشاره کردیم طراحی کرین 3 نسبت به کرین 2 فرق دارد و می‌تواند دوربین‌های سنگین‌تر را تحمل کند. حال به نقاط اتصال یا نصب می‌رسیم.

کرین 3 نقاط نصبی به اندازه 4/1 -20 اینچ بر روی پایه دسته اصلی دارد. این همان جایی است که می‌توانید سه پایه کوچک را وصل کنید یا روی پایه سبک یا هر چیز دیگر قرار دهید. سمت کناری دسته اصلی، بالای چرخه فکوس، نقطه اتصال دیگری است که می‌توانید اهرم مانیتور یا هر ابزار دیگر را وصل کنید. مشابه این نقطه اتصال در قسمت پایین دسته عقبی موجود است.

آخرین مطالب نقد و بررسی را بخوانید
نقد و بررسی دوربین آیفون 12 پرو : Pro به معنای واقعی !
نقد و بررسی تخصصی نیکون Z6 : فلفل نبین چه ریزه !
نقد و بررسی تخصصی کانن Eos M50 : ترکیبی از ویژگی‌های فوق‌العاده با قیمتی متعادل !
نقد و بررسی تخصصی کانن 6D Mark II : آیا کانن در ساخت یک فول فریم اقتصادی موفق بوده ؟
نقد و بررسی تخصصی سونی a6600 : فوکوس خودکار شگفت انگیز و ارگونومی قابل قبول !
مقایسه دوربین هوآوی P40 پرو و پیکسل 4 XL : رقابت پرچمدارهای دو کمپانی مطرح !

پیش‌تر اشاره کوتاهی به انتقال بی‌سیم تصویر داشتیم حال توضیحات تکمیلی را اضافه می‌کنیم. چرا که گزینه مهمی است و تفاوت بزرگی بین کرین 2 با کرین 3 به وجود آورد. در واقع ویژگی‌ای به حساب می‌آید که حرفه‌ای‌ها را به سمت خود می‌کشاند. علت این است که در روزهای آفتابی که نور به صفحه نمایشگر می‌تابد تشخیص قاب و فوکوس دشوار می‌شود. با وجود انتقال‌دهنده بی‌سیم در کرین 3 کنترل بیشتری بر دوربین خواهید داشت.

تصویر از طریق وای‌فای انتقال می‌یابد، پس تنها کاری که باید انجام دهید دانلود اپلیکیشن ژیون است و بعد نصب بر روی تلفن هوشمند. ضمنا به کابل HDMI هم نیاز دارید تا دوربین و گیمبال را به یکدیگر وصل کنید. به خاطر داشته باشید که ورودی HDMI در کرین 3 Mini HDMI است، پس برای کابل اندازه کوچک یا بزرگ HDMI باید Mini HDMI داشته باشید.

نکته جالب درباره ورودی HDMI آن است که در کرین 3 همچنان می‌توانید از مانیتور/ رکوردر اضافی و نیز انتقال بی‌سیم ویدیو استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید اتصال HDMI از دوربین به رکوردر/ مانیتور دیگر است و سپس باید کابل دیگری را از HDMI رکوردر/ مانیتور به ورودی HDMI در کرین 3 وصل کنید.

بد نیست در اینجا بگوییم که کیفیت تصاویری که از کرین 3 دریافت می‌کنید بسیار بهتر از گیمبال‌های مشابه است. برای مثال ویبیل می‌تواند فقط 720p را انتقال دهد، در حالی‌که بی‌سیم کرین 3 1080p است. ظاهرا ژیون روی بهبود کیفیت تصویر انتقالی به شدت کار می‌کند.

به این موضوع هم باید اشاره کنیم که اپلیکیشنی که نصب می‌کنید به شما اجازه می‌دهد تا گیمبالتان را تنظیم کنید و بر عملکردهای چندی از دوربینتان کنترل داشته باشید (که البته به نوع دوربینی که استفاده می‌کنید هم بستگی دارد). مثلا به کمک این اپلیکیشن می‌توانید تصویر را دنبال کنید یعنی مربعی دور سوژه می‌کشید و بعد گیمبال سوژه را دنبال می‌کند و دیگر مهم نیست در کدام جهت می‌روید.

 

در پایان مقایسه اجمالی میان کرین 2 و کرین 3 خواهیم داشت:

 

کرین 2

کرین 3

دامنه حرکت tilt

Max: + 185 °

Min: -135 °

 

Max: + 180 °

Standard: 273 °

Min: -93 °

دامنه حرکت roll

Standard: 360 °

چرخش نامحدود

Standard: 360 °

چرخش نامحدود

دامنه زاویه حرکت محور pan

Standard: 360 °

چرخش نامحدود

Standard: 360 °

چرخش نامحدود

انحراف در وضعیت حرکت

Max: ± 0.1 °

Min: ± 0.05 °

انحراف در وضعیت ایستا

Max: ± 0.03 °

Min: ± 0.01 °

 

فهرست اقلام

کرین 2

کرین 3

لرزشگیر        1

لرزشگیر     1

باتری 18650       3

شارژر باتری     1

کابل کنترل دوربین سونی      1

سه پایه BR1A04     1

راهنمای کاربر     1

باتری 18650 (2600 mAh)     3

سه پایه     1

پلیت آزادسازی سریع CR103     1

کابل USB مایکرو به مایکرو     1

USB control cable LN – MCNA – A01 ( USB3.0 straight end, MINI 8 p straight end + ¢2.5 mm 4 angle end)      1

کابل کنترل دوربین پاناسونیک     1

کابل USB  LN-MCUC-A01(USB3.0 straight end, TYPE C straight end)     1

بند دوشی      1

کابل USB LN-MCUS-A01(USB3.0 straight end, Multi straight end, L=160)     1

شارژر باتری     1

کابل USB  (لوگوی جدید)     1

کابل USB مایکرو به مینی     1

کیف     1

کابل USB مایکرو     1

USB cable LN-MCNB-A01(USB3.0 straight end, MINI straight end,L=160)     1

کیف     1

HDMI cable LN-HBHC-A01(MINI HDMI straight end, MICRO HDMI straight end, L=160)     1

 

کیف کابل     1

 

USB cable LN-MCMB-A01(USB3.0 straight end, MICROstraight end,L=160)     1

 

HDMI cable LN-HBHB-A01(MINI HDMI straight end, MINI HDMI straight end, L=160)     1

 

راهنما     1

 

 

 

باتری

 

کرین 2

کرین 3

ولتاژ

Max: 12.6 v

Standard: 11.1 v

Min: 9.8 v

Max: 12.6 v

Standard: 11.1 v

Min: 9.8 v

دمای عملکرد

Max: 45 °C

Standard: 25 °C

Min: -10 °C

Max: 45 °C

Standard: 25 °C

Min: -10 °C

عمر باتری

Max: 18 h

Min: 12 h

Gravity balance

Max: 7.5  h

 

مدت شارژ

Standard: 2.5 h

2400 mA

Standard: 4 h

2600 mA