دوربین جدید شرکت کانن Canon EOS 90D چگونه خواهد بود؟

دوربین کانن 90D

دوربین جدید شرکت کانن Canon EOS 90D چگونه خواهد بود؟

همیشه پیش از انتشار مدل‌های جدید محصولات الکترونیکی پرطرفدار؛ مانند گوشی‌های همراه هوشمند، دوربین‌های عکاسی و غیره، متخصصین این حوزه‌ها، شروع به گمانه‌زنی در مورد مشخصات آن‌ها می‌کنند. حال نیز گمانه‌زنی‌ها در مورد جانشین دوربین بی نظیر دوربین کانن EOS 80D که خود در صدر بازار دوربین از نظر فوکوس خودکار فیلم قرار دارد، شروع شده و شدت گرفته است.

زمان انتشار دوربین کانن 80D، تمامی کارشناسان و علاقمندان، انتظار دوربینی با کیفیت فیلمبرداری 4K را داشتند؛ اما بر خلاف انتظار آنان، این دوربین با کیفیت تصویربرداری 1080 به بازار عرضه شد و باعث شد که بسیاری از افراد، انتظار فروش بالایی از این دوربین نداشته باشد؛ ولی بر خلاف انتظار، کانن 80D با کیفیت بالا و امکانات خوب و بویژه فوکوس خودکار بی نقص خود، هم در تصویربرداری و هم در فیلم‌برداری، توانست نبض بازار را بدست بگیرد و به موفقیتی بی‌نظیر برای شرکت کانن تبدیل شود.

حال بنظر می‌رسد زمان آن فرا رسیده است که برای این دوربین خارق‌العاده جانشینی معرفی شود تا شرکت بصورت کامل در عرصه رقابت باقی بماند. حال، قصد آن را داریم که در ادامه، گمانه‌زنی‌هایی راجع به مشخصات کانن 90D ارائه دهیم. توجه داشته باشید که این گمانه‌زنی‌ها بصورت کاملاً تخصصی و بر اساس بازار، فناوری و تحلیل دقیق رفتار شرکت کانن صورت گرفته و شایعات و حرف‌های بی‌اساس و دور از انتظار، در میان آن‌ها جایگاهی ندارد.

دوربین کانن 90D

حسگر و رزولوشن

محتمل‌ترین گزینه برای حسگر دوربین کانن 90D، یک حسگر CMOS با رزولوشن 24 یا 26 مگاپیکسلی می‌باشد. هر چند رزولوشن 24 مگاپیکسل کافی به نظر می‌رسد، اما با توجه به استفاده از آن در کانن 80D، ممکن است شرکت کانن با افزایش رزولوشن در دوربین کانن 90D، قدرت‌نمایی کند و گزینه‌ای بی‌رقیب را در اختیار آن دسته از خریداران و عکاسانی که خواهان جزئیات بالا در تصاویر هستند، قرار دهد.

در مورد حسگر نیز، حسگر CMOS انتخاب مناسبی است و همانطور که گفتیم محتمل‌ترین گزینه نیز هست؛ اما با توجه به محبوبیت روز افزون حسگرهای BSI CMOS در دوربین‌های دیجیتال، شاید شاهد جایگزین شدن حسگر CMOS با یک حسگر BSI CMOS درکانن باشیم؛ که در این صورت، شاهد جذب نور بسیار بیشتری نیز خواهیم بود و تصاویر روشن‌تری را بدون نیاز به افزایش میزان ISO و یا کاهش عدد سرعت شاتر و دیافراگم، در اختیار خواهیم داشت.

 

فیلم‌برداری کانن 90D

انتظار همگانی از دوربین کانن 90D، فیلم‌برداری با کیفیت 4K می‌باشد. با توجه به اینکه حتی از دوربین کانن 80D نیز انتظار فیلم‌برداری 4K می‌رفت، اما درنهایت برخلاف انتظار، این دوربین با کیفیت فیلم‌برداری 1080 به بازار عرضه شد؛ کاملاً دور از انتظار است که دوربین کانن 90D با قابلیت فیلم‌برداری با کیفیتی پایین‌تر از 4K روانه بازار شود.

هر چند در مورد فیلم‌برداری با کیفیت 4K در دوربین کانن 90D می‌توان مطمئن بود، اما در مورد فریم‌ریت آن نمی‌توان اظهار نظری داشت. با توجه به اینکه دوربین نیکون D7500 را می‌توان جدی‌ترین رقیب کانن 90D به حساب آورد، و با توجه به فریم‌ریت معادل 25 و 30 فریم بر ثانیه در نیکون D7500؛ انتظار می‌رود که اگر شرکت کانن خواهان تکرار موفقیتی مانند موفقیت دوربین کانن 80D می‌باشد، کانن 90D را با فریم‌ریت بالاتری نسبت به نیکون D7500 به بازار ارائه کند.

هر چند با توجه به لنزهای بی‌نظیر کانن و تصاویر نهایی حرفه‌ای و با کیفیت این شرکت، دور از انتظار نیست که حتی با فریم‌ریتی مشابه نیکون D7500، دوربین کانن 90D به موفقیتی بی‌نظیر در بازار دوربین‌های DSLR برسد.

دوربین کانن 90D

مطالب پیشنهادی
دوربین عکاسی نیکون Nikon D780 DSLR Camera with 24-120mm
دوربین عکاسی بدون آینه سونی Sony a6700 Mirrorless 18-135mm
دوربین عکاسی بدون آینه سونی Sony a6700 Mirrorless Body
دوربین بدون آینه سونی همراه لوازم جانبی Sony ZV-E10

فوکوس خودکار دوربین کانن 90D

با توجه به پیشینه‌ی شرکت کانن در تولید دوربین‌های DSLR، انتظار آن را داریم که دوربین کانن 90D از سیستم فوکوس خودکار 45 تا 54 نقطه‌ای کراس تایپ برای تصویربرداری بهره گیرد. با توجه بوجود سیستم فوکوس خودکار 45 نقطه‌ای کراس تایپ در کانن 80D، بسیار دور از انتظار است که شاهد سیستم فوکوس خودکار با دقت پایین‌تری در کانن 90D باشیم. همچنین امکان استفاده از سیستم فوکوس خودکار دوال پیکسل پیشرفته در این دوربین بسیار زیاد است.

برای فیلم‌برداری نیز، با توجه به فوکوس خودکار بی‌عیب و نقص و خارق‌العاده‌ی کانن 80D، که همچنان در صدر این صنعت قرار دارد، بعید به نظر می‌آید که شاهد بروزرسانی در این مورد در دوربین کانن 90D باشیم. همچنین انتظار می‌رود فریم‌ریت تصویربرداری پیاپی در دوربین کانن 90D بین 7 الی 10 فریم بر ثانیه باشد. تصویربرداری پیاپی 7 فریم بر ثانیه در دوربین کانن 80D، بسیار خوب بود؛ اما اگر شرکت کانن بخواهد به رقابت جدی با نیکون D7500 بپردازد، نیازمند فریم‌ریتی بالاتر از 9 فریم بر ثانیه است.

منظره‌یاب و نمایشگر

در این دو زمینه انتظار نمی‌رود که تغییرات چندانی در کانن 90D نسبت به کانن 80D دیده شود. نمایشگر متحرک TFT LCD با 1.04 میلیون (1,040,000) نقطه و بین 3 الی 3.2 اینچ می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای کانن 90D باشد. و اما در مورد منظره‌یاب، منظره‌یاب اپتیکال با پوشش کاملاً شبیه به کانن 80D، گزینه مناسبی برای کانن 90D می‌باشد.

دوربین کانن 90D

قابلیت اتصال و باتری

پیش‌بینی می‌شود که کانن 90D قابلیت پشتیبانی از USB نسل 3.0 و یا 3.1 را داشته باشد. همچنین در بخش اتصال بی‌سیم، اتصال بی‌سیم از طریق Wi-Fi و Bluetooth در این دوربین مورد انتظار است. با توجه به استفاده از باتری لیتیومی مدل LP-E6N در کانن 80D و ثبت حدود 960 تصویر در هر بار شارژ، امکان استفاده از باتری مشابه در کانن 90D بسیار بالا می‌باشد؛ هر چند اگر شرکت کانن قصد تغییر باتری در کانن 90D را داشته باشد، باید انتظار ثبت بیش از هزار تصویر در هر بار شارژ را داشته باشیم.

میزان حساسیت ISO

با توجه به بهره‌گیری کانن 80D از میزان حساسیت ISO بین مقادیر 100 تا 25600، به احتمال زیاد، شاهد ارتقایی در این زمینه در دوربین کانن 90D خواهیم بود. پایین‌ترین میزان حساسیت ISO پیش‌بینی شده در دوربین کانن 90D عدد 50 و بالاترین میزان حساسیت پیش‌بینی شده 102400 می‌باشد.

 

پشتیبانی از کارت حافظه

نیازی به نگرانی چندانی در مورد قابلیت پشتیبانی کانن 90D از کارت‌های حافظه با فرمت‌های متفاوت وجود ندارد؛ چرا که در کانن 80D شاهد پشتیبانی از فرمت‌های SD، SDHC و SDXC بوده‌ایم و احتمالاً در کانن 90D نیز دوباره شاهد آن خواهیم بود.

 

قیمت دوربین کانن 90D

بر اساس قیمت دوربین کانن 80D و قیمت رقیب اصلی کانن 90D؛ یعنی نیکون D7500، انتظار نمی‌رود که قیمت دوربین کانن 90D افزایش چندانی نسبت به قیمت دوربین کانن 80D داشته باشد. پیش‌بینی می‌شود که قیمت دوربین کانن 90D، حدوداً بین 1200 دلار تا 1500 دلار باشد.

 

اکنون نیز وظیفه خود می‌دانیم که بگوییم، اگر قصد خرید دوربین DSLR دارید، با توجه به مطالبی که گفته شد، بهتر است کمی دست نگه دارید؛ شاید خرید دوربین کانن 90D برای شما بهتر و باصرفه‌تر باشد.

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.