در این مقاله قصد دارم به مقایسه کانن 1300D و 2000D که دو مورد از بهترین دوربین‌های اقتصادی این کمپانی هستند، بپردازم.

اخیرا کانن دوربین 2000D را معرفی کرده که یکی از دوربین‌های DSLR اقتصادی و با کیفیت این کمپانی به حساب می‌آید. این دوربین دو سال پس از برادر بزرگتر خود، یعنی دوربین کانن 1300D معرفی شد.

هر دو دوربین جزو ارزان‌ترین DSLR‌های بازار هستند و شاید بتوان کاربران هدف آن‌ها را افراد مبتدی یا دانشجویان تازه کار عکاسی دانست.

معمولا دوربین‌های ارزان قیمت از کیفیت بالایی برخوردار نیستند و نمی‌توانند کاربران زیادی را راضی نگه دارند، اما آیا این موضوع در مورد 1300D و دوربین کانن 2000D نیز صادق است ؟ اصلا آیا می‌شود بر روی این دو حساب باز کرد ؟

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
اولین دوربین من : چه چیزهایی را باید بدانم ؟

با من همراه باشید تا هر دو مدل را بررسی کرده و ببینیم که کانن طی دو سال چه پیشرفت‌هایی را در دوربین پایین رده خود اعمال کرده است.

دوربین کانن 2000D

سنسور و پردازشگر

 • کانن 1300D : سنسور 17.9 مگاپیکسلی CMOS APS-C – محدوده ایزو از 100 تا 6.400 ( قابل ارتقا تا 12.800 ) – پردازشگر +DIGIC 4
 • کانن 2000D : سنسور 24.1 مگاپیکسلی CMOS APS-C – محدوده ایزو از 100 تا 6.400 ( قابل ارتقا تا 12.800 ) – پردازشگر +DIGIC 4

1300D از یک سنسور 17.9 مگاپیکسلی استفاده می‌کند که شاید برای یک دوربین ارزان قیمت قابل توجیه باشد. این رزولوشن به شما اجازه می‌دهد تا عکس‌هایتان را در سایزهای کوچک یا متوسط چاپ کنید، اما برای چاپ در سایزهای بزرگ کافی نخواهد بود.

اما دوربین کانن 2000D از سنسوری 24.1 مگاپیکسلی برخوردار است، که به نظر بهتر می‌رسد.

لازم به ذکر است که سایز پیکسل‌های 2000D حدود 14 درصد بزرگتر بوده و این باعث می‌شود تا این دوربین در شرایط کم نور، عکس‌های بهتری را ثبت کند. همچنین نویز تصاویر در ایزوهای بالا بسیار کمتر است.

سایز هر پیکسل در 1300D برابر 4.29 میکرومتر و در 2000D برابر 3.71 میکرومتر است.

هر دو دوربین از سنسورهای CMOS APS-C استفاده می‌کنند که ضریب کراپ 1.6 برابری دارند. با توجه به سنسور و رزولوشن و البته عملکرد آنها در واقعیت، می‌توانم بگویم هیچ یک کیفیت بالایی را ارائه نمی‌دهند، اما محدوده داینامیکی و کنترل نویز در 2000D به طرز قابل توجهی بهتر از رقیب خود است.

محدوده ایزوی هر دو دوربین نیز برابر است و محدوده 100 تا 6.400 ( قابل ارتقا تا 12.800 ) را پوشش می‌دهد. این محدوده به نظر کم می‌رسد، اما باید توجه داشته باشید که در ایزوهای بالا نویز زیادی خواهید داشت. پس شاید بتوان گفت که همین میزان، کافی به نظر می‌رسد و البته بهتر است از ایزوی 3200 به بالا تنها در شرایط اضطراری استفاده کنید. چرا که تصاویرتان نویز بسیار زیادی خواهند گرفت.

پردازنده هر دو دوربین نیز تقریبا قدیمی بوده و قدرت پردازش بالایی ندارد. +DIGIC 4 پردازنده‌ایست که در هر دو مدل استفاده شده و به نظر می‌رسد کانن برای پایین آوردن هزینه تولید و قیمت نهایی، ارتقا پردازنده را در دستور کار خود قرار نداده است.

عکاسی با دوربین DSLR

فیلم‌برداری

 • کانن 1300D : رزولوشن 1080p Full HD با نرخ 30 فریم بر ثانیه
 • کانن 2000D : رزولوشن 1080p Full HD با نرخ 30 فریم بر ثانیه

در این بخش 1300D و 2000D مشخصاتی برابر دارند. هر دو دوربین می‌توانند با رزولوشن 1080p Full HD و با نرخ 30 فریم بر ثانیه فیلم‌برداری کنند. در صورت نیاز به فریم ریت بیشتر، می‌توانید رزولوشن را به 720p HD کاهش داده تا نرخ 50 فریم بر ثانیه را بدست بیاورید.

عدم وجود رزولوشن 4K برای فیلم برداری هم کاملا قابل توجیه است. در مورد 4K، کانن حتی آن را در بعضی مدل‌های گران‌تر نیز قرار نداده است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مقایسه کانن 77D با 80D : جدال بهترین کراپ فریم‌ها

در بخش مربوط به ضبط صدا و اسپیکر نیز ارتقایی مشاهده نمی‌شود. هر دو دوربین از میکروفون‌ها و اسپیکرهای مونو بهره می‌برند که اگر به فکر فیلم برداری با این دوربین‌ها هستید، به نظرم بهتر است از میکروفون جداگانه استفاده کنید.

البته هر دو دوربین فاقد ورودی میکروفون هستند و برای ضبط صدا، مجبورید از تجهیزات جداگانه استفاده کنید.

سیستم لرزشگیر داخلی دیجیتال یا اپتیکال نیز در هیچ کدام وجود ندارد؛ البته می‌توانید برای ضبط ویدیو از لنزهایی استفاده کنید که لرزشگیر داخلی دارند.

یکی دیگر از نقاط ضعف هر دو دوربین، فقدان جک 3.5 میلی‌متری هدفون است که برای فیلم‌برداری واقعا کاربردیست. اما سوکت HDMI و USB 2.1 وجود دارد ( باز هم جای شکرش باقیست! ).

به نظر می‌رسد کانن هیچ ایده‌ای برای ارتقای تجربه فیلم برداری در دوربین‌های ارزان قیمت DSLR خود ندارد و هر ساله نسخه جدید را با همان مشخصات همیشگی معرفی می‌کند.

دوربین عکاسی کانن

عکاسی پیاپی

 • کانن 1300D : با نرخ 3 فریم بر ثانیه
 • کانن 2000D : با نرخ 3 فریم بر ثانیه

عجیب است، اما در این بخش نیز شاهد هیچ گونه ارتقایی نیستیم!

هر دو دوربین از نرخ 3 فریم بر ثانیه برای عکاسی پیاپی بهره می‌‎برند که به هیچ وجه راضی کننده نیست. اگر به هر شکلی ( آماتور، متوسط یا حرفه‌ای ) قصد عکاسی خبری، ورزشی، حیات وحش یا پرتره کودک را دارید، هیچ کدام از این دو دوربین مناسب شما نخواهند بود.

نرخ 3 فریم بر ثانیه واقعا کم به نظر می‌رسد و شاید بهتر باشد اصلا بر روی این بخش حساب باز نکنید!

فیلمبرداری با دوربین DSLR

فوکوس خودکار

 • کانن 1300D : فوکوس خودکار 9 نقطه‌ای تشخیص فاز
 • کانن 2000D : فوکوس خودکار 9 نقطه‌ای تشخیص فاز

فوکوس خودکار را در هر دو مدل 1300D و 2000D می‌توان یک نقطه ضعف بزرگ به حساب آورد.

جدا از اینکه کماکان هیچگونه ارتقایی را چه بر روی کاغذ و چه در عمل مشاهده نمی‌کنیم، سرعت سیستم فوکوس تشخیص فاز 9 نقطه‌ای به کار رفته در آنها نسبتا کم است و عمق فاجعه را در هنگام عکاسی در نور کم می‌توانید مشاهده کنید.

در نور کم نه سرعت و نه دقتی را مشاهده نخواهید کرد. دقت این سیستم نیز خیلی خوب نیست و برای فوکوس کردن بر روی نقاط کوچک به دردسر خواهید افتاد.

یکی از ویژگی‌های بسیار خوب برای ارتقای دقت فوکوس، استفاده از صفحه نمایش لمسی است که به لطف کانن این مورد نیز منتفی شده است!

دوربین DSLR کانن

صفحه نمایش و منظره یاب

 • کانن 1300D : نمایشگر 3 اینچی غیر لمسی ثابت از نوع LCD با 920,000 نقطه، ویزور با ضریب بزرگنمایی موثر 0.5x و پوشش 95 درصدی
 • کانن 2000D : نمایشگر 3 اینچی غیر لمسی ثابت از نوع LCD با 920,000 نقطه، ویزور با ضریب بزرگنمایی موثر 0.5x و پوشش 95 درصدی

نویسنده : اگر هنوز هم به دنبال ذره‌ای ارتقا می‌گردید، در این بخش هم نا امید خواهید شد ?

صفحه نمایش استفاده شده در هر دو دوربین 3 اینچی و از نوع LCD بوده و 920.000 نقطه دارد. روشنایی این صفحه نمایش برای عکاسی در زیر نور آقتاب مطلوب است، اما انتظار زیادی هم از آن نداشته باشید.

هر دو صفحه نمایش ثابت هستند و نمی‌توانید آن‌ها را در هیچ جهتی بچرخانید، بنابراین عکاسی از زوایای متفاوت نیز منتفی است!

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آموزش استفاده از اپلیکیشن Camera Connect کانن

ضمنا لمسی نبودن آنها شاید به طور کلی یک ویژگی منفی نباشد، اما می‌توان گفت بودنش بهتر از نبودنش است. فوکوس کردن با لمس کردن صفحه بسیار لذت بخش است و همچنین کار با منوها و حرکت بین عکس‌ها نیز راحت‌تر خواهد بود.

منظره یاب هر دو دوربین کاملا معمولی است. با توجه به قیمت، به تبع نمی‌توانید انتظار زیادی از آن‌ها داشته باشید. ضریب بزرگنمایی موثر هر دو منظره یاب 0.5x است و پوششی 95 درصدی دارد. این میزان شاید خوب به نظر نرسد، اما نسبت به قیمت کاملا قابل توجیه است.

عملکرد صفحه نمایش و ویزور هر دو دوربین کاملا مشابه است و نمی‌توان انتظار زیادی از آن‌ها داشت.

دوربین کانن 1300D

بدنه و کیفیت ساخت

 • کانن 1300D : سایز 129 در 101 در 78 میلی‌متر، وزن 485 گرم ( به همراه باتری و کارت حافظه )
 • کانن 2000D : سایز 129 در 101 در 78 میلی‌متر، وزن 475 گرم ( به همراه باتری و کارت حافظه )

به نظر می‌رسد طراح کانن از سال 2016 تا به امروز تغییر نکرده است! هر دو دوربین سایزی کاملا برابر داشته و هیچ تفاوتی را در نحوه چینش دکمه‌ها نمی‌توانید مشاهده کنید.

البته وزن 2000D در مجموع 10 گرم کمتر است ( نویسنده : آقای کانن، خسته شدی واقعا، اصلا تفاوت‌های زیاد این دو نسل در طراحی کمرم رو شکست ?? ).

در ساخت بدنه هر دو دوربین از ترکیب آلیاژ منیزیم و پلی کربنات استفاده شده که البته در ساخت بخش گسترده‌ای از آن فقط از پلی کربنات استفاده شده است. هیچ کدام در برابر آب و هوای بد نیز مقاوم نیستند که با توجه به این موضوع، بهتر است از عکاسی در ساحل یا جنگل‌های بارانی امتناع کنید.

هر دو مدل 1300D و 2000D از اسلات کارت حافظه تکی با پشتیبانی از کارت‌های SD / SDHC / SDXC بهره می‌برند.

برد فلاش داخلی هر دو دوربین نیز کاملا مشابه بوده و در ایزوی 100، تا 9.20 متر فاصله را روشن می‌کند. لازم به ذکر است که هر دو مدل، کفشک اتصال اسپیدلایت را دارند.

پورت های دوربین DSLR کانن

قابلیت‌های دیگر

 • کانن 1300D : وای فای داخلی، اسلات کارت SD / SDHC / SDXC تکی
 • کانن 2000D : وای فای داخلی، اسلات کارت SD / SDHC / SDXC تکی

وای فای داخلی یکی از ویژگی‌های بسیار خوب و کاربردی است که 1300D و 2000D از آن بهره می‌برند. از دیگر ویژگی‌های ارتباطی نیز می‌توان به NFC و یک پورت USB 2.0 اشاره کرد؛ البته فقدان بلوتوث در این بخش کاملا به چشم می‌آید.

به دلیل وجود وای فای داخلی، کاربران از طریق اپلیکیشن Canon Camera Connect می‌توانند دوربین را با گوشی هوشمندشان کنترل کنند و تصاویر را به راحتی بارگذاری کرده و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
بهترین لنزهای کانن برای دوربین‌های DSLR

همچنین GPS داخلی برای هیچ کدام در نظر گرفته نشده که قیمت بسیار پایین، این مورد را نیز توجیه می‌کند.

در مورد حداکثر سرعت شاتر نیز هیچ تفاوتی مشاهده نمی‌شود. حداکثر سرعت شاتر هر دو مدل 1/4000 است، که کافی به نظر می‌رسد.

نویسنده : تنها امیدم به همین بخش بود که چند مورد تفاوت پیدا کنم، که خودتان نتیجه را دیدید ?

عکاسی با دوربین DSLR کانن

باتری

 • کانن 1300D : حدود 500 شات
 • کانن 2000D : حدود 500 شات

باتری به کار رفته در 1300D و 2000D از نوع باتری لیتیوم یون LP-E10 است که با هر بار شارژ کامل می‌تواند تا 500 شات انرژی لازم را تامین کند.

این باتری که تنها در دوربین‌های رده پایین کانن استفاده می‌شود، دارای ظرفیت 860 میلی‌آمپر ساعت بوده و ولتاژی معادل 7.4 ولت دارد.

در مورد باتری نیز کانن به همان موردی که در نسل قبل استفاده کرده بود اکتفا کرده و هیچ ارتقایی اعمال نکرده است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آشنایی با علائم لنزهای کانن

همچنین همانطور که احتمالا حدس می‌زنید، هیچ کدام از این دو دوربین از گریپ باتری نیز پشتیبانی نمی‌کنند.

لازم به ذکر است که عمر مفید شاتر هر دو مدل 1300D و 2000D حدود 100.000 شات است.

دوربین کانن 1300D

نتیجه نهایی و جمع‌بندی

به نظر می‌رسد کانن در مورد ارتقای دوربین‌های رده پایین خود خیلی ایده‌ی خاصی ندارد و در این دو مدل نیز با وجود اختلاف سنی دو سال، تنها موردی که ارتقا پیدا کرده بود رزولوشن سنسور است.

نویسنده : پیدا کردن تفاوت بین 1300D و 2000D ، مثل پیدا کردن یک سوزن در انبار کاه بود ?

تقریبا به جز مبحث رزولوشن که 2000D در آن کمی بهتر است، مورد دیگری برای مقایسه و اعلام برنده وجود ندارد. در تجربه شخصی نیز تفاوت خاصی بین این دو مدل ندیدم.

در نهایت اگر واقعا توان هزینه کردن برای خرید دوربینی بهتر را ندارید، می‌توانید یکی از این دو مدل را انتخاب کنید که با توجه به اختلاف قیمت بسیار ناچیز، انتخاب 2000D عاقلانه‌تر به نظر می‌رسد.

اما اگر می‌توانید هزینه کنید و یک دوربین بهتر بخرید، این دو مورد را فراموش کنید. همچنین اگر دلتان می‌خواهد عکاسی را به شکل حرفه‌ای دنبال کنید و برای استفاده‌ای چند ساله به دنبال یک دوربین مناسب می‌گردید، هر دو مدل نا امیدتان خواهند کرد.

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” مقایسه کانن 1300D و 2000D : جمع و جور و ارزان ! “ برایتان گفتم مفید بوده باشد. آیا شما تجربه استفاده از این دو دوربین را دارید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

دسته بندی ها: