در این مقاله بهترین عکس خبری 2019 را در هر بخش، برایتان معرفی خواهم کرد.

عکاسی خبری همیشه یکی از تاثیرگذارترین سبک‌های عکاسی بوده؛ عکس‌هایی که شاید در یک نگاه، یک دنیا مفهوم را به ما برسانند، عکس‌هایی که در یک نگاه، یک جامعه‌ی کوچک یا بزرگ را به ما معرفی می‌کنند. عکاسان خبری نیز همیشه چالش‌های سختی برای ثبت یک عکس را تجربه می‌کنند و حتی جان خود را برای ثبت آن به خطر می‌اندازند.

اما یکی از معتبرترین مسابقات بین‌المللی، برای تقدیر از این عکاسان که قطعا نامشان و عکس‌هایشان در تاریخ ثبت خواهند شد، رویدادی سالانه را در نظر گرفته که عکس‌های برتر ژانر خبری را در هشت گروه مختلف معرفی می‌کند.

عکس خبری جهان ( World Press Photo ) مؤسسه‌ای غیرانتفاعی است که سال 1955 در آمستردام هلند تأسیس‌ شد. این رویداد معتبرترین رویداد عکاسی خبری تلقی می‌شود.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
معرفی معتبرترین مسابقات بین‌المللی عکاسی

رقابت‌های این دوره از مسابقات در هشت شاخه‌ی اخبار عمومی، گزارش ویژه، محیط زیست، طبیعت، امور معاصر، پرتره، ورزش و پروژه‌های بلند مدت برگزار‌ شد. در ادامه به بررسی بهترین عکس‌های خبری 2019 خواهم پرداخت، پس همراه من باشید.

برندگان بهترین عکس خبری 2019 به تفکیک ژانر

همانطور که گفتم این مسابقات در هشت ژانر یا شاخه‌ی مختلف برگزار شد و در اینجا به معرفی هر کدام خواهم پرداخت.

گزارش ویژه : Crying Girl on the Border از جان مور ( John Moore )

بهترین عکس خبری 2019 بخش گزارش ویژه

جان مور، عکاس Getty Images، با عکس ” Crying Girl on the Border ” جایزه‌ی بهترین عکس خبری 2019 در جهان را ازآن خود کرد. این عکس از بین 78,801 عکس از 4,738 عکاس انتخاب شد. همچنین علاوه بر دریافت جایزه‌ی بهترین عکس خبری 2019 ، در بخش بهترین تک عکس دسته گزارش ویژه هم مقام اول را بدست آورد.

12 ژوئن سال 2018 میلادی ماموران مرزبانی آمریکا در مک آلن تگزاس، یانلا سانچز، دختر بچه‌ی دو ساله‌ی هندوراسی را به‌همراه مادرش، ساندرا سانچز دستگیر و روانه‌ی بازداشتگاه کردند.

جان مور در توضیحات این عکس آورده است :

خانواده‌های مهاجر با قایق از رودخانه‌ی ریوگرانده ( این رود بخشی از مرز بین آمریکا و مکزیک محسوب می‌شود ) عبور‌ کرده‌ بودند که نیروهای مرزبانی آمریکا آن‌ها را بازداشت کردند. ساندرا سانچز می‌گفت وی و دخترش پس از سفری یک ماهه، با عبور از آمریکای مرکزی و مکزیک، برای درخواست پناهندگی به آمریکا آمده‌اند. در این دوره ترامپ در مرزهای آمریکا سیاست آستانه‌ی تحمل صفر ( zero tolerance ) را اعلام‌ کرده‌ بود و به واسطه‌ی آن، مهاجرانی که غیرقانونی از مرزها عبور می‌کردند، ممکن‌ بود به‌عنوان مجرم تحت پیگرد قانونی قرار گیرند. اجرای این سیاست باعث جدایی پدر‌ و‌ مادر‌ها از فرزندان خود و حتی انتقال آن‌ها به بازداشتگاه‌های مجزا می‌شد.

پس از اینکه این عکس به صورت جهانی منتشر شد و در پی آن بازخوردهای مختلف زیادی را دریافت کرد، اداره‌ی گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد یانلا جزو هزاران کودکی نیست که توسط نیروهای آمریکا از والدین‌شان جدا شده است. با این حال اعتراض‌های عمومی از کشورها و ملل مختلف باعث شد در بیستم ژوئن همان سال، دونالد ترامپ اجرای بخش‌هایی از سیاست آستانه‌ی تحمل صفر، از جمله جداسازی کودکان از والدین‌شان را به حالت تعلیق درآورد.

کمتر از یک هفته از انتشار این عکس گذشته بود که جان مور بار دیگر در مصاحبه‌ای از سیاست‌های مهاجرتی دولت آمریکا انتقاد کرد و گفت :

همه‌ی ما خبرهای حاکی از جدا کردن کودکان از والدین‌شان را توسط ارتش آمریکا شنیده‌ایم، اما از خیلی از آنچه تنها به گوش ما رسیده هیچ تصوری نداریم. گرفتن این عکس برایم بسیار سخت بود، چون می‌دانستم قرار است بعد از آن چه اتفاقی بیفتد.

به عنوان یک پدر که خودم هم فرزندی خردسال دارم، مشاهده‌ی آنچه در مقابل لنز دوربین اتفاق می‌افتاد و فکر کردن به اینکه اگر روزی بخواهند بچه‌ام را از من جدا کنند، چه حسی خواهم داشت، بی نهایت آزار دهنده بود.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
نتایج بخش مردمی بهترین عکاسان حیات وحش سال ۲۰۱۸ اعلام شد

بعد از اینکه مشخص شد این کودک را از مادرش جدا نکرده بودند، عکاسان بسیاری از عملکرد ( به زعم خود ) غیر حرفه‌ای جان مور انتقاد کردند. اما وبسایت پتاپیکسل یک نظرسنجی درباره‌ی عکس مور برگزار کرد که نیمی عملکرد او را حرفه‌ای دانسته بودند و نیمی دیگر معتقد بودند وی به عنوان یک عکاس خبری، پای خود را از حدش فراتر گذاشته و کاملا غیر حرفه‌ای عمل کرده است.

نتیجه رای گیری سایت پتاپیکسل برای جان مور

چندی بعد جان مور در مصاحبه‌ای که با شبکه CBS داشت، به انتقادات مطرح شده این گونه واکنش نشان داد :

اغلب اوقات، به مهاجرت صرفا از جنبه‌ی آمار و ارقام نگاه‌ می‌کنیم و تنها وقتی رنج انسان مهاجر را به تصویر بکشیم و موضوع جنبه‌ی انسانی به خود بگیرد، مردم آن را درک می‌کنند. وقتی هم درک کنند، دل سوزی و هم دردی می‌کنند و همین که توانسته‌ باشم ذره‌ای از این رنج را به تصویر بکشم، برای من کافی است.

مجله‌ی تایم نیز چندی بعد عکس تاریخی جان مور را بر روی جلد مجله‌ی خود منتشر کرد. این نشریه در اعتراض به سیاست‌های ضد مهاجرتی دونالد ترامپ، تصویر روی جلد خود را به خوش آمدگویی وی به یانلا سانچر اختصاص داد.

جلد مجله‌ی تایمز - دوم جولای 2018
جلد مجله‌ی تایمز – دوم جولای 2018

اخبار عمومی : The Disappearance of Jamal Khashoggi از کریس مک گرت ( Chris McGrath )

بهترین عکس خبری 2019 ژانر اخبار عمومی

این عکس مربوط به زمانی است که مأموران سعودی با ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه، در میان افزایش واکنش بین المللی به ناپدید شدن روزنامه نگار جمال خاشقجی، سعی می‌کنند مطبوعات را عقب نگه دارند.

جمال خاشقچی که یکی از منتفدان رژیم سعودی بود، از بدو ورود به کنسولگری در دوم اکتبر برای به دست آوردن اسناد مفقود شد. پس از هفته‌ها شایعه و اطلاعات غلط، ریاض اعلام کرد که خاشقچی در طی درگیری به طور تصادفی کشته شده است. مقامات ترکیه و سیا ادعا کردند که وی توسط عاملان اطلاعاتی سعودی به قتل رسیده است که تحت نظارت عالیه سعودی کار می‌کرد.

محیط زیست : Akashinga – the Brave Ones از برنت استریتون ( Brent Stirton )

بهترین عکس خبری ژانر محیط زیست در سال 2019

پترونلا چیگومبورا، یکی از اعضای گروه Akashinga ( که در زبان محلی به معنای دلاوران است )، در پارک حیات وحش پوندوندو زیمبابوه در تمرین‌های آموزش استتار شرکت می‌کند. این گروه که اعضای آن‌ را زنان تفنگ‌دار تشکیل می‌دهند، در ابتدا با هدف جلوگیری از شکار بی رویه‌ی فیل‌های آفریقایی تأسیس شد.

اما امروزه اهداف بسیاری را دنبال می‌کند، اهدافی همچون حفاظت از منابع طبیعی و حیات وحش، توانمندسازی زنان محروم آفریقایی و اشتغال زایی برای آن‌ها و همچنین کمک به کودکان و زنان بی سرپرست.

طبیعت : Harvesting Frogs’ Legs از بنس مته ( Bence Máté )

بهترین عکس خبری ژانر طبیعت در سال 2019

تصویر مربوط به قورباغه‌هایی است که پاهایشان جدا شده و در میان پوششی ژله‌ای در اطراف تخم‌های خود غوطه ور شده‌اند و برای آمدن به سطح آب تلاش می‌کنند. جمعیت اندکی از ساکنان منطقه‌ی کوهستانی کارپاتیا در بخش کواسنای رومانی، تنها ازطریق فروش پای قورباغه روزگار خود را می‌گذرانند.

معمولا در فصل بهار که فصل تخم ریزی قورباغه‌ها است، پاها را جدا می‌کنند و گاهی اوقات این کار را در حالی انجام می‌دهند که جانور هنوز زنده است. درآمد سالانه‌ی حاصل از فروش این محصول، حدود ۴۰ میلیون دلار است!

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
برندگان مسابقه عکاسی سونی ۲۰۱۹ مشخص شدند!

امور معاصر : The Cubanitas از دیانا مارکوسیان ( Diana Markosian )

بهترین عکس خبری 2019 ژانر امور معاصر

این تصویر مربوط به یک جشن محلی برای دختری به نام پورا در هاوانای کوبا است که طی مراسمی و برای هر دختر، هر ساله مردم دور هم جمع شده و آن را جشن می‌گیرند. این رویداد از سال ۱۹۵۰ برگزار می‌شود.

quinceañera نام یک جشن دخترانه است که در آن پانزدهمین سالگرد تولد یک دختر را جشن گرفته و او را زن اعلام می‌کنند. این یک مراسم خاص مخصوص بلوغ است که به طور سنتی خلوص و آمادگی یک دختر را برای ازدواج نشان می‌دهد. خانواده‌ها برای این مراسم سنگ تمام گذاشته و هزینه زیادی می‌کنند تا یک جشن اشرافی را برگرار کنند.

دختر‌ها در این مراسم همانند یک شاهزاده خانم لباس می‌پوشند. در کوبا، این سنت به یکی از محبوب‌ترین رویدادها برای عکاسان و فیلم برداران تبدیل شده که اغلب آن را در ژانر مستند استفاده می‌کنند. چند سال پیش به پورا گفته شده بود که یک تومور مغزی دارد و نمی‌تواند بیشتر از 13 سال زندگی کند، ولی او به این بیماری حساسیتی نشان نداد و حالا از سن 15 سال هم عبور کرده است.

پرتره : Dakar Fashion از فینبار اوریلی ( Finbarr O’Reilly )

بهترین عکس پرتره

پرتره متعلق به مدل‌هایی است که توسط آداما پاریس ( Adama Paris )، طراح معروف مد در داکار، پایتخت سنگال، طراحی شده‌اند.

داکار سبکی خاص در طراحی مد داشته و به آن فرانسوی – آفریقایی می‌گوید. هفته مد داکار سالانه شامل یک نمایش خیابانی عجیب و غریب است که حضور در آن برای همه آزاد بوده و هزاران نفر از گوشه و کنار پایتخت در آن حضور دارند.

ورزش : Boxing in Katanga از جان تی پدرسن ( John T. Pedersen )

بهترین عکس ورزشی

مورین آجامبو 30 سال داشته و مادر هفت فرزند است که در کلوپ بوکس Rhino در کاتانگا، منطقه‌ای فقیرنشین در کامپالا، پایتخت اوگاندا، مشغول تمرین است. کاتانگا جمعیتی درحدود 20 هزار نفر را در خود جای‌ داده‌ است که اکثر آن‌ها در فقر مطلق زندگی می‌کنند. آجامبو عضو تیم ملی بوکس زنان اوگاندا است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
برندگان مسابقه عکاسی نشنال جئوگرافیک 2019 معرفی شدند

پروژه‌های بلند مدت : Beckon Us From Home از سارا بلنسر ( Sarah Blesener )

بهترین مجموعه عکس ژانر پروژه‌های بلند مدت
عکس‌های دیگر این مجموعه را در اینجا ببینید.

در این تصویر دانش آموزان مدرسه دیمیتروف در روسیه، در سال 6، قبل از اجرای سرود و شروع راهپیمایی مشغول خندیدن هستند.

سرودهای نظامی و ملی یکی از مهمترین ارکان آموزشی در کشورهای آمریکا و روسیه محسوب می‌شود. حزبی به نام آمریکاییسم وجود دارد که در جنبش‌های سیاسی فعالیت می‌کند و تنها مخصوص بزرگسالان نبوده و از دانش آموزان نیز در بخش‌هایی از آن استفاده می‌شود. همچنین اردوگاه‌ها و باشگاه‌هایی در سرتاسر کشور وجود دارند که به کودکان و نوجوانان یاد می‌دهند که آمریکایی بودن یعنی چه.

در روسیه نیز مشابه همین باشگاه‌ها وجود داشته و توسط دولت به صورت مستقیم حمایت می‌شود. در سال 2015 بود که رئیس جمهور وقت روسیه، ولادیمیر پوتین دستور راه‌اندازی این نهاد را صادر کرد. طی این دستور باید آموزش‌هایی برای شکل‌گیری شخصیت روسی دانشجویان و دانش آموزان اتفاق می‌افتاد. این آموزش‌ها مخصوص مسائل دینی و همچنین آمادگی برای حضور در جنگ بود.

این عکاس از ده برنامه جوانان در آمریکا و همچنین مدارس و اردوگاه‌های تابستانی نظامی در روسیه بازدید کرد. هدف این مجموعه عکس، استفاده از این جوانان و زندگی آنها به عنوان کانون محور گفتگوی آزاد، پیرامون ایده‌های القا شده برای نسل‌های آینده است و بررسی چگونگی پاسخگویی جوانان به جامعه معاصر.

شما می‌توانید لیست تمام عکس‌های نامزد در مسابقه بهترین عکس خبری 2019 به همراه مجموعه عکس‌های برنده شده در بخش‌های مختلف را، در اینجا مشاهده کنید.

دسته بندی ها: