گمشده کانن چیست؟

آینده مانت RF دوربین های بدون آینه کانن

سرفصل هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:

حدود هشت ماه می شود که کانون خط تولید دوربین های بدون آینه فول فریم خود را شروع کرده است. در آن زمان کانن ۱۰ لنز را تولید و یا زمان معرفی آن ها را اعلام کرد و وعده داد تا آخر سال ۲۰۱۹ آنها نیز به بازار خواهند آمد، همچنین وعده داد که یک بدنه جدید را به بازار معرفی خواهد کرد.

علیرغم فرایند سریع تولید و معرفی این محصولات، کانن یک مسئله مهم و مورد انتقاد را فراموش کرده است.

در حالی که کانن EOS R ویژگی های بسیار خوبی دارد اما به خاطر ضعف عملکرد سنسور، در بازار مدل های پرچمدار عقب افتاد و نتوانست به موفقیت دست یابد.

در حالیکه این دوربین در مقایسه با دوربین های سطح بالا نمرات خوبی نگرفت اما کانن در حال ساخت و توسعه لنزهای پیشرفته و گران قیمتی است که عکاسان حرفه ای و علاقمندانی که انتظار کیفیت های بسیار خوب عکس دارند را هدف گرفته است.

تنها لنزهایی که در این رده جهت گیری خاصی ندارند، لنز زوم متوسط ۱۰۵-۲۴ f/4 و لنز ۲۴۰-۲۴ f 4/6.3 و لنز ۳۵ میلیمتری ماکرو هستند. بنابراین برای مصرف کنندگان دوربین کانن R و دوربین کانن RP تنها گزینه منطقی همسان سازی لنزهای EF و EF-s است.

این مسئله سود مختص به مانت جدید را از بین می برد. بطور مثال تنها لنز ۵۰ میلیمتری مانت RF قیمتی بیشتر از بدنه EOS R دارد، در این وضعیت عزیمت به طرف همسان سازی لنزهای دیگر تنها گزینه منطقی موجود است. به طور قطع لنزهای مانت RF کیفیت خوب، فاصله فلنج کمتر و سایز مانت کوچکتری را ارائه می دهند اما برای بدنه های موجود چندان به کار نمی آیند. البته به نظر می رسد بدنه ها و سیستم مانت های RF به سمت موقعیت دیگری می روند و به طور واضح مشخص است کانن در حال برنامه ریزی برای ساخت یک بدنه سطح بالاست.

اینکه این بدنه در چه زمانی خواهد آمد در پرده ای از ابهام است. شایعه هایی در مورد این دوربین وجود دارد که می گویند یک سنسور با تعداد پیکسل بسیار بالا خواهد داشت، اما به هر حال تا سال ۲۰۲۰ معرفی نخواهد شد و این برای اولین خریداران این لنزها یعنی ۱۸ ماه انتظار برای اینکه بتوانند یک بدنه که لایق لنزهای مانت RF است را به دست بیاورند.

زمانی که بالاخره بدنه جدید به بازار بیاید کاربران حتما انتخاب های فراوان و متنوعی برای لنز دارند اما به خاطر ناسازگاری سیستم جاری این دوربین ها فروش لنزها نیز تا آن موقع به تعویق می افتد.

کانن و نیکون هر دو در قیمت گذاری سیستم های بدون آینه شان با توجه به پایه قیمت ۳۰۰ دلاری بدنه R کانن، رقابتی جدی را شروع کرده اند. این مسئله می تواند به خاطر ملایم تر شدن فروش در صنعت دوربین، سیاست قیمت گذاری پایین محصولات جدید و یا فشار مدیریت برای دیده شدن دیگر محصولات تولیدی باشد.

از طرف دیگر کانن و نیکون هر دو برای تولید محصولاتی با قیمت بالاتر دورخیز کرده اند. دوربین های فول فریم و لنزهای گران قیمت یک عنصر اساسی برای برنامه های آینده این کمپانی هاست. در اینجا غیبت یک دوربین سطح بالای مانت R احتمالا به عنوان یک سورپرایز در نظر گرفته شده است.

اینکه کانن در آینده چه گامی بر می دارد هیجان انگیز خواهد بود. آیا  شاهد یک آغاز شیرین برای محصولات مانت RF خواهیم بود؟ – لنزها را تولید می کنند اما بدنه و سیستمی که باید با آن هماهنگ شوند را یادشان می رود؟!

بدنه جدید سری R در چه زمانی خواهد رسید؟ ارزیابی آن در برابر دوربین بدون آینه سونی alfa 7 IV و دیگر دوربین های بدون آینه ای که تا آن زمان معرفی خواهند شد بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

بیشتر بخوانید
آخرین گزارشات CIPA نشان می‌دهد فروش دوربین نسبت به سال پیش ۵۰ درصد کاهش یافته است
سونی ‌به‌روزرسانی نسخه ۲٫۰۰ فریمور را برای سونی A9 II منتشر کرد
کانن آپدیت فریمور نسخه ۱٫۱٫۰ را برای ۱D X Mark III با قابلیت فیلم برداری با نرخ ۲۳٫۹۸p عرضه کرد
آیا شایعات جدید از نیکون Z8 منتشر شده است ؟
کانن به زودی دوربین بدون آینه Eos R5 را با لرزشگیر داخلی و فیلم برداری ۸K معرفی می‌کند
شایعاتی در مورد Eos R7 : آیا کانن می‌خواهد یک بدون آینه‌ی APS-C عرضه کند ؟