سیستم کمیاب

تکنیک عکاسی مادون قرمز : ۴ راه برای ثبت تصاویر Infrared

114
تکنیک عکاسی مادون قرمز : ۴ راه برای ثبت تصاویر Infrared
تکنیک عکاسی مادون قرمز : 4 راه برای ثبت تصاویر InfraredReviewed by دیدنگار on Aug 31Rating: 5.0یک شکل جالب از عکاسی که می‌تواند تصاویر شما را تا حد بسیار زیادی تغییر داده و از آن حالت همیشگی و روتین دور کند، عکاسی مادون قرمز است. این سبک از عکاسی ....تکنیک عکاسی مادون قرمز : 4 راه برای ثبت تصاویر Infrared

یک شکل جالب از عکاسی که می‌تواند تصاویر شما را تا حد بسیار زیادی تغییر داده و از آن حالت همیشگی و روتین دور کند، عکاسی مادون قرمز است. این سبک از عکاسی مدت زیادی است که وجود دارد و امروز، قرار است با هم نحوه‌ی ساخت تصاویر مادون قرمز را یاد بگیریم.

دقت داشته باشید که هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد، حتی در صورتی که تجهیزات لازم را نداشته باشد و یا نخواهد چیز اضافی را هم برای دوربینش بخرد.

بیایید در ادامه‌ی این مطلب با هم بررسی کنیم که به چه صورت می‌توان عکاسی مادون قرمز انجام داد.

پیشنهاد نویسنده : آموزش عکاسی استودیویی : هر آنچه برای شروع نیاز است بدانید !

امواج فروسرخ یا مادون قرمز ( Infrared ) چیست ؟
شرح تابش فروسرخ یا مادون قرمز در علم فیزیک به قسمتی از طیف امواج الکترومغناطیسی گفته می‌شود که طول موج آن‌ها بلندتر از نور مرئی و کوتاه‌تر از امواج رادیویی است. امواج فروسرخ در بازه بسامدی ۳۰۰ گیگاهرتز تا ۴۲۸ تراهرتز و طول موج ۱ میلی متر تا ۷۰۰ نانومتر قرار می‌گیرند.
منبع : ویکی‌پدیا

۱٫ عکاسی مادون قرمز با فیلتر مادون قرمز

اولین و در دسترس‌ترین روش برای عکاسانی که از دوربین‌های دیجیتال استفاده می‌کنند برای ورود به عکاسی مادون قرمز، خرید یک فیلتر است. فیلترها در واقع با فیلتر کردن تمام نورها، به غیر از مادون قرمز کار می‌کنند. این منجر به ثبت یک تصویر مادون قرمز بر روی سنسور دوربین شما خواهد شد.

چگونه از فیلترهای مادون قرمز استفاده کنیم ؟

استفاده از فیلترهای مادون قرمز سریع‌ترین مسیر برای ورود به این ژانر عکاسی است، اما کاملا بدون مشکل هم نیست. واقعیت این است که دوربین شما برای مقاومت در برابر نور مادون قرمز ساخته شده است، واقعیتی که برای شما به عنوان یک عکاس هم نتایج مثبت و هم منفی خواهد داشت. بیایید نگاهی به برخی از مواردی که باید بدانید و در نظر بگیرید داشته باشیم …

  • سنسور دوربین – دوربین‌های مختلف در هنگام عکاسی مادون قرمز با یک فیلتر بهتر یا بدتر عمل می‌کنند. البته این بستگی دارد که فیلتری که استفاده می‌کنید تا چه حد هر نور را کنترل می‌کند. یک فیلتر قوی به این معنی است که شما به نور بیشتری نیاز دارید و نتایج همیشه به اندازه‌ی کافی خوب نخواهند بود.
  • نشت نور – با توجه به مدت زمان نوردهی، لازم است قسمت دیگری از دوربین که امکان نوردهی را فراهم می‌کند بپوشانید، به غیر از لنزها؛ برای مثال گوشه‌ی فیلتر یا هود لنز. اگر نتوانید این کار را انجام دهید، نشت نور را در تصویر نهایی خود مشاهده خواهید کرد، و فضای بیرونی تصویر نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. اما آشکارترین منطقه‌ای که در یک دوربین DSLR نیاز به پوشش دارد، منظره یاب آن است.
  • نویز دوربین – اگر دوربین شما نسبت به نور مادون قرمز حساس نیست، در هر صورت در تصویرتان نویز دیجیتال خواهید داشت. فرقی ندارد که برای نوردهی مناسب سرعت شاتر را طولانی‌تر کنید و یا ایزو را بالا ببرید، در هر صورت باید نویز را بپذیرید.

نیاز به نوردهی طولانی دارید

همانطور که ذکر شد عکاسی مادون قرمز با یک فیلتر نیاز به نوردهی طولانی دارد، با این وجود این کار خیلی هم ساده نیست. در قدم اول شما به یک سه پایه احتیاج دارید، چرا که باید از لرزش‌های احتمالی دوربین جلوگیری کنید.

پس از آن باید برای جلوگیری از نشت نور تمامی منافذ دوربین خود را بپوشانید. استفاده از نوردهی طولانی به هر حال انتخاب بسیاری از عکاسان منظره است. بنابراین چه چیزی را بدست خواهید آورد ؟

اگر از مکانی عکاسی کنید که در آن رودخانه یا ابرهای متحرک وجود داشته باشد، نوردهی طولانی باعث می‌شود حرکت آنها به صورت ابریشمی ثبت شود که جلوه‌ای بسیار زیبا به عکس شما می‌دهد.

پیشنهاد نویسنده : ۱۵ تکنیک برای مستند سازی از زندگی شخصی در محیط خانه

کدام فیلتر بهتر است ؟

گزینه‌های زیادی در مورد فیلترهایی که می‌توانید خریداری کنید وجود دارد. بدیهی است، در صورت استفاده از هر مدل از این فیلترها از تولید کنندگان مختلف، نتایج متفاوتی را به دست خواهید آورد، باید فیلمی را انتخاب کنید که متناسب با سبک شما باشد. با این حال، همه‌ی این فیلترها همان کار را انجام می‌دهند، در واقع همه‌ی آنها در عکاسی مادون قرمز به شما کمک می‌کنند. عکس‌های این مقاله با استفاده از فیلتر Hoya R72 ثبت شده است.

تعادل رنگ سفید ( وایت بالانس )

برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه خود با استفاده از فیلتر مادون قرمز، بهتر است تعادل رنگ سفید را نیز تنظیم کنید. معمولاً عکاسان این کار را در مراحل پس پردازش تصویر انجام می‌دهند، با این وجود انجام این کار در دوربین نیز ممکن است.

روش مورد نیاز برای انجام این کار در داخل خود دوربین به شرح زیر است :

  1. ترکیب بندی را درست کنید و سعی کنید به دنبال نقطه‌ای در تصویر باشید که اثر نور خورشید را به صورت مستقیم مشاهده کنید، مثل آسمان.
  2. از نوردهی ۱۰ یا ۲۰ ثانیه‌ای استفاده کنید تا عکس خوبی داشته باشید.
  3. در طول نوردهی، دوربین خود را اندکی حرکت دهید تا تصویرتان تار شود.
  4. اکنون تصویر شما باید قرمز باشد و همچنین هیچ قسمت شارپی وجود نداشته باشد.
  5. اکنون به تنظیمات تراز سفیدی یا وایت بالانس دوربین خود بروید.
  6. گزینه‌ی تراز سفیدی سفارشی ( custom white balance ) را انتخاب کنید.
  7. عکسی که به تازگی گرفته‌اید را انتخاب کنید و از این گزینه برای تنظیم تراز سفارشی رنگ سفید استفاده کنید. اکنون همه‌ی چیزهایی که در تصویر شما قرمز است را تنظیم کرده و آن را سفید می‌کند.

لازم است تصویر را پردازش کنید

اگر تصمیم به استفاده از تراز سفارشی در دوربینتان نگرفتید، حالا باید تصویر خود را پردازش کنید. شما یک تصویر RAW دارید که بیشتر رنگ‌های آن قرمز است. اکنون می‌توانید تصمیم بگیرید که تصویر نهایی شما کاملا سیاه و سفید باشد و یا رنگ در آن وجود داشته باشد. در هر دو مورد، شما باید کانال‌های قرمز و آبی را برای رسیدن به این هدف تنظیم کنید.

۲٫ دوربین خود را برای عکاسی مادون قرمز آماده کنید

برای پروژه‌های جدی‌تر در مورد عکاسی مادون قرمز می‌بایست در مسیر تغییراتی اساسی در دوربین خود قرار بگیرید. لازم به ذکر است که پس از اصلاح، دوربین شما فقط برای عکاسی مادون قرمز مفید خواهد بود، بنابراین این کار را با دوربین اصلی خود انجام ندهید.

معمولا افرادی که این کار را انجام می‌دهند، دوربین دوم یا یک دوربین قدیمی را برای این منظور استفاده می‌کنند.

پیشنهاد نویسنده : آموزش عکاسی لانگ اکسپوژر : چگونه از تکنیک نوردهی طولانی استفاده کنیم ؟

چگونه این کار را انجام دهیم ؟

به یاد داشته باشید که بیشتر سازندگان دوربین، دوربینی را تولید می‌کنند که مانع از ورود نور مادون قرمز به داخل آن می‌شود؛ اما شما دوربین خود را اصلاح می‌کنید تا آن فیلتر مسدود کننده‌ی مادون قرمز را از مقابل سنسور دوربین خود حذف کرده و یک فیلتر مادون قرمز را در آن قرار دهید. این روندی است که انجام می‌دهید تا دوربین شما به نور مادون قرمز حساس شود.

مزایای آن چیست ؟

اکنون می‌توانید از این دوربین بسیار بیشتر از یک دوربین معمولی استفاده کنید، به جای اینکه فقط بتوانید از نوردهی طولانی در عکاسی استفاده کنید. این بدان معناست که تکنیک‌هایی مانند پنینگ و مادون قرمز امکان پذیر خواهد شد. شما قادر خواهید بود برای ثبت لحظه‌ها از نوردهی بسیار سریع‌تری استفاده کنید. به عبارت دیگر، شما کنترل هنری کاملی را از دوربین خود به دست خواهید آورد، فقط توجه داشته باشید که تصاویرتان کاملا مادون قرمز خواهند بود.

۳٫ دوربین‌های آنالوگ و عکاسی مادون قرمز

تصاویر مادون قرمز برای مدت زمان بسیار طولانی تولید شده‌اند، و مطمئناً عکاسی دیجیتالی را در خود دارند. ثبت عکس‌های مادون قرمز زیبا با دوربین‌های آنالوگ نیز ممکن است، اگرچه باید فیلم‌هایی را تهیه کنید که مخصوص این شکل از عکاسی باشند.

فیلتر مادون قرمز استفاده شده در دوربین دیجیتال این بار دیگر لازم نیست، چرا که این فیلم حساس به نور مادون قرمز است. با این حال، به هر حال ممکن است استفاده از فیلترها را در نظر بگیرید. همان فیلترهایی که باعث بهبود عکس‌های معمولی سیاه و سفید می‌شوند نیز می‌توانند همین کار را برای عکاسی مادون قرمز انجام دهند.

این بدان معنی است که فیلترهای کلاسیک زرد، نارنجی و قرمز باید در کیف دوربین شما همیشه همراهتان باشند. اگر تصمیم بگیرید که از یک فیلتر مادون قرمز استفاده کنید، مطمئناً کار خواهد کرد، اما دوباره بیشتر نور را مسدود می‌کند، یعنی شما در معرض یک نوردهی طولانی قرار می‌گیرید.

۴- تصاویر مادون قرمز را در مراحل پس پردازش تولید کنید

آخرین روش برای عکاسی مادون قرمز پردازش تصاویر پس از ثبت آنها است.

این بدان معناست که شما می‌توانید هر یک از عکس‌های موجود خود را انتخاب کرده و آنها را برای رسیدن به افکت مادون قرمز پردازش کنید. ارزش دارد عکسی را انتخاب کنید که در صورت عکاسی مادون قرمز خوب عمل کند.

به یک عکس منظره با شاخ و برگ‌های سبز فراوان و یک آسمان آبی با یک یا دو ابر فکر کنید. در مورد شیوه‌ی ویرایش تصاویر با استفاده از این تکنیک بعدا برایتان مقاله‌ای را تدوین خواهم کرد، پس منتظر باشید !

حالا نوبت شماست !

در این مقاله تمام اطلاعات مورد نیاز برای عکاسی مادون قرمز یا برای یافتن آن به شما داده شده است.

آیا این شکل از عکاسی را تا به امروز امتحان کرده‌اید ؟ اگر چنین است، از کدام یک از روش‌های فوق استفاده کرده‌اید، و آیا این برای شما اولویت دارد ؟

عکاسی مادون قرمز یک سبک کاملا سرگرم کننده است. اگر منتظر بیرون آمدن در یک روز آفتابی هستید، چرا مسیر پس پردازش را امتحان نمی‌کنید ؟ اگر از قبل تصاویر مادون قرمز دارید، چرا آنها را در نظرات با من به اشتراک نگذارید ؟ من دوست دارم تصاویر شما را ببینم !

پیشنهاد نویسنده : آموزش نقاشی با نور : دنیای شگفت انگیز نورها و رنگ‌ها !

امیدوارم مقاله‌ی ” تکنیک عکاسی مادون قرمز : ۴ راه برای ثبت تصاویر Infrared “ برایتان جذاب و مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید، همچنین اگر پرسشی وجود داشت آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1
دوره عکاسی مناسب شما در 10 ثانیه