تصویربرداری از زیر آب یکی از هیجان‌انگیزترین فعالیت‌هایی است که یک عکاس یا ‌‌‌‌فیلم‌بردار می‌تواند در طول زندگی خود تجربه کند. البته زمانی که صحبت از عکاسی و ‌‌‌‌فیلم‌برداری زیر آب می‌شود بیشتر افراد تصور می‌کنند، فقط تصویربرداری از جهان زیر آب و موجودات دریایی در این سبک از عکاسی جای می‌گیرد. در حالی که با پیشرفته شدن دورربین‌ها و صنعت تبلیغات، بسیاری از ویدیوهای تبلیغاتی و دنیای فشن و مد هم برای تولید آثار خلاقانه خود از ‌‌‌‌فیلم‌برداری زیر آب استفاده می‌کنند.

تصویربرداریمهم‌‌‌‌ترین و شاید ابتدایی‌‌‌‌ترین قدم برای تحقق این هدف این است که تجهیزات مخصوص تصویربرداری زیر آب داشته باشیم. قطعا‌‌‌‌ً نمی‌توان از هر تجهیزاتی در زیر آب‌ها استفاده و تصور کرد که جان سالم به در می‌برند!

بنابراین بیایید ابتدا با تجهیزات تصویربرداری از زیر آب آشنا شویم و بعد به سراغ دنیای شگفت‌انگیز زیر آب‌ها برویم.

تصویربرداری زیر آب چیست و چه وسایلی نیاز دارد؟!

تصویربرداری زیر آب شامل عکاسی یا ‌‌‌‌فیلم‌برداری می‌شود که در حین غواصی یا به کمک دستگاه‌های مخصوص از زیر آب ثبت می‌شود. برای انجام این کار به دوربین‌ها و لنزهای مخصوص ‌‌‌‌ضدآبی نیاز است، که بتوانند تصاویر را با وضوح بالا و بدون افت کیفیت، ثبت کنند.

تصویربرداریالبته برای تصویربرداری موفق از دنیای زیر آب تنها داشتن تجهیزات کافی نیست. در وهله بعدی باید تکنیک‌های این فرآیند را هم به خوبی آموزش ببییند تا تصاویر بی‌نظیری از دنیای زیر آب را به مخاطبان نشان دهید.

عکاسان و ‌‌‌‌فیلم‌برداران دنیای زیر آب فقط به دنبال مهره‌داران و بی‌مهرگان دریایی نیستند. هر چند ثبت تصاویر از موجودات دریایی همیشه با لذت خاصی همراه می‌شود. اما تصاویر کشتی‌های غرق شده و ویژگی‌های زمین شناسی اقیانوس‌ها هم طرفداران خاص خودش را دارد که نیازمند تجهیزات به خصوصی هستند.

برای ورود به دنیای زیر آب‌ها علاوه بر اینکه باید غواصی را یاد بگیرید و لباس مناسب غواصی به همراه داشته باشید، یک کوله بار از تجهیزات زیر آبی هم نیاز دارید که در ادامه درباره تک تک آنها صحبت می‌کنیم.

برای سفر و اکتشاف در دنیای زیر آب چه وسایلی نیاز داریم؟!

دنیای زیر آب‌ها، دنیای تاریکی است که برای اکتشاف بخش‌های مختلف آن در درجه اول به تجهیزات نورپردازی نیاز پیدا خواهید کرد. این تجهیزات علاوه بر اینکه باید ‌‌‌‌ضدآب باشند، باید بتوانند روشنایی مد نظر شما را هم ایجاد کنند. بعد از آن دوربین و لنز مخصوص تصویربرداری از زیر آب‌ها را باید تهیه کنید.

تصویربرداریشاید در نگاه اول خرید و انتخاب بهترین تجهیزات کمی سخت به نظر برسد. اما بعد از خواندن این مطلب به شما قول می‌دهیم به سادگی به سراغ خرید تجهیزات خود بروید. پس حواستان را به ما بسپارید و نگران هیچ چیز نباشید.

انتخاب دوربین برای عکاسی و ‌‌‌‌فیلم‌برداری از دنیای زیر آب

برای انتخاب دوربین گزینه‌های زیادی روی میز قرار می‌گیرند. شما می‌توانید از همان ابتدا به سراغ دوربین‌های ‌‌‌‌ضدآب Point And Shoot بروید که کاملاً برای عکاسی و ‌‌‌‌فیلم‌برداری از دنیای زیر آب طراحی شده‌اند. این دوربین‌ها کاملاً ساده بوده و اندازه کوچکی هم دارند. البته این دوربین‌ها را برای افراد حرفه‌‌ای پیشنهاد‌‌‌‌ نمی‌کنیم.

تصویربرداریاگر به صورت تفریحی در سواحل مختلف شنا می‌کنید و دوست دارید یادگاری از دنیای زیر آب هم ثبت کنید، بهترین انتخاب همین دوربین‌ها هستند که می‌توانند برای ثبت تصاویر خلاقانه و به نوعی سرگرمی، شما را در سفرها همراهی کنند.

همچنین اگر در این زمینه تازه‌کار هستید و می‌خواهید تجربه کسب کنید، این دوربین‌ها در کنار لنزهای خوب می‌توانند نقطه مناسبی برای شروع باشند.

دوربین‌های حرفه‌‌ای برای تصویربرداری زیر آب

افراد حرفه‌‌ای برای عکاسی از زیر آب‌ها معمولاً دوربین‌های حرفه‌‌ای کامپکت یا DSLR را انتخاب می‌کنند. این دوربین‌ها ممکن است به خودی خود ‌‌‌‌ضدآب باشند یا اگر نباشند نیاز به محفظه‌های دوربین پیدا می‌کنید.

نکته‌‌ای که برای خرید دوربین لازم است در نظر بگیرید ابعاد و وزن آن است. از آنجایی که عکاسی در زیر آب‌ها اتفاق چند دقیقه‌‌ای نیست و شاید ساعت‌ها شما را درگیر خود کند، باید به دنبال وسیله سبک‌تری باشید تا روند عکاسی برای شما آزاردهنده نباشد.

تصویربرداریمحفظه محافظ دوربین هم یکی از تجهیزات پرکاربرد عکاسی و ‌‌‌‌فیلم‌برداری از دنیای زیر آب محسوب می‌شود. بسیاری از افرادی که دوربین‌های ‌‌‌‌ضدآب تهیه می‌کنند هم از این محفظه‌ها برای اطمینان خاطر خود استفاده می‌کنند.

این محفظه‌ها از جنس پلی‌کربنات یا ترکیبی از پلی‌کربنات و آلومینیوم هستند تا از خیس شدن دوربین شما جلوگیری کنند. اما علاوه بر جلوگیری از خیس شدن می‌توانند فشارهای بالای آب را نیز که ممکن است برای دوبین خطرناک باشد، کاهش دهند.

پس بعد از انتخاب دوربین خود حتماً به فکر خرید یکی از این محفظه‌ها باشید و دقت کنید که محفظه، امکان دسترسی به کلیدهای دوربین را به شما بدهد تا بتوانید تنظمیات مورد نیاز خود را به شکل دستی انجام دهید.

بهترین دوربین های ضد آب سال 2019

تصویربرداری

DSLR در مقابل Mirrorless

یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از افراد را در زمان خرید دوربین برای تصویربرداری از زیر آب درگیر می‌کند، انتخاب از بین دوربین‌های بدون آینه و دوربین‌های DSLR است.

تصویربرداریاولین نکته که نباید آن را فراموش کرد شرایط زیر آب است. شکست نور در دنیای زیر آب متفاوت از سطح زمین بوده و نور به شکل دیگری تابیده می‌شود.

از طرف دیگر با وجود محفظه‌‌ای که برای دوربین خریداری کردید و عینک‌های غواصی، نگاه کردن از داخل منظره‌یاب دوربین عملاً بی معنی است. اینجاست که دوربین‌های بدون آینه شما را نجات خواهند داد.

البته اگر دوربین DSLR مجهز به Live View داشته باشید هم کارتان راه می‌افتد و عملکرد سریع و دقیقی از دوربین خواهید داشت. فقط فراموش نکنید که استفاده از دوربین‌های DSLR بدون فلاش در دنیای زیر آب بی‌فایده است. فلاش می‌تواند نور را به صحنه شما اضافه کند و رنگ‌هایی که در میان ستون‌های آب از بین رفته‌اند را در تصویرتان خلق کند. این کار را می‌توانید به کمک تجهیزات نورپردازی زیر آب هم انجام دهید.

انتخاب لنز برای عکاسی و ‌‌‌‌فیلم‌برداری از دنیای آب‌ها

بعد از انتخاب دوربین و محفظه، وسیله‌‌ای که شما را برای عکاسی از دنیای زیر آب همراهی می‌کند، لنز است. برای عکاسی از دل اقیانوس‌ها و دریاها، دو نوع لنز از سایر انواع آنها کاربرد بیشتری دارند.

لنزهای ماکرو برای تصویربرداری از فاصله نزدیک از سوژه به کار می‌روند. این لنزها برای افراد تازه‌کار می‌توانند مفیدتر باشند. فقط برای کار با آنها باید به اندازه کافی به سوژه نزدیک شد تا تصویری که ثبت می‌کنید باکیفیت باشد.

تصویربرداریدر مقابل افراد حرفه‌‌ای اغلب از لنزهای واید یا زاویه باز استفاده می‌کنند. هر چند این موضوع به سبک عکاسی شما هم مربوط می‌شود.

نکته‌‌ای که در زمان خرید لنز مخصوص دنیای زیر آب باید در نظر داشته باشید، لنزهایی با فاصله کانونی خیلی طولانی هستند. از آنجایی که این لنزها نور کافی را برای ثبت عکس فراهم‌‌‌‌ نمی‌کنند، به ندرت برای عکاسی زیر آب استفاده می‌شوند.

فراموش نکنید که در زمان تصویربرداری از زیر آب، معلق هستید و‌‌‌‌ نمی‌توانید برای ثبت تصاویر با وضوح بالا، از سرعت شاتر پایین استفاده کنید. چرا که تصاویر تار و بی‌کیفیت خواهند شد.

در ضمن برای عکاسی و ‌‌‌‌فیلم‌برداری از دنیای زیر آب باید به اندازه کافی به سوژه خود نزدیک باشید تا ذرات معلق موجود در آب، عکس و فیلم نهایی شما را زشت نکنند.

فراموش نکنید که قبل از خرید لنز حتماً سازگاری آن را با بدنه دوربین ‌‌‌‌ضدآب خود بررسی کنید. اگر در این زمینه به اندازه کافی تحقیقات نکرده باشید، می‌تواند برای شما دردسرساز شود.

چند انتخاب فوق العاده برای عکاسی از زیر آب

لنزهای بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند شما را برای عکاسی از دنیای زیر آب همراهی کنند. نکته مهم در زمان خرید لنز سازگاری آن با دوربین است. در این بخش ما 4 لنز پرطرفدار تصویربرداری زیر آب را به شما معرفی می‌کنیم.

تصویربرداریلنز کانن Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM یک لنز ماکرو تک کانونی است که فاصله کانونی 100 میلی‌متری دارد. این لنز لرزش‌گیر اپتیکال داشته و با وزن 600 گرمی خود می‌تواند از انتخاب‌های عالی برای عکاسی دنیای آب محسوب شود. برای آشنایی بیشتر با این لنز، مشخصات فنی آن در سایت دیدنگار قابل بررسی است.

لنز سیگما Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG Macro for Nikon یک لنز تله فوتو مجهز به فوکوس اتوماتیک است که می‌تواند تصویربرداری از سوژه‌های مختلف را ساده‌‌‌تر کند. این لنز با اندازه جمع‌وجور خود برای دوربین‌های نیکون با فرمت  FX / FullFrame طراحی شده است. کیفیت این لنز فوق‌العاده است. برای مقایسه این لنز با سایر مدل‌های مشابه کافی است سری به فروشگاه ما بزنید.

اگر به دنبال لنزهای واید هستید لنز سونی مدل Sony FE 24-240 f/3.5-6.3 oss می‌تواند برای شما مفید باشد. این یک لنز زوم با فاصله کانونی 24 تا 240 میلی‌متری است که همه چیز از زاویه واید تا تله فوتو را در یک فاکتور فرم کامپکت به خوبی پوشش دهد. دامنه پوشش این لنز بی‌نظیر است. اگر به عکاسی از حیوانات دریایی علاقه دارید، با ابن لنز می‌توانید زیباترین بوکه‌ها را در پس‌زمینه ایجاد کنید. نقد و بررسی این محصول را می‌توانید در صفحه اختصاصی‌اش مرور کنید.

تصویربرداریلنز نیکون Nikon AF-P Nikkor 10-20mm F4.5-5.6G VR هم از دیگر انتخاب‌های فوق‌العاده برای تصویربرداری از دنیای زیر آب محسوب می‌شود. این لنز که در دسته لنزهای سوپرواید قرار می‌گیرد با فاصله کانونی کم در بازه ۲۰-۱۰ میلی‌متر، امکان عکس‌برداری از یک فضای بزرگ در فاصله‌‌ای کم را فراهم می‌کند. این لنز زاویه دید منحصر به فرد خود را دارد. برای اطمینان از انتخاب خود، پیشنهاد می‌کنیم هدف خود را با مشاوران متخصص ما در میان بگذارید، تا بهترین و مناسب‌ترین خرید را در آرامش تجربه کنید.

خب با انواع لنز و دوربین‌ها آشنا شدید. حالا نوبت به فیلتر و تجهیزات نورپردازی می‌رسد. آماده‌اید؟

دوربین فوجی فیلم XP140

تصویربرداری

فیلترهای تصحیح کننده رنگ برای عکاسی زیر آب

تصاویری که از دنیای زیر آب‌ها ثبت می‌کنید، حتی اگر آنها را از پشت نور خورشید بگیرید، کمی متمایل به سبز یا آبی هستند. این موضوع به دلیل قوانین شکست نور در آب اتفاق می‌افتد.

بنابراین برای طبیعی کردن این رنگ‌ها به فیلترهای تصحیح کننده رنگ نیاز خواهید داشت. این فیلترها که در جلوی لنز قرار می‌گیرند می‌توانند طول موج رنگ‌های خاصی را به تصویر شما اضافه یا کم کنند.

تصویربرداریفیلترهای رنگی متنوعی در بازار وجود دارند که می‌توانند برای تصویربرداری زیر آب مناسب باشند، اما رایج‌‌‌‌ترین آنها فیلترهای قرمز است. این فیلترها طول موج‌های سرد را کاهش داده و تصاویر شما را کمی گرم‌‌‌تر می‌کنند.

این فیلترها به خصوص زمانی به کارتان خواهند آمد که بخواهید با نور طبیعی عکاسی کنید. پس برای این کار باید فلاش خود را کنار بگذارید. چرا که نور فلاش باعث می‌شود رنگ‌های واقعی سوژه برگردد و استفاده از فیلترها به نوعی بدون تاثیر خواهد شد.

تجهیزات روشنایی در زیر آب

برای تماشای دنیای زیر آب‌ها به نور نیاز خواهید داشت. در این بین فلاش‌های زیر آب یا استروب‌ها هستند که می‌توانید آنها را به دوربین خود متصل کرده و سوژه‌تان را روشن‌‌‌تر ببینید. عکاسان حرفه‌‌ای معمولاً از چندین استروب برای تصویربرداری دنیای زیر آب استفاده می‌کنند. به خصوص اگر بخواهند با لنزهای واید عکس‌برداری کنند.

تصویربرداریعلاوه بر استروب‌ها بد نیست فوکوس نور را هم به تجهیزات روشنایی خود اضافه کنید. این تجهیزات به گونه‌‌ای طراحی می‌شوند که بتوانید سوژه خود را در دنیای زیر آب روشن‌‌‌تر کنید تا تصویر شما جذاب‌تر ثبت شود. چراغ‌های فوکوس از نظر ظاهری مشابه چراغ‌های معمولی‌اند. آنها می‌توانند یک زاویه پرتوی باریک ایجاد کرده و به اندازه 300 لامپ روشنایی تولید کنند.

البته برای خرید چراغ‌های فوکوس باید درجه عمق آنها را بررسی کرده و مقاومت آنها نسبت به خوردگی را نیز بسنجید تا از عمکلرد مفید آنها در دنیای زیر آب مطمئن باشید.

تا اینجا با مهم‌‌‌‌ترین تجهیزاتی که باید با خود به دل اقیانوس‌ها و دریاها ببرید، آشنا شدیم. برخی تجهیزات جانبی هم هستند که گاهی فراموش کردن آنها می‌تواند دردساز باشد. یکی از آنها کابل‌های همگام‌سازی و کابل‌های فیبر نوری است. این کابل‌ها برای اتصال بندهای شما به محفظه دوربین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تجهیزات جانبی برای عکاسی و ‌‌‌‌فیلم‌برداری از دنیای زیر آب

در واقع به کمک کابل‌های همگام‌سازی و کابل‌های فیبر نوری است که می‌توانید بین قطعات مهم اتصال برقرار کنید تا عملکرد و سرعت بهتری در ثبت تصاویر داشته باشید.

تصویربرداریباتری‌های قابل شارژ تجهیزات دیگری هستند که نباید فراموش‌شان کنید. باتری‌ها برای استروب‌ها، فوکوس نور و وسایل دیگر شما استفاده می‌شوند. در زمان خرید مطمئن باشید که باتری‌ها با محیط‌های آبی سازگار باشند و کاملاً مقاوم باشند.

در نهایت فراموش نکنید که تعدادی کارت حافظه برای ذخیره‌سازی عکس‌ها و فیلم‌های خود به همراه داشته باشید. همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، تصویربرداری از دنیای زیر آب معمولاً چند ساعتی طول می‌کشد و شاید لازم باشد تجهیزات بیشتری برای ذخیره‌سازی همراه خود داشته باشید.

برای ثبت دنیای زیر آب آماده‌اید؟!

تصویربرداری و ‌‌‌‌فیلم‌برداری از دنیای زیر آب به تجهیزات و دانش زیادی نیاز دارد. شاید تصور کنید اولین قدم خرید تجهیزات است؛ اما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا به کمک دوربین‌های ‌‌‌‌ضدآب ساده چند باری عکاسی از این دنیای عجیب را تجربه کنید تا به حرفه‌ای بودن این سبک از عکاسی پی ببرید.

تصویربرداریدر واقع عکاسان زیر آب علاوه بر اینکه نیاز به تجهیزات حرفه‌‌ای و اصولی دارند، باید ورزشکار بوده، توان بدنی خوبی داشته باشند و دانش زیادی از فیزیک نور هم پیشه راه خود کنند. خلاصه برای این تجربه هیجان‌انگیز نه تنها انگیزه کافی نیست بلکه مهارت جسمی و اطلاعات دقیق نیز باید داشته باشید تا به بهترین نتیجه برسید.

در این بخش با تجهیزاتی که در این مسیر به کار شما می‌آیند آشنا شدیم. حال شما بگویید که برای عکاسی زیر آب چه می‌کنید و چه تجهیزاتی دارید؟! آیا تا به حال این دنیای شگفت‌انگیز را از نزدیک دیده‌اید؟! در بخش دیدگاه‌ها، نظرات خود را برای ما بنویسید و این مقاله را با دوستان عکاس خود به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

عکاسی از مناظر شهرهای ساحلی

دسته بندی ها: