بهترین زمان برای عکاسی طبیعت

در این سری مقالات قصد داریم شما را با تکنیک های عکاسی طبیعت در قالب 11 مقاله‌ی مختصر اما کاربردی آشنا کنیم. در ششمین مقاله از این سری، با عنوان ” بهترین زمان برای عکاسی طبیعت ” می‌توانید، با یک راهکار ساده و موثر آشنا شوید.

این تجربه شاید تنها برای عکاسان طبیعت ملموس و قابل درک باشد. گروه ما برای ثبت عکس اصلی از طبیعت گردی در پارک ملی ( Yosemite ) حدود دو ساعت رانندگی کرد. مقصد عکس نهایی ما قله‌ی زیبای ( Half Dome ) در هنگام غروب آفتاب بود. تقریبا 30 دقیقه‌ی نهایی برای رسیدن به این مقصد زیبای عکاسی طبیعت را همه‌ی تیم با استرس زیادی طی کرد و همه‌ی ما مدام به ساعت و جی پی اس ( GPS ) خود نگاه می‌کردیم. تمام نگرانی ما این بود که به لحظه‌ی طلایی روز در هنگام ثبت این منظره برسیم. اهمیت توضیح بهترین زمان برای عکاسی طبیعت و در اصطلاح، زمانبندی در عکاسی طبیعت در همین جا است.

مقاله پیشنهادی
فضای منفی در عکاسی | تکنیکی کاربردی

چرا زمانبندی در عکاسی طبیعت اهمیت دارد؟

ما دقیقا راس غروب به منظره‌ی زیبایی که به تانل ویوو ( Tunnel View ) معروف است، رسیدیم. به سرعت از وَن‌مان بیرون پریدیم و خودمان را به بهترین محل و منظره برای ثبت عکس نهایی رساندیم. منظره‌ای زیبا از لایه‌های درهم تنیده‌ی صخره‌ها در نور کهربایی رنگی که بر روی نوک قله می‌درخشید. منظره‌ای که تا به امروز تنها در عکس دیگران دیده و تحسین کرده بودم و برای آن که هیچ چیز از این زیبایی را از دست ندهم، چندین و چند عکس گرفتم. زمانبندی در عکاسی طبیعت ، هنگامی اهمیت خود را نشان می‌دهد که، شما بدانید در یک سفر، بهترین زمان برای عکاسی طبیعت از تصویر نهایی مد نظرتان، چه زمانی است؛ و اگر زمانبندی درستی نداشته باشید ممکن است تمامی سختی سفری که به جان خریده‌اید را براحتی از دست بدهید.

این عکس از نظر من یک جلوه‌ی بصری زیبا و پر از ابهام دارد که در نتیجه‌ی ترکیب فاصله‌ی مه‌آلود بین من و سوژه و نور فوق‌العاده‌ی غروب آفتاب بدست آمده است. در واقع این عکس تنها به منظور به تصویر کشیدن قله‌ی کوه ( Half Dome ) در هنگام غروب خورشید تنظیم شده که درنتیجه، تپه و درختان تصویر پیش زمینه، تیره گردیده است. این بدان علت است که من عمدا باید کمی صبر می‌کردم تا در نوری کمتر، بتوانم بهترین شات را از منظره‌ی روبرو، آن گونه که در ذهن داشتم، به ثبت برسانم. نکته‌ی جالب اینکه بسیاری از همراهان ما با کاهش نور طبیعی منطقه، محل را ترک کرده بودند و ابراز می‌کردند عکس‌های آخرشان از منظره بعلت کمبود نور، دچار تیرگی و تاری است.

بهترین زمان برای عکاسی طبیعت و وابستگی آن به تجهیزات و ذهنیت شما

اما من که در این سفر عکاسی از یک دوربین DSLR فوق‌العاده بهمراه لنزهای تله فتوی ( Telephoto ) باکیفیت و همچنین سه پایه دوربین برخوردار بودم، توانستم این عکس را در زمانی که بسیاری از دوستانم محل را ترک کرده بودند، به ثبت برسانم.

برخی از سه پایه های دوربین عکاسی در فروشگاه دیدنگار

اما منظور من از ارائه‌ی مقاله‌ی بهترین زمان برای عکاسی طبیعت دقیقا همین نکته است. جایی که با دقت در زمانبندی در عکاسی طبیعت بدانید؛ چه منظره‌ای را با چه نور و قاب‌بندی‌ای می‌خواهید ثبت کنید. گاهی وقت‌ها باید پنج یا شش دقیقه صبر کرد تا پترن ابرهای آسمان تغییر کند و یا این که تنها 5 یا 6 ثانیه صبر کرد تا یک ماشین از کادر تصویر شما خارج شود. بهترین توصیه برای زمانبندی در عکاسی طبیعت ، صبر است. اگر در عکاسی طبیعت صبور باشید، نهایتا تصویر و قاب‌بندی ایده‌آل‌تان نمایان خواهد شد.

زمانبندی در عکاسی طبیعت

استفاده از تکنیک ها و ابزارهای ویرایش در عکاسی طبیعت

اکنون به شما می‌گویم که عکس بالا را چگونه به کمک تکنیک عکاسی HDR به ثبت رساندم. عکس بالا سمت راست، اولین و عکسی با تنظیمات معمول صحنه است. من برای ثبت این عکس به کمک تکنیک HDR ، پنج عکس با نوردهی‌های مختلف ثبت کردم. نورسنجی من در عکس اول دقیقا برمبنای قله‌ی کوه ( Half Dome ) بوده است. عکسی که در سمت چپ تصویر اصلی وجود دارد، پس از ویرایش عکس در نرم‌افزار فتوماتیکس ( Photomatix ) بدست آمده است؛ که از نظر من نسبت به عکس پایه ( عکس سمت راست ) پیشرفت چشم گیری دارد. در این عکس ناگهان تمام جزئیات و پترن تپه‌ی پیش زمینه، نمایان شده تا این عکس هر چه بیشتر به واقعیت صحنه‌ی چشم‌گیری که با چشمان خود شاهد آن بودم، نزدیک‌تر شده باشد. همچنین در دوردست و در گوشه‌ی بالای تپه‌ها، یک حالت کلاسیک و قدیمی بوجود آمده که حقیقتا تنها بوسیله‌ی نورپردازی و بدون کمک نرم‌افزار ویرایش تصویر، دست‌یافتنی نبوده است.

برخی از مقالات عکاسی HDR
تکنیک های عکاسی طبیعت : عکاسی HDR در طبیعت
تکنیک عکاسی HDR : ده اشتباه رایج در ثبت عکس های HDR و راهکارهای مقابله با آن – بخش 2
آموزش عکاسی HDR : معرفی 10 اشتباه رایج در عکاسی HDR و راهکارهای مقابله با آن
آموزش براکتینگ و تنظیمات براکتینگ برای عکاسی HDR
عکاسی HDR چیست؟ مقدمه ای بر عکاسی اچ دی آر برای عکاسان تازه کار
چطور با دوربین عکاسی خود عکس های HDR ثبت کنیم؟

این تصویر را بقدری دوست داشتم که برای غنی‌تر کردن آن، از نرم‌افزار فتوشاپ ( Photoshop ) کمک گرفتم. بوسیله‌ی ابزار ( Auto Tone ) در فتوشاپ، آبی زیبا و غنیِ این تپه در پیش زمینه، جلوه‌ی بصری زیباتری پیدا کرد و به حقیقت این صحنه‌ی زیبا، نزدیک‌تر شد. سپس بوسیله‌ی یک براش ( Brush ) بزرگ و تا حدود تنها 10 درصد، حجم نوردهی نوک قله را بیشتر کردم تا کنتراست آن با بخش پایینی تصویر، بیشتر نمایان گردد. این کار باعث شد که از مرکز فریم به سمت آسمان، تصویری بمراتب جذاب‌تر بدست آید و چشم ما در این تصویر دوست دارد که از بخش‌های تاریک‌تر، توجه خود را به سمت درخشش زیبای قله در هنگام غروب بیاورد.

بهترین زمان برای عکاسی طبیعت

صبور باشید و تصویر نهایی خود را طبیعی نگاه دارید.

آسمان این تصویر هم همچنان جای کار دارد و بوسیله‌ی ابزارهایی می‌توان آن را به رنگ آبی روشن درآورد، اما همانطور که بارها گفتم، در عکاسی طبیعت اهمیت بسیاری دارد که عکس نهایی شما چهره‌ای طبیعی و ساده داشته باشد. بهترین زمان برای عکاسی طبیعت وابستگی کاملی به تصویر نهایی ایده‌آلی دارد که در ذهن خود داشته‌اید. در آخر دوباره تکرار می‌کنم، اصلی‌ترین ابزار برای ثبت عکس‌هایی ایده‌آل و زمانبندی در عکاسی طبیعت ، وابستگی کامل و مستقیمی به میزان صبور بودن شما دارد.

در مجله‌ی اینترنتی وب سایت دیدنگار ، مقالات و پرونده‌های جامعی در رابطه با ترفندهای عکاسی طبیعت و تکنیک‌های عکاسی طبیعت وجود دارد. علاقه‌مندان به این سبک زیبا و دوست داشتنی از عکاسی می‌توانند این مقالات را مطالعه کرده و از تجربه‌ی عکاسان بنام دنیا بهره‌مند گردند.

برخی از مقالات عکاسی طبیعت و لنداسکیپ
آموزش عکاسی از مناظر شهرهای ساحلی در ساعت آبی !
آموزش عکاسی انتزاعی از طبیعت
7 تکنیک بی‌نظیر عکاسی از طبیعت !
اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت
مبانی و اصطلاحات نورپردازی مقدماتی
آموزش عکاسی از ابرها ، المان‌های جذاب طبیعی
آموزش عکاسی پانوراما با درون

.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله تکنیک های عکاسی طبیعت : بهترین زمان برای عکاسی طبیعت برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: