فیلتر ژل رنگی یک قطعه شفاف است که از پلاستیک درست شده و در برابر حرارت مقاوم است. این فیلترها در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام کاربرد خاصی دارند.

فیلترهای ژل رنگی می‌توانند با اعمال تغییراتی در رنگ نور، نور ایجاد شده توسط فلاش یا اسپیدلایت را تا حد زیادی تغییر دهند.

اگر نمی‌خواهید از پردازش نرم افزار درون دوربین یا پس پردازش توسط فتوشاپ یا لایت روم استفاده کنید، ایجاد جلوه‌های ویژه رنگ و نور در عکس‌های شما با استفاده از فیلترهای ژل رنگی به سادگی امکان پذیر است.

افرادی که از دوربین‌های DSLR و فلاش‌های خارجی مثل اسپیدلایت استفاده می‌کنند، می‌توانند این فیلترها را روی منبع نور خود قرار دهند. یادتان باشد که امکان نصب فیلتر ژل رنگی روی فلاش پاپ آپ خود دوربین وجود ندارد.

فیلتر ژل ساده

بیشتر اوقات، فیلتر ژل رنگی فقط یک ورق شفاف از مواد ساده‌ای مثل پلاستیک است که یک رنگ روی آن قرار گرفته. گاهی مشاهده می‌شود که عکاسان فیلترهایی با رنگ‌های مختلف را با هم ترکیب می‌کنند یا آنها را در طرفین فلاش قرار می‌دهند تا به جلوه‌ای متفاوت دستیابی پیدا کنند.

این تنها به خلاقیت شما بستگی دارد، می‌توانید از حلقه‌های اتصال نیز استفاده کنید تا خلاقیت بیشتری در نصب ژل‌های رنگی داشته باشید.

بهبود منبع نور

یکی از موارد استفاده در فیلترهای ژل رنگی، بهبود نتایج عکس‌های ثبت شده با استفاده از فلاش است، زمانی که نور اصلی شما از طریق یک لامپ تنگستن یا فلئورسنت بدست می‌آید. گاهی اوقات استفاده از وایت بالانس‌های مختلف در هنگام استفاده از لامپ‌های رشته‌ای می‌تواند رنگ تصویر را به سمت زرد متمایل کند و این مورد را نیز فیلتر ژل رنگی خنثی می‌کند.

همین تکنیک با فیلترهای ژل فلورسنت و تنظیم وایت بالانس روی فلورسنت نیز کار می‌کند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
Hi-Sync یا HSS چیست و چه کاربردی دارد ؟

استفاده از فیلترهای چندگانه

فیلترهای ژل رنگی با فلاش‌ها و اسپیدلایت‌هایی که با دوربین و شاتر آن همگام می‌شوند، بسیار خوب کار می‌کند. به عنوان مثال، هنگامی که در خارج خانه عکاسی می‌کنید و می‌خواهید از یک اسپیدلایت برای بهبود نور استفاده کنید، می‌توانید یک از یک فیلتر سبز یا قرمز استفاده کنید تا نتایج بسیار بهتری داشته باشید.

زاویه‌های عجیب و غریب

فراتر از تغییر دادن رنگ نور با استفاده از فیلترهای ژل رنگی بر روی فلاش، می‌توانید ترکیب‌های رنگی جذابی را نیز به دست آورید. استفاده از چندین فیلتر در کنار یکدیگر و در زوایای مختلف منبع نور، می‌توانند نتایج جالبی را به وجود آورند.

تغییر حالت صحنه

یکی دیگر از موارد استفاده از فیلتر ژل رنگی با دوربین DSLR و فلاش خود، تلاش برای تغییر حال و هوای تصویر است. شاید بخواهید احساس خشم یا انزجار را به سوژه خود بدهید. استفاده از فیلتر ژل قرمز می‌تواند تا حد زیادی بر روی خلق و خوی عکس از دیدگاه بیننده تأثیر بگذارد.

شبیه سازی جلوه‌های آتشین

هنگام عکاسی به صورت دسته جمعی و با حضور خانواده در مقابل شومینه، هر چه آتش آن شعله‌ورتر باشد جذاب‌تر به نظر خواهد رسید. اگر اواسط تابستان است و شما نمی‌توانید آتش واقعی داخل شومینه خود داشته باشید، سعی کنید یک یا چند فیلتر ژل قرمز را روی فلاش خود قرار دهید. یک فلاش با رنگ قرمز می‌تواند آتش را در شومینه شبیه سازی کرده و حس گرمای بیشتری به عکس بدهد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
عکاسی از محصول : ثبت تصاویر خارق‌العاده برای وبسایتتان !

خلاقانه از فیلتر ژل رنگی استفاده کنید

در آخر می‌توانید با استفاده از فیلترهای ژل رنگی در عکاسی خلاق شوید. با کمی تمرین و ممارست در یادگیری، می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده‌ای را با این تکنیک ثبت کنید. می‌توانید از ترکیب چند فیلتر استفاده کنید یا آنها را در زوایای مختلف بچینید. تمام اینها به سلیقه و خلاقیت شما در عکاسی و استفاده از فیلتر ژل رنگی برای فلاش یا اسپیدلایت است.

امیدوارم از مقاله ” تکنیک استفاده از فیلتر ژل رنگی در عکاسی “ لذت برده باشید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

دسته بندی ها: