سفرنامه عکاسی _ بوم گردی از دیدعکاسی با قلم استاد سهیل قنبرزاده

یکی از دغدغه‌های عکاسان، شناسایی محل‌های مطلوب برای سفرهای عکاسی می‌باشد؛ در این عرصه سعی داریم تا با به اشتراک گذاشتن موقعیت‌های تجربه شده، به معرفی مکان‌های مناسب عکاسی بپردازیم.

 

 

من سهیل قنبرزاده هستم و طی مدت 15 سال گذشته که در عرصه عکاسی اجتماعی و قوم نگاری فعالیت کرده‌ام. در این مقاله قصد دارم بخشی از تجربه‌های شخصی‌ام را با شما درمیان بگذارم. بیشتر حوزه کاری من در استان گلستان بوده، استانی سرسبز و پر از اقوام مختلف !

شاید در نگاه اول این استان را یک استان همانند مازندران و گیلان بدانید اما این استان با اینکه در منطقه شمالی ایران واقع شده جزو استان‌هایی می‌باشد که دچار بحران آب و خشک‌سالی شده‌است و بسیاری از روستاهای این استان از کم آبی رنج می‌برند.

مهمترین منبع درآمدی در این استان کشاورزی، دامداری و بخش کمتری در حوزه صنعت و بازرگانی می‌باشد.

 

سفر عکاسی

 

در این استان می‌توان مجموعه‌ای از سایت‌های باستانی را دید که در مجموع بیانگر قدمت این منطقه جغرافیاییست که با کشور ترکمنستان هم مرز می‌باشد.

شاید برای آغاز عکاسی در این استان بتوان ابتدا به مرکز استان یعنی شهر گرگان اشاره نمود.

 

سفرنامه گرگان

 

یکی از قدیمی‌ترین بازارهای منطقه شمال کشور در گرگان قرار دارد؛ بازار سنتی نعلندان .

 

گردشگری گرگان

سفرنامه عکاسی

 

در این بازار که بیشتر کسبه مشغول فروش میوه و محصولات کشاورزی هستند به‌راحتی می‌توانید عکاسی کنید. جالب است بدانید این مردم با دوربین و عکاسان بین المللی کاملاً آشنا هستند و شما بدون دردسر می‌توانید عکاسی کنید.

 

عکاسی گردشگری

 

در دل این بازار می‌توانید مسجد جامع گرگان را هم‌ببنید که مناره آن از دوره سلجوقیان باقی‌مانده و برای علاقه مندان به تاریخ و عکاسی معماری از جذابیت بالایی برخوردار است.

 

سفرنامه عکاسی

 

در پشت بازار نعلبندان محوطه پارکینگ جدید وجود دارد که متاسفانه نمایی نامناسبی نسبت به بافت سنتی را در این محل ایجاد کرده‌است. در روبروی این پارکینگ یکی از خانه‌های قدیمی گرگان به نام خانه امیر لطیفی قرار دارد که در حال حاضر موزه مردم شناسی می‌باشد. در آخرین سفری که به این خانه داشتم متاسفانه شاهد این بودم که جلوی عکاسی را می‌گرفتند و در این محل عکاس خانه‌ای راه انداختند که تحویل بخش خصوصیست و به جهت ایجاد در آمد زایی، مانع از عکاسی مسافران در این محل می‌شدند.

 

گردشگری گرگان

سفرنامه عکاسی

 

در مجموعه خانه‌های قدیمی گرگان می‌توان به‌ خانه شیرنگی و تقوی اشاره نمود که اداره میراث فرهنگی در این محل واقع شده است. برای عکاسی صبح زود به این محل مراجعه نمایید تا بدور از شلوغی اداری عکاسی کنید، در ضمن نور صبح برای عکاسی معماری بهتر است. در جنب این مجموعه خانه باقری ها می‌باشد که تبدیل به بازارچه صنایع‌دستی شده و محیط نسبتاً مناسبی برای عکاسی دارد.

 

عکاسی معماری

 

امامزاده نور با برج خاص خود در میان این سه‌خانه به‌راحتی جلب توجه می‌کند.

 

 

عکاسی معماری

 

پس از عبور از کوچه‌ها به سبزه مشهد می‌رسید پر از بناهای قدیمی و بازاری سنتی با اهالی که به دوربین شما لبخند می‌زنند.

 

سفرنامه عکاسی

سفرنامه عکاسی

 

در شهر گرگان دو بازار هفتگی وجود دارد که برای عکاسی مناسب است:

چهارشنبه بازار که پر از محصولات کشاورزی و اقلام مورد نیاز روزمره است و جمعه بازار که بیشتر به‌خرید و فروش پرنده و مرغ و خروس می‌پردازند.

 

سفرنامه عکاسی

 

یادی کنید از استاد ساز ایران ، استاد محمدرضا لطفی در محلی به دور از هیاهوی شهر آرام و با وقار آرمیده.

برای صرف ناهار می‌توانید به اشپزخانه سرحدی واقع در دل بازار نعلبندان اعتماد کنید ( قدیمی و با کیفیت )

منظره مشرف به شهر گرگان را می‌توانید در منطقه هزارپیچ بیابید. اینجا در غروب یا طلوع نمای بهتری داره ولی اگر زمان محدود هست پیشنهاد می‌کنم از این نما صرف نظر کنید .

 

سفرنامه عکاسی

سفرنامه عکاسی

 

برای تنوع و رهایی از شهر می‌توانید با کمی ماشین سواری به سمت جنوب شهر گرگان حرکت کنید و به منطقه ناهارخوران برسید. در اواسط بلوار ناهارخوران به جنگل النگدره می‌رسید، جنگلی زیبا با امکانات مناسب برای استراحت چند ساعته که در اواسط آبان تا اواسط آذر بسیار دیدنی می‌شود. قبل از ورود به جنگل ملزومات خود را تهیه نمایید (مغازه‌های داخل جنگل ممکن است امکانات لازم را نداشته باشند).

این جنگل تقریبا امن است و در فصل‌های مختلف ممکن است شاهد حضور گراز و شغال باشید!

 

 

صبح‌های زود در این جنگل احتمال مه آلودگی و ایجاد مناظر بسیار زیبا در بین درختان است که برای عکاسان یک موقعیت خارق‌العاده را خلق می‌کند. در جنگل النگدره درختان بلوط زیادی خواهید دید که در زبان محلی به آن مازو می‌گویند.

برای شام شاید بد نباشه به رسم گرگانی‌ها به جیگرکی‌های محل سربزنید!

 

سفرنامه عکاسی

جگرکی گرگان

 

برای استراحت شبانه به هتل‌ها و مهمانپذیرها مراجعه کنید، برای کاهش هزینه سفر می‌توانید از خانه‌های اجاره‌ای هم استفاده کنید.

 

سفرنامه عکاسی

سفرنامه عکاسی

 

در کل مردم گرگان، مردمی خونگرم هستند که با کمی روابط عمومی خوب که هرعکاس باید بلد باشه می‌تونید مهمون خانه‌هاشون باشید.

 

سفرنامه عکاسی

 

تمامی نکات این مقاله تجربه شخصی بنده در عین سفرهای عکاسی مختلف در شهرگرگان است که در این مقاله با شما درمیان گذاشتم.

موفق باشید و در صورت داشتن سوال و نکته نظر در رابطه با عکاسی از زیبایی‌های طبیعی گرگان، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

« سهیل قنبرزاده مدرس عکاسی در دانشگاه های کشور و آموزشگاه دیدنگار »

 

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: