دوربین a9 شرکت سونی دارای قابلیت فوکوس خودکار هوشمند و منویی جدید در آپدیت نسخه 5.0 شد

بروزرسانی firmware sبه نسخه 5

شرکت سونی بروز‌رسانی مهمی را برای سیستم عامل دوربین بدون آینه‌ی سونی a9 ، منتشر کرد که شامل حالت‌های فوکوس خودکار هوشمند (AI-driven AF)، بهبود کیفیت تصویر و تغییراتی در تنطیمات منو بمنظور استفاده‌ی بهتر می‌باشد.

ویژگی برجسته‌ی سیستم عامل نسخه 5.0، حالت ردیابی آنی سونی (Real-Time tracking) است که از الگوریتم هوشمند شناسایی برای تشخیص و ردیابی سوژه استفاده می‌کند. حالت ردیابی آنی در کنار فوکوس خودکار آنی چشم (Real-Time Eye AF) کار می‌کند. فوکوس خودکار آنی چشم، نسخه‌ی بروز‌شده‌ی حالت پرطرفدار فوکوس خودکار دنبال کننده‌ی چشم سونی (eye-tracking AF) است که بصورت هوشمندانه باعث می‌شود فوکوس بر روی چشم سوژه باقی بماند. فوکوس خودکار آنی چشم با نیم فشاری بر روی دکمه‌ی شاتر کار می‌کند و بدنبال کردن چشم سوژه ادامه می‌دهد، حتی اگر چشم در حین تصویربرداری موقتاٌ بسته یا ناپیدا شود.

هوش مصنوعی هیبریدی سریع نیز به دوربین a9 سونی اضافه شده است. طبق اظهارات شرکت سونی، هوش مصنوعی هیبریدی سریع، فوکوس دقیق‌تر و یکنواخت‌تری را حین فیلمبرداری فراهم می‌آورد؛ حتی اگر زمانی وسیله‌ای از جلوی سوژه عبور کند.

شرکت سونی درباره‌ی نمای کیفی تصویر اظهار دارد که سیستم عامل نسخه 5.0 به‌طرز قابل توجهی فرآیند تصویربرداری را بهبود داده است که ظرفیت‌های حسگر فول فریم (full-frame sensor) را به حداکثر می‌رساند. شرکت سونی صراحتاٌ اظهار داشت که این دوربین دارای حالت تعادل خودکار رنگ سفید (auto white balance) است و تغییرات ظریف در نور را دقیق‌تر ثبت می‌کند که طیف رنگی بهتری را فراهم می‌آورد.

درباره‌ی بخش نرم‌افزاری دوربین a9 ، شرکت سونی منوی تنظیمات را تغییر داده است و تعدادی قابلیت که گفته می‌شود مشتریان تقاضای آن‌ها را داشته‌اند را به آن اضافه نموده است تا روند کاری و کاربرد این دوربین را بهبود بخشد. شرکت سونی یک منوی جدید صفحه کلید من (my dial menu) را مخصوصاٌ بمنظور اصلاح منوی کلیدهای دلخواه و بهبودی بخشیدن به حسگر لمسی (touchpad) به دوربین خود اضافه کرده است. قابلیت نشانه گذاری جدیدی نیز افزوده شده است و قابلیت کارت دوگانه (dual-card) را بهبود داده است. در زیر، اسکرین شات‌هایی از منوی تنظیمات دوربین a9 سونی را مشاهده می‌کنید که توسط شرکت سونی بمنظور تاکید بر تغییرات و ویژگی‌های جدید ارائه شده است.

بخاطر داشته باشید زمانیکه سیستم عامل دوربین a9 خود را بروزرسانی کردید، تمامی تنظیمات به حالت تنظیمات کارخانه باز می‌گردد و دیگر قادر به بازگرداندن بروزرسانی‌های پیشین نخواهید بود. شرکت سونی پیشنهاد می‌کند تنظیمات پرکاربرد خود را قبل از بروزرسانی یادداشت کنید تا پس از بروزرسانی بتوانید آن‌ها را دوباره اضافه و اصلاح کنید. سونی همچنین درباره‌ی این بروزرسانی خاص، هشدار داد که شاید بخواهید قبل از اینکه برای تصویربرداری به بیرون بروید، به ترتیب جدید منوی بروزشده عادت کنید؛ چرا که بسیاری از ساختار‌ها تغییر یافته است.

برای دانلود سیستم عامل نسخه 5.0 برای دوربین آلفا a9 سونی، با مراجعه به سایت شرکت سونی، می‌توانید نسخه‌های macOS و Windows را دانلود نمایید.

بازتاب مطبوعات:

دوربین a9 سونی از طریق بروزرسانی نرم افزار نسخه 5.0، دارای ظرفیت‌های قدرتمند و جدید فوکوس خودکار شد.

پرچمدار شرکت سونی، دوربین a9، بروزرسانی مهمی برای نرم افزار خود دریافت کرد که قابلیت‌های فوکوس خودکار هوشمند را برای سیستم فوکوس خودکار خود (که برنده‌ی جوایزی در صنعت عکاسی بوده) به ارمغان می‌آورد که کیفیت تصاویر را بهبود می‌بخشد و پیشرفت‌هایی در زمینه‌ی روند کاری که درخواست مشتریان بوده است را ارائه می‌دهد.

بهبود قابلیت فوکوس خودکار

سیستم عامل نسخه 5.0 حالت ردگیری آنی هوشمند و تازه توسعه یافته‌ی سونی را بمنظور ردگیری دقیق و قوی سوژه، به دوربین a9 سونی اضافه می‌کند. ردگیری آنی از آخرین الگوریتم فوکوس خودکار سونی (که شامل شناسایی هوشمند سوژه است) بهره می‌برد تا سوژه‌ها را با دقتی بی‌سابقه، مشخص و دنبال کند.

فوکوس خودکار ردگیری آنی با فوکوس خودکار آنی چشم (که با سیستم عامل نسخه 5.0 اضافه شده) بطور پیوسته کار می‌کند. آخرین بروزرسانی تکنولوژی بی‌نظیر فوکوس خودکار چشم سونی، تحت عنوان فوکوس خودکار چشم آنی، نیز از قابلیت شناسایی هوشمند سوژه بهره می‌برد که باعث سطح بی‌سابقه‌ای از سرعت و کارایی برای قفل کردن و نگه‌داشتن فوکوس برروی چشمان سوژه می‌شود. علاوه براین؛ بخاطر فوکوس خودکار آنی چشم، کاربران می‌توانند با نیم فشاری برروی دکمه‌ی شاتر، قابلیت تشخیص چشم را فعال کرده و از دقت ردگیری فوکوس لذت ببرند؛ حتی اگر چشمان سوژه در حین تصویربرداری موقتاٌ ناپیدا شود.

مقالات پیشنهادی
هواوی P30 و P30 Pro با دوربینی قدرتمندتر از همیشه!
کارت حافظه های سری جدید CFexpress 2.0

همچنین بهمراه سیستم عامل نسخه 5.0، قابلیت فوکوس خودکار هیبریدی سریع برای فیلم برداری نیز اضافه گشته که فوکوس دقیق‌تر و یکنواخت‌تری را حین فیلم برداری به ارمغان می‌آورد، حتی اگر زمانی وسیله‌ای از جلوی سوژه عبور کند.

کیفیت تصویر

سیستم عامل نسخه 5.0، فرآیند تصویربرداری بهبود یافته‌ای را ارائه کرده است که ظرفیت‌های حسگر فول فریم را به حداکثر می‌رساند. هم‌اکنون این دوربین تغییرات ظریف در نور را دقیق‌تر ثبت می‌کند که نتیجه‌ی آن، تصویری یکنواخت‌تر، با طیف رنگی طبیعی‌تر و تعادل خودکار رنگ سفید است.

روند کاری و کاربرد بهبود یافته

شرکت سونی بهمراه سیستم عامل نسخه 5.0، چند قابلیت که تقاضای مشتریان بوده را نیز به دوربین a9 خود افزود:

  • منوی جدید صفحه کلید من
  • اصلاح منوی کلید‌های دلخواه
  • بهبود ظرفیت حسگر لمسی
  • بهبود قابلیت کارت دوگانه
  • بهبود نشانه‌گذاری

حاشیه تصویربرداری

شرکت سونی همچنین به انتشار برنامه‌های موبایلی Imaging EdgeTM، به علاوه‌ی بروزرسانی‌هایی برای برنامه‌های کامپیوتری Edit، Viewer و Remote اظهار داشت که تمامی امکانات جدید موجود را برای مشتریان تصویربرداری سونی به ارمغان می‌آورد.

برای عکاسان حرفه‌ای نیز، شرکت سونی برنامه‌ی موبایلی جدیدی تحت عنوان Transfer & Tagging add-on را منتشر کرده است که از روند تحویل فوری بوسیله‌ی کاربران مجاز پشتیبانی می‌کند تا این افراد بتوانند محتوا را از طریق قابلیت انتقال پس‌زمینه‌ی پروتکل انتقال فایل دوربین (FTP Background Transfer) به دستگاه‌های موبایل خود انتقال دهند. همچنین ورودی صدا را برای پردازش متن فراهم آورده است تا روند کار بین عکاسان و دیگر اعضای تیم را ساده کند.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله سونی RX0 II با قابلیت ضبط 4K، سیستم فوکوس روی چشم و صفحه نمایش چرخان! برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️