دوربین سونی A7S III : نقد و بررسی و ویژگی ها و مشخصات احتمالی

دوربین سونی A7S II در سپتامبر ۲۰۱۵ روانه بازار شد و اکنون شایعات حاکی از یک به روز رسانی فوق العاده است. خبرها حاکی از آن است که عرضه این محصول در تاریخ ۲ جولای خواهد بود. اما به هر حال حدس زدن تاریخ دقیق عرضه دوربین A7S III بسیار دشوار است و مشخص نیست که چه زمانی می‌ توانیم نسخه‌ واقعی محصول اصلی را مشاهده کنیم تا بتوانیم آن را نقد و بررسی کنیم.

با همه این اوصاف ما فکر می‌ کنیم این محصول تقریباً در ماه سپتامبر معرفی شود که یا روانه بازار خواهد شد و یا برای رونمایی در فتوکینا، بزرگترین رویداد دنیای دوربین های عکاسی و فیلمبرداری، ارائه خواهد شد.

دوربین سونی A7 III هم اکنون فروش خوبی داشته است و به نظر می رسد شرکت سونی فعلا قصد ندارد مشتریان خود را در مورد مدل‌ های گوناگون دچار سرگردانی کند. ما حدس می زنیم فعلاً سونی قصد دارد به مدت یک یا دو ماه آینده روی A7 III تمرکز کند و آنرا به عنوان محصول اصلی در بازار نگاه دارد و پس از آن دوربین سونی A7S 3 را روانه بازار کند، اما به هر حال هیچ چیز مشخص نیست!

با تمام این تفاسیر ما بر اساس تجربه ای که داشته ایم حدث و گمان هایی راجع به مشخصات این دوربین خدمت شما دوستان ارائه خواهیم کرد.

دوربین های جدید سونی
بهترین دوربین‌های بدون آینه فول فریم 2019
دوربین بدون آینه سونی A7R IV با سنسور فول فریم ۶۱ مگاپیکسلی معرفی شد
دوربین سونی Sony Alpha a7000 چگونه دوربینی است؟
بهترین دوربین‌های بدون آینه 2019
دوربین سونی Sony Alpha a9 II چگونه دوربینی خواهد بود؟

سنسور دوربین سونی A7S III

خط تولید سری های A7S در اصل بر اساس قابلیت هایی که در نور کم دارند و ویژگی های فیلمبرداری آن در سری های A7 سونی معروف هستند و از محبوبیت بسیار زیادی در میان فیلمبرداران برخوردار هستند.

در حالی که کانن دوربین هایی را با فیلمبرداری 4K روانه بازار کرده است برخی از تولیدکنندگان توجه شان را به فیلمبرداری 6K منعطف کرده اند. ما انتظار داریم A7S III از سنسور 24 مگاپیکسلی CMOS برخوردار باشد که قابلیت فیلمبرداری  6K دارد.

ما فکر می کنیم سونی برای کنار زدن رقبای خود مانند پاناسونیک این قابلیت را به دوربین جدید خود اضافه خواهد کرد. مدل سونی A7S II دارای رزولوشن فیلمبرداری 3840 در 2160 است و ما انتظار داریم که اگر قرار است مدل جدید سونی فیلمبرداری  6K را پشتیبانی نکند حداقل رزولوشن 4096 در 2160 سینمایی را پشتیبانی کند.

همچنین ما فکر می کنیم که سونی سنسورهای CMOS را بهبود ببخشد تا کیفیت عکس بهتری، مخصوصاً در شرایط کم نور، ارائه کند.

رنگ ۱۰ بیتی

یکی از ویژگی های دوربین پاناسونیک GH5 که مورد توجه فیلمبرداران حرفه ای قرار گرفته است، وجود کدک ۱۰ بیتی است که باعث افزایش محدوده رنگ ها می شود و در نتیجه وضوح و شفافیت را به ارمغان می آورد.

دوربین A7S II  هم اکنون از رنگ ۸ بیتی برخوردار است و ما فکر می کنیم که دوربین سونی A7S III از رنگ ۱۰ بیتی برخوردار باشد.

بهبود در پردازش

سونی با دوربین A9 ثابت کرده است که در پردازش تصویر دیجیتال متبحر است. ما حدث می زنیم که قدرت پردازش تقویت خواهد شد و همچنین سرعت فوکوس افزایش پیدا خواهد کرد.

دوربین سونی آلفا 7s III

وضعیت فیزیکی و گریپ دستی

در مدل های ابتدایی سری های A7 سونی، شاهد وضعیت نامناسب دکمه ضبط بوده ایم. وقتی که دوربین را در دستان خود نگه می داریم و می خواهیم دکمه ضبط را برای شروع بفشاریم کمی لرزش را در تصویر مشاهده می کنیم که این اتفاق هنگام پایان کار ضبط و فشردن مجدد دکمه اتفاق می افتد که واقعا آزار دهنده است.

سونی این مورد را در A9 و A7R III و A7 III برطرف کرده است و ما انتظار داریم که مجدداً شاهد چنین مشکلی در دوربین سونی A7S 3 نباشیم.

سیستم منوی دوربین سونی نیز کمی پیچیده است. مدل A9 این مشکل را تا حدی برطرف کرده است اما ما فکر می کنیم این منو می‌ تواند بیش از این نیز بهبود پیدا کند.

ما همچنین انتظار داریم مینی جوی استیکی را که سونی در مدل A9 معرفی کرده است در دوربین سونی A7S III نیز مشاهده کنیم چراکه واقعاً سرعت فوکوس خودکار را بهبود خواهد بخشید.

معرفی دوربین a6700
معرفی دوربین بی نظیر سونی آلفا A6700

صفحه نمایش چرخان در دوربین سونی A7S III

بیشتر مردم انتظار داشتند که دوربین سونی A7S III در BVE یا NAB رونمایی شود اما چنین اتفاقی رخ نداد. ما فکر می کنیم تعلل سونی در ارائه این محصول نشانگر تغییرات بزرگتر و اساسی تری در این محصول است.

شاید یکی از این تغییرات وجود صفحه نمایش چرخان باشد. این ویژگی ویدیو بلاگ و پرزنت های شخصی را آسان تر خواهد کرد. تنها کافی است که صفحه نمایش را بچرخانید و باقی کار را به تشخیص چهره بسپارید تا فوکوس اتوماتیک را برای شما انجام دهد.

رقبای اصلی دوربین سونی A7S III یعنی دوربین های GH5 و‌ GH5S پاناسونیک که مانند دوربین سونی از جمله دوربین‌ های بدون آینه محسوب می شوند دارای صفحه نمایش چرخان هستند و بزرگترین انتقادی که فیلمبرداران نسبت به دوربین 5D Mark IV  کانن دارند، صفحه نمایش ثابت آن است. بنابراین ما فکر می کنیم که دوربین جدید سونی دارای صفحه نمایش چرخان خواهد بود.

بهبود در فوکوس خودکار

با توجه به اینکه دوربین A7S II مشخصاً جهت شرایط کم نور طراحی شده است، قطعاً شما انتظار خواهید داشت که سیستم فوکوس خودکار مناسبی برای آن طراحی شده باشد اما در عمل اینگونه نبوده است.

شما در هنگام ضبط ویدیو نیاز به سیستم فوکوس خودکار با سرعت بالا ندارید اما نیاز به فوکوس خودکار قاطعی دارید که تشخیص خوبی داشته باشد. یک سیستم تشخیص فاز با حساسیت بیشتر می‌تواند دوربین سونی A7S 3 را تکمیل کند.

صفحه نمایش لمسی دوربین سونی A7S III

صفحه نمایش لمسی می تواند به شما کمک کند تا به راحتی با منو کار کنید و وارد تنظیمات شوید و سرعت رویه کاری خود را بهبود ببخشید. با وجود صفحه نمایش لمسی به سادگی می توانید با لمس کردن صفحه نمایش نقطه فوکوس خودکار را تغییر دهید.

مدل های A9 و دوربین A7R III سونی دارای صفحه نمایش لمسی هستند و با وجود اینکه سونی در استفاده از این ویژگی محدودیت هایی قرار داده است اما وجود این ویژگی در دوربین سونی A7S III می تواند کاربردی باشد.