عکاسی حیوانات خانگی: بهترین تجهیزات نورپردازی

عکاسی حیوانات یکی از سبک‌های جذاب عکاسی است که شباهت زیادی به عکاسی از نوزادان دارد؛ با این تفاوت که عکاسی از حیوانات سرگرم‌کننده‌تر هم خواهد بود! اما برای این که در کنار این سرگرمی هیجان‌انگیز، تصاویر ثبتی شما هم رنگ و جلوه خوبی داشته باشد، پیش از هر چیزی باید به سراغ تجهیزات نورپردازی بروید.

عکاسی حیواناتباید بدانید که عکاسی از حیوانات خانگی کاملاً متفاوت از عکاسی از افراد است. با توجه به پوشش حیوانات که انواع خز با رنگ‌های مختلف است و مردمک متفاوت آنها که بازتاب آن با چشم انسان فرق می‌کند؛ فقط در صورتی می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده ثبت کنید که از رمز و راز نورپردازی برای عکاسی حیوانات خبر داشته باشید.

در این بخش می‌خواهیم تجهیزات مورد نیاز یک نورپردازی حرفه‌ای را به شما معرفی کنیم. کلید موفقیت در عکاسی حیوانات را همین پایین پیدا خواهید کرد. پس تا انتهای این بخش همراه ما باشید.

نورپردازی عکاسی حیوانات؛ خوشامدگویی به یک دردسر واقعی!

حیوانات خانگی واقعاً موجودات دوست‌داشتنی هستند؛ به همین دلیل بسیاری از عکاسان یا سایر افراد تصور می‌کنند باید از این کوچولوهای بامزه عکس بگیرند! اما زمانی که به نتیجه عکس خود نگاه می‌کنند دیگر خبری از آن موجود دوست‌داشتنی نیست! چرا که به اصول عکاسی از حیوانات آگاه نیستند و نمی دانند برای عکاسی از آنها باید دوربین را در چه زاویه‌ای قرار دهند یا منبع نوری آنها کجا باشد.

عکاسی حیواناتالبته بسیاری از عکاسان ترجیح می‌دهند از حیوانات خانگی در طبیعت و نور طبیعی عکاسی کنند؛ اما همان طور که گفتیم عکاسی از حیوانات شبیه به عکاسی از نوزادان است. یعنی در فضای بیرون از خانه و استودیو ممکن است محرک‌های بسیاری برای این موجودات وجود داشته باشد که هیچ علاقه‌ای به عکاسی شما نشان ندهند.

از طرف دیگر چشم حیوانات خانگی کاملاً متفاوت از انسان است و بازتاب آن منحصربه‌فرد است. این موضوع حتی می‌تواند از نژادی به نژاد دیگر متفاوت باشد که یک چالش واقعی در زمان عکاسی از حیوانات ایجاد می‌کند. مژه‌های اطراف چشم و پلک‌های بزرگ هم این چالش را دشوارتر می‌کند. پس در زمان نورپردازی یکی از نکاتی که حتماً باید بررسی کنید انعکاس نور در چشم حیوانات است.

با تمام این چالش‌ها، برای عکاسی حیوانات به تجهیزات گران قیمت و استودیویی نیاز ندارید. می‌توانید حتی با یک منبع نور از این موجودات بامزه عکاسی کنید. در ادامه به شما می‌گوییم که چطور این کار را کنید.

آموزش عکاسی از حیوانات خانگی

نورپردازی با سافت باکس برای عکاسی حیوانات

نورپردازی با سافت باکس‌ها همیشه نتیجه می‌دهد. برای عکاسی از حیوانات هم اولین پیشنهاد ما استفاده از یک سافت باکس است؛ تفاوتی نمی‌کند شکل آن چگونه باشد، اما اندازه سافت باکس را با توجه به جثه حیوانات خانگی انتخاب کنید. سافت باکس‌های بزرگ‌تر برای عکاسی از حیوانات نور نرم‌تری ایجاد می‌کنند.

عکاسی حیواناتبرای عکاسی از حیوانات خانگی سافت باکس‌های 8 ضلعی (اکتاباکس) و مستطیلی انتخاب بهتری هستند؛ همچنین اندازه‌های متوسط این تجهیزات نورپردازی می‌تواند برای عکاسی از انواع حیوانات خانگی شما را همراهی کند.

سافت باکس پرتابل وسکات ۱۰۰*۷۰ سانتی متر یکی از انتخاب‌های بسیار مناسب از انواع سافت باکس‌های مستطیلی است. این سافت باکس خوش قیمت است و برای مصرف خانگی کاملاً هوشمندانه به حساب می‌آید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول می‌توانید از مشاوران متخصص ما کمک بگیرید.

اگر به دنبال اکتاباکس کاربردی هستید، فوتیکس سایز ۹۰ سانتی متر می‌تواند شما را همراهی کند. امتیاز مثبت این اتاباکس وزن بسیار کم آن است. می‌توانید آن را روی هر فلاشی نصب کنید و نهایت استفاده را ببرید. اگر می‌خواهید بیشتر با این محصول آشنا شوید، می‌توانید به صفحه اختصاصی‌اش در سایت دیدنگار سری بزنید.

علاوه بر این شما می‌توانید از کیت‌های نورپردازی مثل گودکس Godox MS200-F هم استفاده کنید که نیاز به تهیه نور جداگانه نداشته باشید و همه چیز برای عکاسی داخل کیت در اختیارتان باشد. اگر هیچ تجهیزات نوری ندارید، این کیت می‌تواند انتخاب به‌صرفه‌تری باشد. چرا که با یک تیر چند نشان می‌زنید. برای مقایسه این کیت نورپردازی با سایر تجهیزات نوری کافی است در سایت فروشگاه بررسی کنید و اگر همچنان دو دل هستید، به مشاوران فروش ما اعتماد کنید و نگران هیچ چیز نباشید.

تا اینجا نمونه‌های خوبی را برای نورپردازی حرفه‌ای به شما معرفی کردیم. حالا برویم سراغ صحنه، آماده‌اید؟

عکاسی حیوانات

موقعیت سافت باکس برای نورپردازی

عکاسی حیواناتسافت باکس‌ها را می‌توانید در موقعیت‌های مختلفی برای عکاسی حیوانات قرار دهید. این کار را با تنظیم پایه آنها انجام دهید. برای این که به بهترین نتیجه عکاسی خود برسید، لازم است که موقعیت‌های مختلفی را امتحان کنید.

نور از بالای سر

اگر نورپردازی با سافت باکس از بالای سر حیوان خانگی انجام شود، تصویری پویا، نمایشی و واضح ایجاد می‌کند. البته برای این نورپردازی حتماً باید ساختار صورت حیوان را در نظر بگیرید تا تصویر نهایی شما واقعاً خارق‌العاده باشد. این نورپردازی لبه‌های زیبایی را ایجاد می‌کند که باعث می‌شود سوژه از پس زمینه جدا شود. این نوع نورپردازی برای عکاسی از حیوانات با رنگ‌های مختلف کارایی دارد.

برای این که به بهترین نتیجه برسید می‌توانید ارتفاع‌های مختلفی برای سافت باکس در نظر بگیرید تا عکس بهتری داشته باشید.

نور از مقابل

عکاسی حیواناتاین نوع نورپردازی را می‌توان استانداردترین نوع نورپردازی برای عکاسی حیوانات خانگی دانست. البته ایده نورپردازی از مقابل حیوانات به سر همه می‌زند؛ مهم این است که آن را به درستی انجام دهید. برای این کار نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • حیوانات خانگی با رنگ تیره ممکن است با این نورپردازی خاکستری دیده شوند؛ پس حواستان به تنظیم تراز سفیدی یا همان وایت بالانس باشد.
  • از آنجایی که در این نورپردازی فاصله کمی بین سوژه و پس زمینه است، باید مراقب باشید که پس زمینه شلوغ و آشفته به نظر نرسد. اگر کنترل کمی روی پس زمینه خود دارید، عدد دیافراگم را پایین بیاورید؛ مثلاً عدد 1.8 می‌تواند مناسب باشد.
  • زمانی که سافت باکس را در مقابل حیوان خانگی قرار می‌دهید باید سطح یا ارتفاع آن را متناسب با حیوان خانگی خود تنظیم کنید. نور نباید خیلی بالا یا خیلی پایین باشد. علاوه بر این بهتر است کمی شدت نور را کم کنید و به کمک سرعت شاتر و ISO مقدار نوردهی را بیشتر کنید.

نورپردازی از پایین

این نوع نورپردازی با سافت باکس می‌تواند یک آرایش دراماتیک و کمی ترسناک از حیوانات خانگی ایجاد کند.‌‌ این نورپردازی به خصوص برای حیوانات خانگی که موها یا خزهای بلندی دارند، نتیجه‌ای چشمگیر ایجاد می‌کند.

عکاسی حیواناتالبته برای این کار باید به ارتفاع سه پایه و جثه حیوان خانگی توجه داشته باشید. شاید مجبور باشید برای عکاسی حیوانات آنها را روی سکویی قرار دهید تا بتوانید از پایین نورپردازی کنید.

برای این کار حواستان باشد که منبع نور پایین مرکز بدن حیوان قرار بگیرد. در غیر این صورت سوژه شما به درستی روشن نمی‌شود و شکل آن واضح نخواهد بود.

نورپردازی از طرفین

معمولاً از این نوع نورپردازی برای ایجاد پرتره‌های نمایشی استفاده می‌کنند که برای ثبت پرتره‌های انسان هم به کار می‌رود. بسته به این که جهت حیوان خانگی چگونه باشد، شکل ظاهری او در تصویر ثبت شده می‌تواند متفاوت باشد.

عکاسی حیواناتبرای این نورپردازی تمام کاری که باید بکنید این است که نور را به شکل مستقیم در یکی از دو طرف سوژه قرار دهید. با توجه به این که حیوان خانگی به کدام جهت نگاه می‌کند، می‌توانید یک عکس نمایشی و فوق‌العاده از او بگیرید.

نورپردازی با منبع نور LED برای عکاسی حیوانات

یکی دیگر از تجهیزات نورپردازی که می‌توانید از آنها در زمان عکاسی از حیوانات خانگی کمک بگیرید، منابع نور ثابت LED هستند. برای این کار معمولاً LEDهای نواری امکان تنظیم راحت‌تری را ایجاد می‌کنند؛ با این حال می‌توان از هر نوع منبع نور LED برای عکاسی حیوانات استفاده کرد.

عکاسی حیواناتویدیو لایت گودکس Godox FL150R 30*120cm یکی از منابع نوری عالی برای این نوع نورپردازی است. این منبع نور منعطف، امکان تنظیم رنگ نور را فراهم می‌کند و می‌توان آن را برای عکاسی‌های خلاقانه استفاده کرد. همچنین دمای رنگ را می‌توانید تنظیم کنید. شاید این ویدیو لایت کمی گران باشد، ولی کیفیت نوری به شما می‌دهد که با یک بار تجربه عکاسی با آن مشتری پروپا قرص‌اش می‌شوید.

برای نورپردازی با منبع نور LED هم می‌توان موقعیت نور را در زوایا و جهات مختلف قرار داد که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

نورپردازی از مقابل

این که بیشتر عکاسان همیشه در اولین انتخاب خود نور را در مقابل سوژه قرار می‌دهند به این دلیل است که یک تصویر واضح داشته باشند. اما در زمان استفاده از نورهای LED باید در نظر داشته باشید که این منابع، نور را پخش نمی‌کنند. ممکن است منابع نور بعد از استفاده هم کمی گرم شوند که باید حواستان باشد.

عکاسی حیواناتهر چه منبع نور LED خود را عقب‌تر قرار دهید نور نرم‌تر خواهد شد. این نوع نورپردازی برای عکاسی حیوانات خانگی که رنگ کم‌رنگ‌تری دارند می‌تواند چالش‌برانگیز شود. زیرا موارد زیادی را در آنها برجسته می‌کند.

نورپردازی جانبی

نورپردازی از طرفین یک چیدمان عالی و پر از درام و داستان‌سرایی است که می‌توانید از آن برای عکاسی از حیوانات خانگی استفاده کنید. اما در زمان نورپردازی جانبی با منابع نور LED توجه داشته باشید که این منابع، دیفیوزر ندارند؛ پس برای این که عکس شما بهتر شود باید نور LED را کمی از سوژه دورتر قرار دهید.

سافت باکس

نورپردازی با رینگ لایت برای عکاسی از حیوانات

رینگ لایت‌ها نوع خاصی از آرایش نور هستند که به تازگی از آنها در تمام سبک‌های عکاسی استفاده می‌شود. این منابع نوری را می‌توانید تنظیم کنید تا بهترین عکس‌ها را داشته باشید.

عکاسی حیواناتدر واقع استفاده از رینگ لایت، سوژه را از پس زمینه جدا می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های نورپردازی با رینگ لایت، حلقه نوری است که روی مردمک ایجاد می‌کند. این حلقه زیبا یا کچ لایت در چند وقت اخیر طرفدار بسیاری هم پیدا کرده و می‌تواند عکس‌های شما را جذاب‌تر کند.

برای این کار رینگ لایت گودکس Godox LR150 را به شما پیشنهاد می‌دهیم که یک رینگ لایت کاملاً حرفه‌‌ای است. با این رینگ لایت می‌توانید دمای رنگ را تنظیم کرده و عکس‌های منحصربه‌فردی را ثبت کنید. علاوه بر این می‌توانید انواع رینگ لایت‌ها را در بخش رینگ لایت‌های فروشگاه دیدنگار بررسی کنید تا با توجه به بودجه و نیاز خود انتخاب هوشمندانه‌‌ای داشته باشید.

عکاسی حیوانات

برای نورپردازی با رینگ لایت در زمان عکاسی حیوانات دو روش وجود دارد که در زیر آنها را معرفی می‌کنیم.

نورپردازی از مقابل

برای این کار کافی است رینگ لایت را درست در مقابل حیوان خانگی قرار دهید. سر سوژه باید با فضای خالی رینگ لایت هماهنگ شود. این که حلقه نور چطور در مردمک ظاهر شود، به فاصله سوژه از رینگ لایت بستگی دارد.

عکاسی حیواناتبا این حال در نظر داشته باشید که برخی از رینگ لایت‌ها روشنایی زیادی ایجاد می‌کنند و ممکن است برای برخی از حیوانات خانگی اصلاً خوشایند نباشند. بنابراین در نظر داشته باشید که راحتی حیوان خانگی در اولویت باشد.

قرار دادن رینگ لایت در پشت سوژه

این نوع نورپردازی می‌تواند یک هاله یا اثر فوق‌العاده را ایجاد کند. البته اگر آن را به درستی انجام دهید. این مدل از نورپردازی را برای عکاسی حیوانات با موها یا خزهای بلند انجام دهید تا تصویر نهایی رضایت‌بخش باشد.

برای این کار باید سر حیوان با فضای خالی رینگ لایت هماهنگ شود؛ درست مانند کاری که برای نورپردازی از مقابل انجام می‌دهید.

مزیت این نورپردازی این است که دیگر لازم نیست نگران حساسیت چشم حیوانات خانگی باشید. البته فراموش نکنید که رینگ لایت در نزدیکی پوست و موی حیوان خانگی هم نباشد.

تجربه متفاوت عکاسی حیوانات خانگی با خاطرات تلخ و شیرین!

عکاسی از حیوانات خانگی همان قدر که می‌تواند سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز باشد، می‌تواند دردسرهای مخصوص به خودش را هم داشته باشد. برای این که این سبک از عکاسی را بدون چالش پیش ببرید، باید از وضعیت حیوان خانگی و استرس‌های او اطلاع داشته باشید. یک محیط آرام و بدون تنش لازمه این کار است. پیشنهاد می‌کنیم چند تشویقی و جایزه خوشمزه هم در جیب خود داشته باشید تا عکاسی از حیوانات به جنگ بین شما تبدیل نشود!

عکاسی حیواناتبرای این که عکس‌های فوق‌العاده از حیوانات بگیرید، پیش از هر چیز باید اصول نورپردازی آنها را بدانید. در این بخش سعی کردیم هر آنچه از تجهیزات و قوانین نورپردازی برای عکاسی حیوانات خانگی نیاز بود، در اختیارتان قرار دهیم. باقی قوانین را خودتان طی تجربه‌های تلخ و شیرین این سبک از عکاسی به دست می‌آورید!

حالا شما بگویید که تجربه عکاسی از حیوانات خانگی را داشته‌اید؟! چه خاطرات بامزه و چه چالش‌هایی در این سبک عکاسی وجود دارد؟ منتظر شنیدن تجارب شما در بخش دیدگاه‌ها هستیم.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

 

دوره های عکاسی و فیلمبرداریخریدانواع سافت باکس