در اولین مقاله از سری مقالات تکنیک های عکاسی طبیعت در قالب 11 مطلب کاربردی ، با عنوان ” الگو در عکاسی طبیعت ” می‌توانید، با یک راهکار ساده و موثر آشنا شوید.

عکاسی طبیعت

بسیاری از ما مدت‌ها است یک دوربین عکاسی حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای داشته‌ایم اما هنوز هم نمی‌توانیم از آن به گونه‌ای که کارخانه‌ی سازنده تلاش داشته است، بهره ببریم. البته تمامی این دوربین‌ها دارای ( P-mode ) می‌باشند که می‌توانند بصورت اتوماتیک، بهترین عکس را از صحنه‌ی مورد نظر شما به ثبت برسانند.

اما این بدان معنا است که تمام کنترل و سبک عکاسی را در اختیار دوربین‌تان گذاشته و در واقع ، دوربین بجای شما تصمیم می‌گیرد که از چه تنظیماتی استفاده نماید. این مود در زمانیکه یک عکس معمول اما با کیفیت بالا از یک مرکز خرید یا خیابان به ثبت برسانید، تقریبا کاربردی بوده و عکسی با کیفیت قابل قبول به شما ارائه می‌دهد.

ترفند های عکاسی طبیعت

نکته‌ی منفی استفاده از این مود، اما در جایی است که ما در لحظه‌ی ثبت عکس نمی‌دانیم چه جزئیاتی از صحنه را از دست داده‌ایم. صحنه‌ای که ما مشاهده کرده‌ایم چشم‌نواز و زیبا بوده، و ما تنها دکمه‌ی شاتر را فشار داده‌ایم. اما نتیجه‌ی کار، عکسی است تاریک، فلت و دارای وضوحی اندک؛ و این تجربه‌ای است که بسیاری از ما در هنگام استفاده از مودهای اتوماتیک داشته‌ایم.

شاید تا به امروز صدها و یا هزاران عکس به ثبت رسانده‌ایم که، مطمئنیم می‌توانسته است کیفیت بهتری داشته باشد و یا حداقل بخشی از زیبایی‌های صحنه‌ای که مشاهده کرده‌ایم را به تصویر بکشد. علت این اتفاق ریشه در عدم آگاهی ما به تنظیمات دوربین‌مان و یا عدم آشنایی با سبک عکاسی مورد نظرمان داشته است. این مشکل بویژه در عکاسی طبیعت بیشتر نمایان می‌گردد.

علت نوشتن مقاله‌ی تکنیک های عکاسی طبیعت نیز همین موضوع بوده است. زمانیکه شما با تکنیک های عکاسی طبیعت آشنا باشید، می‌توانید بیشترین بهره را از یک منظره‌ی زیبا برده و تا حد امکان زیبایی‌های منظره را در عکس نهایی خود منعکس کنید.

من به شخصه عاشق عکاسی طبیعت و عکاسی لند اسکیپ هستم، همچنین از علاقه‌مندان عکاسی در سفر نیز می‌باشم. موضوعی که در آن رعایت الگو در عکاسی طبیعت می‌تواند اهمیت بسزائی داشته باشد. تا پیش از آخرین سفرم و عکاسی از یکی از پارک‌های ملی، نکات فراوانی در رابطه با تکنیک های عکاسی طبیعت وجود داشت، که هیچ اطلاعی از آنها نداشتم.

این تور طبیعت گردی و عکاسی طبیعت که توسط کمپانی کانن ( Canon ) برای علاقه‌مندان به این سبک از عکاسی طراحی شده بود، موجب شد تا در کنار عکاسان طبیعت حرفه‌ای، به تجاربی از عکاسی طبیعت دست‌یابم، که حاصل آن در 11 مقاله‌ی پیش روی شما بصورت مختصر، منعکس شده است.

در اولین مقاله از این سری و در ادامه‌ی این متن، به تشریح ابعاد یافتن الگو در عکاسی طبیعت خواهم پرداخت. اساس این مقاله در رابطه با یافتن الگوهای تکرار شونده ( Repeating Patterns ) و نمایش آنها در قاب‌بندی نهایی عکس شما است.

تکنیک های عکاسی طبیعت

یافتن الگو در عکاسی طبیعت

یکی از اصلی‌ترین مواردی که باید در عکاسی طبیعت در نظر بگیرید این نکته است که، چشم انسان اساسا علاقه‌مند به دیدن الگوها و پترن‌های تکرار شونده است. تا پیش از این تجربه فکر می‌کردم رعایت الگو در عکاسی طبیعت ، ایده‌ای تکراری و در بهترین حالت، سبکی نسبتا کاربردی است. مهمترین مثال‌های من در این نوع عکاسی، تصویربرداری خطی ممتد از درختان و یا خانه‌هایی با نمای یکسان در امتداد یک خیابان بود. اما در دنیای عکاسی طبیعت و در هنگامی که با پراکندگی انبوه و اتفاقیِ گل‌های ظریفی روبرو شده باشید، دقت قاب‌بندی شما می‌تواند براحتی یک الگو در عکاسی طبیعت را بوجود می‌آورد. الگویی که بطرز زیبایی بیانگر یک پترن تکرار شونده در دل صحنه باشد.

برای تمامی عکس‌هایی که در این مقاله مشاهده می‌کنید، من با دقت تنظیمات مورد نظر برای عکاسی را، در نظر گرفته‌ام. بطور مثال، عکسی که در بالا مشاهده می‌کنید بوسیله‌ی یک لنز ثابت 55 میلی‌متری بر روی دوربین کانن 550D به ثبت رسیده است.

سایر تنظیمات این عکس عبارتند از :

  • f/4.5
  • ISO 100
  • 1/250 Sec

اگر با این تنظیمات آشنایی ندارید، برای شما بگویم که انتخاب این دیافراگم باز ( f/4.5 ) به این علت بوده است که بتوانم عمق میدان خود را تا حد امکان، محدود و باریک کنم. تنظیم مقدار ایزو بر روی عدد 100 نیز به من در کاهش نویز صحنه در هنگام نور شدید محیط کمک کرده است. در نهایت نیز سرعت شاتر 1/250 ثانیه این اطمینان را به من داد که تصویر نهایی کاملا شفاف و به دور از هرگونه تاری باشد.

پترن در عکاسی طبیعت

همانطور که در عکس بالا بعنوان یک نمونه از نمایش الگو در عکاسی طبیعت برای شما انتخاب کرده‌ام بخوبی نمایان است، می‌توانید بوسیله‌ی مشاهده‌ خط‌های قرمز، متوجه منظور من از پترن‌های تکرار شونده در عکاسی طبیعت بشوید ( عکس سمت چپ ). من بوسیله‌ی خط‌های قرمز، تکرار ساقه‌های منحنی این گیاه زیبا، که در نهایت به غنچه‌ها منتهی می‌شوند را نمایش داده‌ام. البته همانطور که مشاهده می‌کنید در بک گراند تصویر، ساقه‌هایی در همین ساختار اما در جهتی برعکس، بصورت غیر شفاف به ثبت رسیده‌اند ( عکس سمت چپ )؛ که تمامی این قاب‌بندی در خدمت به تصویر کشیدن یک الگو در عکاسی طبیعت است.

عکس سمت راست از همان گیاه اما بدون توجه به رعایت الگو در عکاسی طبیعت به ثبت رسیده است و همانطور که مشاهده می‌کنید، این تکنیک در این عکس به کار گرفته نشده است. دو بخشی که در عکس سمت راست با دایره‌ی قرمز مشخص کرده‌ام، در تصور اولیه‌ی من از صحنه قرار بوده است که نقش الگو در عکاسی طبیعت را ایفا کنند. اما بی‌توجهی من در یافتن پترن تکرار شونده و زاویه‌ی غلط عکاسی، موجب شده است تصویر نهایی فاقد هر گونه جذابیت باشد. ضمنا به بخش بالایی عکس که در بک گراند بصورت مات وجود دارد و آن را با یک فلش برای شما مشخص کرده‌ام، توجه کنید. این بخش از عکس من نه تنها کمکی به رعایت الگو در عکاسی طبیعت نکرده است، بلکه کاملا فاقد هرگونه جذابیت و زیبایی شناسی عکاسی است.

بطور خلاصه این عکس دارای قاب‌بندی عکاسی بسیار ضعیفی است و در نهایت کفش دوزکی که عینا در عکس سمت چپ وجود دارد ( که می‌تواند یکی از جذابیت‌های عکس من باشد ) در عکس سمت راست، بصورت لکه‌ای تیره و فاقد هویت و کارکرد، به ثبت رسیده است.

در پایان این بخش و اولین مقاله از سری تکنیک های عکاسی طبیعت ( الگو در عکاسی طبیعت ) به شما توصیه می‌کنیم که در هر منظره‌ای با توجه به شرایط صحنه و الگوهای تکرار شونده در آن، بهترین قاب‌بندی را انتخاب کنید. ضمنا فراموش نکنید، آگاهی شما به تکنیک های عکاسی در کنار آشنایی با مفاهیم و قابلیت‌های دوربین‌تان می‌تواند کیفیت عکس نهایی شما را تا حد قابل توجهی، افزایش دهد.

ما در مجله‌ی وب سایت دیدنگار در مقالاتی متعدد و کاربردی شما را با ترفندهای فراوانی از عکاسی طبیعت و عکاسی لند اسکیپ آشنا کرده‌ایم. برای آگاهی بیشتر نسبت به تکنیک ها و سبک‌های عکاسی نیز، مقالاتی جامع و متنوع در وب سایت ما وجود دارد.

برخی از مقالات عکاسی طبیعت و لنداسکیپ
آموزش عکاسی از مناظر شهرهای ساحلی در ساعت آبی !
آموزش عکاسی انتزاعی از طبیعت
7 تکنیک بی‌نظیر عکاسی از طبیعت !
اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت
مبانی و اصطلاحات نورپردازی مقدماتی
آموزش عکاسی از ابرها ، المان‌های جذاب طبیعی
آموزش عکاسی پانوراما با درون

رعایت الگو در عکاسی طبیعت ، ترفند و تکنیکی است کاربردی و اثرگذار، که می‌تواند از یک منظره، حداکثر زیبایی و شگفتی را به بیننده منتقل کند. به شما توصیه می‌کنیم تکنیک‌ها و ترفندهای معرفی شده در این سری مقالات را از دست ندهید. بزودی و بصورت گام به گام به معرفی 10 ترفند و تکنیک های عکاسی طبیعت جذاب دیگری، خواهیم پرداخت.

الگو در عکاسی طبیعت

با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله تکنیک های عکاسی طبیعت : الگو در عکاسی طبیعت برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: