شاید برای شما عجیب باشد که بگوییم: در زمان عکاسی در فضای باز و زیر نور خورشید، باز هم باید دست به دامان تجهیزات نورپردازی شوید! شاید بپرسید منبع نوری به عظمت خورشید چرا باید به تجهیزات دیگری نیاز داشته باشد؟!

نورپردازیدقیقاً مشکل همین بزرگی و شدت نوری است که از خورشید ساطع می‌شود. این نور شدید، سایه‌های شدیدتری را ایجاد می‌کند. البته بسیاری از عکاسان که به دنبال خلق پرتره‌های هنری هستند، از این کنتراست شدید، کاملاً خوشحال خواهند شد. اما اگر به فکر عکاسی از عروسی در فضای باز باشید، دیگر نورها و سایه‌های شدید، چیزی نیستند که عکس‌های شما را زیبا کنند.

اینجاست که به تجهیزات نورپردازی برای شکل‌دهی و اصلاح نور نیاز پیدا خواهید کرد. برای تهیه این تجهیزات در این بخش همراه ما باشید تا بهترین آنها را معرفی کنیم و با هم نحوه استفاده از آن را یاد بگیریم.

برای نورپردازی و ثبت عکس‌های جذاب در فضای باز، این نکات را فراموش نکنید!

زمانی که به فکر خرید تجهیزات نورپردازی فضای باز می‌افتید، باید چند نکته را به خاطر داشته باشید. اولین و مهم‌ترین نکته وزن این تجهیزات است؛ از آنجایی که قرار است این وسایل همراه همیشگی شما باشند و از این باغ و تالار به باغ بعدی بیایند، باید حمل و نقل راحتی داشته باشند.

نورپردازیپس زمانی که می‌خواهید کیت نورپردازی عکاسی فضای باز خود را تکمیل کنید به وزن و همچنین فضایی که این وسایل اشغال می‌کنند، توجه کنید. هر چه این مقادیر کمتر باشد، آنها را راحت‌‌‌تر جابجا کرده و دردسرها و چالش‌های عجیب و غریب نخواهید داشت.

نکته دوم، تجهیزات مربوط به شکل‌دهی و اصلاح نور است. بی‌برو برگرد به چندین اصلاح کننده و نرم کننده نور نیاز خواهید داشت. به خصوص اگر عادت دارید از نور روز به عنوان منبع نور خود استفاده کنید.

برای خرید این تجهیزات خسیس نباشید! این وسایل مهم‌‌‌‌ترین نقش را در نتیجه نهایی تصاویر شما می‌گذارند. پس شاید لازم باشد در زمان خرید دیفیوزر چند سایز از آن را تهیه کنید یا چندین رنگ از رفلکتورها را برای تنظیم دمای نور خود به همراه داشته باشید.

در ادامه وسایلی که باید در کیت نورپردازی پرتابل خود جای دهید، معرفی می‌کنیم. پس همراه ما باشید.

اگه تازه‌کار هستید، یک فلاش اکسترنال همراه داشته باشید!

شاید عجیب به نظر برسد، اما فلاش‌های اکسترنال که روی دوربین سوار می‌شوند، یکی از رایج‌‌‌‌ترین تجهیزات نورپردازی پرتابل در فضای باز هستند. اگر حرفه‌‌ای باشید، با خواندن نام فلاش اکسترنال سر خود را به نشانه تاسف تکان می‌دهید! اما بگذارید دوستانِ تازه‌کارِ شما شروع بهتر و ساده‌تری داشته باشند تا به تجربه شما برسند و دیگر از این فلاش‌ها استفاده نکنند.

نورپردازیبا این حال بیایید ببینیم چرا به این فلاش‌ها نیاز داریم. مگر قرار است در طول شب عکاسی کنیم؟! نه، این طور نیست. نور روز همه جا را می‌پوشاند؛ اما همیشه سایه‌هایی هم در کار هستند. سایه‌هایی که شاید با چشم جزئیات داخل آن را به سادگی ببینید، با این وجود دوربین شما نمی‌تواند جزئیات بصری که در سایه قرارگرفته است را ثبت کند و فقط تا محدوه خاصی از کنتراست را از طریق لنز دریافت می‌کند.

فلاش اکسترنال شما را از سایه‌های شدید و بخش‌های سیاه و سفید تصویر نهایی نجات می‌دهد و در واقع می‌تواند کنتراست را به خوبی تنظیم کند. این موضوع در زمان عکاسی از عروسی در فضای باز اهمیت بیشتری دارد. زیرا در این موقعیت بیشترین رنگ‌های موجود در کادر شما سیاه و سفید هستند که می‌توانند با کنتراست شدید ناشی از نور خورشید، زیبایی خود را از دست بدهند.

در این موقعیت‌ها، فلاش اکسترنال مانند یک نور پرکننده عمل می‌کند که سایه‌ها را تا میزان دلخواه شما نرم کند.

نورپردازیبرای این کار می‌توانید از فلاش اکسترنال گودکس GODOX V1-N استفاده کنید، که قابلیت چرخش عمودی و افقی برای تنظیم نور را دارد و برخلاف فلاش‌های کلاسیک، به شکل دایره‌‌ای طراحی شده است تا نور را به شکل همگون‌تر با الگویی متناسب‌تر پخش کند. فلاش‌های اکسترنال انواع مختلفی دارند. با توجه به نیاز خود می‌توانید مناسب‌ترین را انتخاب کنید. فقط کافی است به فروشگاه دیدنگار بروید و آنها را با هم مقایسه کنید.

نورپردازی

اصلاح کننده‌های نور، انتخاب اول و آخر حرفه‌‌ای‌ها در عکاسی فضای باز

شاید استفاده از یک فلاش اکسترنال کار شما را تا حد زیادی راه بیندازد؛ اما همچنان تنظیم و کنترل نور به کمک آن سخت و زمان‌بر خواهد بود. به همین دلیل باید حتماً از اصلاح کننده‌های نور استفاده کنید. در این دسته، انواع سافت باکس‌ها، اکتاباکس‌ها و چترهای عکاسی قرار می‌گیرند. البته کار با سافت باکس‌ها راحت‌‌‌تر از انواع چترهای عکاسی است.

نورپردازیهدف تمام وسایلی که به عنوان اصلاح کننده نور شناخته می‌شوند، نرم‌تر کردن کنتراست و گسترش بیشتر نور است که رنگ نور در پوست و جزئیات لباس گسترده‌تر شود. برای این کار اکتاباکس چتری فوتیکس سایز ۱۲۰ که قابلیت حمل ساده‌ای هم دارد، کار شما را راه می‌اندازد. اکتاباکس‌ها پخش نور بهتری در زمان عکاسی فضای باز دارند. اگر در خرید مدل آن مردد هستید، می‌توانید با مشاوران متخصص ما در ارتباط باشید، تا شما را راهنمایی کنند.

زمانی که می‌خواهید در فضای باز عکاسی کنید، آن هم از یک جشن یا مراسم عروسی، لباس‌ها اهمیت زیادی دارند. فقط اگر خوش شانس باشید یک روز کاملاً آفتابی، با آسمان آبی و بدون ابر را تجربه می‌کنید. در حالی که در بیشتر موارد پرتوهای مختلف نور خورشید با عبور از میان ابرها، رنگ لباس‌ها را به گونه‌‌ای دیگر نشان می‌دهند و از طرفی با بازتاب غیرعادی ناشی از نور شدید هم طرفیم.

این موضوع بسته به پارچه‌هایی که در تصویر شما وجود دارند، می‌تواند کاملاً دردسرساز شود. مثلاً برخی از لباس‌ها پرتوهای ماورای بنفش را بعد از جذب در کوتاه‌‌‌‌ترین طول موج آن که رنگ آبی می‌شود، ساطع می‌کنند. شاید با چشم آنها را نبینید؛ اما لنز شما تمام آنها را دریافت می‌کند و روی عکس‌تان تاثیر می‌گذارد. البته به این معنا نیست که برای هر کدام از پارجه‌ها یک سری تجهیزات داشته باشید. در اغلب موارد با ویرایش‌گرها می‌توانید رنگ‌ها را اصلاح کنید.

نورپردازیبه همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم: در کنار اصلاح کننده‌های نور، از فیلترهای مختلف لنز مثل فیلتر UV هم استفاده کنید تا نتایج بهتری بعد از عکاسی عایدتان شود.

۱۰۱ فوت و فن شگفت انگیز عکاسیِ عروسی

یک یا دو منبع نور به کیت نورپردازی خود اضافه کنید

اگر می‌خواهید در زمینه عکاسی در فضای باز حرفه‌‌ای‌‌‌تر باشید، باید کیت نورپردازی شما هم حرفه‌‌ای‌‌‌تر شود. در این شرایط دیگر یک منبع نور از نوع فلاش اکسترنال کافی نخواهد بود. به فلاش‌های استودیویی پرتابل هم نیاز دارید، تا نورپردازی روی سوژه را تکمیل کنید. این منابع نور به شما اجازه می‌دهند جزئیات بیشتری از چهره و لباس افراد را در عکس نهایی خود ثبت کنید.

از طرف دیگر، با وجود یک یا دو منبع نور قدرتمند دیگر نگران تغییرات آب و هوایی یا خاکستری شدن آسمان نیستید و پروژه عکاسی را در همان روز به اتمام می‌رسانید. روزهایی که روز خوبی برای عکاسی نباشند، منبع نور دوم شما در کنار سافت باکس، بهترین تجهیزاتی محسوب می‌شود که به شما اجازه می‌دهد مستقل از نور خورشید، منبع نور خود را داشته باشید.

نورپردازیالبته برای خرید منابع نور در نظر داشته باشید که از تجهیزات پرتابل و بی‌سیم استفاده کنید. سیم‌های درهم و برهم روی زمین فقط چیدمان عکاسی شما را از بین می‌برند. به عنوان مثال: در این زمینه فلاش پرتابل گودکس مدل Godox AD600Pro Witstro یکی از بهترین انتخاب‌ها محسوب می‌شود. ویژگی‌های آن را در بخش فروشگاه بررسی کنید و اگر نیاز به مشاوره خرید داشتید، با ما تماس بگیرید. بعد از خرید، می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان فلاش خود را تحویل بگیرید.

خب در مورد کیت‌های نورپردازی مفصلاً صحبت کردیم. برویم سراغ چاشنی اضافه برای حرفه‌ای شدن. آماده‌اید؟!

نورپردازی

استفاده از بازتابنده‌های نور را فراموش نکنید

تا به اینجا بخش بزرگی از کیت نورپردازی در فضای باز شما تکمیل شده است؛ چند جزء کوچک باقی مانده تا آن را به بهترین کیت تجهیزات نورپردازی تبدیل کنید. یکی از اجزایی که نباید فراموش شود، رفلکتورها هستند. رفلکتورها به عنوان اصلاح کننده و کنترل کننده‌های غیرفعال شناخته می‌شوند. یعنی می‌توانید آنها را در کنار منبع نور خود (فلاش‌ها) یا به صورت جدا به کار ببرید.

نورپردازیرفلکتورها معمولاً در ابعاد و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند. رنگ آنها می‌تواند در دمای رنگ سوژه شما موثر باشد. آنها را معمولاً در رنگ‌های نقره‌ای، طلایی، سیاه و سفید می‌توان یافت. رنگ سفید رفلکتور خنثی‌‌‌‌ترین و نرم‌‌‌‌ترین کیفیت بازتاب را در اختیار شما می‌گذارد و در واقع هیچ رنگی را به سوژه شما اضافه نمی‌کند.

رنگ طلایی رفلکتور، نور را گرم و طلایی می‌کند و از طرفی از سرخ شدن رنگ‌های آبی در انتهای روز جلوگیری می‌کند. رفلکتور نقره‌‌ای هم نوری سرد و خاص را به سوژه شما اضافه می‌کند.

رفلکتور سیاه در واقع بازتابنده نیست و نور را به خود جذب می‌کند که اصطلاحاً به آن بازتاب منفی می‌گویند. زمانی که در یک روز ابری در حال عکاسی باشید، رفلکتور سیاه، نور مصنوعی ناشی از ظریف‌‌‌‌ترین فلاش‌ها را جذب می‌کند و نور را به گونه‌‌ای نشان می‌دهد که انگار سوژه از مقابل خود روشن شده است. در واقع این رفلکتور می‌تواند عمق و نسبت نور دلپذیری را ایجاد کند.

فراموش نکنید که: کیت عکاسی شما باید تمام این رفلکتورها را در خود داشته باشد تا بتوانید در شرایط مختلف و پروژه‌های گوناگون بهترین تصاویر ثبت شده را از آن خودتان کنید.

آیا کیت نورپردازی عکاسی فضای باز شما تکمیل شده است؟!

در این بخش از مهم‌ترین وسایلی که باید برای نورپردازی در زمان عکاسی فضای باز در اختیار داشته باشید، صحبت کردیم. بسته به بودجه‌ای که برای تکمیل این کیت در نظر گرفته باشید، می‌توانید وسایل دیگری هم به آن اضافه کنید، یا تعداد وسایل خود را بیشتر کنید. همانطور که می‌دانید این شاخه از عکاسی پردرآمد است و به نسبت بهتر است برای خرید تجهیزات کمی سخاوت به خرج دهید.

نورپردازینکته‌ای که برای عکاسی در فضای باز و تجهیزات آن نباید فراموش کنید، قابلیت پرتابل بودن است. شاید به باتری‌ها یا منابع برقی نیاز داشته باشید که بتوانید بدون نگرانی و دردسر از این وسایل استفاده کنید. پس حتماً در کیت خود، جایی را برای منابع برق و قدرت در نظر داشته باشید.

تکمیل این کیت نورپردازی علاوه بر بودجه، به پروژه‌ها و اهدافی که شما از عکاسی فضای باز در نظر دارید هم مربوط می‌شود. به عنوان مثال: در پروژه‌های کوچک وجود یک فلاش اکسترنال در کنار اصلاح کننده‌های نور، کافی خواهد بود. اما برای پروژه‌های بزرگ، حتماً با یک کیت نورپردازی حرفه‌ای وارد عمل شوید.

شما در کیت نورپردازی عکاسی فضای باز خود چه وسایلی دارید؟! آیا تنظیم نورپردازی در فضای باز چالش‌هایی دارد؟! منتظر شنیدن نظرات شما در بخش دیدگاه‌ها هستیم. اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با سایر دوستان عکاس خود هم به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

عکاسی پرتره در فضای باز

 

برای آموزش کامل مهارت های عکاسی پیشنهاد می کنم در کلاس های عکاسی آموزشگاه دیدنگار شرکت کنید.

 

دسته بندی ها: