حتماً شما هم قطعات پلاستیکی که جلوی لنز سوار می‌شود را دیده‌اید. این قطعات فلزی یا پلاستیکی که به آنها هود لنز می‌گویند، یکی از پرطرفدارترین لوازم جانبی در دنیای عکاسی محسوب می‌شوند. اما بر خلاف آن چیزی که تصور می‌کنید، هود لنز برای حرفه‌‌ای‌‌‌تر نشان دادن تجهیزات عکاسی به کار نمی‌رود! این وسیله به ظاهر ساده مزایا و معایب خاص خودش را دارد. در واقع برای استفاده از آن، باید بدانید که چه زمانی به کارتان می‌آید و در چه موقعیت‌هایی نباید از آن استفاده کنید.

هود لنزدر این بخش می‌خواهیم با کاربردهای هود لنز یا lens hood بیشتر آشنا شویم. پس همراه ما باشید تا ببینیم ماجرای این قطعات پلاستیکی که روی دوربین افراد حرفه‌‌ای سوار است، چیست!

هود لنز چیست؟!

هود لنز یک قطعه یا محافظ دایره‌‌ای شکل است که آن را در بخش جلویی لنز در دوربین‌های عکاسی و فیلم‌برداری، قرار می‌دهند. این قطعه شاید ظاهر ساده‌‌ای داشته باشد و فکر کنید بیشتر برای مراقبت از لنز قرار داده شده، اما کارایی‌های خاص خودش را هم دارد. در واقع بیشتر عکاسان و فیلم‌برداران حرفه‌‌ای که از کاربرد این محافظ خبر دارند، از آن برای ثبت تصاویر حرفه‌‌ای‌‌‌تر استفاده می‌کنند.

هود لنزبرخی از کمپانی‌های تولیدکننده لنز، در کیت لنز خود این قطعه را هم قرار می‌دهند. اما به طور معمول لنزهای عکاسی و فیلم‌برداری بدون هود لنز به فروش می‌رسند. با این حال هودها قیمت زیادی ندارند و شما می‌توانید، با توجه به مدل لنز خود و یک بودجه بین 50 تا 300 هزار تومان، یک هود لنز خریداری کنید.

اما پیش از آن که بخواهید دست در جیب‌تان کنید، بهتر است بدانید این وسیله قرار است چه کاری برای شما انجام دهد. پس فعلاً همراه ما باشید!

چرا باید از هود لنز استفاده کنیم؟!

اول از همه بیایید ببینیم که اصلاً هود لنز چه تغییری در عکس‌های ما ایجاد می‌کند و اگر از آن استفاده نکنیم، چه چیزی را از دست خواهیم داد. به طور کلی یک هود لنز می‌تواند تنظیمات نوری بهتری برای تصویربرداری در اختیارتان قرار دهد و در مقابل از لنزتان هم مراقبت کند.

کاربرد هود لنز دوربین

نورهای ناخواسته یا Flareها را مسدود کنید

یکی از چالش‌های بزرگ عکاسی در طول روز و در محیط‌های روشن، پدیده لنز فلر است. بگذارید آن را با مثال توضیح دهیم. احتمالاً برای شما هم اتفاق افتاده که در یک محیط با نور شدید خورشید قرار گرفته باشید؛ در این نور شدید معمولاً تماشای اطراف سخت می‌شود. این اتفاق برای لنز هم می‌افتد. یعنی زمانی که نور از جایی خارج از کادر وارد آن شود، اجسام درون کادر بیش از اندازه روشن می‌شوند و ممکن است برخی از جزئیات سوژه از دست برود. به این حالت اصطلاحاً لنز فلر می‌گویند.

هود لنزمشکل لنز فلر در روزهای آفتابی و به خصوص زمانی که می‌خواهید در فضای بیرونی عکاسی کنید، شما را دچار دردسر می‌کند. مشکل اینجاست که اگر منبع نور خارج از عکس باشد، این اتفاق باز هم روی سوژه اثر می‌گذارد. چرا که اجسام مختلف می‌توانند نور را منعکس کنند و به لنز شما برسانند. اگر از فیلترهای کم کیفیت استفاده کنید یا لنز شما پوشش ضد نور کمتری داشته باشد، فلر و نورهای ناخواسته بیشتر هم خواهند شد.

از طرف دیگر این پدیده باعث می‌شود که وضوح تصویرتان را هم از دست بدهید. زیرا زمانی که پرتوهای نور از یک زاویه شدید وارد لنز می‌شوند، نمی‌توانند به خوبی روی سنسور تصویر متمرکز شوند.

البته این موضوع را هم در ذهن‌تان داشته باشید که بسیاری از کارگردانان و عکاسان به صورت تعمدی از همین پدیده فلر استفاده می‌کنند. اما نورهای ناخواسته چیزی نیستند که بخواهیم در عکاسی روزانه با آنها دست و پنجه نرم کنیم.

کاری که هود لنز با این نورهای ناخواسته و پدیده فلر انجام می‌دهد، کاملاً ساده است: هود لنز یک محافظ یا سرپوش جلوی لنز قرار می‌دهد تا نورها نتوانند از زوایای مختلف و خارج از کادر، وارد لنز شوند. مانند زمانی که دست خودتان را در یک روز شدیداً آفتابی بالای چشم‌ها قرار می‌دهید و با ایجاد یک سایه‌بان می‌توانید بدون مشکل اطراف‌تان را ببینید.

هود لنز

کنتراست بیشتری را به تصویرتان اضافه کنید

هود لنزیک هود لنز خوب علاوه بر این که شما را از دردسر نورهای ناخواسته رها می‌کند، می‌تواند کنتراست رنگی بهتری هم به تصاویرتان ببخشد. در واقع این کاربرد هودها باعث محبوبیت بیش از اندازه آنها شده است؛ چرا که عکاسان می‌توانند به کمک یک قطعه ساده و ارزان، تصاویر خوش رنگ و لعاب‌‌‌تر داشته باشند.

برای این که از این کاربرد هود لنز بهره‌مند شوید باید آن را به درستی روی دوربین سوار کرده و در جای درستی از آن استفاده کنید. حتی زمانی که در معرض تابش شدید خورشید نیستید هم این کاربرد هود لنز برای شما مفید خواهد بود. زیرا هود لنز هر منبع نور سرگردانی که ناشی از انعکاس از اجسام باشد را مسدود می‌کند و باعث می‌شود نور تنها از بخش جلویی لنز وارد شود. در نتیجه رنگ‌ها دقیق‌‌‌تر و با اشباع بیشتری ثبت خواهند شد.

البته افزایش کنتراست تصاویر به لنز شما هم بستگی دارد. در برخی از مواقع ممکن است تصویر کاملاً تیره شود. با این حال نتیجه معمولاً در لنزهای قدیمی و ارزان، بهتر است.

از لنزتان هم مراقبت می‌کند!

هر چند طراحی هود لنز از همان ابتدا برای مسدود کردن نور بود و هدفی برای مراقبت از لنزها وجود نداشت؛ با این حال با وجود یک سرپوش چند سانتی متری در جلوی لنز می‌توانید توقع مراقبت بیشتر از لنزتان را هم داشته باشید.

هود لنزمثلاً اگر در یک روز بارانی می‌خواهید در فضای بیرونی عکاسی کنید، یا می‌خواهید در نزدیکی یک آبشار چند صحنه را شکار کنید، یک هود لنز از رسیدن رطوبت به لنز شما جلوگیری می‌کند. هر چند که نباید آن را جایگزین کاور دوربین و چتر کرد؛ اما برای عکاسی در شرایط آب و هوایی نامناسب، چند فرصت عکاسی خواهید داشت.

از طرف دیگر با وجود هود لنز لازم نیست که نگران خراش یا اثر انگشت روی لنزتان باشید. البته هودها مقاومت آنچنانی ندارند و نمی‌توان آنها را فرشته‌های مراقبت از لنزها نامید. با این حال اگر عکاس باشید، قطعا‌‌‌ً ترجیح می‌دهید که با یک هود شکسته مواجه شوید تا یک خراش یا شکستگی روی لنزتان!

چه زمانی از هود لنز استفاده کنیم؟

به طور کلی شما می‌توانید همیشه از یک هود لنز استفاده کنید. چرا که آنها می‌توانند کیفیت تصاویر شما را بیشتر کرده و ایمنی بیشتری برای لنزتان فراهم کنند. از طرف دیگر معمولاً نیاز به تعویض هم ندارند. اما باید به معایب هود لنز هم اشاره کنیم.

هود لنزاین لوازم جانبی معمولاً نمی‌توانند فاصله‌های کانونی واید را پوشش دهند. از طرف دیگر نمی‌توانید آنها را با انواع فیلترها مثلاً پلارایزرها استفاده کنید. یکی دیگر از چالش‌هایی که استفاده از هود لنز را محدود کرده این است که، معمولاً برای لنزهای پرایم که فاصله کانونی ثابتی دارند، طراحی می‌شوند.

هودهای لنز تنوع شکلی زیادی دارند. اما برای خرید آنها باید متناسب با مدل لنز به سراغ مدل‌های مختلف بروید. در فروشگاه دیدنگار و در بخش هود لنز تنوع کاملی از این لوازم جانبی را برای شما گردآوری کرده‌ایم، که می‌توانید با توجه به مدل لنز خود، بهترین انتخاب را از میان هود لنزهای موجود داشته باشید. اگر هم در انتخاب مردد هستید، کافی‌ست مدل لنز خود را به مشاوران ما بگویید، تا در کمترین زمان شما را به هدف برسانند.

نکات مهم برای استفاده از هود لنز

  • فراموش نکنید که برای جابه‌جایی هود لنز می‌توانید آن را به پشت لنز خود، به صورت برعکس وصل کنید تا جای کمتری بگیرد.
  • هودها دوربین شما را بزرگ‌‌‌تر نشان می‌دهند، و اگر دوست ندارید با یک وسیله بزرگ در خیابان قدم بزنید، بهتر است آنها را همه جا به همراه نداشته باشید.
  • حواستان باشد که هود لنز فقط می‌تواند پرتوهای نوری ناخواسته خارج از کادر را مسدود کند. اگر لنز شما مستقیم در آقتاب یا یک منبع نور باشد، هود لنز کمکی به شما نمی‌کند.
  • اگر تا به حال از هود لنز استفاده نکرده‌اید، به این معنی نیست که هنوز هم احتیاجی به آن ندارید. چرا که هود لنز یک اثر کاملاً واضح روی کیفیت تصاویر شما خواهد گذاشت.
لنز فلر

هود لنز

چه زمانی به سراغ هود لنز نباید رفت!؟

هود لنز همیشه هم نمی‌تواند همراه خوبی برای شما باشد. به عنوان مثال: اگر می‌خواهید از پدیده فلر به شکل تعمدی در عکس‌های خود استفاده کنید؛ هود لنز تمام برنامه‌های شما را به هم می‌ریزد!

هود لنزهودها همان طور که پیش‌‌‌تر هم اشاره‌‌ای داشتیم، رابطه خوبی با فیلترها ندارند. در واقع زمانی که فیلتری را روی لنز سوار کرده باشید،‌‌‌ نمی‌توانید در کنار آن هود لنز را هم سوار کنید. پس باید بین این دو یکی را انتخاب کنید؛ چیزی که برای سبک عکاسی شما اولویت دارد.

اگر در یک موقعیت آب و هوایی با وزش باد همراه باشید، هود لنز می‌تواند عکس‌های شما را تار کند. به خصوص اگر از سه پایه استفاده می‌کنید، بهتر است قید هود لنز را بزنید تا تجهیزات شما را سرنگون نکند!

زمانی که به منبع نور نزدیک هستید و می‌خواهید به سبک ماکرو عکاسی کنید هم لازم است که هود لنز را کنار بگذارید.

خب تا اینجا هرآنچه لازم بود در مورد مزایا و معایب و ساختار و عملکرد هود لنز بدانید را به شما گفتیم. انتخاب مناسب‌ترین نوع آن به عهده شماست.

شما از هود لنز برای عکاسی استفاده می‌کنید یا نه؟

هود لنزعکاسی با هود لنز می‌تواند یک دنیای جدید از تصاویر با تضاد رنگی بهتر و نورپردازی حرفه‌‌ای‌‌‌تر باشد. با این حال باید بدانید که چه زمانی از این تجهیزات استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. اگر عادت دارید در فضای بیرونی عکاسی کنید، یک هود لنز می‌تواند تبدیل به همراه همیشگی شما شود و از ورود نورهای اضافی به لنز جلوگیری کند. اما اگر از اثر فلر به شکل آگاهانه در تصاویر خود استفاده می‌کنید، شاید نیازی به این لوازم جانبی نداشته باشید.

شما تجربه عکاسی با هود لنز را داشته‌اید؟! چه مزایا و چالش‌هایی در زمان استفاده از این قطعه‌های پلاستیکی تجربه کردید؟! در بخش دیدگاه‌ها نظرات خودتان را برای ما بنویسید. اگر از خواندن این مطلب لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

استفاده از فیلتر پلاریزه در عکاسی طبیعت

دسته بندی ها: