شما با دانش و تلاش کافی می‌توانید مهارت‌های عکاسی خود را با آیفون به شدت ارتقا و بهبود ببخشید. نکات، ابزارها و تکنیک‌های زیر به شما در ثبت تصاویر با کیفیت حرفه‌ای با آیفونتان کمک می‌کنند.

همچنین در پایان مقاله، چند اپلیکیشن شخص ثالث مفید را برای ios معرفی خواهم کرد، حقیقت این است که شما برای عکاسی حرفه‌ای به چیزی بیش از اپلیکیشن پیش فرض دوربین آیفون‌ها و دانش‌های ابتدایی در مورد عکاسی نیاز ندارید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
بهترین تجهیزات مخصوص عکاسی با موبایل

نکات عکاسی با آیفون

1. قبل از شروع عکاسی حتما لنز دوربینتان را تمیز کنید. با گذشت زمان، اثر انگشت و گرد و غبار ممکن است بر روی لنز دوربین شما جمع شده و باعث شود تا دوربینتان نتواند به درستی بر روی یک نقطه فوکوس کرده و یا منجر به تارشدن کامل بخشی از تصویرتان شود.

یک پارچه میکروفایبر، مشابه آنچه که برای تمیز کردن عینک بکار می‌گیرید را برای پاکسازی لنزتان استفاده کنید. این دستمال‌ها به طور معمول لنز را به خوبی تمیز می‌کنند. می‌توانید یکی از آنها را در جیب خود نگاه داشته و یا به گوشه پیراهن خود بدوزید، تا هر زمان که به آن نیاز داشتید، در جلوی دستانتان باشد.

تمیز کردن موبایل با دستمال میکروفایبر

2. به نحوه نگهداری دوربین آیفون خود (منظور همان قاب تصویر است) توجه کنید. احتمالا شما هم حالت عمودی را برای عکاسی پرتره استفاده می‌کنید، اما لازم است توجه داشته باشید که لنز دوربین در گوشه‌ی سمت راست و بالای بدنه قرار دارد.

دقت داشته باشید که حالت عمودی قاب تصویر برای عکاسی پرتره و حالت لنداسکیپ برای عکاسی منظره کاربرد خواهند داشت. در حالت عادی بهتر است دوربین عکاسی خود را به صورت افقی یا لنداسکیپ نگه دارید تا زاویه دید بیشتری در اختیار داشته باشید.

عکاسی با موبایل

3. سعی کنید دوربینتان را قبل از فشار دادن دکمه شاتر چندین بار جا به جا کرده و قاب‌های مختلف را امتحان کنید؛ البته اگر نمی‌خواهید از یک صحنه با سرعت بالا عکاسی کنید و می‌توانید زمان خوبی را برای عکستان بگذارید.

سعی کنید آیفون را به بالا، پایین، چپ و یا راست حرکت دهید و یا در اطراف سوژه بچرخید تا بهترین زاویه را پیدا کنید. در حین حرکت به سایه‌ها و بازتاب‌ها توجه داشته باشید. ممکن است با استفاده هوشمندانه‌تر از آنها بتوانید عکس‌های خلاقانه‌تری ثبت کنید.

4. هنگام فشردن دکمه شاتر حرکت نداشته باشید. بسیاری از مدل‌های آیفون‌ها به سیستم لرزشگیر نوری تصویر مجهز شده‌اند که می‌توانند تاری تصویر را تا حد زیادی کاهش دهند؛ اما هر چه پایدارتر باشید و کمتر حرکت کنید، شانس بیشتری برای ثبت یک عکس فوق‌العاده خواهید داشت.

می‌توانید حداقل یک یا دو تصویر را از یک صحنه با آیفون خود ثبت کنید. این کار باعث می‌شود تا حتی اگر یکی از عکس‌هایتان تار شده بود، باز هم عکسی داشته باشید که خوب باشد. همچنین بهتر است برای پایداری بیشتر دوربین آیفونتان از دکمه‌های کم و زیاد کردن صدا به عنوان شاتر استفاده کنید.

 

عکاسی با آیفون

 

5. اگر آیفون شما تنظیمات زوم دیجیتال را ارائه می‌دهد، تا جایی که ممکن است از آن استفاده نکنید. البته مدل‌هایی با دو یا سه دوربین به شما زوم اپتیکال 2 برابری را ارائه می‌دهند که بسیار خوب است. می‌توانید از طریق اپلیکیشن دوربین به زوم 1 برابری ( یا همان بدون زوم ) و زوم 2 برابری دسترسی داشته باشید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
بهترین قاب‌های آیفون برای عکاسی !

اما فراتر از آن، امکان زوم دیجیتال 10 برابری است که در واقع تصویر شما را تنها کراپ می‌کند. سعی کنید به جای اینکه زوم کنید و کیفیت را از دست بدهید، به سوژه خود نزدیک شوید. هر چند این باعث می‌شود کمی اعوجاج در تصویر شما به وجود بیاید.

 

عکاسی با آیفون

 

6. یکی دیگر از ترفندهای عکاسی با آیفون ، استفاده از خطوط راهنماست. خطوط راهنما یا Grid Lines را از طریق مسیر Settings > Camera > Grid فعال کنید تا به شما در ترکیب بندی تصاویرتان کمک کند. این مورد دو خط عمودی و دو خط افقی را به تصویر شما اضافه می‌کند که قاب را به 9 بخش مساوی تقسیم می‌کنند.

همچنین با استفاده از آن می‌توانید تراز بودن یا نبودن صحنه را نیز تشخیص دهید. بهتر است در استفاده از این خطوط از قانون یک سوم عکاسی نیز استفاده کنید. این قانون می‌گوید که سوژه باید بر روی یکی از چهار نقطه طلاقی یا نقاط طلایی قرار گیرد.

 

عکاسی با گوشی آیفون

 

7. در اپلیکیشن دوربین، سعی کنید بر روی بخشی از صفحه که سوژه حضور دارد ضربه بزنید. آیفون سعی می‌کند با توجه به منطقه انتخاب شده بر روی سوژه مد نظر فوکوس کند. البته شاید غالبا ترجیح دهید که بر روی سوژه اصلی فوکوس کنید، اما تغییر آن می‌تواند نتایج جالبی برایتان داشته باشد.

برای مثال اگر سعی دارید از یک لپ تاپ عکس بگیرید، بر روی بخش‌های مختلف آن همانند کیبورد و یا صفحه نمایش فوکوس کنید. همچنین با فوکوس کردن صحیح جزئیات نیز در عکس شما بیشتر خواهند شد. فوکوس کردن بر روی لبه‌های تصویر نیز ممکن است باعث از دست رفتن جزئیات اصلی تصویر شما شود.

به طور کلی سعی کنید بر روی دو یا چند نقطه در صفحه نمایش فوکوس کنید و بتوانید نتایج مختلف را بررسی کنید.

 

فوکوس با گوشی آیفون

 

8. فلاش را خاموش کنید، مگر اینکه برای گرفتن تصویر در محیطی که کاملا تاریک است به آن احتیاج داشته باشید. بدیهی است که هنگام ثبت عکس از اشیاء منعکس کننده مانند شیشه یا فلز، نور فلاش می‌تواند باعث تابش خیره کننده و شدید شود.

دوربین آیفون حتی در بعضی از موارد که نور در آن بسیار کم است، مانند غروب آفتاب یا یک رستوران کم نور، می‌تواند جزئیات جالبی را به تصویر بکشد و این به دلیل قدرت بسیار خوب آن است. ابتدا سعی کنید بدون فعال بودن فلاش عکستان را ثبت کنید، سپس با فعال بودن آن؛ و پس از بررسی موارد مختلف، در صورت لزوم آن را روشن کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
اولین دوربین من : چه چیزهایی را باید بدانم ؟

البته بهتر است به یاد داشته باشید که در موزه‌ها و مکان‌های تاریخی در هر زمانی از روز، استفاده از فلاش ممنوع است.

 

نکاتی برای عکاسی با گوشی آیفون

 

9. Smart HDR و Keep Normal Photo را روشن کنید تا دو نسخه از یک صحنه بر روی یک تصویر ثبت شود. برای روشن کردن هر دو گزینه به منوی Settings > Camera بروید. هنگامی که از فناوری Smart High Dynamic Range ( به صورت مخفف HDR ) در آیفون استفاده می‌کنید، دوربین به صورت خودکار دو عکس با نوردهی متفاوت، یعنی یکی بسیار کم و دیگری بسیار زیاد انجام داده و با ترکیب این دو، یک عکس روشن و با جزئیات بالا را به شما ارائه می‌‌دهد.

 

تنظیمات دوربین گوشی آیفون

 

10. دوربین آیفون افکت‌های آماده بسیار زیادی داشته و می‌توانید با استفاده از آنها عکس‌های خلاقانه‌ای ثبت کنید. اما بهتر این است که از #NoFilter استفاده کنید. اگر قصد اعمال یک فیلتر بر روی یک عکس را داشته باشید، انجام این کار در مراحل ادیت و پس پردازش می‌تواند بسیار بهتر عمل کرده و دقت بیشتری داشته باشد.

پس سعی کنید از فیلترهای آماده استفاده نکنید و تصویرتان را به صورت خام ثبت کنید تا در صورت نیاز، بعدا بتوانید فیلترهای مختلفی را روی آن اعمال کنید.

با این حال، فیلتر مونو به شما این امکان را می‌دهد تا از صحنه‌های مختلف به صورت سیاه و سفید عکاسی کنید و این به درک بیشتر شما از یک صحنه و ترکیب بندی آن کمک خواهد کرد. اگر یک تصویر مونوکروم بتواند شما را راضی نگه دارد، قطعا نمونه رنگی آن نیز برایتان جالب و راضی کننده خواهد بود.

 

عکاسی سیاه سفید با آیفون

 

11. این تنها نکته مهم برای ثبت یک عکس عالی توسط آیفون به نظر می‌رسد؛ سعی کنید به همه چیز در قاب دوربین خود توجه کنید. علاوه بر موضوع و پیشینه خود، به دنبال ترکیب، کنتراست و رنگ باشید. بسیاری از عکاسان مبتدی صرفا به سوژه توجه داشته و یا تنها سعی می‌کنند ترکیب بندی را طبق قواعد نوشته شده انجام دهند.

بهترین عکاسان سعی دارند تا همیشه از فرم‌ها و سبک‌های متضاد و غیر معمول استفاده کرده و کارشان منحصر به فرد به نظر برسد. شما باید سعی کنید محتوای عمیقی را در عکستان ثبت کنید. این نه تنها باعث می‌شود عکستان زیباتر باشد، بلکه می‌تواند کمک کند به عنوان عکاس بهتر و ماهرتری شناخته شوید.

 

کدام آیفون برای عکاسی مناسب‌تر است ؟

اگر می‌خواهید بدانید بهترین دوربین در بین آیفون‌ها کدام است، لازم است جدیدترین آیفون‌ها را تهیه کنید. چرا که اپل هر ساله و با معرفی گوشی‌های جدید خود، به دنبال ارتقا دوربین آنها است. برای مثال دوربین‌های موجود در XS و XS Max از یک لنز دوگانه استفاده می‌کنند، در حالی که XR تنها یک لنز واحد دارد.

گوشی‌های قبلی آیفون نیز به طور معمول دارای دو نسخه بودند که نسخه پلاس آنها دو دوربین و نسخه معمولی یک دوربین داشت.

سعی کنید آیفونی را تهیه کنید که حداقل تا پایان سال 2019 آپدیت شود و این یعنی گوشی‌هایی که ios 13 را اجرا می‌کنند، مانند آیفون SE یا آیفون 6S یا هر مدل جدیدتری که از این دو مدل به بعد عرضه شده‌اند.

شاید مطالعه این مقالات نیز برای شما جالب باشد
بهترین اپلیکیشن‌های دوربین ios
بهترین اپلیکیشن‌های عکاسی اندروید

لوازم جانبی مخصوص عکاسی با آیفون بیشتری را تهیه کنید

عکاسان حرفه‌ای آیفون یا به اصطلاح آیفونوگرافرها می‌خواهند یک سه پایه و چند لنز داشته باشند تا کارهایشان کیفیت بیشتری پیدا کند. کمپانی اپل چند مدل سه پایه را تولید کرده و علاوه بر آن، می‌توانید مدل‌های بسیاری را در اینترنت پیدا کنید که کیفیت و قیمت مناسبی داشته باشند.

برنامه‌های شخص ثالث دوربین را امتحان کنید

برنامه‌های دوربین شخص ثالث، امکان دسترسی اضافی به تنظیمات و کنترل‌های بیشتر دوربین و همچنین امکان ثبت عکس‌های خام RAW را به شما می‌دهند. تصاویر خام RAW به شما کمک می‌کند تا تنظیمات فشرده سازی بر روی عکس صورت نگرفته و عکس خام را دریافت کرده و بعدا بتوانید بر روی آن‌ها ویرایش‌های بیشتری را اعمال کنید.

اپلیکیشن‌هایی مثل Halide ،Moment – Pro Camera و یا Obscura 2 به شما امکان ثبت تصاویر خام RAW را می‌دهند. همچنین می‌توانید کنترل بیشتری بر روی تنظیمات دستی دوربینتان داشته باشید.

حالا نوبت به ویرایش تصاویر می‌رسد !

پس از ذخیره کردن عکس، اپلیکیشن‌های زیادی در آیفون می‌توانند به شما کمک کنند که عکستان را ادیت کرده و موارد لازم را به آن اضافه کنید.

برنامه Apple Photos بسیاری از قابلیت‌های ویرایش عکس از قبیل کراپ، چرخش، اعمال فیلترها و تنظیم تعادل نور، رنگ و سیاه و سفید را ارائه می‌دهد.

Snapseed گوگل نیز یکی دیگر از برنامه‌های فوق‌العاده برای ادیت عکس‌ها در آیفون است که بسیاری از موارد حرفه‌ای نظیر ویرایش فایل‌های خام RAW را به شما می‌دهد.

TouchRetouch نیز به شما کمک خواهد کرد تا در انتها هر چیز که در عکستان اضافه بود را حذف کنید.

نتیجه نهایی و جمع‌بندی

آیفون‌ها همیشه از دوربین‌های بسیار خوبی بهره‌مند بوده‌اند و این باعث شده است تا سبکی به نام آیفونوگرافی به وجود بیاید و محبوبیت این گوشی‌ها را بین عکاسان حرفه‌ای نشان دهد.

اما عکاسی با آیفون مستلزم یادگیری مواردی است که شاید خیلی ساده به نظر برسند، ولی کاملا کاربردی هستند. قطعا با دانستن مواردی که در این مقاله گفتم می‌توانید عکاسی خود را با آیفونتان ارتقا دهید.

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” ترفند‌های حرفه‌ای عکاسی با آیفون “ برایتان گفتم مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

دسته بندی ها: