در ادامه‌ی مجموعه مقالات ایده‌های عکاسی در خانه، اینبار قصد دارم ایده‌هایی را برای عکاسی انتزاعی از وسایلتان در داخل خانه به شما بگویم.

خب، همیشه هم نیاز نیست برای ثبت عکس‌های خوب از خانه خارج شوید که این خبری عالی در وضعیت فعلی است ! بنابراین می‌خواهم ثابت کنم که تعدادی فرصت خلاقانه در کشوی آشپزخانه‌ی شما وجود دارد، فقط منتظر است تا مورد بررسی قرار گیرد. با استفاده از کاغذ کادو و یک قاشق فلزی می‌توانید به نتایج انتزاعی شگفت انگیزی برسید.

به برخی از کاغذهای کادو با الگوی تکراری، مانند کاغذ پوسته خال خالی که استفاده کرده‌ایم، نیاز دارید. توصیه می‌کنم به جای بسته بندی هدیه، روی کاغذ بسته بندی بچسبانید، که به راحتی پاره شود و همچنین تا شود، بنابراین در آن شکاف‌هایی وجود دارد. اگر در تلاش هستید الگویی را که دوست دارید پیدا کنید، همیشه می‌توانید طراحی خود را بسازید و چاپ کنید، چاپ A3 برای این تکنیک به اندازه کافی بزرگ خواهد بود.

پیشنهاد نویسنده : ترفندهای عکاسی از نوزاد : از کودکان خود در خانه عکس‌های زیبایی ثبت کنید !

شما به یک دوربین با حالت‌های خلاق مانند یک دوربین DSLR یا یک مدل بدون آینه احتیاج خواهید داشت، و با وجود اینکه دستیابی به نتیجه‌ی مطلوب با لنز کیت کاملاً امکان‌پذیر است، اما می‌توانید حتی با یک لنز ماکرو برجسته‌تر جلوه دهید. اگر به فکر خرید یک لنز ماکرو هستید، حتماً به دنبال لنزی با نسبت تولید مثل 1:1 باشید. این بدان معنی است که این یک لنز ماکرو واقعی است، چرا که قادر خواهید بود سوژه‌های خود را در اندازه زندگی ثبت کنید.

قدم به قدم این مراحل را با من دنبال کنید و سعی کنید از قاشق‌هایی با ابعاد دیگر هم استفاده کنید، چرا که این کار به شما امکان می‌دهد کم و بیش از این الگو را در بازتاب خود قرار دهید. همچنین سعی کنید قاشق را به سمت خود نزدیک کنید یا دورتر از آن حرکت کنید تا عمق میدان تغییر کند. آنچه باید برای شروع کار بدانید عبارتند از : …

تنظیمات صحیح را برای دوربینتان اعمال کنید

1- کاغذ کادویی با طرح مناسب را انتخاب کنید

یک الگوی تکرارشونده مانند طراحی خال خالی ما به خوبی به عنوان بک گراند برای عکاسی انتزاعی از وسایل در خانه کار می‌کند. یک میز را در کنار دیوار قرار دهید و کاغذ را به دیوار بچسبانید تا آویزان شود و در طول جدول خم شود تا یک پس زمینه بدون درز ایجاد کند.

2- قاشق را چرب کنید

برای بهترین بازتاب‌ها ، یک قاشق جدید بخرید تا سرانجامش ختم به خراش نشود. برای ایجاد تراکم روی قاشق بازدم کنید و سپس آن را با یک پارچه میکرو فیبر پاک کنید تا به اندازه آینه درخشان شود.

پیشنهاد نویسنده : اشکال، الگوها، بافت‌ها و خطوط در عکاسی : با کمی صبر و تمرین تصاویر بی نظیری را ثبت کنید !

3- قاشق را با دقت قرار دهید

دسته قاشق را نگه دارید، آن را روی کاغذ قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که عمود بر دیوار شما است، بنابراین در دوربین شما خاموش است. هرچه به دوربین شما نزدیک‌تر باشد ، محو کردن پس زمینه راحت‌تر خواهد بود.

4- ترکیب بندی را تنظیم کرده و فوکوس کنید

با استفاده از دوربین خود بر روی سه پایه از لنز ماکرو یا از انتهای 55 میلی متری بنز کیت استفاده کنید و سطح دوربین را با قاشق بدست آورید. وارد Live View شوید و دکمه بزرگنمایی را بزنید، سپس به صورت دستی روی قاشق فوکوس کنید.

5- تنظیمات مختلف را امتحان کنید

دوربین را روی حالت اولویت دیافراگم یا AV قرار دهید، ایزو را هم روی 100 تنظیم کنید، سپس از یک دیافراگم نسبتا بسته مثل f/16 استفاده کنید تا پس زمینه به خوبی معلوم باشد. حالا تایمر دو ثانیه‌ای را روشن کرده و دکمه‌ی شاتر را فشار دهید.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک عکاسی خلاقانه انتزاعی با استفاده از رنگ خوراکی و شیر !

6- به نورپردازی توجه ویژه‌ای داشته باشید

عکاسی در کنار پنجره باعث می‌شود منبع اصلی نورتان خورشید باشد و همین می‌تواند موجب تیر شدن و عمیق شدن سایه‌ها بشود. برای این که از ایجاد سایه‌های شدید جلوگیری کنید، سعی کنید از یک رفلکتور استفاده کنید. اگر هم رفلکتور عکاسی ندارید، یک تکه کاغذ سفید می‌تواند عملکرد بسیار خوبی داشته باشد.

تصویری خارق‌العاده بسازید

1- کاغذ را سرپا نگه دارید

یکی از ترفندهای بسیار مفیدی که می‌توانید در عکاسی انتزاعی از وسایلتان در خانه به کار ببرید، خم کردن کاغذ به سمت بالا است، این کار باعث می‌شود الگوی کاغذتان تمام قاب تصویر را پر کند. البته اینکه چه مقدار از این الگو شارپ باشد به دیافراگم لنزتان بستگی دارد. حتی بسته‌ترین دیافراگم‌ها، نظیر f/16 هم مقداری عمق میدان در تصویرتان به وجود می‌آورند. اگر هم بخواهید از شیوه‌ی عکاسی ماکرو استفاده کرده و الگوی پشت سوژه را مات کنید، می‌توانید از دیافراگم‌های بازتر استفاده کنید. برای ثبت این تصویر من از دیافراگم f/51 استفاده کردم، البته این چیزی نبود که من با دوربینم آن را تنظیم کرده باشم. در واقع بسته‌ترین دیافراگم لنز من f/32 بود و با توجه به نسبت 1:1 آن، در داده‌های اگزیف این مقدار f/51 ثبت شد.

Exposure: f/16, 1/5 sec, ISO100 and f/51, 1.6 secs, ISO100

2- هرگز یک روند را از دست ندهید

در صورت قراردادن کاغذ به روش صحیح، رو به جلوی دوربین، مراقب الگوهای غیر متقارن باشید، چرا که اگر کاغذ را به صورت صحیح قرار دهید، وارونه به نظر می‌رسد. در عوض، آن را بپیچید تا به عقب برگردد، بازتاب در قاشق صحیح خواهد شد همانطور که در تصویر در اینجا با کاغذ بسته بندی شده قلبی ما نشان داده شده است. اگرچه چشم نواز است، این کاغذ بسته بندی با الگوی قلب از یک دستمال کاغذی بسیار نازک ساخته شده است. برای اینکه تمیز و روشن به نظر برسد، من یک ورق کاغذ سفید A3 را در زیر آن قرار داده‌ام تا میز قهوه‌ای که از وسط آن مشخص نشود.

پیشنهاد نویسنده : ایده‌های عکاسی در منزل : عکاسی از محصولات تنها با یک استروب !

Exposure: f/16, 0.5 sec, ISO100

3- کنتراست را تقویت کنید

تصویر خود را می‌توانید در یکی از نرم افزارهای Adobe Camera Raw, Photoshop CC, Photoshop Elements و یا Lightroom باز کنید، منتها پیشنهاد من استفاده از نرم افزار لایت روم است. در هر برنامه‌ای که این کار را انجام می‌دهید، یک اسلایدر برای تنظیم کنتراست در تصویر شما وجود خواهد داشت. من همچنین تصمیم گرفتم تصویرم را مونوکروم کنم تا جلوه‌ی جذاب‌تری به لحاظ بصری داشته باشد.

برای این کار، میزان Saturation را روی منفی 100 قرار دهید، سپس کنتراست را به مثبت 45 و Clarity را به مثبت 90 ببرید. در مرحله‌ی بعد میزان هایلایت‌ها را کم کرده و Blacks را هم کاهش دهید.میزان Shadow و Whites را افزایش دهید تا محدوده دینامیکی گسترش پیدا کند. هنگامی که کنتراست ایجاد شده در عکس مد نظرتان قرار گرفت، با دنبال کردن مسیر Photo>Edit In>Photoshop CC در لایت روم، تصویر را در نرم افزار فتوشاپ باز کنید.

4- خط و خش‌های اضافی را حذف کنید

قدم بعدی حذف هرگونه خط و خراش کوچک روی فلز است تا مطمئن شوید قاشق از آینه کاری زیبایی برخوردار است. ساده‌ترین راه برای انجام این کار، استفاده از ابزار Spot Healing Brush tool از طریق جعبه ابزار است. البته باید حواستان باشد در حین پاک کردن موارد اضافی جزئیات اصلی تصویر را حذف نکنید، تنها عواملی را پاک کنید که ممکن است حواس بیننده را پرت کنند.

قبل از شروع ویرایش عکس، بهترین کار این است که کلیدهای Ctrl/Cmd+J را روی صفحه کلید خود بزنید تا لایه خود را کپی کنید تا روی تصویر اصلی کار نکنید. سپس با Ctrl/Cmd+Plus بزرگنمایی کرده و تمام نقص‌های کوچک موجود در فلز را رنگ آمیزی کنید تا کاملاً بکر باشد، که به نتیجه نهایی زیبایی بیشتری می‌بخشد.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک ساخت استودیوی کوچک رومیزی برای عکاسی از محصولات

امیدوارم مقاله‌ی ” ایده‌های عکاسی در خانه : از وسایلتان در خانه عکس‌های انتزاعی ثبت کنید “ برایتان مفید و جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

خریدانواع دوربین عکاسی

دسته بندی ها: