راهنمای عکاسی در زمستان

سرفصل هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:

در این مقاله، به بیان نکته‌هایی برای عکاسی در زمستان و نحوه محافظت از خود و لوازم کارتان می‌پردازیم.

زمستان یک فصل خاطره انگیز و نوستالژیک برای عکاسانی است که از چالش‌ها و مزیت‌های عکاسی از این فصل لذت می‌برند. واقعا باید عکاسان ماجراجویی که در دماهای زیر صفر و در شرایطی که دیگر عکاسان مایل به عکاسی نیستند، به عکاسی می‌پردازند را تحسین کرد.


این منطقه منحصر به فرد از درختان یک پیش نمای عالی در برابر رنگ‌های شفق‌های شمالی در خارج از کورونا و شمال سوئد است.

سفر در تابستان، با آب و هوای بیش از حد گرم و شلوغی جمعیت همراه است. بنابراین زمستان می‌تواند زمان مناسبی برای عکاسی از مناظر منحصر به فرد و مکان‌های مورد علاقه شما باشد. تنهایی و آرامش موجود در زمستان به ما اجازه می‌دهد تا مناظر را در قالب یک نورپردازی کاملا جدید ببینیم. آن ویژگی از زمستان که برای عکاسان منحصر به فرد است، شانس عکاسی از طبیعت در یک فضای صمیمی تر است. همچنین عکاس این فرصت را دارد که در مورد آنچه که سعی در عکاسی آن دارد و نحوه برقراری ارتباط تصویر با مخاطب، عمیق تر و بیشتر فکر کند.

برخی از ترفند های عکاسی طبیعت و لند اسکیپ
آموزش عکاسی از مناظر شهرهای ساحلی در ساعت آبی !
آموزش عکاسی انتزاعی از طبیعت
7 تکنیک بی‌نظیر عکاسی از طبیعت !
اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت
مبانی و اصطلاحات نورپردازی مقدماتی
آموزش عکاسی از ابرها ، المان‌های جذاب طبیعی

اگر شما برای چالش‌های ناشی از سرد بودن هوا آماده باشید، عکاسی در زمستان می‌تواند بسیار مفید باشد. چند نکته ساده وجود دارد که رعایت آنها، عکاسی در زمستان را لذت بخش تر می کند. لباس های شما، حفاظت از تجهیزات دوربین و رویکرد شما جهت فرآیند عکسبرداری، برای لذت بردن از عکاسی در زمستان نیز بسیار مهم هستند. در واقع، آماده بودن برای تمام شرایط زمستانی که ممکن است با آن روبرو شوید، لازم و ضروری است. عدم برنامه ریزی برای عکاسی در زمستان ممکن است مانع موفقیت در کارتان شود.

نحوه پوشیدن لباس و محافظت از خودتان برای عکاسی در زمستان

هنگام عکاسی در زمستان ، آب و هوا می‌تواند بسیار غیر قابل پیش بینی باشد. بهترین راه برای آماده سازی خود، این است که لباسمان مناسب باشد، زیرا وضعیت بسیار حساس و مهم است.

هنگام انتخاب لباس، باید در نظر داشته باشیم که هوا ممکن است ناگهان و به طور قابل توجهی تغییر کند.

آموزش عکاسی در زمستان
درختان سفید مایل به خاکستری یخ زده نشان دهنده یک صبح زمستانی بسیار سرد در پارک ملی گراند تتون هستند.

عکاسی در دمای پایین باعث می‌شود که دمای بدن شما بسته به سطوح مختلف فعالیتتان به طور چشمگیری از گرم به سرد و بالعکس تغییر کند. بنابراین لباسی زیپ دار بپوشید که بتوانید به راحتی در مناطق خاص، هوای تازه به بدن خود بدهید. همچنین دقت نمایید که لباس‌های زیادی را روی هم نپوشید که موجب گرمای بیش از حد می‌شوند. برای یک عکاس که تجهیزات سنگین دوربین را حمل می‌کند، لباس پوشیدن زیاد، باعث افزایش وزن تجهیزات قابل حمل می‌شود و این اصلا خوب نیست. لباسی که توصیه می‌شود بهتر است از لحاظ تنگ و گشاد بودن و عبور هوا از پارچه مناسب باشد و در مقابل شرایط آب و هوایی مورد نظر، عایق و دارای زیپ باشد تا به شما اجازه دهد که بسته به سطح فعالیت خود به سرعت آن را باز و بسته نمایید. همچنین مهم است که هیچ جایی از بدنتان را در معرض هوای سرد قرار ندهید. همیشه کلاه گرم بپوشید تا از برون رفت گرما از ناحیه سرتان جلوگیری شود. تحقیقات نشان می دهد که 70 درصد از گرمای بدن از طریق نپوشیدن کلاه در زمستان از دست می‌رود.

علاوه بر کلاه گرم، پوشیدن شلوار کاملا ضد آب، راحت و انعطاف پذیر مهم است، به طوری که مانع حرکات بدن شما نشود. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید برای ثبت یک عکس زانو بزنید، باید شلوارتان به گونه‌ای باشد که توانایی حرکت آرام و ثابت ماندن را داشته باشید.

کفش یا چکمه‌ها نیز باید ضد آب، انعطاف پذیر و به اندازه کافی در اطراف مچ پا بلند باشند تا از نفوذ برف به داخل آن جلوگیری شود. استفاده از یک جفت محافظ گادر (نوعی لباس برای کفش و چکمه) مقاوم در برابر آب و به بلندای زانوی شما نیز می‌تواند مانع ورود برف به داخل چکمه یا کفش شما شود.

ترفند عکاسی عکاسی در زمستان
انعکاس غروب خورشید در دریاچه یخ زده در جزایر لفوتن نروژ. آسمان رنگارنگ یک مکمل کامل برای رنگ سفید زمستان است.

یکی از تجهیزاتی که عکاسان اغلب با خود ندارند، دستکش است. شما ممکن است تصور کنید با دستکش‌هایی که قسمت انگشت را ندارند راحت‌تر می‌توانید دوربین را کنترل کنید. اما حقیقت این است که اکثر اوقات زمستان به اندازه کافی سرد است و قرارگیری انگشتان شما در معرض سرما، مانع هر گونه کنترل دوربین می‌شود و کار با دوربین را دشوار می‌نماید. گزینه بهتر این است که دستکش‌های کامل و دارای پنج انگشت داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که دستکش‌ها ضد آب و ضد باد باشند. هنگامی که به لذت بردن از گذراندن وقت خود در زمستان می‌پردازید، لباس مناسب می‌تواند روز خوب شما را بسازد.

محافظت از تجهیزات عکاسی

اغلب اوقات محافظت از تجهیزات عکاسی در زمستان ، نادیده گرفته می‌شود.

دوربین های امروزی معمولا تحت شرایط آب و هوایی مختلف و در دماهای سرد بسیار خوب عمل می‌کنند، اما برخی از نکات نیز باید در هنگام آماده سازی تجهیزات دوربین برای زمستان رعایت گردد. مثلا باتری خود را گرم نگه دارید. بسته به دمای سرد، عمر باتری می‌تواند تا حد زیادی کاهش یابد. مقدار کاهش عمر باتری، بسته به درجه حرارت و مدل دوربین متفاوت است، اما اعتقاد بر این است که باتری‌ها ممکن است فقط چند دقیقه در هوای سرد سالم باقی بمانند. بنابراین می‌توانید از گرمای دستتان و نگه داشتن دوربین در دست، باتری را گرم کنید. این اقدام به افزایش طول عمر باتری کمک می‌کند. همچنین می‌توانید باتری‌های یدکی را در مکان‌هایی که نزدیک به بدن‌تان هستند، قرار دهید. برای عکاسی طولانی مدت در طول روز، می‌توانید باتری‌های سرد را با باتری‌های گرم تعویض کنید.

یکی دیگر از مشکلات رایج در نگهداری از تجهیزات دوربین در زمستان، چگالش یا جمع شدگی است که به دلیل تغییرات در محیط رخ می‌دهد. هوای بسیار سرد، بخار آب کمی دارد و خشک است. هنگامی که یک دوربین از محیط سرد به یک محیط گرم‌تر و مرطوب‌تر مانند داخل یک خودروی گرم منتقل می‌شود، ممکن است بخار آب در داخل و خارج از دوربین ایجاد شود. آب داخل دوربین می‌تواند باعث آسیب رساندن به قطعات الکتریکی یا حتی آسیب دائمی شود. برای جلوگیری از این اتفاق، یک کیسه یا کیف پلاستیکی زیپ دار (Ziploc) را بردارید و دوربین را داخل آن قرار دهید تا از محیطی گرم به محیط گرم دیگر منتقل شود. دقت نمایید که دمای داخل کیسه یا کیف تقریبا همان دمای اتاق باشد.

عکاسی زمستانی
زمستان فرصت خوبی برای عکاسی از حیات وحش است. در این عکس یک ردیف از گاومیش‌ها را در مقابل کوه موران در یک صبح پس از روز برفی در پارک ملی گراند تتون می‌‌بینید.

سهولت در عکاسی

اگر یک عکاس تازه کار هستید، ممکن است اشتباهاتی را مرتکب شوید. هر فردی، تجهیزات مختلفی دارد که برای او قابل استفاده هستند. موفقیت با پشتکار همراه است و یادگیری از اشتباهات، کلید موفقیت است. بنابراین بهتر است که انواع مختلف ماجراجویی‌ها را در طول زمان‌ها و مکان‌های مختلف و با تجهیزات با وزن‌های متفاوت امتحان کنید. برای این کار ابتدا از سفرهای ابتدایی در نزدیکی محل سکونتتان شروع کنید و دریابید که چه چیزی برای سبک کار شما بهتر است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
7 ترفند کاربردی و حرفه ای برای عکاسی در سفر

این سفرهای “ابتدایی” نیز به بدن شما امکان شبیه‌سازی و تطبیق با شرایط سردتر و تحمل در طول زمان را می‌دهد. هنگامی که لباس، تجهیزات و انرژی فیزیکی کافی داشته باشید، آنگاه آماده هستید تا ثبت تصاویر عالی را شروع کنید.

تنظیم نوردهی یا قرار‌گیری در معرض نور مناسب

اصلی‌ترین مانع عکاسی در زمستان ، چالش قرار‌گیری در معرض نور مناسب است. هنگام ارزیابی نوردهی، دوربین شما ممکن است تصویر دقیق و شفافی برای سوژه‌های سفید مانند برف یا یخ ارائه ندهد. این خطا به این دلیل اتفاق می‌افتد که دوربین در نشان دادن درخشندگی برف اشتباه می‌کند و به جای رنگ سفید آنها را به رنگ خاکستری نشان می‌دهد. برای جلوگیری از این اتفاق و حفظ برجستگی های برف، باید یک تا دو درجه قرار‌گیری در معرض نور را افزایش دهید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آشنایی با مفهوم فرانوردهی و فرونوردهی در عکاسی
عکاسی در زمستان
دریاچه آبراهام در کوه‌های سنگی کانادا با حفره‌های حبابی خود که در دمای بسیار سرد در زیر سطح آن ایجاد می‌شوند، منحصر به فرد است.

ویژگی‌های نور در زمستان

یک عنصر مهم در پیشرفت عکاسی در زمستان ، توجه کافی به نور است. در زمستان، کیفیت نور منحصر به فرد است، زیرا تغییرات مکرری در هوا اتفاق می‌افتد. این تغییرات آب و هوایی باعث می‌شود که ابرها بیشتر حرکت کنند؛ بنابراین، فرصت‌های بیشتری برای جذب نور گذرا وجود دارد. نور گذرا زمانی که ابرها با روشنایی خورشید تعامل دارند، می‌تواند باعث تغییر نور محیط شود. نور منتشر شده در طلوع یا غروب خورشید می‌تواند در مقابل برف سفید، منجر به نورپردازی چشمگیر و رنگارنگ شود.

نور طلوع و غروب خورشید در زمستان طولانی است و امکان عکاسی برای دوره‌های طولانی تر را فراهم می‌کند. برای بهره‌برداری از این فرصت، شرایطی را انتخاب کنید که نورپردازی جانبی که ویژگی‌های سوژه را بیان می‌کند نیز وجود داشته باشد. نور تابیده شده از یک طرف، نه تنها برجستگی و شکل عناصر اصلی را افزایش می‌دهد، بلکه عمق تصویر را نیز افزایش می‌دهد که بیننده را جذب می‌کند و عکس را جالب تر می‌نماید.

ثبت عناصر خاص فصل زمستان

برای به حداکثر رساندن جلوه‌های آب و هوای زمستانی، شرایط آب و هوایی را در منطقه محلی خود پیگیری کنید زیرا این تغییرات آب و هوایی باعث ایجاد یک پس زمینه و آسمان دراماتیک برای صحنه مورد نظر شما می‌شوند.

برف یک بازتابنده طبیعی نور است، بنابراین سوژه‌هایی را به ترکیب بندی خود اضافه کنید که منعکس کننده رنگ به تصویر باشند. عناصری که می‌توانند در شرایط زمستانی بر ترکیب بندی‌ها تاثیری داشته باشند عبارتند از قندیل‌ها، سوژه‌های یخ زده و شکل‌های طبیعی ایجاد شده به واسطه برف.

بازتاب ها و انعکاس‌های گرم در صبح زود در زمستان در المپیای واشنگتن افزایش می‌یابد.

قبل از ثبت تصویر، تجسم کنید تصویری که می‌خواهید ثبت کنید و نحوه قرارگیری سوژه در معرض نور چگونه خواهد بود. این کار به شما کمک خواهد کرد که برنامه‌ریزی و زمان‌بندی داشته باشید که در نهایت منجر به ثبت تصاویر قانع کننده‌تر می‌شود.

آماده سازی، مفهومی است که تمام این توصیه‌ها را با هم در بر می‌گیرد. موفقیت از آن کسانی است که به خوبی آماده شده‌اند و آنچه را که در حال تلاش برای ثبت کردن هستند، تصور و تجسم می‌کنند.

زمستان یک فرصت عالی برای بیرون آمدن و امتحان کردن چیزهای جدید است. از آنچه انجام می‌دهید، لذت ببرید و با تصاویر زیبا برگردید.

شاید تماشای این ویدئو در تکمیل این مقاله برای شما جالب باشد

 


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله برای عکاسی در زمستان آماده شوید برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: