دوربین فوجی XT3 ، شاهکار بدون آینه ی جدید فوجی فیلم

دوربین فوجی XT3 ، بدون آینه ای منحصر بفرد

سرفصل هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:

تا زمان عرضه دوربین فوجی XT3 قطعا به شما می‌گفتم تعداد دوربین‌های فوجی من بقدر کفایت تکمیل است. دو سال قبل عرضه‌ی X-T2 آنقدر جذاب و کامل نبود که مرا از مدل X-Pro2 که داشته‌ام دلسرد کند. آن زمان من بجایش یک مدل دوربین فوجی X-H1 خریدم. اما با عرضه X-T3 دریافتم ویژگی‌های جدید آن، بقدری است که ارزش امتحان کردن را دارد. پس از گذشت یک‌ هفته و عکاسی کردن با این دوربین قطعا به شما می‌گویم که از خریدنش ناامید نخواهید شد؛ در حقیقت این دوربین، محبوب‌ترین دوربین من تا به امروز است.

Fujifilm X-T3

ظاهر و عملکرد:

برای تازه‌کاران، طراحی ارگونومیک و استایل دوربین فوجی XT3 ، فوق‌العاده است. همانطور که از فوجی انتظار داریم فرم کوچک دوربین، در دست داشتن آن را حین عکاسی بسیار ساده کرده و در عین حال، جایگذاری دکمه‌ها دقیقا در جایی است که انتظار می‌رود. از نظر ظاهر و کارایی دوربین فوجی X-T3 ترکیبی از بهترین ویژگی‌های فوجی X-Pro2 و X-H1 است. بخش دکمه‌ها تا حد قابل توجهی شبیه به X-Pro2 است ( و کاملا شبیه X-T2 ) اما دسته‌های آن کاملا دارای سرعت و پاسخگویی سریع H1 است. تنظیمات دوربین در تی ۳ بطرز قابل تحسینی منعطف است. البته که این راحتی در استفاده در سری‌های پیشین نیز وجود داشته است. قابلیت تنظیم کردن دوربین با ساده‌ترین روش و دکمه‌های ممکن، همچنان یکی از اولین علاقه‌مندی‌های من به سیستم طراحی فوجی است. از زمانیکه دوربین فوجی XT3 را تنظیم کرده‌ام، در هنگام عکاسی بدون اینکه چشم از ویو فایندر دوربین بردارم، می‌توانم تنظیمات عکاسی‌ام را براحتی تغییر دهم.

دوربین فوجی xt3
بالا سمت چپ Fujifilm X-Pro2 ، بالا سمت راست Fujifilm X-H1 و پایین Fujifilm X-T3

فریم رِیت Frame Rate:

X-T3 + XF100-400mmF4.5-5.6 R LM OIS WR @ 176.7mm, ISO 3200, 1/400, f/5.

به لطف ارسال بموقع شرکت پست، فوجی ایکس ۳ من دقیقا قبل از اینکه خانه را به مقصد استادیوم برای دیدن مسابقه پسرم در لیگ بیسبال کودکان، ترک کنم بدستم رسید و ورزش بیسبال بهترین مکان برای امتحان کردن ویژگی عکاسی انفجاری جدیدی که سی فریم عکس بر ثانیه را می‌گیرد، است. تنظیم این دوربین برای عکاسی سی فریم بر ثانیه، کمی کار می‌برد. شما باید از شاتر الکترونیکی استفاده کرده و اجازه دهید که رزولوشن در حالت عکاسی مکرر تا حد ۱۶.۶ مگاپیکسل کاهش یافته و دارای کراپ ۱.۲۵ باشد. اما در صورتی که این کراپ شدن و کاهش رزولوشن برای شما دردسر ساز است، می‌توانید از حالت ۲۰ فریم بر ثانیه با شاتر الکترونیک و بدون نیاز به کراپ استفاده نمایید. اگر هم شاتر مکانیکی را ترجیح می‌دهید، این دوربین همچنان عدد قابل قبول ۱۱ فریم بر ثانیه را می‌تواند به شما ارائه دهد. ( چیزی که در مدل ایکس تی ۲ برای داشتنش نیازمند یک گریپ باتری هستید ) با این حال که من بدنبال شکار لحظه سریع پرتاب توپ بوسیله چوب نبودم، و قصد چاپ عکس‌هایم در سایز یک بیلبورد را نداشتم، اما با سی فریم بر ثانیه تصاویر شگفت‌انگیزی بدست آوردم. ویو فایندر الکترونیک دوربین فوجی XT3 بقدری عالی عمل می‌کند که در بسیاری از مواقع فراموش می‌کردم که این یک تصویر اُپتیکال نیست و حالت عکاسی سریع و مکرر، کاملا بدون وقفه کار می‌کرد، که آن نیز به نوبه خود یک تجربه منحصر بفرد بود.

یکی از سی فریم عکس گرفته شده در یک ثانیه توسط دوربین فوجی X-T3 درحالیکه بازیکن در جایگاه ضربه زننده قرار داشت
X-T3 + XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR @ 119.2mm, ISO 2500, 1/640, f/2.8
یکی دیگر از سی فریم عکس گرفته شده در یک ثانیه توسط دوربین فوجی X-T3 درحالیکه بازیکن در جایگاه ضربه زننده قرار داشت
X-T3 + XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR @ 119.2mm, ISO 2500, 1/640, f/2.8
یکی از سی فریم عکس گرفته شده در یک ثانیه توسط دوربین فوجی X-T3 درحالیکه بازیکن در جایگاه ضربه زننده قرار داشت
X-T3 + XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR @ 119.2mm, ISO 2500, 1/640, f/2.8

فوکوس اتوماتیک:

فوجی فیلم بوسیله دوربین فوجی XT3 بالاترین سرعت فریم ریت را ارائه کرده‌است. اما سوال اصلی اینجاست که آیا اتوفوکوس آن نیز توانایی پاسخگویی به این سرعت را دارد؟ زمانیکه این دوربین در کنار لنزهای جدیدتر زوم فوجی قرار بگیرد از جمله ( 400-100 / 55-16 / 140-50 ) در حالت اتوفوکوس، نوردهی سریع خواهید داشت. با زمان کمی که برای آزمایش این موضوع داشته‌ام دریافتم که لنزهای قدیمی‌تر نیز همچون 35 میلی‌میتری ۱.۴ برروی X-T3 عملکرد سریع‌تری دارند. همچون هر دستگاه دیگری آتوفوکوس در سرعت بالا در این دوربین هم نیازمند تمرین و آگاهی کامل از تفاوت انواع مود یا حالت‌های آن است. تغییر ساده و سریع به حالت عکاسی متداوم در X-T3 هم، همچون سایر دوربین‌ها، ناامید کننده است. در صورتی که نقطه فوکوس را با دقت انتخاب کرده باشید، و بدانید یک نقطه، یا یک سطح طولانی را برای آتوفوکوس انتخاب کرده‌اید، می‌توانید در کنار انتخاب صحیح نوع تنظیمات فوکوس با X-T3 ، در غالب مواقع انتظار عکس‌هایی باکیفیت را داشته باشید. بطور مثال در عکس زیر شما بخوبی شاهد تعقیب صحیح سوژه توسط دوربین، حتی در زمانیکه دست بازیکنی از فریم عبور کرده‌است، هستید.

این تصویر قطعا از آرشیو پاک خواهد شد اما توانایی تعقیب سوژه در حالت آتوفوکس و با توجه به نور پایین، حتی در هنگامی که بازیکن دیگری بین سوژه و دوربین قرار گرفته است جالب توجه است
X-T3 + XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR @ 106mm, ISO 6400, 1/420, f/2.8

در هنگام آخرین دور از بازی فرزندم، خورشید آغاز به غروب کردن نمود که این فرصت مناسبی برای آزمایش سیستم آتوفوکوس در نور کم بود. در این نور کم بود که دوربین فوجی XT3 درخششی قابل توجه در میان دوربین‌های نسل‌های گذشته‌ی فوجی داشت. با این حال که شرایط تقریبا نزدیک به تاریکی بود، این دوربین هیچ مشکلی در تعقیب اتفاقات صحنه و فوکوس‌کشی صحیح نداشت. از دیگر ویژگی‌های قابل تاملی که دوربین فوجی XT3 در آن به طرز محسوسی از پیشینیان خود بهتر است، تشخیص لبه به لبه‌ی نقاط فوکوس‌کشی و پوشش کامل تمامی صحنه است. من عاشق فوکوس کردن در لبه‌های صفحه نمایش هستم، چیزی که هیچ کدام از سری‌های ایکس تا به امروز قادر به انجام آن نبوده‌اند.

X-T3 + XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR @ 140mm, ISO 2500, 1/1700, f/2.
آتوفوکوس این دوربین هیچ مشکلی با ثبت تصویر دسته‌ای غازها که از بالای سرم گذر می‌کردند، نداشت
X-T3 + XF100-400mmF4.5-5.6 R LM OIS WR @ 100mm, ISO 1000, 1/4000, f/4.5

سنسور و ال سی دی:

X-T3 + XF16-55mmF2.8 R LM WR @ 16mm, ISO 200, 1/125, f/4.

در آخر هفته که از کنار پرینستون گذر می‌کردم در کنار محوطه آن، توقف کوتاهی برای عکاسی داشتم. سنسور جدید دوربین فوجی XT3 بصورت (backside-illuminated) بوده که دارای مقدار مگاپیکسل بالاتر، نسبت به سری‌های قبل و کیفیت تصویر بی‌نقصی است. البته که سنسور جدید به تنهایی قادر به اغنا کردن من برای به‌روز کردن دوربینم نبوده‌است؛ چرا که با سنسور قبلی دوربین‌های فوجی مشکلی نداشتم. به دلیل استفاده از سیستم (backside-illuminated) این دوربین امکان تنظیمات ISO پایین‌تر ( ۱۶۰ نسبت به ۲۰۰ ) و کارایی بهتر در ISO بالا را دارد. البته این موضوع امری است که هنوز فرصت نداشته‌ام بصورت کامل آزمایش کنم.

X-T3 + XF16-55mmF2.8 R LM WR @ 24.2mm, ISO 160, 1/4, f/22.0

فوجی در X-T3 امکان تاچ اسکرین را نیز افزوده است. البته که نمایشگر لمسی از نظر من در جایگاهی است که ” اگر وجود داشته باشد خوب است، اما بدون آن نیز می‌توان عکاسی کرد “. پس بنابراین این دلیل هم به تنهایی برای بروز کردن دوربینم کافی نبود. البته در عکاسی از محوطه پرینستون به این نتیجه رسیدم که، زمانیکه دوربین در زاویه برعکس و یا زاویه بسیار پایینی قرار دارد، وجود تاچ اسکرین یک موهبت کاربردی است و بسیار راحت‌تر از گشتن بدنبال جواستیک و حرکت دادن آن برای انتخاب نقطه فوکوس است.

دوربین بدون آینه فوجی فیلم X-T3

اطلاعات بیشتر و خرید

بخشهایی که نیاز به ارتقاء دارند:

از زمان عرضه X-T3 ، این دوربین با مشکل خاموش شدن اتفاقی مواجه است. گاهی اوقات این مشکل بصورت متناوب اتفاق می‌افتد که خیلی آزار دهنده نیست، اما در این مورد خاص موضوع بسیار جدی بود. در چند ساعت ابتدایی استفاده‌ام از این دوربین، سه بار بصورت کامل خاموش شده و یا هنگ کرد. این مشکل با خاموش روشن کردن دوربین حل نشد و پس از جدا کردن و اتصال مجدد باتری، دوربین دوباره به فعالیت نرمال بازگشت. فوجی بسرعت یک فریم‌وِیر (Firmware) اصلاحی برای این موضوع ارائه کرد که پس از بروز کردن دوربینم بوسیله‌ی آن، عملکردی عالی و عاری از اشکال داشت. بروز کردن فریم‌وِیر دوربین تقریبا کار آسانی است و اگر تا به امروز این کار را انجام نداده‌اید این موضوع برای دوربین بدون آینه X-T3 شما امری حیاتی است. من دقیقا مشکل مشابهی با دوربین H1 خود هم داشتم که البته و خوشبختانه در سری تی سه با هنگ کردن دوربین برخلاف مدل H1 عکس‌هایم را از دست ندادم. پس این موضوع را جدی گرفته و در سریعترین زمان ممکن، دوربینتان را با فریم‌وِیر جدید بروز رسانی کنید. اگر از ورزش و یا یک اتفاق اکشن عکاسی می‌کنید، دوربین فوجی XT3 دنیایی از تنظیمات کاربردی دارد. در حالیکه پیشرفت‌های اتوفوکوس در این دوربین بسیار گسترده بوده، من مشخصا عاشق سرعت فریم این دوربین در عکاسی ۲۰ تا ۳۰ فریم بر ثانیه هستم، اما محدودیت‌های بافر دوربین XT3 باعث گردیده است که، اگر می‌خواهید از تمامی امکانات عکاسی پیوسته‌ی این دوربین استفاده نمایید، بصورت واقع ‌بینانه، چاره‌ای جز انتخاب حالت خروجی JPEG ندارید. این موضوع، شاید برای بسیاری با اهمیت نباشد اما اگر راستش را بخواهید کمی به حجم بالای بافر دوربین های کانن و نیکون که با اندازه بالا، قابلیت ذخیره کردن عکس‌هایی با فرمت RAW را دارند، حسودی می‌کنم. البته این مقایسه‌ی منصفانه نیست. برای اینکه در حالت عکاسی سریع بخوبی عمل بافر تصاویر صورت بگیرد، ما نیازمند یک مموری کارت سرعت بالا از نوع UHS-II هستیم. چیزی، که حتی سریع‌ترین کارت‌های UHS-I نیز قادر به فراهم نمودن آن نخواهند بود. هر دو اسلات کارت حافظه در دوربین فوحی XT3 قابلیت پشتیبانی از سری UHS-II را دارند. من همچنین امیدوار بودم که دکمه شاتری که فوجی بر روی ایکس اچ یک قرار داده بود به سری ایکس این دوربین نیز سرایت کند. اما دوربین فوجی XT3 بدون این دکمه شاتر به بازار عرضه شد. چیزی که انگار قرار است تنها، ویژگی منحصر بفرد سری اچ باشد. این موضوع کمی آزار دهنده است زیرا با این حال که دکمه شاتر X-T3 بسیار خوب کار می‌کند، اما آن عملکرد فوق‌العاده نرم شاتر H1 را ندارد. دکمه‌ای که خیلی به آن عادت کرده بودم. اگر راستش را بخواهید این موضوع دیگر کمی غر زدن است؛ زیرا اگر شما پس از استفاده از هر دوربینی از فوجی، بغیر از X-H1 ( و یا در واقع از هر برند دیگری ) از دکمه شاتر X-T3 استفاده کنید، قطعا ناامید نخواهید شد.

X-T3 + XF16-55mmF2.8 R LM WR @ 16mm, ISO 160, 1/7, f/22.0

حرف آخر:

با این حال که تنها یک هفته است که X-T3 را خریداری کرده‌ام و با آن کار می‌کنم، اما کاملا برایم روشن است که فوجی با این دوربین، یکی از شاهکارهایش را به بازار عرضه کرده است. اگر این دوربین هم، همچون X-H1 دارای تثبیت کننده تصویر داخلی بود، قطعا جایگاه یک دوربین بی‌نقص را برایم می‌داشت. البته که این دوربین یک تحول بزرگ برای آن دسته از عکاسانی است که بدنبال یک دوربین فوجیِ دارای سرعت و زمان پاسخگویی سریع‌تر می‌گشتند، که دارای ویژگی‌هایی برای عکاسی بهتر در سرعت بالا و اتوفوکوس باشد.

آیا تا به امروز دوربین بدون آینه X-T3 را امتحان کرده‌اید؟ اگر در حال حاضر از X-T2 استفاده می‌کنید، قصد بروز کردن آنرا با یک مدل بالاتر دارید؟ اگر تا به امروز از کاربران دوربین‌های فوجی نبوده‌اید آیا X-T3 توجه شما را بخود جلب نکرده است؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید.

? مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ?

با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید.

مقاله دوربین فوجی XT3 ، شاهکار بدون آینه ی جدید فوجی فیلم برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید