تجهیزات استودیوییما در عصری زندگی می‌كنیم كه به لطف شبكه جهانی اینترنت،‌ از هر نقطه از جهان می‌توان محتوای خاصِ خود را تولید كنیم. فرقی ندارد این محتوا متنی، صوتی، تصویری و یا تركیبی از این‌ها باشد؛ مهم هدفی است كه دنبال می‌كنیم. در اینجا هدف، وسیله را توجیه می‌كند. در این متن كه قصد داریم به معرفی كلی تجهیزات استودیویی برای ضبط صدا بپردازیم،‌ وسیله،‌ تجهیزاتی هستند كه برای ضبط صدا نیاز داریم. هدف هم نوعِ محتوایی است كه قرار است تولید شود.

چه صدایی قرار است ضبط شود؟ آیا یك تولید موسیقیایی است؟ پادكست و گویندگی است؟ استریم برای دنیای گیم یا هر پخش broadcast دیگری است؟ شاید هم قصد دارید كتاب صوتی تولید كنید یا محتوای صوتی یك اپلیكیشن را ضبط كنید؟ شاید هم قصد دارید محتوای ویدیویی ضبط كنید. در تمام این موارد شما بر اساس بودجه و سطحِ كاری، نیازمند یكسری تجهیزات استودیویی برای ضبط صدا هستید.

تجهیزات استودیوییدر این متن ما سعی می‌كنیم در دو سطح مبتدی و استودیو خانگی حرفه‌ای این تجهیزات را معرفی كنیم. البته حتماً می‌دانید كه این دو دسته نیز سطوح متفاوتی خواهند داشت. امیدوار هستیم كه به یك درك كلی از انواع تجهیزات برای ضبط صدا برسید. به طور معمول برای ضبط صدای گویندگی، پادكست و مواردی از این قبیل می‌توان با كمترین تجهیزات ممكن كار حرفه‌ای را آغاز كرد. با ما همراه باشید.

قدم اول؛ میكروفون حیاتی‌ترین بخش ماجرا

تجهیزات استودیوییاز میكروفون شروع كردیم، چرا كه بدون میكروفون صدایی ضبط نخواهد شد. اما در این بخش قصد نداریم از مدل‌های مختلف میكروفون بگوییم. تمام گوشی‌های هوشمند امروزی از یك میكروفون داخلی built-in mic برخوردار هستند. همچنین تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها/ PC، برخی اسپیكرهای بلوتوثی و اكثر دوربین‌های عكاسی با قابلیت فیلم‌برداری و دوربین‌های حرفه‌ای،‌ از چنین میكروفونی برخوردار هستند.

بله شما نیاز به هیچ میكروفون اكسترنالی نخواهید داشت. صدا را می‌توانید با این تجهیزات هم ضبط كنید. اما به نظر چرا حرفه‌ای‌ها حتی با وجود بهترین دوربین‌های فیلم‌برداری، از یك میكروفون اكسترنال استفاده می‌كنند؟

تجهیزات استودیوییبرای ضبط بهتر صدا ما نیازمند یك دیافراگم نسبتاً بزرگ هستیم كه معمولاً تجهیزاتی كه گفتیم به خاطر كاربرد اصلی‌شان از این بابت محدود می‌شوند. بله شما می‌توانید بر هر دستگاهی كه مجهز به built-in mic است كار خودتان را آغاز كنید؛ با چه سطحی؟ هدف‌تان چیست؟ مخاطب‌تان كیست؟

میکروفون گویندگی

تجهیزات استودیویی اساسی برای یك محیط خانگی

تجهیزات استودیوییوقتی از یك استودیوی خانگی حرف می‌زنیم، می‌تواند تجهیزات متفاوتی را شامل شود. برخی استودیوهای خانگی حال و هوای شدیداً حرفه‌ای دارند و فراتر از یك ست‌آپ خانگی هستند. برای اینكه همه‌ چیز برای شما ملموس‌تر شود ما به 5 بخش اساسی در یك استودیوی خانگی اشاره می‌كنیم:‌

  1. میكروفون Microphone
  2. رابط صوتی/ كارت صدا Audio Interface
  3. هدفون Headphone
  4. اسپیكرها برای مانیتورنیگ Monitor Speakers
  5. آكوستیك كردن اتاق

تجهیزات استودیوییشما با این 5 وسیله به عنوان تجهیزات اساسی یك استودیو خانگی، می‌توانید هر كاری بكنید. البته بستگی به حد و سطحِ این تجهیزات هم دارد. هر كدام از این موارد انواع مختلفی دارد كه در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. فقط فراموش نكنیم كه اگر قصد استریم، پادكست، گویندگی و مواردی از این دست دارید شاید نیازی به اسپیكرهای مانیتورنیگ و آكوستیك كردن اتاق نداشته باشید. به هر حال می‌توان از این 5 مورد، برخی‌ها را به خاطر بودجه محدود یا هدف خاصی كه دارید خط زد. در ادامه همراه باشید با اولین جزء اساسی: میكروفون‌های استودیویی.

انتخاب میكروفون به عنوان یكی از تجهیزات صوتی

تجهیزات استودیویی

تجهیزات استودیوییهر چند ما در دیگر مقالات مفصل در مورد میكروفون و انواع آن صحبت كرده‌ایم. اما بگذارید یك دید كلی به شما بدهیم. عموماً میكروفون‌ها یا كاندنسر Condenser هستند یا داینامیك Dynamic. به جز موارد خاص مثل آدیوتكنیكا مدل AT2040 كه یك میكروفون پادكست از نوع داینامیك، با الگوی قطبی هایپركاردیوید، اكثر میكروفون‌های استودیویی كاندنسر هستند. حساسیت بالاتری دارند و جزئیات صدا را بهتر ثبت می‌كنند. به عنوان مثال برای گویندگی و پادكست و یا استریم می‌توانید از نمونه بسیار خوب Audio Technica AT4033a استفاده كنید. اما شاید بودجه‌تان محدودتر از این حرف‌هاست؛ پس بهتر است سری به محصولات بویا BOYA نظیر BY MM1 plus بزنید.

توجه داشته باشید كه اگر برای كار موسیقی بخواهید یك میكروفون استودیویی تهیه كنید، بهتر است بیخیال گزینه‌های ارزان‌تر شوید، مگر در مواردی كه واقعاً محدودیت دارید. هرچند میكروفون‌های بویا آنقدر توانا هستند كه كار شما را خراب نكنند و یادآوری كنیم كه سطحی كه قرار است تولید خود را عرضه كنید نیز حائز اهمیت است. اگر برای شروع با محدودیت بودجه مواجه هستید بعضی محصولات زیر 1 میلیون تومان برای كار پادكست یا وكال می‌توانند همراه شما باشند.

تجهیزات استودیوییعلاوه بر این شما بسته به اینكه آیا در برنامه‌هایی كه اجرا می‌كنید مهمانی دعوت می‌كنید یا نه به میكروفون‌های دیگری هم نیاز پیدا خواهید كرد. می‌توانید از بین میكروفون‌های استودیویی ، دستی یا یقه‌ای، بسته به نیازهای خود دست به انتخاب بزنید. به عنوان مثال میكروفون‌های دستی به راحتی بین افراد جابه‌جا می‌شوند و میكروفون‌های یقه‌ای برای حركت آزادانه حین صحبت كردن كاربردی است.

این نكته هم نباید فراموش شود كه اگر میكروفون را برای ضبط صدای ساز به خصوصی می‌خواهید حتماً با محدوده فركانسی Response Frequency سازگاری داشته باشد.

تجهیزات جانبی میكروفون

تجهیزات استودیویی

تجهیزات استودیوییعموماً برای میكروفون‌های استودیویی با كاربری پادكست، گویندگی، استریم، خوانندگی vocal و مواردی از این دست،‌ یك پاپ فیلتر pop filter حیاتی است. معمولاً میكروفون‌ها به همراه آن ارائه می‌شوند. همچنین برخی به جای فوم pop filter‌ از پاپ شیلد pop shield به همراه لرزه‌گیر ShockMount بهره‌مند هستند. هر دو این‌ها برای كاهش حداكثری صدای پوپ pop ناشی از ادای لفظ حروفی نظیر ب و پ در ابتدای كلمات است.

برای خوانندگی قطعاً به استند میكروفون Microphone Stand نیاز خواهید داشت. در چنین حالتی به دنبال میكروفونی باشید كه از لرزه‌گیر/ شاك‌مانت بهره‌مند باشد یا باید اقدام به تهیه جداگانه كنید. اگر قصدتان پادكست یا گویندگی و تهیه ویدیو است شاید میكروفون‌های استودیویی رومیزی نظیر BOYA BY-M1000 را بهتر تشخیص دهید.

تجهیزات استودیویی

انتخاب میكروفون شاید حیاتی‌ترین بخش ماجرا باشد. برای سر هم كردن یك استودیوی خانگی مبتدی شاید با یك میكروفون استودیویی USB بسیار ارزان اما با كیفیتِ مطلوب نظیر MAONO AU-PM461TR آغاز كنید. اما اگر آینده خاصی از استودیوی خود متصور هستید بهتر است سراغ گزینه‌ها با كابل‌های XLR بروید كه انعطاف بیش‌تری در اتصال با كارت‌های صدا برای تولید هرچه بهتر صدایی حرفه‌ای برای كاربر فراهم می‌كنند.

تجهیزات استودیویی : هدفون برای مانیتورینگ

تجهیزات استودیویی

تجهیزات استودیوییاین از آن تجهیزاتی است كه می‌توان از آن صرف‌نظر كرد. اما بودن آن یك موهبت است. چرا كه شما می‌توانید از چند و چون كار خود باخبر شوید.

به طور كلی می‌توان به دو نوع میكروفون اشاره كرد: پشت بسته Closed Back كه برای مانیتورینگ در حین ضبط و استریم كاربردی هستند. می‌توان یك نمونه باكیفیت را از Audio-Technica ATH-M50x اشاره كرد. آدیوتكنیكا مدل ارزان‌تری هم دارد كه Audio-Technica ATH-M20x است. وقتی به دنبال یك هدفون خوب هستیم، باید ایزوله كردن/ فیلتر كردن نویزهای خارجی، محدوده فركانسی و راحتی را در نظر گرفت.

گاهی ما از یك سازی صدا را ضبط می‌كنیم، مثلاً از درام كیت الكترونیك electronic drum kit یا یك كیبورد كه نیازی به میكروفون mic نداریم؛ یا اینكه در پروسه میكس mixing هستیم. هرچند می‌توان از طریق اسپیكرهای مانیتورینگ اینكار را انجام داد، ولی هدفون‌های پشت باز open back انتخابی به صرفه برای برخی شرایط هستند.

تجهیزات استودیویی : اسپیكر مانیتورینگ

تجهیزات استودیویی

تجهیزات استودیوییدر دنیای صوت به این اسپیكرها Studio Monitors یا Nearfield Monitors می‌گویند. هرچند با دیدن آن‌ها یاد اسپیكرهای معمول می‌افتیم، ولی اینگونه نیست! برخلاف اسپیكرهای خانگی كه به دنبال بهبود تجربه شنیداری هستند، در اسپیكرهای مانتیورینگ هدف تولید پاسخ فركانسی Frequency Response فلت flat است. مهندس صدا باید همه چیز را به درستی بشنود و تفكیك‌ها را تشخیص دهد و ریزترین صداها به گوشش برسد تا بتواند یك میكس و تنظیم درست و حسابی را تولید كند. معمولاً مدل‌ها برای یك استودیو حرفه‌ای مثلGenelec 8331- AP قیمت‌های بالایی دارند؛ اما به لطف دنیای فناوری همیشه امكانی برای افراد تازه‌وارد كه در حال گام برداشتن در دنیای حرفه‌ای هستند وجود دارد.

رابط صوتی یا كارت صدا؛ لینك ارتباطی

تجهیزات استودیوییتمام مواردی كه ذكر شدند نیاز به یك رابط دارند تا همگی به آن متصل شوند و تجربه ضبط صدا با كیفیت بالا و بدون تاخیر سر و شكل بگیرد. چه در فرایند ضبط و چه مانیتورینگ، تاخیر اتفاق خوشایندی نیست. همچنین برای رسیدن به حداكثر كیفیت میكروفون‌های XLR‌ نیازمند رابط‌های صوتی هستید. برای اعمال یكسری تغییرات كه دیگر نیازی به ادیت‌های بعد از ضبط نباشد نیز این كارت‌های صدا كه برخی با یك پری‌آمپ همراه هستند، بسیار كاربردی و در نظر گرفتنِ آن گامی حرفه‌ای است.

می‌توان به یك مدل گران قیمت برای استودیوهای حرفه‌ای در سطح بالا اشاره‌ای داشت. كارت صدا Audio Interface با نام RME FireFace UFX كه از 94 كانال ورود و خروجی برخوردار است و انعطاف بالایی برای اتصال انواع دستگاه و ساز را دارد. این كارت صدا از فناوری Thunderbolt برای كاهش حداكثری تاخیر Latency بهره‌مند است. از 76 كانال متفاوت از طریق USB‌ صدا ضبط می‌كند.

تجهیزات استودیویی

تجهیزات استودیوییبه هرحال استودیوهای خانگی حتی در حد حرفه‌ای به چنین تجهیزاتی نیاز ندارند. شاید با یك مدل بسیار ارزان‌ قیمت از شركت معتبر بویا BOYA BY-AM1 كه می‌توانید از دو ورودی XLR برای میكروفون‌ها، از ورودی جك 6.5 میلی‌متری برای اسپیكر مانیتورینگ و یك هدفون برای مانیتورینگ بهره‌مند شوید. یك رابط صوتی بسیار به صرفه و جمع و جور برای كسانی كه قصد دارند بهترین عملكرد بدون تاخیر را از میكروفون با رابط XLR دریافت كنند.

برای خرید تمام محصولاتی که معرفی کردیم، می‌توانید به سایت دیدنگار مراجعه کنید و در کمترین زمان بهترین محصول را انتخاب کنید.

میکروفون استودیویی

چه تجهیزات دیگری برای ضبط صدا می‌توان نام برد؟

تجهیزات استودیوییبه هر حال پیش از هر چیزی شاید بتوان به كامپیوتر PC اشاره كرد. هر چند برخی افراد از میكروفون در كنار یك دوربین ضبط ویدیو یا حتی گوشی برای اتصال میكروفون استفاده می‌كنند، اما در هر صورت نمی‌توان انكار كرد كه PC جز مواردی است كه به آن نیاز پیدا خواهید كرد. ما از این بخش صحبتی به میان نیاوردیم و معمولاً لپ‌تاپ‌ها یا سیستم‌های متوسط و معمولی به راحتی كار شما را راه می‌اندازند.

علاوه بر این شاید به یك نرم‌افزار ضبط صدا نیز نظری داشته باشید. یكی از این نرم‌افزارها Digital Audio Workstation یا DAW است كه برای ضبط، ادیت و میكس می‌تواند نیازهای شما را پوشش دهد. انتخاب‌های متعددی از بین انواع نرم‌افزارها بسته به سبك كاری خواهید داشت.

برای ضبط صدا بسته به هدفی كه دارید، تجهیزات باید خریداری شوند. اگر هدف شما موسیقی باشد بسته به شرایط و سازهایی كه قصد دارید صدای آن‌ها را بازتولید كنید این تجهیزات متفاوت خواهند بود. اما برای یك استودیو خانگی وجود میكروفون، هدفون برای مانیتورینگ ضبط،‌ اسپیكر برای مانیتورینگ میكس و رابط صوتی/ كارت صدا Audio Interface برای افزایش كیفیت و رفع تاخیر delay در ضبط و مانیتورینگ از ضروری‌ها به شمار می‌آیند.

تجهیزات استودیوییاگر كار شما در حوزه موسیقی است یا قصد ضبط حرفه‌ای‌تر از صدای خود در یك استودیو خانگی هستید، قطعاً به آكوستیك كردن اتاق فكر می‌كنید. یكی از تجهیزات bass trap است كه فركانس‌های بَم low frequency را جذب می‌كند و صدایی شفاف‌تر و با نویز كمتر تولید خواهد شد. همچنین Acoustic Panel برای جذب فركانس‌های حد واسط low-mid و high frequency است. بازتاب‌های صدا را به حداقل ممكن می‌رسانند. می‌توان به دیفیوزرها Diffusers هم اشاره‌ای داشت كه برای اتاق‌های بزرگ‌تر كاربردی است. در كنار این‌ها برای یك شروع كم‌هزینه‌تر می‌توان سراغ reflection filter برویم كه جایگزینی موقت اما كاربردی برای یك استودیو خانگی است كه دوست دارد حداقل پله اول حرفه‌ای‌گری را طی كند.

در صورتی كه می‌خواهید صدای خود را برای پادكست، گویندگی و یا استریم ضبط و بازتولید كنید، حتی با یك میكروفون استودیویی USB هم كار شما راه می‌افتد. اما برخورداری از میكروفون‌های XLR به همراه یك رابط صوتی Audio Interface شما را وارد سطح حرفه‌ای خواهد كرد.

ختم کلام در مورد تجهیزات استودیویی ضبط صدا

تجهیزات استودیوییهمانطور كه مشخص است برای ورود به هر سطح، تجهیزات حرف اول را می‌زنند. البته قطعاً محتوای شماست كه اهمیت دارد، اما كیفیت می‌تواند محتوای شما را با حال و هوای بهتری به گوش مخاطب برساند و حداقلی‌ها ضروری هستند.

به طور كلی برای شروع كار پادكست و گویندگی یا ضبط ویدیو، با وجود یك میكروفون USB نظیر MAONO AU-PM461TR هم كار به خوبی پیش خواهد رفت. اما اگر قصد دارید كار سر و شكلی حرفه‌ای‌تر به خود بگیرد بهتر است به یك میكروفون XLR و رابط صوتی فكر كنید. در مورد استریم گیمرها، هدفون‌های مجهز به میكروفون نظیر Creative Sound BlasterX H3 می‌توانند یك انتخاب برای بودجه بسیار محدود باشد. شك نكنید كه كیفیت صدا بسیار حائز اهمیت است و شفافیت آن حال و هوای دیگری برای مخاطب دارد.

شما به یك استودیو خانگی برای ضبط صدا فكر می‌كنید؟ قرار است چه محتوایی تولید كنید؟ تجربه شما از سطوح مختلف این حرفه چیست؟ نظرات خود را در بخش كامنت با دیگران به اشتراك بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

میکروفون

دسته بندی ها: