معرفی سنسور جدید 63 مگاپیکسلی کانن

مقدمه : اخبار و شایعات داغ تازه‌ای پیرامون سنسور جدید کانن که با عنوان سنسور 63 مگاپیکسلی کانن ( Canon ) در دنیای عکاسی سر و صدایی اساسی ایجاد کرده است، مجددا به گوش می‌رسد.

همه چیز از آنجا آغاز شد که یک دیتا شیت ( Data Sheet ) جدید از مشخصات فنی و روند کاری سنسور جدید کانن در شبکه‌های مجازی و وب سایت‌های معتبر دنیای عکاسی منتشر گردید.

آنچه از این مستندات برمی‌آید گواه این موضوع است که این کمپانی به‌صورت جدی بر روی سنسور 63 مگاپیکسلی کانن و ساخت آن مطالعه کرده و تولید این سنسور جدید کانن وارد چرخه‌ی اجرایی گردیده است.

مشخصات اولیه که تصویر آن را در زیر مشاهده می‌کنید، تعداد پیکسل‌های اسمی شناخته شده توسط این سنسور 63 مگاپیکسلی را 9740×6504 تعیین می‌کند.

البته آنچه از دیتا شیت این سنسور برمی‌آید، نشان می‌دهد که برخلاف انتظارهای اولیه کانن قرار نیست از این سنسور در رده‌ی دوربین‌های تجاری خود استفاده کرده و احتمالاً تولید این سنسور، پیش زمینه‌ای است تحقیقاتی جهت تولید سنسور نهایی 70 مگاپیکسلی‌ای که کانن وعده‌ی عرضه‌ی آن را در اواخر سال 2019 در یک دوربین فوق حرفه‌ای سری کانن EOS R داده بود.

مشخصات سنسور 63 مگاپیکسلی کانن

این دوربین که قرار است پرچم‌دار خانواده‌ی Canon EOS R باشد، با یک سنسور قدرتمند 70 مگاپیکسلی به بازار عرضه می‌گردد؛ اما آنچه موجب شد گمانه‌زنی‌ها در رابطه با سنسور 63 مگاپیکسلی کانن تغییر کند، برخی از مشخصات فنی این سنسور و نقاط ضعف آن می‌باشد.

مشخصاتی که نهایتاً منتقدین دنیای عکاسی را متقاعد کرد که کانن تنها جهت بخش تحقیق و توسعه‌ی خود، این سنسور را تولید کرده تا با ارتقاء آن بتواند وعده‌ی خود را به عکاسان حرفه‌ای در سال 2019 اجرایی نماید. قطعاً کانن، دوربین پرچم‌دار سری محبوب خود یعنی EOS R را به‌گونه‌ای به بازار عرضه خواهد کرد که سرآمدی در بازار شدیداً رقابتی دوربین‌های فوق حرفه‌ای باشد.

در ادامه به چند استدلال کارشناسان دنیای عکاسی خواهیم پرداخت که برمبنای آنها ادعا می‌کنند : « سنسور جدید کانن همان سنسور وعده داده شده 70 مگاپیکسلی بر روی EOS R نخواهد بود. » آنها اعتقاد دارند سنسور جدید کانن به‌مراتب قابلیت‌هایی فراتر از سنسور 63 مگاپیکسلی کانن دارد که این روزها آخرین اخبار تولید آن به بازار درز کرده است.

آخرین مطالب دسته آموزش عکاسی
بهترین نرم‌افزار ساخت تیزر تبلیغاتی
معرفی بهترین نرم‌‌ افزار ویرایش صدا
معرفی بهترین نرم‌ افزار تدوین فیلم
بهترین اپلیکیشن‌ فیلمبرداری حرفه‌ای با موبایل
معرفی تجهیزات استودیویی برای فیلمبرداری
بهترین اپلیکیشن ویرایش فیلم با گوشی موبایل

چرا سنسور 63 مگاپیکسلی کانن یک گزینه‌ی تجاری نیست؟

  1. مشخصات و خروجی‌های این سنسور، مطابقت زیادی با ویژگی‌های دوربینی که قرار است پرچم‌دار سری محبوب و فوق حرفه‌ای Canon EOS R باشد، ندارد. میزان نویز پذیری این سنسور جایگاهی ضعیف‌تر از سنسور دوربین کانن EOS 80D داشته و در صورتی که سنسور جدید کانن با همین سایز اعلامی در دیتا شیت‌ها عرضه گردد، وضعیت نویز پذیری آن به‌مراتب بدتر از دوربین 80D خواهد بود. در شرایط برابر هم حتی به نظر می‌آید سنسور 63 مگاپیکسلی کانن وضعیت نویز پذیری به‌مراتب بدتری از سنسور فعلی 80D داشته باشد.
  2. داینامیک رنج ( Dynamic Range ) اسمی این سنسور به حد قابل توجهی از دوربین کانن EOS 5D Mark IV و 80D محدودتر بوده و تقریباً هم‌سطح کانن EOS 6D Mark II خواهد بود. پس در نتیجه سنسوری با این محدودیت‌های داینامیک رنج، به ظاهر بیشتر جنبه‌ی تحقیقاتی دارد تا سنسوری در خور یک دوربین فوق حرفه‌ای و پرچم‌دار سری EOS R کانن.
  3. آنچه از دیتا شیت سنسور 63 مگاپیکسلی کانن برمی‌آید، گواه این موضوع است که ترکیب آن با چند پردازشگر هنوز نتوانسته است موجب ارتقاء سرعت عکاسی پیوسته‌ی آن به‌ویژه در حالت آتوفوکوس ( Auto Focus ) گردد. شاید بزرگترین ضعف این سنسور جدید کانن سرعت فوق‌العاده پایین عکاسی پیوسته و پردازش اطلاعات آن باشد. این سنسور در عمق رنگی 12 بیت تنها 5.2 فریم برثانیه می‌تواند عکاسی کند که طبیعتاً این عدد در مود 14 بیتی، چیزی در حدود 1.3 فریم بر ثانیه خواهد بود.
  4. کندی سنسور 63 مگاپیکسلی کانن موجب شده است تا این دوربین نتواند خود را با سرعت‌های فوق‌العاده‌ی شاتر در سری EOS R کانن هماهنگ نماید. آنچه از دیتا شیت منتشر شده از این سنسور جدید کانن پیدا است، گواه این موضوع است که سرعت هم‌گون سازی اطلاعات آن تقریباً نصف سرعت شاترهای دوربین این رده خواهد بود. در تصویر زیر می‌توانید آخرین دیتا شیت منتشر شده از سنسور جدید کانن را مشاهده نمایید.

جمع بندی بررسی اخبار و حواشی سنسور 63 مگاپیکسلی کانن

در نهایت به نظر می‌آید همان‌طور که در ابتدا گفتیم، کانن این سنسور را تنها با هدف تحقیقاتی تولید کرده و قرار نیست از آن در دوربین‌های تجاری خود استفاده نماید. این قبیل سنسورها پس از انجام تحقیقات، کاربردهایی در سایر صنایع همچون سیستم‌های پردازش تصویر هوش مصنوعی و صنعتی خواهند داشت. همان‌گونه که لنزهای تحقیقاتی پیشین کانن با نام‌های 120MXS ، 3U5MGXS و 35MMFHDXS_A نیز سرنوشتی مشابه داشتند.

انتظارات در رابطه با سنسور جدید کانن که قرار است با 70 مگاپیکسل بر روی پرچم‌دار سری EOS R قرار گیرد، بیش از آن چیزی است که سنسور 63 مگاپیکسلی کانن عرضه کرده است. در نهایت و با عدم تایید یا تکذیب قرارگیری این سنسور بر روی دوربین‌های کانن توسط خود کمپانی، همگان اعتقاد دارند که این سنسور قرار نیست بخشی از آینده‌ی سری EOS R باشد.

در مجله‌ی وب سایت دیدنگار می‌توانید جدیدترین اخبار دنیای عکاسی و پرچم‌داران برندهای سرشناس را دنبال کنید. ضمنا برای علاقه‌مندان اخبار داغ دنیای عکاسی و شایعات دوربین‌های فوق‌العاده‌ی سال 2019 ، در برندهایی همچون نیکون ، کانن ، سونی ، فوجی فیلم و پاناسونیک و … پرونده‌ای جامع در وب سایت ما وجود دارد که با مطالعه‌ی آن می‌توانید در جریان آخرین پیش‌بینی‌های دنیای عکاسی در سال 2019 قرار بگیرید.