برای یک لحظه جهانی را تصور کنید که در آن هیچ دیتایی وجود ندارد. احتمالاً سرتان گیج خواهد رفت! بر هیچکس پوشیده نیست که ما در عصری زندگی می‌کنیم که لقبِ فناوری و اطلاعات برازندۀ آن است. فناوری بدون اطلاعات Data هیچ معنایی ندارد. هر اطلاعاتی نیاز به یک فضای ذخیره‌سازی دارد. ما اطلاعات را برای بازیابی و استفادۀ مجدد ذخیره می‌کنیم.

هارد اکسترنالدر این متن قصد داریم به بررسی انواع هارد اکسترنال‌ بپردازیم و آن‌ها را از نظر ظرفیت ذخیره‌سازی و قیمت دسته‌بندی کنیم. امیدوار هستیم که در پایان این متن بتوانید دید بهتری در این بازار گیج‌کننده نسبت به انواع هارد اکسترنال پیدا کنید و اگر قصد خرید دارید، به بهترین انتخاب، سازگار با انتظار خود، دست پیدا کنید.

پیش از اینکه به معرفی بهترین هاردهای اکسترنال‌ بپردازیم، مختصری در مورد دو فضای ذخیره‌سازی NAS و Cloud خواهیم گفت. تفاوت‌های اساسی بین این سیستم‌های ذخیره‌سازی می‌تواند به انتخاب شما جهت بدهد. برای ورود به دنیای فناوری و اطلاعات با ما همراه باشید.

سیستم ذخیره‌سازی Network Attached Storage و ابری Cloud

هارد اکسترنالفضاهای ذخیرۀ متفاوتی در دنیای امروز برای حفظ و نگه‌داری از فایل‌ها، اسناد و به طور کلی داده‌ها در اختیار افراد است. یکی از عظیم‌ترین آن‌ها سیستم ذخیره‌سازی NAS است. این سیستم مجموعه‌ای از هارد دیسک‌ها Hard Disk است که به هم شبکه می‌شوند. از طریق یک آدرس IP مشخص به یک Shared Folder متصل شده و فایل‌های مورد نظر خود را ذخیره یا بازیابی و استفاده می‌کنید.

به عنوان مثال: یک ذخیره‌ساز تحت شبکه اوریکو مدل OS400 که بدون دیسک ارائه می‌شود از 4 ورودی هارد دیسک پشتیبانی می‌کند. ظرفیت هر دیسک تا 12 ترابایت می‌تواند باشد. به این صورت شما می‌توانید 48 ترابایت را در کسب و کار حرفه‌ای خود به اشتراک بگذارید.

مشخصاً این سیستم برای افراد خاصی طراحی شده است. افرادی که به دنبال هارد اکسترنال هستند، قصد ندارند تا فضای ذخیره‌ای خود را شبکه کنند. آن‌ها نهایتاً هارد اکسترنال را با کابل به شما قرض بدهند تا مثلاً آرشیو سینمایی یا سریال‌ها را به شما هدیه کنند.

هارد اکسترنالسیستم بعدی بر پایۀ اینترنت است. فضای ذخیره‌سازی ابری Cloud به خاطر هزینه‌های بالا و نیاز به اتصال دائم و پرسرعت به اینترنت هنوز در ایران فراگیر نشده است.

خب برویم به سراغ داستان اصلی این متن و انواع هارد اکسترنال‌هایی که شما می‌توانید مطابق با نیاز خود دست به انتخاب بزنید. اگر همین ابتدا شروع به لیست کردن هارد اکسترنال کنیم مثل این است که به مغازه‌ای رفته باشید و 10 هارد اکسترنال مختلف با شرایط و محدودۀ‌ قیمتی جلوی روی شما قرار بگیرد. باز هم گیج کننده است. من چه می‌خواهم؟

هارد اکسترنال

تکلیف را روشن کنید

خب، من چه می‌خواهم؟ این سوال اساسی است که البته برای همه مشخص نیست. پس ما در مورد چند عامل اساسی هنگام خرید مختصری به شما اطلاعات می‌دهیم. با چند-فرمانِ هارد اکسترنال همراه باشید.

یک:‌ چند دلار دارم؟‌

هارد اکسترنالواقعاً عذرخواهی ما را باید به بزرگواری خودتان ببخشید. دلار؟ اینجا مگر ایران نیست؟ همانطور که می‌دانید قیمت تجهیزات فناوری و اطلاعات به شدت تحت تاثیر دلار است. حتی امروزه اثر ارزهای دیجیتال هم بر این بازار احساس می‌شود. پس اگر امروز بخواهید خرید کنید تا فردا ممکن است با قیمت متفاوتی روبرو شوید. به هرحال اولین مسئله اساسی برای خرید توان مالی خریدار است. پس یک محدودۀ بودجه تعیین کنید و به یک رقم مشخص اکتفا نکنید. این عامل با ظرفیتِ هارد اکسترنال رابطۀ تنگاتنگی دارد.

دوم: ظرفیت ذخیره‌سازی

اگر نخواهیم خودمان را گیج کنیم به طور معمول می‌توان در بازار از 500 گیگابایتی‌ها شروع کنیم. هر چند این ظرفیت رو به فراموشی است. هارد اکسترنال 1 ترابایت یا 1000 گیگابایتی را تا هارد اکسترنال 40 ترابایت می‌توان در بازار پیدا کرد. شما ظرفیت‌های بالاتری به چشم‌تان خورده است؟

به عنوان یک پیشنهاد اگر بودجۀ شما اجازه می‌دهد دو برابر ظرفیتی که نیاز دارید را خریداری کنید. این همیشه به نفع شما خواهد شد.

سوم: حمل و نقل برای شما اهمیت دارد؟

هارد اکسترنالاندازه و وزن هارد اکسترنال‌های دسکتاپ برای حمل و نقل ساخته و طراحی نشده است. با یک بودجه یکسان ظرفیت بالاتری در اختیار شما قرار می‌دهند. معمولاً افراد به دنبال یک هارد اکسترنال قابل حمل هستند. وسترن دیجیتال WD مدل‌های بسیار سبکی در این دسته دارد.

چهارم: چگونگی اتصال؟

سه رابط اصلی در بازار: eSATA، USB و Firewire هستند. به هرحال مدل‌های USB معمول‌ترین انواع هستند. پورت eSATA نسبت به USB 2.0 بهتر و از USB 3.0 از نظر سرعت ضعیف‌تر هستند. پورت‌های Firewire هم کم‌کم از دور خارج شده‌اند و در مک‌بوک‌های جدید خبری از این پورت نیست. با این تفاسیر تمرکز خود را روی همان پورت‌های معمول USB قرار دهید.

هارد اکسترنال

پنجم: سرعت برای شما مهم است؟ تا چه حد داده‌های شما جابه‌جایی دارند؟

هارد اکسترنالدر صورتی که به طور معمول داده‌های هارد دیسک را جابه‌جا می‌کنید، بهتر است به دنبال پرسرعت‌ها باشید. البته توجه کنید که سیستم شما با آن سرعت سازگاری داشته باشد.

ششم: با چه پلتفرمی در رابطه هستید؟

آیا مدام به یک لپ‌تاپ متصل می‌شوید؟‌ شاید هارد اکسترنال را برای کنسول بازی بخواهید. لپ‌تاپ شما از چه پورت‌هایی پشتیبانی می‌کند؟‌

هفتم: چقدر مستحکم باشد؟‌ آیا وسایل از دست شما سقوط می‌کنند؟

هارد اکسترنالهارد اکسترنال‌ها وسایل حساسی هستند. ضربه و لرزش به آن‌ها آسیب وارد می‌کند و ممکن است اطلاعات را از دست بدهید. بهتر است این مورد را با توجه به اینکه در چه حد حمل و نقل دارید مدنظر داشته باشید. همچنین تجربه‌های گذشتۀ خود را به یاد آورید. سقوط اشیا از دست برای برخی افراد اتفاقی معمول است.

هشتم: امنیت برای شما مهم است؟‌

اگر هارد اکسترنال برای ذخیره فیلم، سریال یا آرشیو موسیقی است شاید امنیت چندان مهم نباشد. اما اگر فایل‌های شخصی باشند یا اسناد مهمی را قرار باشد که نگه‌داری کنید چه؟ مطمئناً بهتر است سراغ مواردی را بگیرید که در خود حفاظ‌های امنیتی چیده‌اند.

خب به بخش انواع هارد اکسترنال‌ها رسیدیم. این لیست بر اساس ظرفیت تنظیم شده است.

هارد اکسترنال

هارد اکسترنال‌های 500 گیگابایتی‌

هارد اکسترنالوزن 134 گرمی این وسترن دیجیتال مدل المنتز ظرفیت 500 گیگابایتی نشان از قابل حمل بودن آن دارد. از USB 3.0 پشتیبانی می‌کند. طراحی بسیار ساده‌‌ای از نظر ظاهری دارد. در صورت نگرانی بابت از دست دادن اطلاعات می‌توانید نسخۀ پشتیبان به صورت دستی، خودکار و ابری cloud از اطلاعات هارد خود داشته باشید. همچنین از یک نرم‌افزار انحصاری SmartWare برای بکاپ‌گیری از داده‌ها در اختیار کاربر است. در مقابل شوک و ضربه مقاومت چندانی ندارد. پس در صورت خرید مراقب باشید.

اگر گزینۀ مقاوم‌تری در این بازۀ‌ قیمت و ظرفیت می‌خواهید سراغ Silicon Power Rugged Armor A80 را بگیرید. اگر سرعت انتقال چندان برای شما مهم نیست و به USB 2.0 هم راضی هستید سری به LO eco-metal 500 GB بزنید و هزینۀ کمتری هم پرداخت کنید.

هارد اکسترنال‌های 1 ترابایت

اولین هارد پیشنهادی را به شما معرفی می‌کنیم.

هارد اکسترنال 1 ترابایت وسترن مای پاسپورت WD My Passport External 1TB

هارد اکسترنالیکی از پرطرفدارترین ظرفیت‌ها در بین هارد اکسترنال‌ها 1 ترابایت است. اگر یک کاربر معمول هستید و انتظار به خصوصی از هارد خود ندارید و در عین حال می‌خواهید یک نمونۀ قابل اعتماد تهیه کنید بهتر است هارد اکسترنال 1 ترابایت وسترن مای پاسپورت WD My Passport External 1TB را مدنظر داشته باشید. این هارد از USB 3.0 پشتیبانی می‌کند. وزن بسیار سبک 160 گرمی دارد و بکاپ‌گیری دستی، خودکار و ابری cloud‌ را پشتیبانی می‌کند. به هرحال مقاومت آن در برابر شوک و ضربه تضمین نشده است. برای خرید این هارد به صفحه اختصاصی‌اش در سایت دیدنگار نگاهی بیاندازید.

هارد اکسترنال 1 ترابایت سیلیکون پاور Silicon Power Armored A80 1TB

هارد اکسترنالاگر تقریباً همین خصوصیات که ذکر شد را دنبال می‌کنید و مقاومت هارد اکسترنال برای شما حائز اهمیت است مدل سیلیکون پاور Armor A80 با ظرفیت 1 ترابایت مناسب شما است. مقاوم در برابر ضربه، شوک و لرزش دارد و تا عمق یک متر آب از خود مقاومت نشان داده است. وزن آن نسبت به وسترن دیجیتال سنگین‌تر است و 270 گرمی است. اگر اهل سفر و طبیعت‌گردی هستید و از غذا عکاسی هم می‌کنید، خرید هارد اکسترنال 1 ترابایت سیلیکون پاور Silicon Power Armored A80 1TB را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

هارد اکسترنال ای دیتا ADATA مدل HD330 ظرفیت 1 ترابایت

هارد اکسترنالاگر ظاهر خاصی مدنظر دارید و سرعت در کنار امنیت برای شما حائز اهمیت است با قیمت کمتری نسبت به سیلیکون پاور سراغ هارد اکسترنال ADATA HD330 بروید. پشتیبانی از USB 3.1، شیلد محافظتی سیلیکونی قدرتمند و برخورداری از رمزگذاری 256 بیتی AES از خصوصیات اساسی این مدل است. همچنین این هارد اکسترنال از نرم‌افزار مدیریت اطلاعات HDDtoGo پشتیبانی می‌کند که مدیریت فایل‌ها را برای شما کاربردی‌تر خواهد کرد.

می‌خواهیم به دو مورد ویژه ترابایتی اشاره کنیم که قیمت بالایی هم دارند. هارد اکسترنال آپریکورن Apricorn Aegis Bio 3 مجهز به حسگر اثر انگشت است. هرچند با وجود قیمت بالایی که دارد در برابر ضربه و آب مقاوم نشده است. تا 5 اثرانگشت می‌تواند به اطلاعات این هارد اکسترنال جالب دست پیدا کند. وزن بسیار سبک 175 گرمی نشان از قابل حمل بودن محصول دارد. پس اگر امنیت اطلاعات شما حیاتی است، بهتر است به جای قفل‌های معمول نرم‌افزاری دیگر هاردها، از این مدل بهره ببرید.

هارد اکسترنالاگر همچنان فکر می‌کنید اطلاعات شما نیاز به استاندارد امنیتی در بالاترین حد ممکن است هارد اکسترنال سایبرپل CP NL3 M100F برای شما فناوری آمریکایی رمزنگاری سخت‌افزاری FIPS را مهیا کرده است. صفحه کلیدی روی آن تعبیه شده که برای 5 کاربر می‌توانید 5 رمز متفاوت را ذخیره کنید.

برای خرید هر کدام از هارد اکسترنال‌ها می‌توانید به دسته‌بندی آن رجوع کنید و انواع نمونه‌ها را با هم مقایسه کنید. آماده آشنایی با بهترین‌های 2 ترابایتی هستید؟

رم دوربین

هارد اکسترنال

هارد اکسترنال‌های 2 ترابایتی

حالا که با انواع برندها مختصری آشنا شدید، ظرفیت است که حرف اول را می‌زند. باز هم سراغ معمول‌ترین هارد اکسترنال می‌رویم.

هارد اکسترنال 2 ترابایت وسترن المنت WD Elements External 2TB

هارد اکسترنالوسترن دیجیتال مدل المنتز WD Elements 2TB را با وزن سبک فقط 134 گرم به شما معرفی می‌کنیم. از رابط USB 3.0 پشتیبانی می‌کند. قیمت بسیار مناسبی دارد. مقاومت چندانی در برابر ضربه و شوک ندارد؛ ولی اگر مراقب باشید می‌توانید تا مدت‌ها خیال‌تان از بابت یک حافظۀ 2 ترابایتی راحت باشد.

هارد اکسترنال ای دیتا ADATA مدل HD770G ظرفیت 2 ترابایت

یکی از مدل‌های جذاب با مقاومت بالا ADATA مدل HD770G است. ساختار سه‌لایه، ضد ضربه، ضد آب و گرد و غبار باعث شده تا توجه خیلی از افراد به این مدل جلب شود. طراحی بسیار زیبا و چشمگیری دارد و شبیه به یک اتومبیل مدرن است. رابط USB 3.1 سرعت نقل و انتقال داده را تا سطح بسیار مطلوبی بالا برده است. یک هارد اکسترنال عالی با مقاومت بالا همۀ چیزی است که از یک ظرفیت 2 ترابایتی در رنج قیمتی مناسب می‌توان انتظار داشت. اگر بودجه کافی برای خرید هارد کنار گذاشته‌اید، این هارد را از دست ندهید.

هارد اکسترنالدیدنگار به معرفی انواع هارد اکسترنال بر اساس قیمت و ظرفیت پرداخت. اگر به این لیست اعتماد کنید، نهایت بهره را در کوتاه‌ترین زمان خواهید برد. اگر زمان بیشتری دارید، حتماً محصولات را بررسی کنید و با مشاوران ما در ارتباط باشید. انتخاب با خودتان است.

یک کلام، ختم کلام

همانطور که مشخص شد، می‌توان در سه رده قیمت به دنبال هارد اکسترنال گشت. البته برندهای متفرقه‌ای هم در بازار هستند که رده‌ای پایین‌تر از این سه قیمت را دارند و ممکن است برخی افراد به آن‌ها اعتماد کنند. نمی‌توان هر برند متفرقه‌ای را غیرقابل اعتماد دانست. در دنیای دیجیتال برخی برندها برای جلب توجه قیمت‌های پایین‌تری برای محصولات با کیفیت خود ارائه می‌کنند.

هارد اکسترنالاگر به دنبال یک هارد اکسترنال معمول با مقاومت کم در برابر شوک و ضربه هستید، محصولات وسترن دیجیتال WD یکی از برندهای شناخته شده در بازار است که نسبت به ظرفیت، قیمت مناسبی به کاربران عرضه می‌کند. می‌توانید با خیال راحت یکی از ظرفیت‌های مورد نظر خود را خریداری کنید.

ظرفیت‌ کاملاً بسته به نیاز شما دارد. شما از 500 گیگابایت تا 40000 گیگابایت را می‌توانید در بازار پر از محصول هاردهای اکسترنال پیدا کنید. فراموش نکنید اگر بودجۀ‌ شما اجازه می‌دهد دو برابر ظرفیتی که مدنظر دارید خریداری کنید.

با قدری افزایش قیمت نسبت به وسترن دیجیتال، سیلیکون‌ پاور و ADATA از استانداردهای مقاومتی خوبی بهره‌مند هستند. از بین این دو می‌توان ADATA را با آن پوشش سیلیکونی مقاوم نشان کرد.

شما چه تجربه‌ای از دیگر برندها دارید؟‌ تجربۀ کاربری به خصوصی در این زمینه داشته‌اید؟‌ به نظر شما بهترین هارد اکسترنال چه ویژگی‌هایی دارد؟ شما جزو کدام گروه از کاربران هستید، آیا به دنبال آرشیو کردن اطلاعات هستید یا به عنوان یک گیمر فعالیت می‌کنید؟ خوشحال می‌شویم از تجربیات خود برای ما بگویید و اگر این متن را دوست داشتید، برای دوستانتان هم بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

کارت حافظه

دسته بندی ها: