لنز دوربینآیا دنبال بهترین لنز دوربین 2021 هستید؟! لیست TIPA انتخاب و خرید لنز را برای شما راحت می‌کند. TIPA  اتحادیه مطبوعاتی تصویربرداری فنی است که رویدادی را تحت عنوان TIPA World Awards 2021 به صورت سالیانه برگزار می‌کند. در این رویداد بهترین دوربین‌های 2021 و بهترین لنزهای دوربین معرفی می‌شوند. در لیست امسال TIPA که بهترین لنزها را از نقطه نظرات مختلفی انتخاب کرده، برندهایی همچون سونی، کانن، نیکون، سیگما و تامرون دیده می‌شوند.

در این بخش همراه ما باشید تا با لنزهایی که در این لیست قرار گرفتند بیشتر آشنا شویم و نقاط ضعف و قدرت هر یک از آنها را بشناسیم.

بهترین لنز دوربین واید پرایم: Laowa 15mm f/4.5 Zero-D Shift

لنز دوربینلنز ونوس لائووا در لیست TIPA توانسته عنوان بهترین لنز عریض با فاصله کانونی ثابت را از آن خود کند. این لنز پرایم دارای فاصله کانونی 15 میلی‌متری بوده، با این حال لرزشگیر تصویر ندارد. این لنز را می‌توان در کنار دوربین‌های مختلفی استفاده کرد و مانت آن با مانت دوربین‌های کانن EF، کانن RF، نیکون (F (FX، نیکون Z و سونی FE سازگاری دارد.

دیافراگم این لنز از نوع 5 تیغه بوده و 17 المان اپتیکی در 11 گروه دارد. یکی از ویژگی‌های مثبت این مدل این است که امکان کنترل حلقه دیافراگم را دارید. حداکثر گشودگی دیافراگم F4.5 و حداقل آن F22 است. حداقل فاصله فوکوس هم 0.20 متر است.

این لنز فوکوس خودکار ندارد و باید به صورت دستی فوکوس را تنظیم کنید. وزن آن نزدیک به 600 گرم است و طول و عرضی معادل 103 و 79 میلی‌متر دارد. از نقاط منفی آن باید به عدم مقاومت در شرایط محیطی نامساعد اشاره کنیم. امکان قفل زوم و پاور زوم هم در این لنز وجود ندارد. این لنز در اواخر سال 2020 معرفی شد.

بهترین لنز دوربین پرایم از نوع استاندارد و معمولی: Sony FE 50mm F1.2 GM

لنز دوربینلنز سونی FE 50mm f/1.2 GM را باید یکی از گران قیمت‌ترین لنزها در لیست TIPA دانست که آن را به عنوان بهترین لنز معمولی با فاصله کانونی ثابت معرفی کرده است. این مدل لنز سونی، یک لنز کلاسیک و نرمال است که نسبت به نسخه‌های قبلی خود سرعت بیشتر و اندازه کوچک‌تری دارد. با وجود طراحی جدید لنز و دیافراگم سریع آن، می‌توانید از این لنز برای عکاسی خیابانی، پرتره، منظره و هر نوع سبک دیگری استفاده کنید. دیافراگم این لنز 11 تیغه داشته و حداکثر گشودگی آن F/1.2 است.

مانت لنز از نوع E سونی است و با بیشتر دوربین‌های فول فریم این برند سازگاری دارد. وجود سه المان XA در این لنز از خطاهای کروی پیشگیری کرده و تصویری کاملاً شفاف بدون اعوجاج لبه‌ها را ایجاد می‌کند. یکی دیگر از نقاط قوت این لنز وجود چهار موتور فوکوس خطی XD است که دقت و سرعت فوکوس اتوماتیک را بیشتر می‌کند. در حالی که هیچ صدایی از این موتور فوکوس نمی‌شنوید. بدنه مقاوم در برابر رطوبت و گرد و غبار هم دلیل دیگری است که در قیمت بالای این لنز هم بی تاثیر نبوده است.

لنز فلر

لنز دوربین

بهترین لنز دوربین تله فوتو با فاصله کانونی ثابت: Canon RF600mm f/11 IS STM

لنز دوربینلنز کانن RF 600mm F11 IS STM به عنوان بهترین لنز پرایم با فاصله کانونی 600 میلی‌متری، یک لنز تله فوتو فوق‌العاده بوده که TIPA هم ویژگی‌های منحصر به فرد آن را نادیده نگرفته است. این لنز لرزشگیر تصویر دارد و مانت آن با دوربین‌هایی که از مانت کانن RF پشتیبانی می‌کنند، سازگار است. دیافراگم این لنز کانن 9 تیغه بوده و 10 المان اپتیکی در 7 گروه در ساختار خود جای داده است. با این حال امکان کنترل حلقه دیافراگم به صورت دستی در آن وجود ندارد.

فوکوس این لنز فقط به صورت اتوماتیک انجام می‌شود و امکان فوکوس دستی در آن وجود ندارد. حداقل فاصله فوکوس آن 4.50 متر بوده و بزرگنمایی 0.14 برابر را ایجاد می‌کند. این لنز که در میانه سال 2020 معرفی شده، 930 گرم وزن داشته و قطر فیلتر آن 82 میلی‌متر است. اگر به دنبال یک لنز پرایم فوق‌العاده هستید و بودجه کافی هم دارید، خرید این لنز را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بهترین لنز واید و زوم: Nikon NIKKOR Z 14-24mm f/2.8 S

لنز دوربینلنز نیکون Nikon NIKKOR Z 14-24mm f/2.8 S Lens را باید در دسته لنزهای اولترا واید و زوم قرار داد که برای استفاده در کنار دوربین‌های فول فریم و بدون آینه نیکون که از مانت Z پشتیبانی می‌کنند، طراحی شده است. با وجود حداکثر دیافراگم f/2.8 امکان عکاسی سریع با این لنز فراهم می‌شود. 16 المان اپتیکی در 11 گروه در ساختار این لنز به کار رفته‌اند که به ایجاد یک تصویر شفاف بدون اعوجاج کمک می‌کنند. از طرف دیگر باید به فوکوس خودکار و موتور فوق‌العاده این لنز هم اشاره کرد که یک موتور فوکوس خودکار استپینگ در این لنز، عملکردی دقیق و سریع را فراهم کرده، در حالی هیچ سر و صدایی ندارد.

در نهایت باید به یک ویژگی مثبت این لنز یعنی مقاومت در برابر رطوبت و گرد و غبار هم اشاره کنیم که باعث شده نام آن را در لیست TIPA ببینیم. برای خرید این لنز می‌توانید به سایت دیدنگار و صفحه اختصاصی‌اش بروید.

بهترین لنز واید معمولی و استاندارد: Tamron 17-70mm F/2.8 Di III-A VC RXD (Model B070)

لنز دوربیناگر به دنبال بهترین لنز واید نرمال هستید، لنز دوربین تامرون 17-70mm f/2.8 Di III-A VC RXD بهترین انتخاب است. این لنز با داشتن امکان فوکوس دستی و فوکوس خودکار، امتیازی دارد که باعث شده آن را در لیست TIPA ببینیم. موتور فوکوس RXD دقت و سرعت فوکوس خودکار این لنز را بالا برده و از طرف دیگر با وجود لرزشگیر داخلی، نباید نگران تصاویر تار و بی کیفیت باشید.

این لنز را می‌توان با دوربین‌های فول فریم برای ثبت زوایای واید به عنوان مثال: ثبت تصاویر منظره، استفاده کرد. البته فاصله کانونی این لنز برای هر نوع سبک عکاسی مفید است. یک ویژگی دیگر این لنز مقاومت آن در برابر رطوبت و گرد و غبار است که امکان منظره نگاری در شرایط آب و هوایی مختلف را فراهم می‌کند. عکاسان در سراسر جهان شیفته کیفیت تصویر لنزهای تامرون هستند. اگر خرید لنز تامرون 17-70mm f/2.8 Di III-A VC RXD برای شما مناسب است. در انتخاب آن شک نکنید. با این لنز تصاویر بی‌نظیری ثبت خواهید کرد.

بهترین لنز تله فوتو زوم: Tamron 70-180mm F/2.8 Di III VXD (Model A056)

لنز دوربینلنز دوربین تامرون 70-180mm F2.8 Di III VXD از فاصله کانونی 70 تا 180 میلی‌متر پشتیبانی می‌کند. با این حال لرزشگیر تصاویر ندارد. مانت این لنز برای دوربین‌های سونی EF طراحی شده و می‌توانید آن را برای ثبت تصاویر مختلف با این دوربین‌ها به کار بگیرید. این لنز یک موتور خطی برای فوکوس اتوماتیک دارد و امکان فوکوس دستی دائمی را به کاربر نمی‌دهد.

لنز دوربین تامرون 70-180mm F2.8 Di III VXD در اواخر سال 2019 معرفی شده و 815 گرم وزن دارد. بدنه لنز در برابر شرایط نامساعد محیطی و گرد و غبار مقاوم است و قطر فیلتر آن برای استفاده از فیلترهای مختلف عکاسی، 67 میلی‌متر است. پیشنهاد می‌‌کنیم به صفحه اختصاصی این لنز بروید و نقد و بررسی آن را مرور کنید. در نهایت اگر سوالی داشتید، مشاوران متخصص ما در هر زمان آماده پاسخگویی هستند.

لنز دوربین

بهترین لنز اولتراتله فوتو زوم: Sigma 100-400mm F5-6.3 DG DN OS | Contemporary

لنز دوربینلنز دوربین سیگما 100-400mm F5-6.3 DG DN OS در میانه سال 2020 معرفی شد و یکی از لنزهای تله فوتو مقرون به صرفه محسوب می‌شود. پشتیبانی از فاصله کانونی 100 تا 400 میلی‌متر در کنار لرزشگیر تصاویر، باعث شده که این لنز یکی از محبوب‌ترین‌ها برای استفاده در کنار دوربین‌های فول فریم باشد. مانت این لنز برای استفاده در لایکا SL و سونی FE سازگار است.

دیافراگم لنز هم 9 تیغه بوده و 22 المان اپتیکی را در 16 گروه دارد. المان‌های FLD و SLD از منحصر به فردترین المان‌هایی هستند که در این لنز به کار گرفته است. یکی از امتیازات ویژه این لنز امکان فوکوس خودکار و فوکوس دستی است. فوکوس خودکار آن به کمک یک استپر موتور انجام می‌شود که کاملاً دقیق، سریع و بی صدا است. کیفیت لنزهای سیگما مثال‌زدنی است. بهتر است برای یک بار هم که شده عکاسی با لنزهای سیگما را تجربه کنید تا نهایت لذت را از عکس‌هایتان ببرید.

بهترین لنز برای ثبت پرتره: Sigma 85mm F1.4 DG DN | Art

لنز دوربینیکی از بهترین لنزها برای ثبت پرتره‌ها، این لنز دوربین سیگما 85mm F1.4 DG DN است که یک لنز پرایم با فاصله کانونی ثابت 85 میلی‌متری است. این لنز لرزشگیر تصویر ندارد و با مانت‌های L-Mount و سونی FE سازگار است. دیافراگم آن 11 تیغه دارد که امکان حلقه کنترل دیافراگم نیز در آن وجود دارد. 11 المان اپتیکی در 15 گروه در ساختار این لنز به کار رفته که می‌توان به 1 المان آسفریکال و 5 المان SLD در آن اشاره کرد.

این لنز امکان فوکوس اتوماتیک با یک استپر موتور را فراهم می‌کند. علاوه بر این فوکوس دستی دائمی در آن نیز همیشه در دسترس است. این لنز که در آگوست 2020 معرفی شده، 630 گرم وزن دارد و از آلیاژ منیزیم ساخته شده که در برابر گرد و غبار و رطوبت مقاومت دارد. قطر فیلتر این لنز 77 میلی‌متر است. اگر عکاسی پرتره انجام می‌دهید و به دنبال یک لنز جدید و البته سازگار با دوربینتان هستید، به این لنز اعتماد کنید.

بهترین لنز ماکرو: Sigma 105mm F2.8 DG DN MACRO | Art

لنز دوربینبهترین لنز ماکرو 2021 از نگاه TIPA لنز دوربین سیگما 105mm F2.8 DG DN است که یک لنز پرایم با فاصله کانونی ثابت 105 میلی‌متری به شمار می‌رود. مانت این لنز از نوع L-Mount، سونی FE است و لرزشگیر تصویر ندارد. حلقه دیافراگم این لنز 9 تیغه داشته و امکان کنترل آن به صورت دستی وجود دارد. 17 المان اپتیکی لنز نیز در 12 گروه قرار گرفته‌اند که 1 المان با پراکنش فوق اندک و پوشش فوق چندلایه از المان‌های خاصی است که در آن به کار رفته است.

امکان فوکوس خودکار با موتور فوکوس اولتراسونیک حلقوی از ویژگی‌های منحصر به فرد این لنز است. در کنار این ویژگی، امکان فوکوس دستی هم برای کاربر فراهم شده است. این لنز در 3 ماهه آخر سال 2020 معرفی شد و 715 گرم وزن دارد. بدنه آن از آلیاژ منیزیم طراحی شده که می‌تواند در برابر شرایط محیطی مقاوم باشد. قطر فیلتر این لنز 62 میلی‌متر است. به طور کلی لنزهای سری آرت سیگما از کیفیت و جذابیت تصویر خاصی برخوردار هستند و برای عکاسی هنری یک انتخاب عالی به حساب می‌آیند.

لیست لنزهای برتر سال 2021 را از نظر اتحادیه مطبوعاتی تصویربرداری فنی را در اختیارتان قرار دادیم. اگر به اخبار دوربین و لنز علاقمند هستید، امیدواریم لذت برده باشید و اگر قصد خرید دارید، حتماً مشخصات هر یک از این لنزها را بررسی کنید و در کیفیت شک نکنید.

شما طرفدار کدام لنز هستید و از کدام استفاده کردید؟!

لنز دوربیندر این بخش 9 لنز برتر از دیدگاه TIPA را بررسی کردیم. در این میان لنزهای تامرون و سیگما توانستند سهم بیشتری از نگاه TIPA را از آن خود کنند. با این حال مشخص نیست که این اتحادیه تنها عملکرد را برای انتخاب بهترین لنز دوربین 2021 مورد نظر قرار داده یا به بررسی عملکرد در کنار قیمت لنز پرداخته است. بیشتر این لنزها قدیمی و برای سال 2019 و 2020 هستند. با این حال از نگاه TIPA در حال حاضر این لنزها برترین‌ها در سال 2021 به شمار می‌روند.

شما طرفدار کدام لنز هستید و از کدام لنزها استفاده کردید؟! در یک کلام بگویید تامرون یا سیگما؟ به نظر شما جای کدام لنزها در این لیست خالی است؟ تجارب و نظرات خودتان را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

مانت یا دهانه لنز چیست؟

دسته بندی ها: