در عکاسی معماری ، به تصویر کشیدن عظمت بنا و جذابیت یک مکان بسیار حائز اهمیت است. هنگامی که با عکاسی معماری و شهری سروکار داریم، انتخاب بهترین لنز عکاسی معماری ، بزرگترین دغدغه ما خواهد بود. لنز‌های واید به دلیل ثبت فصای بیشتر در عکس ها، پرکاربردترین نوع لنز ها در زمینه عکاسی معماری هستند که با آن ها آشنا خواهیم شد.

عکاسان حرفه ای در رابطه با عکاسی معماری عقیده دارند که بهتر است تمامی چراغ‌های یک فضا روشن باشند تا فضا از جذابیت بیشتری برای عکاسی برخوردار شود؛ البته شما لزوما نیازی به تجهیزات نورپردازی گران قیمت نخواهید داشت. به جرئت می‌توان گفت که لنز ها حرف اول و آخر در ثبت بهترین عکس های معماری را خواهند زد؛ شما در انتهای این مقاله با مشهور ترین لنز های مناسب عکاسی معماری آشنا خواهید شد. همراه ما باشید؛

 

اول لازم است لنزهای تیلت شیفت ( Tili-Shift ) را معرفی کنیم…

در عکاسی معماری غالباً از لنزهای تیلت شیفت استفاده می‌شود. این نوع لنزها در عکاسی از بناها و فضاهای داخلی بسیار با ارزش هستند. از مزایای اصلی لنزهای تیلت _ شیفت می‌توان به توانایی تنظیم ترکیب بندی، کادربندی و میدان دید بدون نیاز به بالا یا پایین بردن دوربین (که باعث ایجاد انحنا در خطوط عمودی می‌شود) نام برد. البته اگر بودجه کافی برای خرید لنزهای تیلت_شیفت ندارید می‌توانید از لنزهای واید استفاده کنید.

 

 لنز کانن Canon TS-E 24mm f/3.5L II Tilt-Shift Lens  

لنزهای مناسب عکاسی معماری

این لنز یکی از پرکاربردترین لنزها در عکاسی معماری است. اگر می‌خواهید در زمینه عکاسی معماری فعالیت کنید؛ استفاده از این لنز را توصیه می‌کنیم. توانایی نمایش رنگ‌های فوق العاده، کنتراست مناسب ، کنترل لنز و قابلیت تیلت_شیفت از مزایای این لنز محسوب می‌شود ( نگران تنظیمات به ظاهر دشوار آن نباشید؛ پس از چند روز کار با این لنز ، تنظیمات دستی و ویژگی‌های Tili-Shift آن برای شما آسان می‌شود).

 

لنز کانن Canon EF 50mm f/1.4 USM Lens

لنزهای مناسب عکاسی معماری

بسیاری از جزئیات معماری ارزش به تصویر کشیده شدن را دارند و شاید شما بخواهید از فاصله نزدیک از آن‌ها عکاسی کنید. این لنز بسیار سریع است و عکسبرداری با آن در دیافراگم های f2 و f4 جزئیات مناسبی را به تصویر می‌کشد. اشیائی مانند دستگیره در، نورپردازی ها و جزئیات ریز معمارانه را می توان با این لنز ثبت کرد؛ دقیقا همین ویژگی هاست که Canon EF 50mm را به یکی از مشهور ترین لنز عکاسی معماری تبدیل کرده است.

لنز کانن Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM Lens

لنزهای مناسب عکاسی معماری

این لنز نسبت به دیگر لنزها کاربرد کمتری در عکاسی معماری دارد. از این لنز اغلب برای گرفتن عکس های هوایی استفاده می شود.

 

لنز کانن Canon TS-E 17mm f/4L Tilt-Shift Lens

لنزهای مناسب عکاسی معماری

 

بعضی از افراد ممکن است از 17mm TS/E Tilt Shift کمتر از لنز 24mm استفاده کنند اما اگر قصد خرید تنها یک لنز را دارید بهتر است به جز این محصول، لنز دیگری را هم خریداری کنید. دو لنز نام برده شده (24 mm و 17 mm) با استفاده از مبدل تله برای عکاسی 35mm معماری مناسب هستند. اگر چه لنز 17mm ممکن است کمتر کاربردی به نظر برسد، اما ارزش آن زمانی مشخص می‌شود که در یک فضای کوچک قرار بگیرید. یکی دیگر از کاربردهای عالی لنز 17 عکاسی در کوچه های باریک است که این ویژگی آن را تبدیل به یکی از لنزهای پر طرفدار برای سفر کرده است. گاهی شما امکانات لازم برای حمل همه لنزها را ندارید و لنز 17mm واقعا می‌تواند به شما کمک کند.

هر دو لنز 17 و 24mm از بهترین لنزهایی هستند که می‌توانید داشته باشید. هر دو لنز ، تصاویری با میزان بسیار کم یا بدون کجی و با کنترل بالای فلر ایجاد می‌کنند. این ویژگی‌ها، لنزهای نام برده شده را تبدیل به بهترین لنز عکاسی معماری بسیار مناسب می‌کنند. لنز 17mm به علت میدان دید باز از وضوح بالایی برخوردار و کنترل فلر آن بی‌نظیر است.

 

لنز Rokinon 24mm f3.5 Tilt Shift ED AW UMC 

لنزهای مناسب عکاسی معماری

این لنز نه‌تنها می‌تواند فوکوس را تغییر دهد بلکه انحرافات و اعوجاج به وجود آمده در لنز واید را به میزان زیادی اصلاح می‌کند. عکاسی با این لنز خیلی راحت نیست اما شما می‌توانید عکس هایی بدون نیاز به ادیت و اصلاح خمیدگی‌ها خلق کنید.

لنز کانن Canon TS-E 45mm f/2.8 Tilt-Shift

لنزهای مناسب عکاسی معماری

کاربرد این لنز بیشتر برای عکاسی از جزئیات معماری یا تصویربرداری و ترکیب بندی های گرافیکی است.

عکاسی معماری خوب

لنز کانن Canon TS-E 90mm f/2.8 Tilt-Shift Lens

لنزهای مناسب عکاسی معماری

از این لنز می‌توان در عکاسی از بناها در طبیعت (مانند خانه ای از فاصله دور) استفاده کرد.

عکاسی از ساختمان در فاصله دور

مبدل Canon Extender EF 1.4X III

لنزهای مناسب عکاسی معماری

این مبدل تله با لنزهای تیلت_شیفت کانن بسیار خوب کار می‌کند. این مبدل، به خوبی یک لنز 24mm تیلت شیفت را به یک لنز 34mm ای تیلت شیفت تبدیل می‌کند ومی تواند در ترکیب با لنز 17mm f4 TS/E استفاده شود. در حالی که با این ترکیب کمترین خمیدگی در خطوط عمودی تصویر مشاهده می‌شود که یکی از بهترین فواصل کانونی برای تصویربرداری از فضاهای داخلی ساختمان ها است.

 

عکاسی معماری داخلی

لنز زایس Zeiss 15mm f2.8

لنزهای مناسب عکاسی معماری

این لنز یکی از دقیق ترین لنزهای زایس (Zeiss) و همچنین از بهترین های لنزهای مناسب عکاسی معماری است. این لنز کمی گران و تنها برای دوربین های DSLR قابل استفاده است اما مطمئن باشید که از کیفیت نهایی تصاویر شگفت زده خواهید شد.

عکاسی معماری

لنز تامرون Tamron 15-30mm f2.8 Di VC USD

لنزهای مناسب عکاسی معماری

این لنز واید ، یکی از جدیدترین لنزهای مناسب عکاسی معماری است. Tamron 15-30mm f2.8 Di VC USD شامل یک لرزش گیر قوی برای عکاسان است. عکس های گرفته شده با این لنز از کیفیت و وضوح بالا و رنگ های شارپ برخوردارند.

لنز فوجی فیلم Fujifilm 10-24mm f4 

 

لنز عکاسی معماری

اگر به دنبال لنز وایدی با زاویه دید گسترده از برند فوجی فیلم هستید، این لنز ایده‌آل شما خواهد بود. به دلیل داشتن کراپ سنسور ، هنگامی که در دیافراگم f4 و زاویه ای واید از آن استفاده می‌کنید، مقدار زیادی از صحنه عکس شما در فوکوس خواهد بود؛ با دانستن همین نکته ها شما می‌توانید بهترین لنز عکاسی معماری را تهیه کنید.

لنز سونی Sony 16-35mm f4 OSS 

 

لنز مناسب عکاسی معماری

این لنز یکی از لنزهای محبوب است که برای دوربین های فول فریم طراحی شده و شامل لرزش گیر نیز هست. اعوجاج (خمیدگی) در آن به خوبی کنترل می‌شود و حتی از آن برای عکاسی پرتره نیز استفاده می شود.

لنز پاناسونیک Panasonic 7-14mm f4 

لنزهای مناسب عکاسی معماری

این لنز به دلیل ذارا بودن سنسور چهار سوم، هنگامی که در حالت واید است بیشترین مقدار صحنه را با وضوحی بالا تصویر‌برداری می کند.

لنزهای واید مخصوص گوشی های موبایل  ( جالب ترین لنز عکاسی معماری )

لنزهای مناسب عکاسی معماری

دلیلی معرفی این لنز در این مقاله، کیفیت بسیار بالای تصاویر گرفته شده با آن است. این لنزها برای آن طراحی شده تا شما بتوانید با استفاده از گوشی هوشمند خود مانند آیفون، گوشی های ساخت گوگل و دیگر گوشی ها با زاویه‌ای باز عکاسی کنید. زاویه واید این لنز بسیار کارآمدتر از لنز معمولی گوشی شماست اما باید در نظر داشته باشید که عملکرد گوشی شما در نور کم ممکن است خوب نباشد و کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از گوشی های اندروید نیز عکس را با فرمت RAW ذخیره می کنند و شما می توانید آن‌ها را به راحتی در نرم افزارهای ادیت عکس مانند لایت روم ( Adobe lightroom ) ادیت و اصلاح کنید.

لنز عکاسی معماری

 

اگر در زمینه عکاسی معماری فعالیت می‌کنید و یا اطلاعاتی از عکاسان مطرح ایرانی دارید، در قسمت نظرات با ما تجربیات خود را درمیان بگذارید.

 

مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار

خریدانواع لنزدوربین

دسته بندی ها: