در این مقاله قصد داریم به برخی از سوالات متداول عکاسان بویژه اصطلاحات عکاسی که ممکن است عکاسان آماتور بصورت کامل با آنها آشنایی نداشته باشند، بپردازیم.

در مقاله‌ی قبل به برخی از کاربردی‌ترین اصطلاحات عکاسی اصلی همچون ایزو ( ISO )، دیافراگم ( Aperture ) و سرعت شاتر ( Shutter Speed ) پرداختیم. در ادامه‌ی این سری مقالات، این بار به معرفی چند لنز محبوب و پرکاربرد در عکاسی برای تازه‌واردان این حرفه خواهیم پرداخت. در میان سوالات متداول عکاسان و در لیست 20 سوال متداول عکاسان آماتور ، لنزها جایگاهی ویژه دارند. یک عکاس آماتور بلافاصله پس از شناخت ویژگی‌ها و کاربردهای انواع لنزها می‌تواند شاهد ارتقائی چشم‌گیر در کیفیت عکاسی‌اش باشد. لنزها در واقع حامی عکاس، به منظور ثبت هر منظره‌ای، با کیفیت بالاتر و در عین حال مطابق با نیازها و خواسته‌های عکاس است.

مطالعه مقاله اول
سوالات رایج عکاسان : 20 سوال متداول عکاسان آماتور ( بخش 1 )

سوالات متداول عکاسان : چند نکته در رابطه با لنزها و معرفی چند لنز پرکاربرد

8. چرا به بیش از یک لنز نیاز داریم ؟

خریدن لنز به سه فاکتور اصلی بستگی دارد. بودجه‌ی شما، موقعیت صحنه و سبک عکاسی مورد علاقه‌تان.

غالب دوربین‌ها با یک لنز استاندارد ( 55-18 میلی‌متر ) یا دیگر لنز‌های کیت به فروش می‌رسند. البته این لنزها برای عکاسان آماتور یا افرادی که عکاسی، حرفه یا علاقه‌ی مستمر آنها نیست، مناسب است. اما برای هر سبک از عکاسی، حداقل به چند لنز نیاز است که این لنزها قطعا با هم متفاوت هستند. بطور مثال عکاسی که، به عکاسی از پرندگان علاقه‌مند است، قطعا به لنزهای تله فتو ( TelePhoto Lens ) در جهت زوم درست، برای به تصویر کشیدن جزئیات سوژه، نیاز خواهد داشت. بعد از آشنایی با اصطلاحات عکاسی رایج و سرفصل‌های اصلی سوالات عکاسان آماتور ، قطعا پراهمیت‌ترین موضوع، آشنایی با انواع لنزها است. در ادامه شما را با برخی از مهمترین آنها، آشنا خواهیم کرد.

لنز های دوربین

9. لنز تله فتو چیست ؟

لنز تله فوتو گونه‌ای از لنز است که برای عکاسی از سوژه‌هایی در مسافت دور دست به کار برده می‌شود. فاصله کانونی لنزهای تله فوتو از ( 70–200 میلی‌متر ) تا ( 100-300 میلی‌متر ) است. البته برخی از آنها تا نزدیک به عدد ( 500mm ) نیز می‌رسند و در دسته لنز‌های سوپر تله قرار می‌گیرند. کاربردهای لنزهای تله فوتو در عکاسی‌های ورزشی ، عکاسی طبیعت و عکاسی حیات وحش ، در زمانیکه سوژه با عکاس فاصله‌ی زیادی دارد، بخوبی نمایان می‌گردد.

این لنزها با عمق میدان پایین و فوق‌العاده‌ای که به عکاس ارائه می‌دهند، در برخی از انواع عکاسی پرتره نیز، تاثیر چشم نوازی دارند.

با توجه به دو عکس زیر به اهمیت و کاربردهای لنزهای تله فوتو ، بیشتر واقف خواهید شد. عکس سمت چپ بوسیله‌ی یک لنز ( 70mm ) و عکس سمت راست با همان دوربین و دقیقا در همان موقعیت، اما با لنز ( 200mm ) به ثبت رسیده است.

سوالات متداول عکاسان - فاصله کانونی

عکاسی طبیعت و عکاسی لند اسکیپ ، دنیایی زیبا و بسیار پیچیده‌ای دارد. ما در مجله وب‌سایت دیدنگار برای علاقه‌مندان به این سبک‌های عکاسی، مقالاتی کاربردی و تجربی تهیه کرده‌ایم که مطالعه‌ی آنها خالی از لطف نیست.

برخی از مقالات عکاسی طبیعت و لنداسکیپ
آموزش عکاسی از مناظر شهرهای ساحلی در ساعت آبی !
آموزش عکاسی انتزاعی از طبیعت
7 تکنیک بی‌نظیر عکاسی از طبیعت !
اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت
مبانی و اصطلاحات نورپردازی مقدماتی
آموزش عکاسی از ابرها ، المان‌های جذاب طبیعی

10. لنز واید انگل ( Wide Angle ) یا عریض چیست ؟

همانطور که از نام این لنز پیدا است، لنزهای واید انگل برای عکاسی با امکان زاویه‌ی ثبت عکس عریض‌تر است. عکاسان لند اسکیپ و عکاسان طبیعت ، از این لنزها در جهت ثبت مناظر شهری و طبیعی وسیع همچون کوهستان‌ها استفاده می‌کنند. لنزهای واید انگل در حدود ( 12mm ) تا ( 24mm ) می‌باشند. تنها نکته‌ی منفی در رابطه با لنزهای عریض، عدم امکان ادغام آنها با سایر انواع لنزها است.

امکاناتی که لنز واید به عکاسان می‌دهد، موجب گردیده یکی از اصلی‌ترین سوالات متداول عکاسان آماتور ، کاربردها و ویژگی‌های این لنز باشد. عکس زیر با لنز ( 18mm ) به ثبت رسیده و همانطور که می‌بینید به عکاس امکان به تصویر کشیدن فضای بیشتری از محیط را داده است.

عکاسی طبیعت

11. لنز ماکرو ( Macro ) چیست ؟

قبل از آنکه در مورد لنز ماکرو توضیحی کوتاه به شما بدهیم، باید بدانید اساسا عکاسی ماکرو چیست ؟ عکاسی ماکرو به بیان ساده یعنی ” به تصویر کشیدن سوژه در سایز و ابعاد طبیعی‌اش و یا به تصویر کشیدن سوژه‌های کوچک اما پرجزئیات، در ابعادی بزرگتر از اندازه‌ی طبیعی‌شان، در هر محیطی بویژه در طبیعت. ” لنزهای ماکرو اصلی‌ترین ابزار ما در عکاسی ماکرو هستند. بطور مثال در هنگام عکاسی از حشرات و یا گل‌ها به کمک لنز ماکرو می‌توانیم جزئیاتی فراتر از آنچه با چشم انسان قابل مشاهده است را به ثبت برسانیم.

عکاسی با لنز ماکرو

12. لنز چشم ماهی یا فیش آی ( Fish Eye ) چیست ؟

مهمترین ویژگی لنزهای فیش آی در عکاسی فوق العاده عریض افقی است. از مهمترین کاربردهای لنز فیش آی یا چشم ماهی در عکاسی پانوراما و عکاسی ورزشی است. بطور مثال این نوع لنز در ورزش اسکیت بورد، عکس‌هایی فوق‌العاده به ثبت می‌رساند. لنز فیش آی تقریبا گران قیمت بوده و در عکاسی معمول، کاربرد چندانی ندارد.

در صورتی هم که تنها می‌خواهید تجربه‌ای آزمایشی اما ارزان قیمت در عکاسی با لنز چشم ماهی داشته باشید، می‌توانید از آداپتورهای لنزی که با قیمتی بسیار کم وجود دارند، جهت رسیدن به تصویری تقریبا مشابه با لنزهای فیش آی ، استفاده کنید.

سوالات رایج عکاسان - لنز فیش آی

13. لنز پرایم ( Prime ) یا فیکس چیست ؟

لنز پرایم گونه‌ای از لنز است که مسافتی دقیق و ثابت دارد، بطو مثال ( 50mm ). لنزهای پرایم در واقع فاصله‌ی کانونی ثابتی دارند. از دیگر ویژگی لنز پرایم می‌توان به سرعت بالا و دیافراگم خیلی پایین آن اشاره کرد. لنزهای پرایم معمولا وزنی سبک‌تر و طراحی ساده‌تری نسبت به سایر لنزها دارند.

اکثر عکاسان آماتور نگاه مثبتی به لنزهای پرایم ندارند و بطور مثال در مقایسه با کیت لنز ( 18-55 میلی‌متر ) خریداری آنها را بی‌حاصل می‌دانند. اما خوب است عکاسان آماتور و همچنین خوانندگان مقاله‌ی ( سوالات متداول عکاسان : 20 سوال رایج عکاسان آماتور ) بدانند عکاسی با لنزهای پرایم می‌تواند به ارتقاء کیفیت و تبحر عکاسی شما کمک کند.

در عکاسی با لنزهای پرایم، شما باید موقعیت و مسافت‌تان را تغییر دهید و دیگر تنها نمی‌توانید به لنز خود برای دستیابی دلخواه به سوژه تکیه کنید. خوب است عکاسان آماتور بدانند : در غالب مواقع عکاسی، با چند قدم جابجا شدن، عکسی بمراتب بهتر از زوم کردن بر روی سوژه بدست خواهند آورد.

لنز فیکس

در فروشگاه اینترنتی وب‌سایت دیدنگار شما می‌توانید در تنوعی زیاد، بهترین لنزهای مورد نظرتان را با خیالی راحت از کیفیت و اصالت کالا، خریداری کنید.

برخی از لنز‌های فروشگاه دیدنگار
لنز نیکون Nikon NIKKOR Z 17-28mm f/2.8 Lens
لنز کانن مدل Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III (دست دوم )
لنز کانن Canon EF 50mm F1.8 STM
لنز Nikon AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8G ED VR II (دست دوم)
لنز کانن Canon EF 50mm F1.8 STM (دست دوم)
لنز کانن Canon EF 300mm f/2.8L IS II USM Lens

14. زوم دیجیتال ( Digital Zoom ) چیست ؟

زوم دیجیتال یعنی زوم کردن بر روی یک نقطه با استفاده از نرم‌افزارهای تعبیه شده در دوربین‌های دیجیتال به جای استفاده از لنز دوربین . در عکس‌هایی که با استفاده از زوم دیجیتال به ثبت می‌رسند، کیفیت تصویر به طرز قابل مشاهده‌ای پایین آمده و در اصطلاح پیکسل پیکسل شده است. تنها کاربرد زوم دیجیتال در دوربین‌های کامپکت ( Compact ) بوده که غالبا فاقد امکان تعویض لنز ( Interchangeable lenses) هستند.

پس توصیه‌ی ما در مقاله‌ی (سوالات متداول عکاسان : 20 سوال رایج عکاسان آماتور ) به عکاسان آماتور :

تا جای امکان از زوم اُپتیکال ( Optical Zoom ) بجای زوم دیجیتال استفاده کنید. تصویر زیر بخوبی گواه اهمیت این توصیه در کیفیت عکس نهایی شما است.

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال

اگر قصد خرید دوربینی جدید را دارید و یا اینکه به تازگی به عکاسی علاقه‌مند شده‌اید، حتما به شما توصیه می‌کنیم، که این سری مقالات با عنوان ( سوالات متداول عکاسان : 20 سوال رایج عکاسان آماتور ) را دنبال نمایید. بزودی و در مقاله‌ی بعدی به برخی دیگر از اصطلاحات عکاسی رایج همچون نحوه‌ی پرینت عکس ، عکس RAW ، لایو ویو ، وایت بالانس و دو گونه از فیلترها خواهیم پرداخت.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالات رایج عکاسان را دریافت کنید

مقاله سوالات متداول عکاسان : 20 سوال رایج عکاسان آماتور ( بخش 2 ) برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: