در این مقاله به بررسی ترفندهایی برای عکاسی با هلی‌شات یا عکاسی هوایی با پهباد خواهیم پرداخت.

در سالیان گذشته عکاسی با هلی‌شات به‌‌شدت محبوبیت پیدا کرده و تبدیل به یکی از پرطرفدار ترین ژانرهای عکاسی شده. عکاسی هوایی به شما این امکان را می‌دهد تا از زاویه دیدهای متفاوتی عکاسی کنید.

علم پرواز با کوادکوپتر و عمود پروازها و روش پرواز با آنها یکی از ملزومات برای ورود به دنیای حرفه ای هلی شات می باشد، در مرحله بعدی یک هلیشات کار حرفه ای باید دید تصویر برداری حرفه ای هم داشته باشد، بنابراین تمرین و ممارست در یادگیری هلی شات بسیار مهم می باشد، از همه مهمتر نحوه پرواز با یک مولتی روتور نیز بسیار مهم می باشد، اگر میخواهید یک هلیشات کار حرفه ای شوید باید خلبان خوبی نیز باشید!

عکاسی با هلی‌شات برای افراد ماجراجو و کسانی که به ارتفاع (چه واقعی چه مجازی) علاقه دارند بسیار جذاب خواهد بود. همچنین مستند سازان و عکاسان طبیعت نیز از این ژانر استقبال کرده اند. اما عکاسی با هلی‌شات خیلی هم ساده نیست، برای همین در اینجا به چند نکته خواهیم پرداخت تا بتوانید عکس‌های خیره کننده ای بگیرید. پس با ما همراه باشید.

 • وضعیت پهباد را بررسی کنید
 • با فرمت RAW عکاسی کنید
 • ترکیب‌بندی را فراموش نکنید
 • از ایزوی کم استفاده کنید
 • حالت نوردهی خودکار (AEB)
 • آماده عکاسی در هر شرایطی باشید
 • عکاسی پانوراما
 • نسبت 16:9 یا 4:3
 • از فیلتر های رنگی استفاده کنید
 • تقارن، الگو و خطوط راهنما
 • بازی با نور و سایه
 • سلفی بگیرید

1. وضعیت پهباد را بررسی کنید

12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات

قبل از شروع عکاسی با هلی‌شات باید به وضعیت پهباد و شرایط محیطی که می‌خواهید در آن عکاسی کنید رسیدگی کنید. برای مثال وضعیت آب و هوایی آن روز یا اطمینان از سالم بودن پهباد یا فاصله ساختمان های مجاور برای حفظ امنیت جانی افراد و همچنین تعداد GPS های فعال در آن محدوده. به یاد داشته باشید که در بعضی مناطق استفاده از پهباد های مخصوص عکاسی و فیلمبرداری ممنوع است، پس باید این مناطق را بشناسشید تا دچار مشکل نشوید.

سعی کنید همیشه قبل از رفتن به عکاسی هوایی همه چیز را چک کنید تا در هنگام عکاسی مشکلی پیش نیاید و همه چیز طبق برنامه ریزی پیش برود تا بتوانید چند عکس عالی شکار کنید.

2. با فرمت RAW عکاسی کنید

12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات

عکاسی با فرمت خام در مرحله ویرایش و ادیت دست شما را باز خواهد گذاشت و تنوع بیشتری برای تنظیم نور و رنگ دارید. در حالت خام داده‌های تصویری را بدون هیچ‌گونه پردازشی از دوربین دریافت می‌کنید. به این ترتیب جزئیات کمتری از دست خواهد رفت.

اکثر پهبادهای مخصوص عکاسی اجازه عکاسی با فرمت RAW را به شما خواهند داد. اگر ماژولار باشد هم می‌توانید دوربین خود را روی آن سوار کنید، فقط باید دقت کنید دوربینی که روی آن قرار می‌دهید قابلیت عکاسی با فرمت خام را داشته باشد.

بعضی از پهبادها قابلیت تعویض لنز را نیز دارند که برای ثبت عکس‌های خلاقانه تر به شما کمک خواهند کرد.

3. ترکیب‌بندی را فراموش نکنید

12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات

ترکیب‌بندی یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر ژانری از عکاسی است که به صورت مستقیم روی خوب بودن یا بد بودن عکس تاثیر می‌گذارد. ترکیب بندی معمولا زمان قابل توجهی را می‌طلبد اما وقتی در حال عکاسی با وسیله ای هستید که عمر باتری آن تنها چند ساعت است یا تنها 30 دقیقه توانایی پرواز دارد باید سرعت عمل بیشتری در ترکیب‌بندی به خرج دهید.

پهبادها دارای یک برنامه جانبی روی گوشی ‌های هوشمند هستند که از طریق آن می‌شود نمای دوربین عکاسی را مشاهده کرد. در واقع مثل یک ویزور در دوربین کار می‌کنند. سعی کنید حتما از آن استفاده کنید تا برای اولین ترکیب‌بندی خود به مشکل نخورید و به سرعت بهترین ترکیب را پیدا کنید.

4. در عکاسی با هلی‌شات از ایزوی کم استفاده کنید

12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات

پهبادها معمولا دارای سنسور های کوچکی هستند و به همین دلیل در ایزوهای بالا کیفیت عکس از بین رفته و نویز زیادی در عکس به وجود می‌آید. حتی در بهترین پهبادها نظیر فانتوم 4 هم این مورد صادق است و در ایزوی بالاتر از 100 عکس های خوبی نمی‌گیرد. برای عکاسی با هلی‌شات در شب هم سعی کنید از مکان‌هایی عکاسی کنید که دارای نور کافی باشند و نیازی به زیاد کردن ایزو در تنظیمات دستی نباشد.

بهترین حالت عکاسی باهلی شات زمانیست که ایزو را در پایین تر حد ممکن قرار دهید. این یعنی باید از تنظیمات دستی استفاده کنید و ایزو را تا جای ممکن پایین بیاورید و برای عکاسی از مناظری که سایه های شدیدی دارند یا در هنگامی که عکس شما تاریک می‌شود باید سرعت شاتر را کمتر کنید. بسیاری از پهبادها دارای لرزشگیرهای خوبی هستند و استفاده از سرعت شاتر کم باعث تار شدن تصویر نخواهد شد.

5. حالت نوردهی خودکار (AEB)

12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات

فانتوم 3 و 4 و بعضی از مدل های جدید پهبادها دارای قابلیت نوردهی هوشمند به نام (AEB) هسند که در عکاسی به صورت واقع‌گرایانه و با رنج داینامیکی بالا به شما کمک خواهد کرد تا عکس های خیره کننده ای بگیرید. با استفاده از این قابلیت شما چندین عکس با حالتهای مختلف نوردهی و تنظیمات مختلف از یک صحنه خواهید گرفت و می‌توانید بهترین قسمت از هر عکس را با هم ترکیب کنید تا یک عکس بی‌نظیر بدست آورید.

این به خصوص هنگامی به کار شما خواهد آمد که زمان کمی برای عکاسی داشته باشید و بخواهید عکس HDR یا با نوردهی بالا بگیرید.

6. آماده عکاسی در هر شرایطی باشید

12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات

بعضی مواقع هیچ‌یک از برنامه‌ریزی ها درست از آب در نخواهند آمد. برای مثال ممکن است علی رقم پیش‌بینی های متعدد، شرایط آب و هوا ناگهان تغییر کند. باید بدانید که با این شرایط ناگهانی چطور کنار بیایید و همچنان عکاسی کنید.

می‌توانید از آسمان تیره و عمگین برای ساختن یک عکس دراماتیک استفاده کنید یا از نور مستقیم خورشید برای ساخت سایه های خلاقانه کمک بگیرید. باید سعی کنید از این شرایط هم به نفع خود به خوبی استفاده کنید.

7. عکاسی پانوراما در عکاسی با هلی‌شات

12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات

با وجود اینکه قیمت پهبادها بسیار بالاست اما معمولا رزولوشن کمی دارند. برای دستیابی به رزولوشن بالاتر می‌توانید از تکنیک پانوراما استفاده کنید.

بعضی از پهبادها به صورت پیش‌فرض دارای قابلیت ثبت تصاویر پانوراما هستند اما بعضی از آنها نیز این قابلیت را ندارند که به جای آن می‌توانید چند عکس گرفته و با ترکیب آنها یک پانوراما بسازید. شما تنها با گرفتن چندعکس ساده و ترکیب آنها در نرم‌افزار هایی مثل لایت‌روم یا فتوشاپ می‌توانید یک عکس پانوراما بسازید. همچنین به دلیل محدودیت پهباد ها در حمل و نقل لوازم جانبی میتوانید با این روش عکس های عریض بگیرید.

مطالب پیشنهادی
چگونه عکس پانوراما بگیریم ؟

8. نسبت 16:9 یا 4:3

12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات

رایج ترین نسبت تصویری در عکاسی 3:2 است، اما از آنجایی که پهباد ها اغلب برای فیلمبرداری ساخته می‌شوند دارای نسبت پیش‌فرض 4:3 یا 16:9 هستند. این واقعا خوب است و با افزایش فاصله مرکز سوژه از کادرهای اطراف می‌توانید تمرکز بیشتری روی بخش اصلی تصویر به وجود بیاورید.

اگر نمیدانید از کدام نسبت برای عکاسی با هلی‌ات استفاده کنید، بهترین راه استفاده از هر دو نسبت است تا به نتیجه دلخواه خود برسید. همچنین پس از ثبت عکس می‌توانید در صورت رضایت نداشتن از نسبت آن را کراپ کنید.

9. از فیلترهای رنگی استفاده کنید

12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات

همانند عکاسی روی زمین استفاده از فیلترهای رنگی در کنترل نور به شما کمک زیادی خواهد کرد. این فیلتر ها می‌توانند نور شدید و بازتاب را کنترل کرده و یا شدت رنگ‌ها را تغییر دهند.

مطالب پیشنهادی
استفاده از فیلتر های رنگی در عکاسی سیاه و سفید

احتمالا فیلترها در انتهای لیست خرید لوازم عکاسی شما قرار دارند، اما به یاد داشته باشید که بسیار مهم هستند. برای انتخاب آنها نیز باید به نوع عکس‌هایی که می‌خواهید بگیرید توجه کنید. هر فیلتر کاربرد خاصی در تنظیم و کنترل نور و رنگ دارد و باید آنها را شناخته و برای خرید از میان آنها انتخاب کنید.

10. تقارن، الگو و خطوط راهنما در عکاسی با هلی‌شات

12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات

عکاسی با هلی‌شات به شما امکان دیدن صحنه‌هایی را می‌دهد که از نزدیک امکان پذیر نیست. از این ویژگی استفاده کنید تا نماهای معمولی را از دید یک پرنده ببینید و الگوها طرح‌های جالب و خلاقانه ای را بدست آورید.

استفاده از الگوها و خطوط هدایتگر می‌تواند به طور کلی ترکیب‌بندی در عکس شما را تغییر دهد و حتی دید بیننده نسبت به عکس را غییر داده و به سمت سوژه‌ای که می‌خواهید هدایت کند.

مطالب پیشنهادی
چگونه از خطوط هدایتگر در عکاسی استفاده کنیم؟

11. بازی با نور و سایه در عکاسی با هلی‌شات

12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات

نور به عنوان مهمترین عنصر در عکاسی نوع بیان احساست و ترکیب بندی شما را تایین خواهد کرد. عکاسی با هلی‌شات به شما امکن دیدن نور ها و سایه‌های جالبی را می‌دهد که در حالت عادی قابل دیدن و تشخیص نیست. به خصوص زمانی که نور از زاویه‌ای پایین می‌‍تابد، مثلا هنگام طلوع یا غروب آفتاب. در این زمان از پهباد برای عکاسی استفاده کنید تا نوع جدید و بسیار زیبایی از سایه‌های تشکیل شده روی زمین را ببینید.

12. سلفی بگیرید

12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات
بسیاری از پهبادهای جدید با ویژگی های کاربرپسندی ساخته شده‌اند که عکاس را به استفاده بیشتر از آن تشویق می‌کنند تا عکس های خاطره‌انگیزی ثبت کنند. برای مثال بعضی از پهباد ها توانایی کنترل با حرکات دست را دارند که برای گرفتن سلفی کار را بسیار راحت می‌کنند. به این صورت کاربر با چند حالت خاص می‌تواند خود را در مرکز کادر قرار داده و با تنظیم تایمر از خود عکس بگیرد.

با استفاده از تکنیک های عکاسی با هلی‌شات می‌توانید عکس های خیره‌کننده و خلاقانه‌ای بگیرید که ثبت آنها روی زمین ممکن نبود. در نهایت همه چیز به خلاقیت شما بستگی دارد. حالا وقت آن است که با پهباد خود به عکاسی از مناظر مختلف پرداخته و با رعایت نکته‌هایی که در این مقاله گفته شد سطح عکاسی خود را ارتقا دهید.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله 12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: